شنبه 14 تير 1399 - 4:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

خدمات آيت‌الله خوشوقت در ري پاس داشته شد

 

همزمان با شب ميلاد اميرالمومنين (ع) مراسم پاسداشت خدمات آيت‌الله خوشوقت با حضور علما و انديشمندان در شهرري برگزار شد.

استان تهران، همزمان با شب ميلاد حضرت علي (ع) آئين نكوداشت شخصيت علمي و معنوي آيت‌الله عزيزالله خوشوقت كه در مكتب علامه طباطبايي (ره) پرورش يافته با حضور علما، انديشمندان طلاب و جمعي از مسئولان كشوري در تالار شيخ صدوق (ره) آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) برگزار شد.

اين مراسم با حضور آيت‌الله خوشبخت، آيت‌الله سيدمحمدباقر خسرو شاهي مدير مركز حوزه‌هاي علميه استان تهران و سرپرست حوزه علميه شيخ عبدالحسين، آيت‌الله كاظم صديقي امام جمعه موقت تهران، رضا استادي امام جمعه موقت قم، آيت‌الله محمد محمدي ري‌شهري توليت آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع)، حجت‌الاسلام علي اكبر رشاد رئيس شوراي حوزه‌هاي علميه استان تهران و حجت‌الاسلام محسن حبيبي سرپرست حوزه علميه آيت‌الله مجتهدي (ره) و جمع ديگر از علما و دانشمندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مدير حوزه‌هاي علميه تهران با اشاره به ويژگي‌هاي بزرگان دين در اين مراسم، ‌گفت: هنگامي كه شرح حال بزرگان را مطالعه مي‌كنيم عظمت الهي را در وجودشان مي‌بينيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدباقر خسروشاهي در آئين نكوداشت آيت‌الله خوشوقت طي سخناني گفت: هركسي كه خدا را بشناسد خوف و خشيت الهي در قلب او جاي مي‌گيرد و علماي اسلام، بزرگان علم و دانشمندان اسلامي افرادي هستند كه خدا را شناخته و عظمت او را در قلب خود حس مي‌كنند. عمل اين افراد براي خدا است و هيچ عملي براي غير او انجام نمي‌دهند.

مدير حوزه هاي علميه تهران ادامه داد: محبت اين افراد نسبت به خداست و هر آنچه دارند از جانب خداوند متعال است.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: زماني كه شرح حال مراجع، بزرگان و روحانيون دين را مي‌خوانيم عظمت الهي را در وجودشان مي‌بينيم چرا كه آنها از خود گذشتن، به خدا پيوستن و ارزش‌هاي او را به كار بسته خواسته‌هاي خود را فراموش كردند.

خسروشاهي با بيان داستاني گفت: با تشخيص اعلم بودن فردي براي جايگاهي جايگاه خود را به او دادن خصلتي است كه در علماي اسلام مي‌توان يافت.

مدير حوزه‌هاي علميه تهران با اشارع به ويژگي‌هاي آيت‌الله خوشوقت گفت: آيت الله خوشوقت از باقيات صالحات و سلف صالح در ميان علما است و وجود ايشان را در ميان خود بايد مغتنم بشماريم و براي بقاي عمر ايشان دعا كنيم چراكه وجود او نشاندهنده علماي گذشته ما است.

امام جمعه موقت تهران نيز با بيان اينكه تقوا نردبان عروج الهي و درك مقام معصوم است، گفت: شاه‌كليد هميشگي آيت‌الله خوشوقت سفارش به تقوا است.

حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم صديقي در آيين نكوداشت آيت‌الله عزيزالله خوشوقت در تالار شيخ صدوق آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) ضمن شكر خداوند متعال از حضور ستارگان پرفروغ در آسمان تشيع گفت: فروغ اين ستارگان براي شيعيان مايه مباهات است.

امام جمعه موقت تهران افزود: اگرچه چهره‌هاي پر فروغي همچون آيت‌الله بهاءالديني، امام خميني (ره) و آيت‌الله بهجت غروب كردند اما هستند افرادي همچون آيت‌الله خوشوقت كه وجودشان براي ما نور است، هستند و از آنها بهره‌مند هستيم و اميدواريم درخشش اين ستارگان تا ظهور حضرت حجت‌ (عج) ادامه داشته باشد.

وي در ادامه دانش، بردباري و سكوت را سه ويژگي فقيه عنوان كرد و گفت: در بحران‌هاي زمانه‌ بايد به شخصيت‌هايي كه داراي اين سه ويژگي هستند رجوع كرد.

حجت‌الاسلام صديقي در ادامه بر لزوم الگوگيري از ثبات شخصيتي آيت‌الله خوشوقت تاكيد كرد و افزود: سخن گفتن از شخصيت استادي همچون آيت‌الله خوشوقت دشوار است اما كرامات بسيار نشان از اوج عبوديت بر وجود او دارد.

امام جمعه موقت تهران اضافه كرد: كسي كه در بحران‌هاي روزگار تكان نميخورد به ما هم ثبات ميدهد، عنوان كرد: شاه‌كليد توفيق هميشگي آيت‌الله خوشوقت سفارش به تقوا است و همين تقوا نردبان عروج الهي و اكسيري است كه هر كه با آن آشنا شود چشم باطنش گشوده و قادر به سخن گفتن با پيامبر و درك مقام معصومان ميشود.

وي در ادامه عبوديت آيت‌الله خوشوقت را مورد اشاره قرار داد و گفت: مقام معظم رهبري رهبر معظم انقلاب همواره بر تكيه به پناهگاه‌هاي حقيقي در هنگام طوفان‌هاي زمانه تأكيد داشته و دارند و هنگامي كه از ايشان سئوال شد اين پناهگاه چه كساني هستند فرمودند «به آيت‌الله خوشوقت رجوع كنيد»

امام جمعه موقت تهران بر صدقه دادن براي علما شيعه تاكيد كرد و بر صدقه دادن براي مقام معظم رهبري، سيدحسن نصرالله و افرادي همچون آيت‌الله خوشوقت توصيه كرد.

آئين نكوداشت آيت‌الله خوشوقت با حضور آيات عظام خسروشاهي، محمدي ريشهري، استادي و جمعي از علماء و دانشمندان در تالار شيخ صدوق (ره) آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) برگزار شد.

آيت‌الله عزيز خوشوقت در سال 1305 هجري شمسي متولد و پس از تحصيلات روز به فراگيري علوم حوزوي پرداختند، شور و شوق آموختن معارف ديني و استفاده از عنايات خاصه كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س) ايشان را پس از پنج سال تحصيل در تهران به آشيان اهل بيت عصمت و طهارت فراخواند.

از بركات سفره كريمه بيبي دو عالم هفت سال تلمذ و شاگردي حضرت امام (ره) در مباحث خارج فقه و اصول و استفاده از درس خارج فقه مرجع عاليقدر آيت الله بروجردي و هم نشيني با شهيد محراب آيت الله صدوقي بود.

ايشان حكمت و فلسفه را نيز در محضر مفسر كبير قرآن، عالم رباني علامه طباطبايي (ره) آموخت، از آنجا كه زينت علم با عمل صالح است و اخلاق و تهذيب نفس زيور مردان پاك آن روزگار، ايشان نيز با مدد از توفيق الهي پاي همت در مسير خود سازي و سير و سلوك نهاد. انفاس ملكوتي مرد فرزانه، معلم اخلاق مرحوم آيت الله علامه طباطبايي (ره) ايشان را بيش از ديگران همچون شهيد علامه مرتضي مطهري با دقايق و رموز اخلاق و درجات عرفان آشنا ساخته و همين امر، ايشان را مورد توجه و محبت ويژه علامه قرار داد.

همچنين،‌ امام جمعه قم با اشاره به رشد معنويت در جامعه گفت: در حال حاضر معنويت در عامه مردم به‌ويژه جوانان در مقايسه با گذشته رشد داشته است.

آيت‌الله رضا استادي در آيين نكوداشت آيت‌الله خوشوقت در تالار شيخ صدوق آستان حضرت عبدالعظيم الحسني (ع) ضمن تبريك فرارسيدن ميلاد با سعادت حضرت علي (ع) با اشاره به روايت «الحق العلي و علي مع الحق» گفت: هر شخصي با هر ميزان از علو درجات تنها در صورت اذعان معصومان ميتواند با حق همراهي كند، در حالي كه اين همراهي از فضايل اميرالمؤمنين(ع) در عين عصمت است و هر آنچه در طول تاريخ برخلاف نظر ايشان گفته شده، باطل است.

امام جمعه قم افزود: به لطف خدا در حال حاضر معنويت در ميان عامه مردم به ويژه جوانان و طلاب در مقايسه با گذشته رشد چشمگيري داشته است و تحقق اين مقوله ارزشمند نشات گرفته از فطرت كمال‌طلب و تشنگي سيريناپذير جوانان در عين رفاه و بهره‌مندي و تعقل براي كسب معنويات به جاي پرداخت بيش از حد به دنياي مادي است و از سوي ديگر شنيدن اقوال و سرگذشت بزرگان و اولياي الهي مهم‌ترين ساز و كار انگيزشي در اين مورد محسوب ميشود.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: كسي كه به دنبال معنويات است نبايد اين مسائل را با احساسات بياميزد چرا كه بعضي از جلسات جوانان را از اصول وا ميدارد.

آيت‌الله استادي در ادامه با اشاره مواردي كه پيامبر بر آگاهي از آنها تاكيد داشتند، گفت: پيامبر عظيم‌الشان اسلام بر آشنايي با اصول عقايد، احكام و اخلاق تاكيد فرمودند.

امام جمعه قم معيارهاي افرادي كه ميتوان در مسير رسيدن به معنويات از آنها كمك گرفت را مورد اشاره قرار داد و ‌عنوان كرد: اگر ميخواهيم معيار درستي به جوانان بدهيم اين است كه ما بايد دنبال كسي باشيم كه فقيه باشد، زندگي معمولي داشته باشد، بيادعا بوده و ارشادات او آيات و روايات باشد و آنچه از جلسات او شنيده ميشود مستند به آيات و روايات باشد.

وي تاكيد كرد: علاقه‌مندي جوانان به برخورداري از حضور قلب و لذت بردن هنگام اقامه نماز را مؤيد رشد گرايشات معنوي در آنها است و اگر به اين گرايش‌ها پاسخ صحيح داده نشود، مسير انحرافي را ميپيمايد، بنابراين معرفي دارندگان اين معيارها ضرورت دارد، چرا كه برخي از جوانان ممكن است برخلاف تأكيد ائمه به سراغ افراد غير فقيه روند.

استادي بيانداشت: در اين صورت احتمال ورود آسيب به جاي پيشرفت بيشتر است و البته اين به اين معني نيست كه تعيين مسير حتما توسط مجتهدان يا مراجع تقليد صورت بگيرد اما بايد با مشي ائمه، روش قرآن و اصول اسلام همسو باشد و به همين دليل نميتوان به سراغ اهالي علم و فقها رفت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم بر بر لزوم مراجعه به فقها در تمام عرصه‌هاي علمي و عرفاني تاكيد كرد و گفت: احتمال انحراف و گرفتاري جوانان با دغل‌بازيهاي كنوني بسيار است زيرا گاهي جوانان به سراغ افرادي ميروند كه به جاي پيشرفت شاگرد در پي بزرگ‌نمايي خود هستند و اين خلاف سيره بزرگان و اولياست.

وي ادامه داد: اگر ميخواهيم دنبال يك شاخص درست باشيم اين است كه هرچه فرد بزرگ‌تر باشد بزرگوارتر است و اگر ميخواهيم به سراغ كسي برويم بايد شاگردي افرادي همانند آيت‌الله خوشوقت را بكنيم كه كلام آنها مستند به آيات و روايات است.

آيت‌الله استادي گفت: معيارهاي صحيح براي هدايت جوانان بسيار است و اگر كساني همچون آيت‌الله خوشوقت كه بيشتر عمر خود را صرف تمام ابعاد زندگي همچون خانواده، علم، اخلاق، عرفان و اجتماع كرده‌اند و بر دو مسير دوري از گناه و عدم ترك واجبات به عنوان راه‌هاي ترقي تأكيد دارند، معرفي شوند از اين انحرافات جلوگيري ميشود و اگر كسي اين دو مسير يعني دوري از گناه و عدم ترك واجبات را وجهه همت خود قرار دهد به دليل اتكا بر آموزه‌هاي قرآن و سنت به دريچه‌اي از نور و روشنايي دست مييابد كه آيت‌الله خوشوقت نمونه بارزي از اين اشخاص است كه به درجات بالايي رسيده‌اند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه بر لزوم عدم آميختن اصول و عقايد با احساسات در مسير معرفت تاكيد كرد و افزود: جوانان بايد با عقايد اصولي به مقابله با شبهات بپردازند و در اين مسير مراجعه و معاشرت با افراد شناخته شده يعني فقيه دين‌شناس، داراي تهذيب نفس، بيادعا، داراي زندگي مردمي و ارشادات مستند به آيات و روايات را وجهه همت خود قرار دهند زيرا غير از آن راه را براي سوء استفاده كنندگان باز ميكنند.

وي با بيان اينكه استفاده‌هاي معنوي از هر بزرگواري همانند آيت‌الله خوشوقت از تقليد جدا است، گفت: مقلد مرجعي خاص بودن به معناي عدم امكان استفاده از محضر بزرگان نيست، يعني تقليد با ارادت معنوي مغاير است، امري كه متأسفانه در ايران چندان رواج ندارد و بعضاً ديده ميشود افراد به دليل ارادات شخصي حتي مواضع سياسي خود را نيز تغيير ميدهند.

آيت‌الله استادي تاكيد كرد: در مسائل سياسي بايد از رهبري تبعيت شود.

امام جمعه قم افزود: واگذاري جوانان به حال خود در ميان اين دغل‌بازيها و كشف و كرامات‌سازيها عامل انحراف است.

وي ادامه داد: همسو با رشد روزافزون معنويات آسيب‌ها نيز رشدي فراوان داشته‌اند و تنها با معرفي مرشدان طريقت يعني كساني همچون آيت‌الله خوشوقت ميتوان دكان اين دسيسه‌ها را تعطيل كرد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پايان تصريح كرد: گرايش به معنويات فراوان است ولي خواسته يا ناخواسته زمينه آسيب نيز بسيار است و ما بايد بر اساس معيارهاي ذكر شده به دنبال افراد باشيم.

آئين نكوداشت آيت‌الله عزيزالله خوشوقت با حضور علما و انديشمندان و جوانان و طلاب در تالار شيخ صدوق حرم عبدالعظيم حسني (ع) برگزار شد.

سرپرست حوزه علميه امام رضا (ع) هم نسبت به آينده حوزه علميه هشدار داد و گفت: امروز حوزه‌هاي علميه بوي دانشگاه را به خود گرفته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اكبر صادقي‌رشاد طي سخناني در آئين نكوداشت آيت‌الله خوشوقت با اشاره به ويژگي‌هاي علمي و معنوي آيت‌الله خوشوقت گفت: آيت‌الله خوشوقت را همه مي‌شناسيد و مي‌دانيد ايشان از برگزاري برنامه‌هاي نكوداشت و ... اجتناب مي‌كنند.

سرپرست حوزه علميه امام رضا (ع) افزود: كسي تا با آيت‌الله خوشوقت انس نيافته باشد، مراتب تواضع و صفا و زلالي وي را نمي‌شناسد.

وي با اشاره به وضعيت كنوني حوزه علميه عنوان كرد: مقام معظم رهبري در ارتباط با تحول در حوزه فرمودند «تحول واقع‌شدني است و اتفاق مي‌افتد اما بايد مديريت شود زيرا ظروف تاريخي و فرهنگي تحول را طلب مي‌كنند و خواه ناخواه واقع مي‌شوند.»اگر تحول مديريت نشود چه بسا به غير از خودش تبديل شود زيرا تحول غير از تبادل است.

عضو شوراي انقلاب فرهنگي با تاكيد بر برگشتن به پيشينه خود گفت: ما بايد با تحول در حوزه به پيشينه خودمان برگرديم چرا كه در حال حاضر ما در حال فاصله گرفتن با پيشينه تاريخي خودمان هستيم.

صادقي رشاد با بيان اينكه انسان در اين ارتباط احساس خطر مي‌كند، خاطرنشان كرد: در روزگاري كه ما همه چيز را در حال دگرگوني مي‌بينيم و همه چيز متحرك و سيار است ما نبايد از قافله بشريت عقب بمانيم در حال حاضر دانشگاه‌هاي ما عاريتي است و ناچارا ما بايد اين دانشگاه‌ها را تا زماني كه خودمان علوم انساني اسلامي را توليد نكنيم، داشته باشيم اما حوزه چيز ديگري است زيرا در جوهره حوزه تحول و اجتهاد نهفته است و طبع آن با تحجر و تجدد يكي نيست.

سرپرست حوزه علميه امام رضا بيان داشت: در حال حاضر تحول كه در حوزه در جريان است اما خوب مديريت نمي‌شود و من نگرانم كه اگر اينگونه پيش رود ديگر حوزه امثال شهيد مطهري و يا آيت‌الله خوشوقت را تربيت نكند.

در ادامه، رئيس حوزه علميه چيذر در مراسم نكوداشت آيت‌الله خوشوقت با اشاره به ارادت 50 ساله خود به آيت‌الله خوشوقت گفت: بنده از همان ابتداي آشنايي با آيت‌الله خوشوقت به بزرگي و حسن اخلاق ايشان پي بردم.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اصغر هاشمي ابراز اميدواري كرد وجود با بركت آيت‌الله خوشوقت بر سر ما مستدام باشد و در تمام مراحل زندگي از وجود ايشان استفاده كنيم.

آيت‌الله عزيز خوشوقت در سال 1305 هجري شمسي متولد و پس از تحصيلات روز به فراگيري علوم حوزوي پرداختند. شور و شوق آموختن معارف ديني و استفاده از عنايات خاصه كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س) ايشان را پس از پنج سال تحصيل در تهران به آشيان اهل بيت عصمت و طهارت فراخواند.

از بركات سفره كريمه بي بي دو عالم هفت سال تلمذ و شاگردي حضرت امام (ره) در مباحث خارج فقه و اصول و استفاده از درس خارج فقه مرجع عاليقدر آيت الله بروجردي و همنشيني با شهيد محراب آيت‌الله صدوقي بود.

آيت‌الله خوشوقت حكمت و فلسفه را نيز در محضر مفسر كبير قرآن، عالم رباني علامه طباطبايي (ره) آموخت، از آنجا كه زينت علم با عمل صالح است و اخلاق و تهذيب نفس زيور مردان پاك آن روزگار، ايشان نيز با مدد از توفيق الهي پاي همت در مسير خود سازي و سير و سلوك نهاد.

انفاس ملكوتي مرد فرزانه، معلم اخلاق مرحوم آيت الله علامه طباطبايي (ره) ايشان را بيش از ديگران همچون شهيد علامه مرتضي مطهري با دقايق و رموز اخلاق و درجات عرفان آشنا ساخته و همين امر، ايشان را مورد توجه و محبت ويژه علامه قرار داد.

آيت الله خوشوقت، جزو نفرات اول شاگردان علامه، هم از حيث زماني و هم از نظر رتبه و كيفيت بودند.

در بعد علمي، بحمدالله از درجه ي بالا و والاي فقاهت و اجتهاد برخوردارند و در بعد عرفان، اخلاق و سير و سلوك، جزء اولين كساني هستند كه مرحوم آيت‌الله علامه بزرگوار، آيت الله سيدمحمد حسين طباطبايي، صاحب تفسير الميزان را يافتند. اين بزرگوار و مرحوم آيت الله شيخ علي آقاي پهلواني، قبل از تمام شاگرداني كه در مراحل بعد با مراتب سير باطني و عرفاني مرحوم علامه طباطبايي (ره) آشنا شدند و رسيدن به خدا را در گرو شناخت و معرفت نفس دانستند، ايشان را يافتند. آيت الله خوشوقت، جزء نفرات اول شاگردان علامه هم از حيث زماني و هم از نظر رتبي و كيفيت بودند. ايشان انصافآً نفر اول بودند.

مراسم نكوداشت آيت‌الله خوشوقت به همت ستاد نكوداشت پيشكسوتان حوزه علميه تهران و با همكاري بنياد امام رضا (ع)، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران، مؤسسه انتشارات اميركبير، سازمان تبليغات اسلامي و انجمن آثار و مفاخر فرهنگي برگزار شد.

 

 

شنبه 28 خرداد 1390 - 10:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری