سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 21:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

راه و روان (1) موفقيت

 

راه و روان (1)  

موفقيت                       

نوشته: محمد مهدي عباس آغوي              

 انتشارات پژوهشکده ي باقرالعلوم(ع)

چاپ اول: بهار 1390

مجموعه حاضر سعي دارد تا پرسش هاي واقعي و عيني دانش آموزان مقطع دبيرستان را پيرامون موفقيت و راه هاي وصول به آن پاسخ دهد.

اين کتاب در چهار فصل گردآوري و تنظيم شده است که فصل اول آن به کليات پرداخته و ان.ال.پي و کاربرد آن را بررسي مي کند تا مخاطب در ابتدا با مفهوم موفقيت بيشتر آشنا شود: موفقيت يعني حداکثر استفاده آگاهانه و دور انديشانه از موفقيت ها، توانايي ها، و فرصت ها و استعدادها. به گفته يک فرد موفق که تجاربش را در کتابي با خوانندگان به شراکت گذاشته است، موفقيت عبارت است از: انتخاب آنچه دقيقاً مي خواهيد و سپس دستيابي به آن. مولف در فصل دوم به عوامل موفقيت پرداخته است. در اين رابطه اشاره دارد به اينکه چگونه اراده خود را تقويت کنيم، چه اهدافي را انتخاب کنيم و چگونه به اهداف خود نزديک شويم.

وي معتقد است انجام هيچ کاري بدون اراده ممکن نيست اگر شما به خوبي براي آينده ي خود برنامه ريزي کنيد ولي اراده ي مناسبي براي اجراي آن نباشد، موفقيتي در کار نخواهد بود. در ادامه به يک سخن حضرت امير المؤمنين (ع) اشاره کرده است که مي فرمايند: ريشه اراده و تصميم، دور انديشي است و ميوه ي آن کاميابي.

نيز وي راهکارهايي را براي تقويت اراده و گرفتن تصميم قاطع ارائه کرده است که يکي از اين راهکارها اين است: توانايي هاي بالقوه و کمالات خود را در نظر بگيريد و اگر مي توانيد آنها را ليست کنيد براي اراده ي قوي بايد خود را بهتر بشناسيد و ارزش خود را بهتر بدانيد. در دنباله اين فصل اين موضوع كه در انتخاب اهداف زندگي بايد به چه عواملي توجه داشته باشيم بررسي شده است. يکي از اين عوامل دوستان و خويشان ذکر شده است: "نوجوان در انتخاب حرفه از گرايش و نظر و شغل دوستان و خويشاوندان تأثير مي پذيرد و بيشتر به شغلي تمايل دارد که آن ها تعريف و تمجيد مي  کنند به همين دليل جوان بايد مواظب باشد که به طور صد در صد تحت تأثير باورهاي آن ها قرار نگيرد، بلکه. استعدادها، توانمندي ها و شرايط خاص خود را نيز در نظر داشته باشد.

زير فصل هاي ديگري  که در اين فصل مطرح شده اندعبارتند از: آيا وراثت و خانواده در موفقيت افراد تأثير دارد؟، چگونه اعتماد به نفس پيدا کنيم؟، آيا ايمان در موفقيت تأثير دارد و چطور مي توان آن را افزايش داد؟ و چگونه پشتکار و تلاش خود را زياد کرده و از تنبلي فرار کنيم؟. در ادامه به نکات متعددي که باعث استقامت و پشتکار در پيمودن راه مي شودنيز پرداخته شده است.

يکي از نکات ذکر شده اين است که مقدار و ارزش هدفتان را در نظر بگيريد و تلاشتان را مطابق آن بالا ببريد؛ کسي که مي خواهد در مسابقات استاني اول شود تلاشش متفاوت است با کسي که مي خواهد قهرمان ملي يا برنده جهاني شود.نيز راه هاي مثبت انديشي و اينکه چگونه روي کار خود تمرکز کنيم و همچنين چطور از وقت خود به خوبي استفاده کرده و با برنامه ريزي، زمان را مديريت کنم، از مسائل ديگري است که در دنباله اين فصل مطرح شده است.

به نقل از کتاب حاضر، رفتار انسان متأثر از اموري است که روان شناسان، وراثت و تربيت را در زمره‌ي اين عوامل ذکر مي کنند خانواده هم خاستگاه انتقال ژن ها و ويژگي هاي ارثياست و هم جايگاه تربيت انسان. پس بدون شک اينکه انسان در چه خانواده اي باشد در موفقيت او مؤثر است ولي تنها علت نيست. اراده و اختيار آدمي نيز در اين امر مؤثر است...

نگارنده در ادامه به راههاي افزايش اعتماد به نفس اشاره کرده است: ايمانتان را تقويت کرده و به خدا توکل کنيد. در اين دنيا هيچ نيرويي قوي تر از ايمان نيست به شرط آنکه از عمق جان، واقعي و صادقانه باشد. با ايمان به نتايج باورنکردني خواهيد رسيد، ايمان تسکين دهنده و آرام بخش است.

نيز در به موانع موفقيت در فصل بعد پرداخته مي شود. سوالاتي که در اين فصل مطرح شده اندو به آن پاسخ داده مي شودعبارتند از: چگونه بر ترس از شکست غلبه کنيم و آرامش داشته باشيم؟ چطور بر دلزدگي، خستگي و نا اميدي غلبه کنيم؟ چطور عادت هاي بد را ترک کنيم؟ و اينکه آيا انسان با سابقه‌ي بد نيز مي تواند موفق باشد؟

به نقل از نگارنده کتاب حاضر، تنها در صورتي مي توانيد عادتي را تغيير دهيد که براي اين کار انگيزه ي کافي داشته باشيد. بايد دقيقاً بدانيد که آيا خواهان اين کار هستيد يا نيستيد. نه تنها بايد براي شکستن عادات، انگيزه داشته باشيد بلکه بايد در کارتان سماجت و پافشاري کنيد.

نويسنده در چند توصيه اقدام هاي لازم را براي ترک عادت ها بر شمرده است. اقدام شماره يك اين است که تصميم بگيريد که تغيير کنيد: يکي از بارزترين علل ناتواني در برخورد با عادت هاي بد، دو دل بودن و مصمم نبودن است. براي اينکه مصمم تر شويد، به اشکال و زيان هاي عادتي که مي خواهيد آن را تغيير دهيد فکر کنيد که تغيير دادن اين عادت براي شما چه سودي دارد؟

هم چنين سوالات و توصيه هايي نيز در خصوص برخي مشكلات مطرح مي شود، اينكه چطور از انحراف فکري جلوگيري کنيم؟ راههاي دستيابي به مهارت "نه گفتن" در برابر دوستان ناباب چيست؟ چگونه با شرايط و احساسات دوران نوجواني و جواني برخورد کنيم؟با پديده ي مد گرايي چگونه روبه رو شويم؟ و آيا هم رنگ شدن با جماعت نشان عقب ماندگي نيست؟ که در ادامه اين فصل به بحث و بررسي درباره ي آن ها پرداخته شده است.

انسان موجودي اجتماعي است و زندگي بدون ارتباط با ديگران برايش دشوار است به ويژه نوجوان که لازمهي سنّ او، گسترش ارتباط با دوستان است، گاهي نوجوان به دوستي هاي افراطي کشيده مي شود که زندگي ا و را مختل مي کند و با درخواست هايي از سوي دوستانش مواجه مي گردد که دوست ندارد انجام دهد. ولي نمي تواند پاسخ منفي بدهد.

نويسنده اين دوستي ها را داراي عللي مي داند که يکي از آن ها را تجرد فرد کامل (بزرگتر) مطرح کرده است: فردي که هدف علايق افراطي اين گونه جوانان قرار مي گيرد در غالب موارد مجرد است و به هر دليل هنوز تشکيل خانواده نداده است و از لحاظ پاسخ به نيازهاي غريزي و رواني در محدوديت خاصي قرار دارد و اين امر به صورت ويژگي هاي رفتاري و زمينه هاي مساعد، بروز نموده و آن ها را براي جذب جوانان، آماده مي کند.

به عقيده وي مهمترين موضوع در ايجاد و حفظ ارتباط با ديگران، ارتباط کلامي است، از اين رو براي ارتباط مناسب با ديگران به نکاتي اشاره کرده است: اين که تلاش کنيد از زاويه ديد طرف مقابل به موضوع نگاه کنيد، به ايجاد اعتماد و اطمينان ميان خود و طرف ديگران توجه داشته باشيد و احساس و خواسته هاي خود را با طرف مقابل در ميان بگذاريد، ارتباطتان را حفظ کنيد، به اين موضوع توجه کنيد که نيازها و خواسته هاي اشخاص با هم متفاوت است و...عوامل، تمرين ها و راهکارهاي موفقيت، مسائل ديگري هستند که در فصل آخر به آن ها پرداخته شده است.

پرسش هاي ذکر شده در اين فصل از اين قرار استکه چگونه مي توان در طول زندگي موفق بود و به پيروزي رسيد؟ چگونه خوشبخت شويم و راز موفقيت چيست؟

در خصوص گام هاي دستيابي به موفقيت آمده است: موفقيت يک امر تصادفي نيست بلکه براي موفقيت روش ها و شيوه هاي منطقي وجود دارد اين شيوه ها در دسترس همه قرار دارد به گونه اي که همه مي توانند از نيروي معجزه آسا و شگفت انگيز درون خويش بهره برده و به انسان هايي موفق و برتر تبديل شوند. نگارنده درباره ي مراحل يا گام هاي چهارگانه اي کهلازم است براي رسيدن به موفقيت طي شود، مطالبي ذکر کرده است.

درباره‌ي يکي از گام هايي كه افراد موفق برمي دارند آمده است: در تغيير رفتار انعطاف دارند و در مقابل شيوه هاي غلط، مقاومتي از خود نشان نمي دهند، پس از اينکه متوجه شدند فلان راه آنان را به مقصد مشخص شده نمي رساند، در صدد کشف راه جديد بر مي آيند تا در اين مسير حرکت کنند.

نگارنده در ادامه خاطر نشان مي سازد که فراموش نکنيد که در هر کاري استقامت و تعادل لازم است موفقيت نيز گام به گام به دست مي آيد. به نظر مي رسد کتاب حاضر در جهت آشنايي با موفقيت و نيل به آن که در نتيجه جد و جهد به دست مي آيد براي جوانان و نوجوانان علاقه مند بسيار مفيد باشد.

 

 

يكشنبه 29 خرداد 1390 - 9:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری