پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

افتخار به تاثير فرهنگي ايران اسلامي

 

گزارشي از ديدار وزيران فرهنگ ايران و قزاقستان


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار با وزير فرهنگ قزاقستان با اشاره به پيوندهاي ديرينه مردم قزاقستان و ايران تصريح کرد: روابط سياسي مطلوب دو کشور اقتضا مي‌کند که روابط فرهنگي ميان دو ملت نيز گسترش و تعميق يابد.

به گزارش خبرگزاري مهر، سيد محمد حسيني که در شهر آستانه پايتخت قزاقستان حضور داشت با اشاره به زمينه‌هاي همکاري مشترک دو کشور به ويژه در استان‌هاي همجوار مرزي گفت: استان گلستان ايران آماده برگزاري هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قزاقستان است.

وزير ارشاد همچنين آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي آموزش کارشناسان قزاق در زمينه‌هاي حفظ و مرمت اسناد و آثار تاريخي اعلام کرد.

حسيني گفت: ظرفيت‌هاي فراوان جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي تئاتر، هنرهاي تجسمي، سينما، ترجمه و انتشار کتاب و نيز عرصه رسانه و مطبوعات فرصت بسيار سودمندي براي گسترش روابط فرهنگي ايران و قزاقستان فراهم کرده است.

وزيران فرهنگ جمهوري اسلامي ايران و قزاقستان همچنين در خصوص امکان امضاء برنامه مبادلات فرهنگي گفتگو و توافق کردند، در سفر آينده رئيس جمهور قزاقستان به ايران اين سند همکاري به امضاي دو کشور برسد.

وزير فرهنگ قزاقستان نيز در اين ديدار با اشاره به نقش و تاثير زبان فارسي در ادبيات قزاقي گفت: همه شاعران قزاق بدون استثناء در مکتب شاعران بزرگ ايران درس خوانده‌اند و به تقليد از بزرگان علم و ادب ايران افتخار مي‌کنند.

مختار قول محمد وزير فرهنگ قزاقستان به اشاره به آباي شاعر معروف قزاق گفت: همه افتخار آباي در اين است که خود را شاگرد شاعر بزرگ ايران حافظ شيرازي مي‌داند و در اشعار خود سعي مي‌کند از حافظ تقليد کند.

وي تصريح کرد: در گذشته‌اي نه چندان دور زبان فارسي زبان نخبگان قزاق به شمار مي‌رفت و همه دانشمندان و مفاخر قزاق به زبان فارسي صحبت  و آثار علمي خود را به اين زبان توليد مي‌کردند.

مختار قول محمد همچنين به علاقه مردم قزاقستان به شاهنامه فردوسي اشاره کرد و گفت: داستان‌هاي شاهنامه نزد مردم قزاقستان بسيار شناخته شده است و بسياري از شخصيت‌هاي شاهنامه نمادهايي در فرهنگ قزاقستان دارند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين در نماز جمعه شهرآستانه پايتخت قزاقستان بر ضرورت حفظ هوشياري و وحدت امت اسلامي تاکيد کرد.

 

حسيني در جمع نمازگزاران جمعه شهر آستانه با اشاره به آيه شريفه «واعتصموا بحبل الله جميعا و لاتفرقوا» گفت: اين دستور قرآني خطاب به همه مسلمانان در همه اعصار است. از اين رو ضروري است مسلمانان در اقصي نقاط عالم با عمل به قرآن توطئه‌هاي دشمنان اسلام را که درصدد ايجاد شکاف و اختلاف در ميان امت اسلام هستند خنثي کنند.

وزير ارشاد همچنين با اشاره به آيه شريفه «ان اکرمکم عندالله اتقيکم» گفت: همه مسلمانان فارغ از هر رنگ و نژاد و زبان با هم برادر و برابرند؛ بنابراين بايد با عمل به احکام اسلام  زمينه‌هاي رشد و تعالي جامعه اسلامي را فراهم آورند.

حسيني خطاب به نمازگزاران جمعه در شهر آستانه قزاقستان گفت: حامل سلام‌هاي گرم مقام معظم رهبري، رئيس جمهور و مردم ايران براي مردم مسلمان قزاقستان هستم و اميدوارم که روابط گرم و صميمانه  دو ملت دوست و برادر بيش از گذشته گسترش و تعميق يابد.

آشنايي با کشور قزاقستان:

قزاقستان نهمين کشور جهان از نظر وسعت است. اما اغلب خاک اين سرزمين وسيع را زمين‌هاي استپي و نيمه بياباني پر کرده است.

مساحت اين کشور دو ميليون و 727 هزار و 300 کيلومتر مربع است و با کشورهاي روسيه، قرقيزستان، ترکمنستان، ازبکستان و چين هم‌مرز است. اين کشور همچنين از جنوب غربي به درياي خزر متصل است. مرز اين کشور با درياي خزر يک هزار و 894 کيلومتر است.

از نظر جمعيت، قزاقستان شصت و دومين کشور جهان است. وسعت زياد اين کشور سبب شده در هر کيلومتر مربع از قزاقستان شش نفر زندگي ‌کنند. در عين حال اين کشور سه بازه زماني را در خود جاي داده است. پايتخت اين کشور آلماتي است.

ميانگين سني زنان اين کشور8/30سال و مردان 5/27 سال است. اميد زندگي در اين کشور براي زنان 84/72 سال و براي مردان 9/61 سال است.

53/7 درصد از مردم اين کشور را مسلمان،8/7درصد را روس‌هاي ارتودکس، 3/12 درصد را باپتيست‌ها تشکيل مي‌دهد.

جمعيت اين کشور از زمان استقلال آن از اتحاد جماهير شوروي سابق در سال 1991 کاهش پيدا کرده است. در سال 1989 جمعيت اين کشور 16 ميليون و 464 هزار و 464 نفر بود و در سال 2006 اين رقم به 15 ميليون و 300 هزار نفر رسيد. البته اين کاهش برمي‌گردد به مهاجرت روس‌ها در سال‌هاي اوليه پس از فروپاشي شوروي.

نگاهي کوتاه به فرهنگ و هنر قزاقستان:

ويژگي چند قوميتي قزاقستان در هنر و فرهنگ اين کشور بازتاب يافته است. فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري قزاقستان را مي‌توان در دو دسته گسترده سنتي و غربي دسته بندي کرد.

فرهنگ و هنر سنتي که با نوع زندگي ساکنان عمدتاً قزاق و البته کره‌اي‌ها و اويغورها و اقوام کوچکتر اين سرزمين مرتبط است؛ همانند شعرها، آهنگ‌ها و رقص‌هاي فولکلور، موسيقي قزاق که با سازهاي سنتي آنان اجرا مي‌شود، همچون فرش‌ها و پارچه‌هاي دست بافت و صنايع دستي گوناگون که در طول قرن‌ها در اين سرزمين به حيات خود ادامه داده و پيشرفت کرده‌اند. در مجموع شعر، موسيقي جايگاه خاصي در فرهنگ قزاق داشته و دارند.

گروه غربي شامل انواع هنرهايي مي‌گردد که روس‌ها از ابتداي قرن بيستم به منطقه آوردند. مانند تئاتر، موسيقي کلاسيک، باله، اپرا، سينما، تلويزيون و ادبيات روسي مي‌گردند.

البته همه اين انواع فرهنگي و هنري در ميان قزاق‌ها به مقبوليت کامل دست نيافتند. اما در نتيجه سياستهاي حکومت بلشويکي اتحاد شوروي، قزاقستان در دهه‌هاي گذشته پذيراي جمعيت بزرگي از روس‌ها و اقوام غير قزاق بوده است، به گونه‌اي که قزاق‌ها در سرزمين خودشان به يک اقليت بدل شدند.

حضور چنين جمعيت بزرگ و با فرهنگ‌هاي گوناگون و بسيار متفاوت موجب شکوفايي هنر و فرهنگ غربي در اين کشور شده است. موفقيت قزاق‌ها و حتي آثار هنري که در قزاقستان ساخته شده يا به اين کشور مربوط است، در جشنواره‌هاي بين‌المللي از آثار مثبت اين تنوع فرهنگي است.

 

 

 

 

چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 12:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری