پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

حديث انقلاب

 

گزارش از مراسم رونمايي از «حديث انقلاب» شمس آل احمد

مراسم رونمايي از کتاب «حديث انقلاب»؛ مجموعه گفتارها و سخنراني هاي شمس آل احمد، با حضور و سخنراني سيدمحمود دعايي؛مدير موسسه مطبوعاتي اطلاعات، سيدمحمدحسين حجازي؛ مدير فرهنگسراي انديشه و يحيي آريا بخشايش؛ نويسنده و محقق دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري و نيز با حضور دو پسر آن مرحوم و جمع زيادي از مردم عصر ديروز در فرهنگسراي انديشه برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري سوره مهر در ابتداي اين مراسم، حجازي ضمن خوشامدگويي به مهمانان و حضار در سالن گفت: فرهنگسراي انديشه از سال هاي گذشته سعي کرده که با توجه به عنوانش در حوزه فرهنگ و انديشه فعاليت کند و بنا داريم که هر ماه يک مراسم رونمايي از کتاب هايي با موضوع انديشه خصوصا جامعه شناسي و روشنفکري ديني را برگزار کنيم.

وي در ادامه سخنان خود درباره کتاب «حديث انقلاب» گفت: امروز از کتابي رونمايي خواهد شد که مرحوم شمس آل احمد نوشته است. کسي که شايد مردم آشنايي چنداني با او در روزگار حياتش نداشتند. چه تاسف بار است که تنها وقتي که بزرگي را از دست مي دهيم يادي از او مي کنيم.

مدير فرهنگسراي انديشه اضافه کرد: شمس آل احمد در خفقان رژيم پهلوي سخنراني هاي زيادي را با هدف تبيين انقلاب بيان کرد که هنوز هم اين گفتارها با طراوات است و مطالبي که او بيان کرده به نوعي درس زندگي و اخلاق است.

وي افزود: بعد از فوت جلال، مرحوم شمس به تبعيت از برادر خود رسالت گام برداشتن در حوزه انديشه را بر عهده گرفت.

در ادامه اين مراسم، کسي به ايراد سخنراني پرداخت که به گفته خودش سابقه آشنايي و ارتباطات خانوادگي اش با خانواده آل احمد به رابطه دوستانه پدرانشان برمي گشت. حجت الاسلام سيد محمود دعايي؛ مدير موسسه مطبوعاتي اطلاعات با گفتن اينکه خود را قابل صحبت در چنين مراسمي نمي دانسته و تنها اداي دين به خانواده اين مرحوم باعث شده که در اين محفل حاضر باشد، ادامه داد: پدر آل احمد از جمله شخصيت هاي ارجمند و گريزان از دنيا بود که در زمانه اي که مي زيست به تربيت شخصيت هاي تاثير گذاري همچون آيت الله طالقاني پرداخت.

مدير موسسه اطلاعات افزود: به دليل آزادگي که در خانواده آل احمد حاکم بود برداران آل احمد همواره به دنبال منطق و استدلال بودند و به همين دليل است که در طول زندگي شان به دوران هاي متفاوتي بر مي خوريم؛ زماني هست که جلال به عضويت حزب توده در آمد ولي بعد به خويشتن خويش رجوع مي کند و باعث مي شود که جلال سفرنامه حج بنويسد. آزادي و گزينش منطقي از ويژگي اين دو برادر بود و همين ويژگي ها باعث تغيير مسير در انديشه و مشي شان شد.

دعايي گفت: بعد از فوت جلال که نابهنگام بود، شمس رسالت بزرگي را بر عهده گرفت و آن هم همانا ادامه راه جلال بود، بر همين اساس مرحوم شمس در تمام دوران حياتش هيچ گاه از برادر جدا نبود.

وي در ادامه در مورد اين کتاب گفت: مرحوم شمس کتاب هاي متعددي نوشت که يکي از ارزشمندترين اين کتاب ها همين کتاب «حديث انقلاب» است که اميدوارم نسل جوان اين کتاب ارزشمند را مطالعه کنند.

وي در ادامه به بيان خاطراتي از انتخاب شمس آل احمد به عنوان سردبير در روزنامه اطلاعات و همچنين فراهم کردن مقدمات سفر شمس به کشورهاي امريکاي لاتين براي تحقيق در زمينه انقلاب هاي صورت گرفته در آن حوزه جغرافيايي پرداخت.

در ادامه اين مراسم، يحيي آريا بخشايش ترجيح داد که بيش از آنکه در مورد شخصيت شمس سخن بگويد از ويژگي هاي کتاب نکاتي را براي حضار بيان کند.او گفت: در زمينه انقلاب اسلامي دو کتاب نوشته شده که اتفاقا هر دوي اين کتاب ها مجموعه مقالات و سخنراني است که يکي از اين کتاب ها را مرحوم شمس آل احمد نوشته است.

وي ادامه: «حديث انقلاب» عنوان يک کتاب دو جلدي بود که جلد اول آن در زمستان سال 58 و جلد دوم در تابستان سال 60 منتشر شد و بعدها حوزه هنري در دو نوبت اين کتاب را تجديدچاپ کرد و آنچه اکنون دوباره منتشر شده در واقع چاپ چهارم اين کتاب است که در يک مجلد منتشر شده است.

اين پژوهشگر گفت: شمس در مقدمه اين کتاب گفته است که «حديث انقلاب» را در از دو جنبه گردآوري کرده است؛ اول شکلي و صوري که بيان حوادث انقلاب است و جنبه دوم هم ماهيتي و متني است که از صورت ظاهر جدا شده و با محتوا و درون‌مايه‌ها کار دارد.

به گفته بخشايش 58 درصد حجم کتاب «حديث انقلاب» سخنراني‌هاي شمس آل احمد است؛ 3 مورد گفت و شنود و 8 مورد هم مباحث و مواردي است که او در مطبوعات چاپ کرده است.

گفتني است کتاب «حديث انقلاب» مجموعه سخنراني هاي مرحوم شمس آل احمد توليد دفتر ادبيات انقلاب اسلامي حوزه هنري است که در 359 صفحه، قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 5 هزار و 300 تومان منتشر و در ايام نمايشگاه بيست و چهارم کتاب تهران عرضه خواهد شد.

 

يكشنبه 29 خرداد 1390 - 14:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری