شنبه 10 خرداد 1399 - 20:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

سينما:فرهنگي غني و دوست داشتني

 

گزارشي از پنجمين جشن انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران


به گزارش سميه عليپور خبرنگار خبر آنلاين، پنجمين جشن انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران دوشنبه شب 23 خرداد در تالار ايوان شمس برگزار شد و برگزيدگان بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر از نگاه هيئت داوران اين انجمن معرفي شدند. در ابتداي اين مراسم که شهرام شکيبا اجراي آن را برعهده داشت کليپي از جشن سال‌هاي گذشته به نمايش درآمد.

در ادامه علي علايي رئيس انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي با بيان اينکه کانديدا شدن از سوي داوران انجمن، چيزي کمتر از برنده شدن نيست گفت: «برخلاف تصور خيلي‌ها هيچ‌کس به اندازه ما عاشق سينما و فيلم خوب نيست. ما از سينماگران هم بيشتر عاشق فيلم ديدن هستيم و متاسفانه مديران و مسئولان سينمايي کمتر از همه ما عاشق سينما هستند. ما عضوي از خانه سينما هستيم و در چرخه اقتصاد سينما و سينماي اکران به شدت نقش داريم.»

او با اعلام اينکه خانه سينما 28 صنف به علاوه يک صنف دارد، تاکيد کرد: «انجمن منتقدان به لحاظ کيفي با ديگر صنوف تفاوت دارد  و از اساسنامه‌نويسان مي‌خواهيم يادشان باشد اين يک صنف را به اضافه ديگران جمع بزنند.»

علايي از کامبيز کاهه منتقد سينما ياد کرد و گفت: «جاي يک نفر خيلي خيلي خالي است. او آبرو و افتخار نسل ما بود. نام کامبيز کاهه را در نشريات و مجلات نمي‌بينيم. به جاي صاحبان فيلم‌هايي که او براي آنها نقد ننوشت تاسف مي‌خورم و آرزو مي‌کنم او به عرصه نقد برگردد.»

در ادامه مراسم فيلمي کوتاه در تقدير از خسرو دهقان پخش شد که در آن اميد روحاني، رضا کيانيان، گوهر خيرانديش، بهاره رهنما و سروش صحت درباره دهقان صحبت کردند و خود او هم درباره زندگي وحرفه اش توضيحاتي داد.

خسرو دهقان: بيشتر از حقم به من رسيده است

خيرانديش، محسن سيف و شهرام جعفري‌نژاد براي تقدير از دهقان روي صحنه آمدند. دهقان براي برگزاري اين برنامه از دوستانش تشکر کرد و گفت: «هميشه در اين مواقع همه ناله مي‌کنند، اما ناله‌اي در کار نيست. کسي با من بدرفتاري نکرده، حق من را کسي نخورده، بيشتر از حقم به من رسيده و بيش از سواد و لياقتم به من پرداخت شده. از مجيد  توکلي و کيوان کثيريان و انجمن منتقدان و خانه سينما تشکر مي‌کنم.»

او ادامه داد: «به دوستان به خصوص دوستان اوليه‌ام جمشيد ارجمند، سيروس الوند و محسن سيف دوستاني که براي ترکتازي به من امکان دادند، مديونم و از مجله علي معلم و مجله شهرام جعفري نژاد ممنونم و به مجله فيلم و سه تفنگدار معروفش محرابي، گلمکاني و ياري مديونم.»

خيرانديش هم از منتقدان تشکر کرد و گفت: «بابت روزهايي که به من توجه و انتقاد کرديد و به من فهمانديد که چه کارهايي را انجام دهم و چه کارهايي را انجام ندهم، ممنونم . آقاي دهقان هميشه به من دليل همشهري‌گري و يا شايد کاري که بلد بودم لطف داشت و از من انتقادي نکرد، اما منتظرم روزي بنويسند که چطور بودم و چه بايد کنم.»

محسن سيف هم از اينکه به نحو شايسته‌اي از دوست قديمي‌اش تقدير شد ابراز خوشحالي کرد.

جعفري‌نژاد نيز با ذکر خاطره‌اي از شروع همکاري‌اش با دهقان در مجله فيلم از اينکه از دهقان تقدير شد ابراز خوشنودي کرد.  

کثيريان: دو جشن نداريم

کيوان کثيريان دبير پنجمين جشن منتقدان از حضور چهره‌هاي پيشکسوت و هنرمندان در اين مراسم ابراز خشنودي کرد و گفت: «خوشحالم که خيلي از چهره‌‌هاي پيشکسوت و هنرمند را در اين مراسم مي‌‌بينم. هرسال بيش از سال‌هاي قبل اين مراسم با حضور شما رونق مي‌گيرد. تمام سعي خود را کرديم مراسمي درخور شان منتقدان برگزار کنيم.»

او ادامه داد: «مراسم سال گدشته جشن بنا به دلايلي دير برگزار شد، اما امسال تلاش کرديم آن را به موقع برگزار کنيم و جوايز را به برگزيدگان جشنواره سال قبل بدهيم.»

او از اسپانسر خانه سينما، مازيار ميري و شرکت وينا گل، ابراهيم داروغه‌زاده، پيمان‌دار تشکر کرد و از ابوالحسن علوي طباطبايي يکي از اعضاي انجمن منتقدان که دو سال قبل در همين مراسم از او تقدير شده بود ياد کرد که در بستر بيماري است و از حضار خواست براي سلامتي او دعا کنند.

کثيريان با تاکيد بر اينکه امسال همين يک جشن براي انجمن برگزار مي‌شود، توضيح داد: ««ما دو جشن در انجمن نداريم. تنها اختتاميه جشنواره مطبوعات سينمايي باقيمانده که در نيمه دوم سال برگزار خواهد شد.»

بازيگر باشو: جاي سوسن تسليمي و بهرام بيضايي خالي است

مراسم با نمايش فيلم کوتاهي درباره عدنان عفراويان بازيگر نقش باشو در فيلم «باشو غريبه کوچک» ساخته بهرام بيضايي ادامه پيدا کرد.

در اين بخش که به تقدير از باشوي بزرگ‌شده فيلم اختصاص داشت، سيروس تسليمي تهيه کننده، پرويز پورحسيني و امير پوريا منتقد سينما براي تقدير از او روي صحنه حاضر شدند و عفراويان در ميان تشويق حضار روي صحنه آمد.

او براي معرفي خود گفت: «من عدنان عفرايان هستم همان باشو غريبه کوچک. جاي  سوسن تسليمي و آقاي بيضايي در اينجا خيلي خالي است. سوسن تسليمي هميشه در قلب من است. هنوز بعد از 25 سال با اين دو نفر حرف نزدم و خيلي دوست دارم با آنها  صحبت کنم. بيضايي شخصيت و آبروي من را بالا برد.»

عفراويان درباره زندگي خود توضيح داد: «من متولد سال 53 هستم و از سربازي معاف شدم. دکه‌اي دارم که نزديک 20 سال است با آن زندگي خود و خانواده‌ام را مي‌گذرانم. خداوند مي‌داند چه زماني بايد به عدنان روزي بدهد و کي ندهد.»

پورحسيني که در کنار عفراويان بازي کرده بود خاطراتي از آن روزها تعريف کرد و گفت: «عدنان را اين‌طور نبينيد. او پسربچه خيلي شيطوني بود. من چون مانند يک خانواده گروه باشو کار مي‌کرديم، خانواده‌ ام را هم در آن کار با خودم سرصحنه بردم. پسر من هم متولد سال 53 است به سوسن تسليمي تلفني گفتم او را مي‌آورم و او گفت بچه‌اي اينجاست که پورنگ چه از او بخورد و چه بزند، ضرر مي‌کند پس بهتر است به او نزديک نشود.»

سيروس تسليمي هم گفت: «شب‌هايي که در استهکلم کنار خواهرم هستم يکي از جذاب‌ترين سرگرمي‌هاي ما تعريف اتفاقاتي است که پشت صحنه اين فيلم افتاد. خواهرم گفت بيضايي براي بازي گرفتن از عدنان چند بار گريه‌اش گرفت، چون اين بچه هيچ تجسمي از سينما نداشت و نمي دانست بايد چه کار کند.

 با اين حال بسيار خوب بازي کرد و بازي خوب او باعث شد وقتي مي‌خواستيم  «پرنده کوچک خوشبختي» را بسازيم تصميم بگيريم يک نابازيگر ناشنوا بياوريم. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان که تهيه‌کننده اين فيلم بود مي‌توانست حمايت بيشتري از اين بازيگر خوب بکند و براي او کلاس بازيگري بگذارد.»

پوريا هم با اشاره به اين‌که عفراويان برخلاف گفت‌و‌گوهاي قبلي خود اين بار از سازندگان «باشو غريبه کوچک» شکايت نکرد، گفت: «در اين مراسم آقاي عفراويان با اين تصور که بايد بازيگري تثبيت‌شده‌ مي‌شده از سازندگان فيلم هيچ گله‌اي نکرد. بازي کردن به عنوان نابازيگر براي بهرام بيضايي باز هم نياز به بازي دارد و اين برخلاف حضورهاي نابازيگران در فيلم‌هاي کيارستمي است. در اين تقديرها هميشه نوک پيکان حمله رو به عوامل حرفه‌اي بوده، اما در اين مراسم به اين صورت نبود و ما براي تقدير به عوامل حرفه‌اي اين فيلم بيشتر بدهکاريم.»

او از حاضر نبودن مسئولان سينمايي در اين مراسم ابراز خوشحالي کرد و گفت: «مسئولان نسبت به حاضر نبودن سوسن تسليمي و بهرام بيضايي در سينماي ايران مسئوليت بيشتري در مقايسه با حاضر نبودن حضور عدنان در سينما دارند.»

رضا يزداني در ادامه برنامه به همراه گروهش به اجراي برنامه پرداخت.

عسگرپور: برگزاري چنين مراسمي به قوام سينماي ايران کمک مي کند

سخنان محمد مهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينماي ايران ادامه‌دهنده مراسم بود. او با ابراز خوشحالي از حضور در اين مراسم گفت: «شوراي مرکزي انجمن منتقدان انصافا در دو سه سال اخير فعاليت خوبي داشتند و تراز بسيار خوبي از خود به جا گذاشته که در گروه‌هاي بعد از ما که عهده‌دار مسئوليت مي‌شوند لحاظ خواهد شد. همه دوست دارند نظر منتقدان را درباره آثارشان بدانند و برگزاري چنين مراسمي به قوام سينماي ايران کمک مي‌کند.»

او با تشبيه سينماي ايران به کوه يخ گفت: «عزيزي سينماي ايران را به کوه يخ تشبيه کرده بود. مراد او شکل و شمايل آن بود که هرچه به آن نزديکتر مي‌شويم با حجم بزرگي روبرو خواهيم شد که با تصوراتمان برابر نيست. خانم محققي هم در زمان مسئوليت‌داري من در فارابي از ايتاليا به ايران آمده بود درباره سينماي ايران تحقيق مي‌کرد. او هم همين

تعبير را از سينما داشت و مي‌گفت سينماي ايران شمايلي دارد که بيننده را به اشتباه مي‌اندازد، اما وقتي به آن نزديک مي‌شويد آن را بهتر درک مي کنيد.»

او ادامه داد: «شايد آن سال‌ها اين سخن را بيان شاعرانه‌اي در نظر مي‌گرفتم، اما وقتي کار اجرايي مي‌کنيم مي‌توانيم شرايط را بهتر بينيم و اين تعبير را به خوبي دريابيم. وقتي با بعضي بخش‌هاي دولتي مواجه مي‌شويم اين تعبير را مي‌توانيم به کار ببريم.»

عسگرپور ادامه داد: «سينما فرهنگي غني و دوست داشتني است که گاهي دچار مشکلات تاريخي مي‌شود، اما در مجموع افتخار به آن‌چه داريم گزافه نيست. وضعيت سينما نسبت به ساير حوزه‌ها از جمله اقتصاد و صنعت بهتر است.»

مديرعامل خانه سينما با تاکيد بر اينکه بايد به سينما توجه زيادي صورت بگيرد، گفت: «لزوم توجه به اين بخش در حال حاضر بيش از زمان‌هاي ديگر است. زماني که فارابي بودم عزيزي مي‌گفت مراقب خودتان باشيد و قدر خودتان را بدانيد. وقتي اين جمله را مي‌شنويم تصور مي‌کنيم تهديدي وجود دارد، اما بايد خيلي مراقب باشيم چون دوره خاصي را مي‌گذرانيم.  بخشي از بيماري‌هايي که از گذشته وجود داشته و آزاردهنده است امروز خود را بيشتر نشان مي‌دهد و بايد آن‌ها را بشناسيم و به هم کمک کنيم.»

او ادامه داد: «بعضي از دوستان به دلايلي که ريشه‌اش را در اقتصاد سينما مي‌دانيم رفتارهاي سينوسي از خود نشان مي‌دهند و بي‌جهت شروع به بدو بيراه گفتن مي‌کنند. وقتي علت را مي‌پرسيم مي‌گويند قرار است فيلمي را شروع کنند. اين موضوع آن‌قدر گسترش پيدا کرده که تبديل به بيماري فرهنگي شده، اما امروز وضعيت در سينما به گونه‌اي شده که براي انواع و اقسام بيماري‌ها در درون خودمان متخصص داريم و فقط احتياج به همگرايي هست و بايد تلاش کنيم دلسوزانه نقد کنيم.»

او ادامه داد: «البته اين به معناي بي‌خود و بي‌جهت تعريف کردن از خود نيست، اما همه آن‌ها را بايد در محدوده همگرايي ببينيم. ممکن است روزهاي سختي در پيش داشته باشيم و بيماري‌ها به شکل جدي‌تر بروز کرده و ما را درگير کنند. اميدواريم بتوانيم برنامه‌هايمان را با موفقيت اجرا کنيم و در روزهايي که حال خيلي بخش‌ها خوب نيست سينما حالش خوب باشد.»

آغاز اهداي جوايز

آغازگر بخش اهداي جوايز اعطاي جايزه بهترين تدوين بود. واروژ کريم‌مسيحي و جابر قاسمعلي براي اهداي تنديس بهترين تدوين روي صحنه آمدند و جايزه را به هايده صفي‌ياري براي «جدايي نادر از سيمين» اهدا کردند.

کريم‌مسيحي در سخنان کوتاهي گفت: «آقاي بيضايي به من گفتند در سينما دو کار انجام بده فيلم بساز و حرف نزن. اولين کار را نتوانستم انجام بدهم و دومي را سعي مي‌کنم انجام دهم.»

صفي‌ياري هم گفت: «خيلي خوشحالم و افتخار مي‌کنم منتقدان من را تشويق کردند و خيلي باعث افتخار است از واروژ کريم‌مسيحي و جابر قاسمعلي جايزه مي‌گيرم. کارم را در سينما با دستياري واروژ کريم‌مسيحي شروع کردم. از گروه فوق‌العاده خوب فيلم و از آقاي فرهادي خيلي تشکر مي‌کنم. خيلي چيزها از ايشان ياد گرفتم و ازشان تشکر مي‌کنم که فيلم‌هاي خوبي مي‌سازند.»

قاسمعلي هم از اينکه کريم‌مسيحي تنها دو فيلم ساخته ابراز ناخشنودي کرد و گفت: «خيلي تراژيک است براي سينماي ايران که واروژ بعد از 30 سال دو فيلم ساخته و اميدوارم سال آينده فيلم بسازد.»

جايزه بهترين فيلمبرداري به حميد خضوعي‌ابيانه براي «يه حبه قند» اهدا شد. جواد طوسي و مازيار ميري براي تقدير از او روي صحنه آمدند.

طوسي از تلاش براي متفاوت بودن جوايز سينمايي نسبت به جشنواره فجر انتقاد کرد و گفت: «اتفاق نگران‌کننده‌اي از جشنواره اخير فجر استمرار پيدا کرده و آن متفاوت بودن جوايز جشنواره‌هاي ديگر است. متفاوت بودن بد نيست، اما اگر نسخه بپيچيم به ساحت حقيقي و حقوقي جامعه سينمايي جفا کرده‌ايم.

به «يه حبه قند»، «مرهم» و «سعادت آباد» در چند جشنواره و تشکل صنفي جايزه داده‌اند، اما به فيلمي که چند هفته از نمايش آن مي‌گذرد بي‌تفاوتي صورت گرفته است. نمي خواهم وکيل مدافع فيلمي باشم، اما فراتر از سليقه بي‌تفاوتي به اثري که به ذات سينما وفادار است جفا کردن به سينما است.»

اين منتقد با ابراز ناراحتي از برخورد با فيلم «جرم» ساخته مسعود کيميايي گفت: «موردي در يک نشريه سينمايي با تيتر درشت پيش آمد، اما فکر مي‌کنم اهميت فيلم را فراتر از يک نشريه که ادعاي سينمايي بودن مي‌کند، مخاطبان آن فيلم تعيين مي کند.»

در ادامه بخش اعطاي جوايز حامد ثابت براي موسيقي «اينجا بدون من» تنديس خود را از محمد سرير و خسرو دهقان گرفت. سرير از اينکه جوانان با ذوق و با استعداد وارد عرصه موسيقي فيلم شدند ابراز خوشحالي کرد.

جايزه استفاده خلاقانه از فن‌آوري‌هاي نوين از سوي فريبرز عرب‌نيا به هديش بيگلري شاملو و عباس شوقيان براي طراحي جلوه‌هاي ويژه «خيابان‌هاي آرام» ساخته کمال تبريزي اهدا شد.

عرب‌نيا گفت: «سينماي ما سال‌ها است در نبرد نابرابر با تکنولوژي سينماي دنيا قرار دارد. در سينماي ايران از انديشه و فکر هيچ وقت چيزي کم نداشتيم، اما از نظر فن و تکنيک بايد دست مريزاد گفت به کساني که با الوار انواع اختراعات را مي‌کنند و دوستاني که در جلوه‌هاي ويژه با وسايلي کار مي‌کنند که گاهي اوقات شرم‌مان مي‌آيد از آن‌ها نام بريم.»

هديش بيگلري شاملو که به دليل بيماري، به سختي روي صحنه آمد گفت: «هنوز شرايط عادي پيدا نکردم، اما خوشحالم با پاي خودم روي صحنه آمدم. کار ما همان‌طور که گفتند خيلي سخت است. از داوران محترم منتقدان به

خاطر انتخابشان تشکر مي کنم. از علي تصديقي و شهاب نجفي دستيارانم هم تشکر مي‌کنم و فقط مي‌خواهم بگويم با غول پليدي 10 سال است که جنگيدم و خوشبختانه الان مي‌توانم کار کنم و دو ماه بيشتر کارم عقب نيفتاده است.»

در بخش اعطاي جايزه بهترين بازيگر زن نقش مکمل کبري حسن‌زاده براي «مرهم» ديپلم افتخار را از مهتاب کرامتي و امير جعفري گرفت و ريما رامين‌فر هم تنديس بهترين نقش مکمل زن را براي «يه حبه قند» دريافت کرد.

رامين‌فر گفت: «از منتقدان تشکر مي‌کنم. باور قلبي من است و واقعا احساس مي‌کنم به نمايندگي از تيم بازيگري «يه حبه قند» جايزه مي‌گيرم. در اين فيلم همه يک‌دست بودند و من شايد  يک واژه در آن شعر زيبا بودم.

 آقاي ميرکريمي خيلي چيزها از شما ياد گرفتم. اميدوارم حال جامعه و سينما خوب باشد و آرزو مي‌کنم شرايط براي تمام دوستان بازيگرم فراهم شود که يک بار فرصت کار با آقاي ميرکريمي را پيدا کنند.»

جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل مرد به شهاب حسيني اعطا شد و ديپلم افتخار اين بخش نيز به امير آقايي براي بازي در «سعادت‌آباد» تعلق گرفت. سروش صحت و علي علايي تنديس بهترين بازيگر نقش مکمل را به شهاب حسيني براي «جدايي نادر از سيمين» اهدا کردند.

حسيني بعد از دريافت جايزه گفت: «عمو خسرو يادت بخير و جايت سبز. از اصغر فرهادي تشکر مي‌کنم که براي نقشي که در ايفاي آن ترديد داشتم به من اعتماد کرد و شرايط را طوري مهيا کرد که چاره‌اي جز خوب کار کردن نداشتم.

 اين جايزه و جايزه سال گذشته ارزشمندترين جايزه‌هايي هستند که گرفتم و اميدوارم خدا ظرف و ظرفيتش را به من بدهد. از کار کردن با دوستانم خيلي چيزها ياد گرفتم و اميدوارم فرصت بشود در آينده هم کار کنم. از همه دوستانم ممنوم و دست همه آنها را مي بوسم.»

علايي با اشاره به خبرهايي که درباره کار نکردن حسيني منتشر شده، گفت: «وقتي بعضي‌ها ورزشکار يا هنرمند مي‌شوند سرمايه ملي و اجتماعي هستند. بازي شهاب حيرت‌انگيز است و دوستانه از او مي خواهم حرفش را پس بگيرد و همين جا قول بدهد به حضور جذاب خود ادامه مي دهد.»

جمشيد ارجمند و هايده صفي‌ياري ديپلم بهترين بازيگر زن را به طناز طباطبايي براي بازي در «مرهم» دادند و ساره بيات تنديس بهترين بازيگر زن را براي «جدايي نادر از سيمين» گرفت.

ارجمند گفت: «ما را به عروسي خوانديد که نقشي در آن نداريم .خوشحالم جايي هستم که به آن تعلق و ريشه دارم. 51 سال است که درباره سينما مي‌نويسم.»

بيات هم از فرهادي و ديگر دوستان خود در «جدايي نادر از سيمين» و هيئت داوران تشکر کرد.

حميد فرخ‌نژاد و احمد طالبي‌نژاد منتقد سينما ديپلم افتخار بازيگر نقش اول مرد را به رضا عطاران براي بازي در «اسب حيوان نجيبي است» اهدا کردند. تنديس اين بخش به پيمان معادي تعلق گرفت که در مراسم حضور نداشت و حسين شهبازي ديگر بازيگر فيلم اين جايزه را به نيابت از او گرفت.

شهبازي گفت: «افتخار مي‌کنم که با کارگردان محترم و خوبي مثل آقاي فرهادي کار کردم. تا جايي که از دستم برآمد کوتاهي نکردم و رضايت همه را برآورده کردم.»

طالبي‌نژاد هم چند جمله طنز درباره شباهت اسم خود با افرادي چون ابوالقاسم طالبي، نادر طالب‌زاده و ... گفت.

جايزه خلاقيت و استعداد از سوي حبيب رضايي و شهرام مکري به هومن سيدي براي کارگرداني «آفريقا» اهدا شد.

سيدي اين جايزه را از تمام جايزه‌هايي که در اين مدت گرفته باارزش‌تر دانست و آن را به همسرش آزاده صمدي و حبيب رضايي اهدا کرد و گفت: «با حبيب رضايي رابطه استاد و شاگردي داشتم و اگر ايشان نبود من اصلا وارد سينما نمي شدم.»

جايزه استاندارد حرفه تهيه‌کنندگي به فرشته طائرپور براي «آينه‌هاي روبرو» تعلق گرفت که منوچهر محمدي و عليرضا شجاع‌نوري اين جايزه را به غزل شاکري دختر طائرپور اهدا کردند. شاکري هم از اينکه مادري چون او دارد ابراز افتخار کرد.

توحيدي و قاسم قلي پور ديپلم افتخار بهترين فيلمنامه را به امير عربي براي «سعادت‌آباد» دادند و تنديس بهترين فيلمنامه هم به بهرام توکلي براي «اينجا بدون من» تعلق گرفت.

مسعود کيميايي براي اهداي تنديس بهترين کارگرداني به اصغر فرهادي روي صحنه آمد و گفت: «قرار هست از يک انسان کمياب حرف بزنم. يک اثر قبل از هر چيز با مردم ارتباط برقرار مي‌کند و از مردم جايزه مي‌گيرد، اما دنياي جايزه هم ارزشمند است.»

فرهادي پس از گرفتن جايزه خود گفت: «همان‌طور که آقاي شکيبا گفتند حال هيچکس خوب نيست. زماني که نوجوان بودم کتابي که زياد مي‌خواندم کتاب زاون درباره کيميايي بود و نسل ما علاقه‌مندي‌اش به سينما را مديون افرادي چون کيميايي است.»

جايزه ويژه هيئت داوران به عليرضا داود‌نژاد براي «مرهم» اهدا شد.

سيروس الوند و هوشنگ گلمکاني براي تقدير از کيميايي به مناسبت بيست و دومين سالگرد اکران فيلم «سرب» روي صحنه آمدند. سيروس الوند گفت: «کيميايي پاي منتقدان را به نگاه کردن به فيلم‌هاي ايراني و نقد نوشتن باز کرد.»

فاطمه معتمد آريا و محمد مهدي عسگرپور به همراه هيئت داوران براي اهداي جايزه بهترين فيلم روي صحنه آمدند.

معتمدآريا از اين مراسم به عنوان يکي از نادر مراسمي نام برد که در آن شرکت مي‌کند و گفت: «من از شما منتقدان ياد گرفتم که صبور باشم و گوش بدهم و همه حرف‌هاي شما را شنيدم. ته دلم چيزي جز عشق و مهر نيست.»

جايزه ويژه هيئت داوران به رضا ميرکريمي براي «يه حبه قند» و عبدالرضا کاهاني براي «اسب حيوان نجيبي است» تعلق گرفت.

در پايان مراسم تنديس بهترين فيلم بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر از نگاه هئيت داوران انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي به اصغر فرهادي براي «جدايي نادر از سيمين» اهدا شد.

فرهادي گفت: «دو سه اتفاق خوب امشب افتاد. برنامه‌اي که براي باشو ترتيب داده بودند خيلي زيبا بود. او جمله قشنگي درباره دکه‌اش گفت و سادگي و صداقت در لحنش بسيار تکان‌دهنده بود. آقاي ارجمند نقش اصلي را شما داريد و از همه منتقدان سپاسگزارم.»

نگاهي به زندگي و آثار خسرو دهقان به مناسبت تجليل از او در جشن منتقدان:

خسرو دهقان در سال 1326 در شهر شيراز به دنيا آمد. تحصيلات عاليه خود را در دانشگاه ادامه داد و موفق به اخذ مدرك كارشناسي ارشد حسابداري صنعتي گرديد. وي در خصوص نگارش، ترجمه، نقد آثار سينمايي، تحقيق و تدريس مباحث سينمايي از سابقه ديرينه اي برخوردار است. او در نشريات فراواني از جمله ماهنامه سينمايي فيلم، ماهنامه صنعت سينما، مجله نقد سينما و... نقد فيلم نوشته است.

از جمله فعاليت هاي وي مي توان به اين موارد اشاره كرد: عضو شوراي مركزي كانون فيلمنامه نويسان خانه سينما، عضو انجمن منتقدين خانه سينما، رياست انجمن منتقدين سينماي ايران، تدريس در مراكز فرهنگي ـ هنري دانشگاهي، از جمله باغ فردوس، حوزه هنري، دانشكده سوره، دانشكده صدا و سيما، آموزشگاه سمندريان و مجتمع آموزش سينما و كانون سينماگران جوان و...

کارنامه سينمايي:

 به عنوان مشاور كارگردان  :

شرم (۱۳۷۰)

به عنوان فيلمنامه نويس :

رنو تهران ـ 29 (۱۳۶۹)

بازنويسي فيلمنامه  :

بازي تمام شد (۱۳۶۸)

پرداخت نهايي:

پاييزان (۱۳۶۰)

مشاور فيلمنامه  :

خاكستر سبز (۱۳۷۲)، نان و شعر (۱۳۷۲)، صبح روز بعد (۱۳۷۱)

 

 

 

سه‌شنبه 31 خرداد 1390 - 10:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری