پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

ماموريت راوي کتاب «يک وجب و چهار انگشت» تمام شد

 

گزارش از مراسم رونمايي كتاب يك وجب و چهارانگشت
مراسم رونمايي از کتاب «يک وجب و چهار انگشت» خاطرات عظيم حقي از دوران جنگ با حضور محسن مومني شريف؛ رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي،محمد حمزه زاده؛مدير عامل انتشارات سوره مهر و با حضور عظيم حقي و محمد پورحلم، راوي و نويسنده اثر در حوزه هنري گيلان برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري سوره مهر در ابتداي اين مراسم مومني گفت: هنري كه امروز در جهان مطرح مي شود هنريست كه انسانها را مضطرب مي كند اما هنر برگرفته از انقلاب اسلامي و دفاع مقدس اميددهنده انسان ها به زندگيست.

وي اظهار كرد: يكي از وظايف هنر متعهد اميدوار ساختن انسانها در راه پيش روست.

رئيس حوزه هنري يكي از مولفه هاي انسان پس از انقلاب اسلامي را ايمان به خدا دانست و گفت: انسان پس از انقلاب يك هويت انقلابي پيدا كرد و ايران بعد از انقلاب اسلامي كشور متمايزي شد.

مؤمني شريف در ارتباط با كتاب « يك وجب و چهارانگشت» خاطر نشان ساخت: عظيم حقي ( آزاده گيلاني كه خاطرات شفاهيش كتاب شد) ماموريتش را با گفتن خاطرات كامل كرد.

وي ادامه داد: توسعه اين گونه هنرها ارزشمند است و حوزه هنري حمايت خويش را در اين راستا اعلام مي كند.

رئيس حوزه هنري گيلان نيز در اين مراسم گفت: هنر امام راحل اين بود كه به زندگي عرفاني، بعد حماسي بخشيد.

به گزارش ايرنا غلامرضا قاسمي،رييس حوزه هنري گيلان در آيين رونمايي اين کتاب در باره تاثير مرگ انديشي در دگرگوني زندگي انسان گفت: ارزش بسياري از پديده ها در زندگي با شناخت ضد پديده ها آشکار مي‌شود، همچنان که ارزش آرامش با اضطراب، ارزش ثروت با فقر، آزادي با دربندي و گرفتاري، صلح با جنگ و زندگي با مرگ همراه است؛ در واقع مرگ انديشي پديده اي است که زندگي انسان را دگرگون مي‌کند و به آن معناي ديگري مي‌بخشد.


وي تصريح کرد: هنر امام بزرگوار و عظيم الشان ما اين است که به زندگي عرفاني، بعد حماسي داد و عرفان را به عرصه حماسه کشيد. در مکتب امام خميني انسان هايي متولد شدند که انسان هاي انقلاب اسلامي ناميده مي شدند اين ها پرورش يافته انقلاب اسلامي بودندکه تنها در اين نقطه از تاريخ و جغرافيا زيستند هديه امام به ما و براي زندگي ما، زندگي عارفانه و مرگ عاشقانه بود .


رئيس حوزه هنري گيلان ادامه داد: در مکتب امام بزرگوار انسان هايي پا به عرصه وجود گذاشتند که براي مرگ و زندگي معناي ديگري قائل بودند.


قاسمي خاطر نشان کرد : در واحد ادبيات پايداري حوزه هنري گيلان سه موضوع به صورت محوري در تاريخ شفاهي مورد مداقه قرار گرفته که مي توان به انقلاب اسلامي، دفاع مقدس با همه ابعادش (رزمنده، جانباز ، آزاده ) و هنر اشاره کرد .

رييس حوزه هنري استان گيلان با اشاره به اين‌که در تاليف چنين آثاري به هيچ وجه دخالت سليقه هاي شخصي و منويات فردي جايز نيست، افزود: تلاش حوزه هنري گيلان بر اين است که آن چه را در تاريخ معاصر اتفاق افتاده با بيان واقعيت‌ها به‌دور از هر گونه شائبه و استفاده سطحي، بدون کم و کاست، حذف و اضافه و پرهيز از اغراق به شيوه اي درست، اديبانه ، هنرمندانه و عالمانه به رشته تحرير در آورد.


وي همچنين از آغاز پروژه ي تدوين فرهنگ نامه آزادگان استان در سال جاري خبر داد و عنوان کرد: حوزه هنري گيلان تدوين فرهنگ نامه آزادگان استان را به تفکيک شهرستان ها از سال 90 ، آغاز کرده و اولين شهري که تدوين فرهنگنامه آزادگان آن شروع شده به نام آقا سيد جلال الدين اشرف شهر آستانه اشرفيه است .

قاسمي گفت : اجراي اين پروژه براي ساير شهرستان‌ها يک به يک آغاز مي‌شود و حوزه هنري گيلان از افرادي که در اين عرصه حضور داشته و صابرانه و مقاومانه براي دفاع از خاک کشور ايستادگي کردند ياري مي طلبد و اميدوار است که محصول اين تلاش و ارتباط دو جانبه به عنوان پديده اي مبارک براي آيندگان به يادگار و به عنوان هديه اي از اين نسل باقي بماند.

محمد پرحلم؛ تدوين كننده كتاب يادشده نيز در اين مراسم گفت: اين كتاب مي تواند سرآغازي براي مبحث تاريخ شفاهي باشد.

وي افزود: رزمندگان بايستي بازگو كردن خاطرات خويش را جهاد امروز بدانند .

«يک وجب،چهار انگشت»، خاطرات شفاهي اسير آزاده عظيم حقي است که از کودکي ايشان شروع مي شود و تا تمام شدن دوران اسارت ادامه پيدا مي کند. عظيم حقي، سال 62 وارد جبهه‌هاي دفاع مقدس شده و در عمليات كربلاي 5 به اسارت درآمده است.

بخش اول کتاب در مورد کودکي ايشان در شهر کومله از توابع لنگرود و آميخته با کار کشاورزي، شالي کاري و چايکاري و بعد هم اتفافات اوايل انقلاب در شهر کومله است.بخش دوم کتاب در مورد جنگ و اعزام ايشان به عنوان بسيجي است که ايشان رضايت نامه جعلي از پدر و مادر دريافت مي کند و اعزام جبهه ها مي شود و در عمليات کربلاي 5 اسير مي شود.

اما مهم ترين بخش خاطرات اين کتاب،خاطرات حقي از دوران اسارت در اردوگاه اسارت تکريت است که در مورد خاطرات اين اردوگاه تاکنون خاطراتي منتشر نشده است و اولين بار است که در يک کتاب به حوادث اين دوران پرداخته مي شود.بقيه اتفاقات کتاب هم خاطرات دوران اسارت ايشان در تکريت عراق است که اين خاطرات بسيار جالب است و از سال 66 شروع مي شود و تا 69 سال که به وطن برمي گردد ادامه پيدا مي کند.

کتاب «يک وجب و چهار انگشت» تدوين محمد پرحلم توليد حوزه هنري استان گيلان است که در 336 صفحه،قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 5 هزار و 500 تومان از سوي سوره مهر منتشر شده است.

 

يكشنبه 29 خرداد 1390 - 14:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری