چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

کنفرانس خبري دومين هفته فرهنگي سودان در ايران

 

کنفرانس خبري دومين هفته فرهنگي سودان در ايران، با حضور سفير سودان و مسئولان حوزه هنري، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کنفرانس خبري دومين هفته فرهنگي سودان در ايران، صبح  روزشنبه 28 خرداد با حضور خسرو زينال‌پور معاون پژوهش و آموزش حوزه هنري، سليمان عبدالتواب الزين سفير سودان در ايران و همسرش سلوي علي‌الامام در تالار موزه هنر انقلاب حوزه هنري برگزار شد.

زينال‌پور در اين برنامه گفت: در ماه‌ها و روزهاي اخير، تحولات چشمگيري در وضعيت سياسي و ژئوپليتيک منطقه شکل‌ گرفته است و حرکت‌هاي گسترده اسلامي عليه ديکتاتوري‌ها و استعمار نوين ايجاد شده که قابل تقدير است. ما هم بايد بتوانيم به تناسب شرايط، مواضع جديد اتخاذ کنيم.

وي افزود: حوزه هنري به عنوان يک نهاد فرهنگي هنري، طي 30 سال گذشته، توانسته نقش چشمگيري در مقولات فرهنگ و هنر کشور ايفا کند و امروز به عنوان يک الگو و شاخص در سطح منطقه مطرح است که اميدواريم به عنوان يک سازمان تاثيرگذار، بتواند تاثيرات مطلوب را بر ديگر کشورها داشته باشد. کشور سودان نسبت به ساير کشورهاي عربي منطقه، زودتر به مقاومت و مبارزه عليه استکبار غربي خاصه آمريکا، مبادرت کرد. و به خاطر وجود انقلاب اخيرش، طي سال‌هاي اخير به شدت تحت فشار بود.

معاون پژوهش و آموزش حوزه هنري ادامه داد: سودان به لحاظ فرهنگي مشترکات خوبي با ايران دارد. گرايشات عرفاني و صوفيانه به دليل دين مشترک، ديدگا‌ه‌هاي ديني و مذهبي دو ملت را تقويت مي‌کند. جوزه هنري مجري برگزاري دومين هفته فرهنگي سودان در ايران است و اميدوار است که به زودي هفته‌هاي فرهنگي بيشتري از کشورهاي داراي ملل اسلامي را برگزار کند. بدين ترتيب مراسم شعرخواني و نمايش آثار 7 تن از نقاشان و گرافيست‌هاي سوداني با توجه تعييراتي که صورت گرفت، ظرف 6 روز انجام خواهد شد.

دومين هفته فرهنگي سودان‌، يکشنبه گشايش مي‌يابد

زينال‌پور درباره مراسم افتتاحيه اين هفته فرهنگي گفت: افتتاحيه فردا يکشنبه 29 خرداد، با حضور مسئولان فرهنگي کشور، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير فرهنگ سودان، سفير سودان و محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، ساعت 18 در تالار مهر حوزه هنري برگزار مي‌شود.

عبدالتواب الزين در اين مراسم گفت: ميان سودان و ايران ارتباط عميقي وجود دارد. در زبان رايج ميان مردم سودان برخي از لغات و اصطلاحات فارسي استفاده مي‌شود. بعد از وقوع انقلاب اسلامي ايران، اين ارتباط عميق‌تر شد؛ چرا که مردم سودان در جهان عرب، اولين مردمي بودند که يک روز بعد از آمدن امام خميني (ره) به ايران، به خيابان‌ها ريختند. دليل گستردگي ارتباط ميان دو ملت ايران و سودان،هدف واحد که همان دين واحد است.

 

وي افزود: 10 سال بعد از انقلاب ايران، در سودان هم انقلاب رخ داد که بيداري مردم سودان هنوز هم ادامه دارد و مردم سودان پا به پاي مردم ايران در جهت بيداري و آگاهي قدم برمي‌دارند. اين هفته فرهنگي، دومين هفته فرهنگي سودان در ايران است و برخي از هنرهاي سوداني مانند موسيقي سنتي، نقاشي و هنرهاي زيبا، صنايع دستي، فولکور سوداني و ... در طول آن عرضه خواهد شد.

رئيس جمهور سودان براي شرکت در هفته فرهنگي به ايران مي‌آيد

سفير سودان در ايران گفت: از جهت گستردگي و تنوع، اين هفته فرهنگي بي‌نظير است که با اهتمام وزراي فرهنگ دو طرف اجرا مي‌شود. لازم مي‌دانم خبري که هم‌اکنون به دستم رسيد را در اين برنامه اعلام کنم و آن اينکه رئيس جمهور سودان هم در اين مراسم شرکت مي‌کند و با 3 روز تاخير در اين مراسم حضور خواهد يافت. اين سفر بدون شک موجب تحکيم روابط ايران و سودان خواهد شد. علي عبدالقادر شاعر سوداني و جمعي از نقاشان و خوانندگان سوداني نيز در اين هفته فرهنگي حضور خواهند داشت.

عبدالتواب الزين در مورد تبادل ترجمه ميان ايران و سودان گفت: برادرانه بگويم که ترجمه فارسي به عربي در سودان بسيار کم است. با توجه به پيشرفت‌هايي که ايران در ترجمه کتاب و ترجمه فيلم داشته، اميدواريم ترجمه آثار هنري فارسي، هرچه زودتر در سودان آغاز شود. به ياد دارم اوايل انقلاب ايران، وقتي در مقطع دبيرستان تحصيل مي‌کردم، مجله « شهيد» به دستم مي‌رسيد و با غنيمت شمردن آن با فرهنگ ايران آشنا مي‌شدم. با آثار دکتر شريعتي و دکتر صدر در اين دوره آشنا شدم. آرزو مي‌کنم روابط فرهنگي ايران و سودان از کانال مجلات و مطبوعات هم دوباره احيا شود.

وي افزود: مجله عربي «شيراز» که توسط حوزه هنري چاپ مي‌شود، مجله خوبي براي معرفي ايران و فرهنگش به ديگر کشورهاست، ولي متاسفانه خوب توزيع نمي‌شود و به همه کشورهاي عربي نمي‌رسد. ايران در زمينه فرهنگي بسيار فعال است و در چند سال اخير بيش از 3 فعاليت مهم فرهنگي را در خارطوم به ثمر رسانده است. به ويژه با توجه به افتتاح مرکز فرهنگي ايران در خارطوم، توقع داريم اين فعاليت‌ها بيشتر شود. ما کم‌کار هستيم. اولين هفته فرهنگي سودان در ايران، 4 سال پيش برگزار شد و از آن زمان تا به حال کاري صورت نگرفت.

سفير سودان در ايران گفت: البته يک مدرسه عربي در تهران ساخته شد که به افراد غير عرب‌زبان، مکالمه عربي آموزش مي‌دهد، اما سطح فعاليت‌هاي ما بايد بيشتر باشد.

در ادامه سلوي علي‌الامام همسر سفير سودان در ايران گفت: من 3 سال است در ايران زندگي مي‌کنم و به زن ايراني تبريک مي‌گويم. آن‌چه از زن ايراني ديده‌ام، فکر باز و انديشه روشن بوده است. با نگاه به زن ايراني، مي‌بينم که زن مسلمان مي‌تواند به راحتي در عرصه‌هاي اقتصادي و فرهنگي، رهبري و مديريت کند و توانايي‌هايش را در جامعه بروز بدهد.

وي گفت: يک نکته آن که طي اين 3 سال در هر برنامه و سميناري که شرکت کرديم به زبان فارسي بود و متاسفانه ما متوجه سخنان بيان شده در اين برنامه‌ها نشديم. اگر اين برنامه‌ها با زبان عربي اجرا مي‌شدند، قابليت عرضه در ديگر کشورهاي عربي را هم داشتند.

يکي از حضار در واکنش به اين سخن علي‌الامام گفت: اي کاش شما طي اين 3 سال اقدام به آموزش زبان فارسي مي‌کرديد. اين هم براي شما خوب است هم براي ما. علي‌الامام هم در پاسخ با زبان فارسي گفت: من در اين مدت اين قدر فارسي ياد گرفته‌ام!

 

سه‌شنبه 31 خرداد 1390 - 10:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری