سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

ساخت دو اثر معنوي

 

دو گزارش از سريال«دا» و فيلم مجيد مجيدي


نشست خبري روايت تلويزيوني «دا»:

 به گزارش خبرگزاري فارس پخش مجموعه تلويزيوني «دا» از ماه آينده با صداي «پريوش نظريه» در تلويزيون آغاز مي‌شود و در 120 قسمت با صداي ساير هنرپيشگان زن ادامه مي‌يابد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، نشست خبري ويژه مجموعه روايت تلويزيوني كتاب «دا» امروز با حضور سينا عطائيان كارگردان، علي تقي‌پور تهيه‌كننده، سهيل سليماني مدير روابط عمومي پروژه و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در فرهنگسراي رسانه برگزار شد.

بنابراين گزارش، در اين مراسم عطائيان در سخاني تاكيد كرد آنچه از تلويزيون پخش مي‌شود تركيب كتاب‌خواني همراه با تصويرسازي متحرك است و پس از آن تقي‌پور در سخناني اظهار داشت: «تا به حال 5 قسمت از اثر را به صورت آزمايشي پخش كرديم، كتاب «دا» خاطره‌نوشته‌هاي «سيده زهرا حسيني» است كه بسيار جذاب است ولي تا به حال حواشي اطراف كتاب نگذاشته است به متن آن كه پيرامون دفاع مقدس است، خيلي مشخص باشد.»

وي ادامه داد: «ما حدود 6 ماه فقط پيرامون چگونگي روايت كتاب درگير بوديم. من در يمن حتي بحث قصه‌خواني در ايران و خارج از كشور را بررسي كردم. تلاش كرديم با بحث تصويرسازي، شكل تلويزيوني به اين كتاب بدهيم و بيشتر فضاسازي است تا مخاطب خلاقيت و تجسم خود را با اثر درگير كند.»

به گزارش فارس، عطائيان نيز در توضيحاتي عنوان داشت: «كتاب دا 40 فصل دارد كه ما يك داماتوريزه حداقلي آن را به 120 اپيزود 15 دقيقه‌اي تبديل كرديم و هنرمندان خانم آن را روايت كرده‌اند.

بخش‌هايي از خاطرات مخاطب را به شدت احساسي مي‌كند و گاهي هنرمندان راوي اين ماجراها نيز درگير فضاي حسي كار مي‌شدند، اين هنرمندان به خاطر وجهه فرهنگي اثر در آن حاضر شدند و هيچ‌گونه چشم‌داشت مالي نسبت به كار نداشتند.»

تقي‌پور در ادامه نشست تصريح كرد: «اين كار به عنوان يك طرح به شبكه يك ارائه شد و ابتدا چون فضاي اين نوع برنامه‌سازي در تلويزيون شناخته شده نبود، مبهم بود. به همين خاطر قضيه به توليد نمونه اوليه موكول شد و شبكه پس از ديدن نمونه‌ها از ما حمايت معنوي بسياري داشت و به ما اعتماد كرد.»

عطائيان نيز در اين مراسم گفت: «راوي اين ماجرا بايد علاقه شخصي داشته باشد و افرادي كه در اين جريان با ما همكاري داشتند چنين دغدغه‌اي در آنها وجود داشت و فضاي حسي در اين اثر كه هر اپيزود يك اثر مستقل است، وجود داشت. روايت اين اثر با پريوش نظريه آغاز شد و افرادي نظير بهناز جعفري، افسانه بايگان، شقايق فراهاني، نيوشا ضيغمي و ... در آن حضور دارند.»

وي با بيان اينكه اين اثر 4 شب در هفته قبل از خبر ساعت 21 روي آنتن مي‌رود، اظهار داشت: «موسيقي اثر توسط علي شب‌خيز ساخته شده و تيتراژ را گروه دنگ‌شو ساخته است.»

به گزارش فارس، در پايان مراسم تقي‌پور تاكيد كرد كه بينندگان اين اثر، هم‌زمان با پخش شروع به خواندن كتاب «دا» كنند.

4 کارگردان در يک فيلم

به گزارش همشهري آنلاين مجيد مجيدي در حالي فيلم تازه‌اش را به زودي کليد مي‌زند که شنيده‌ها حکايت از همراهي گروهي از کارگردانان سينماي ايران با او دارد.

مجيدي خردادماه فيلم «پيامبر اکرم(ص)» را جلوي دوربين مي‌برد که عظيم‌ترين پروژه تاريخ سينماي ايران خواهد بود؛ فيلمي که نشريه اسکرين ديلي از بودجه 30 ميليون دلاري‌اش خبر داده بود. نکته جالب درباره فيلم تازه مجيد مجيدي حضور رضا ميرکريمي در مقام مشاورکارگردان است.

ديگر کارگرداني که در اين فيلم با مجيدي همکاري خواهد داشت بيژن ميرباقري است که ظاهراً برنامه‌ريز اجرايي پروژه‌است. سيروس حسن‌پور هم که در گفت‌وگو با يکي از خبرگزاري‌ها از جست‌‌وجو براي يافتن لوکيشن‌هاي فيلم خبر داده بود، ديگر دستيار مجيدي در فيلم «پيامبر اکرم(ص)» است.

مديريت فيلمبرداري «پيامبر اکرم» را ويتوريا استرورا به عهده دارد که در کارنامه‌اش همکاري با تعدادي از کارگردانان برجسته جهان و چند جايزه اسکار به چشم مي‌خورد. ضمن اينکه 2 فيلمبردار بزرگ سينماي ايران نيز در اين پروژه استرورا را ياري خواهند داد.

 تورج منصوري و حميدرضا خضوعي ابيانه فيلمبرداراني هستند که حضورشان کنار استرورا نشان مي‌دهد فيلم تازه مجيدي تا چه اندازه عظيم است. البته منصوري هنوز قراردادي با اين پروژه امضا نکرده است.

مدير هنري فيلم نيز يکي از هنرمندان جهاني اين رشته است که عبدالحميد قديريان و محسن شاه ابراهيمي با او همکاري خواهند داشت. يدالله نجفي (صدابردار) و حسن حسندوست (تدوينگر) که پاي ثابت چند فيلم اخير مجيدي بوده‌اند در اين فيلم نيز با او همکاري خواهند داشت.

 اين فيلم که در آن کودکي پيامبراکرم (ص) به تصوير کشيده مي‌شود، نيازمند بازيگري کودک است که گويا مجيدي گزينه مورد نظرش را نيز يافته است. کامبوزيا پرتوي به همراه مجيدي فيلمنامه کار را نوشته‌اند.

محمدمهدي حيدريان، معاونت پيشين امور سينمايي تهيه‌کننده فيلم است و عليرضا رضاداد مديرعامل پيشين بنياد سينمايي فارابي در مقام قائم‌ مقام تهيه‌کننده و مجري طرح با اين پروژه همکاري دارد. «پيامبر اکرم» قرار است در زمان اکران به 3 زبان فارسي، انگليسي و عربي روي پرده برود.

کاملا مشخص است که مجيد مجيدي قصد دارد فيلمي جهاني درباره پيامبر اسلام (ص) بسازد؛ کاري که مصطفي عقاد در اواخر دهه 70 ميلادي با فيلم «الرساله» انجام داد و در مجموع فيلمي خوش‌ساخت و قابل قبول ارائه کرد.

 فيلم عقاد از آغاز بعثت شروع مي‌شد و فيلم مجيدي از دوران کودکي پيامبر شروع مي‌شود و با آغاز بعثت، به پايان مي‌رسد. «پيامبر اکرم(ص)» آخرين مراحل پيش توليد را سپري مي‌کند و تا چند روز ديگر عظيم‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران و شايد بهتر باشد بگوييم جهان اسلام، مقابل دوربين خواهد رفت.

 

 

 

 

سه‌شنبه 31 خرداد 1390 - 9:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری