پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 0:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

«بررسي كتاب و زندگي روزمره» در كتاب مهر

 

دومين شماره از فصلنامه تحليلي پژوهشي كتاب مهر ويژه بهار جاري پيرامون «كتاب و زندگي روزمره» از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،در يادداشت اول اين فصلنامه مي خوانيم:

«انتشار شماره دوم فصلنامه كتاب مهر، در اين ايام از دو جهت براي ما با اهميت است. اول اين كه انشار اين شماره از فصلنامه با بيست و چهارمين نمايشگاه بين الملي كتاب تهران كه در حقيقت آغاز سال ناشران و بهار نشر است همزمان شده و اين امكان را به ما مي دهد در فضايي كه از نمايشگاه به فروشگاه تبديل شده زمينه و امكان بحث هاي جدي و بسترساز در حوزه كتاب را فراهم آوريم.

علاوه بر اين در اين شماره از كتاب مهر زندگي روزمره و ارتباط آن با كتاب مورد توجه قرار مي گيرد. اهميت پرداختن به اين موضوع به عنوان موضوع و سوژه اي جديد در باب مطالعات كتاب به گونه اي است كه جدا از ساير مسائل و به خودي خود بر اهميت اين شماره از فصلنامه مي افزايد.»

در يادداشت پرونده كتاب مهر مي خوانيم: «كتاب يك ابژه فرهنگي است اما در پرداختن به آن و برنامه ريزي براي آن ناگزير بايد به جنبه هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي نيز توجه كرد.»

يكي از مطالب آمده در اين نشريه «مصرف كتاب در سبك زندگي شهروندان تهراني» نام دارد كه در بخشي از آن مصرح شده است:

«تغيير و تحولات اساسي صورت گرفته در عرصه زندگي انسان ها بيانگر آن است كه الگوي مصرف در زندگي آن ها تغيير پيدا كرده است. اين تغيير را در معناي عام در قالب سبك زندگي و نيز در معناي خاص در ساير الگوهاي مصرف كتاب مي توان  مشاهده كرد  كه به نوبه  خود منجر به شكل گيري هويت و تفاوت هاي اجتماعي مختلفي مي شود. اين از آن روست كه سبك زندگي روزمر افراد در جوامع مدرن با مصرف و نحوه تمايز آن ها در ارتباط است.»

در دومين شماره از كتاب مهر مطالب ذيل آمده است:

«يادداشت اول: ضرورت پرداختن به كتاب در دل زندگي روزمره، مطالعات بين رشته اي كتاب در ايستگاه اول، درآمدي  جامعه شناختي به پديده و گفتمان كتاب در ايران معاصر، خواندن براي لذت و لذت هاي خواندن، مصرف كتاب در سبك زندگي شهروندان تهراني، ود روان درماني با كتاب در فرهنگ ايراني چالش ها، قايده ها و اسيب ها و راهبردهاي تحقق فرهنگ كتاب خواني ر سطح جامعه.»

گفتني است، دومين شماره از فصلنامه تحليلي پژوهشي كتاب مهر ويژه بهار جاري پيرامون «كتاب و زندگي روزمره» از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

 

سه‌شنبه 31 خرداد 1390 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری