شنبه 17 خرداد 1399 - 13:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

ميلاد بهاري

 

مهمان ناخوانده صخره ها

 


همين چند ماه پيش بود که مرتضي سرهنگي؛مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري در نشستي از همکاري با نيروي هوايي در تدوين مجموعه کتاب هايي درباره خاطرات خلبانان اين نيرو خبر داده و تاکيد کرده بود که 10 عنوان کتاب از خاطرات خلبانان نيروي هوايي در دوران جنگ تحميلي که دچار سانحه شده و مجبور به ايجکت ( فرود اضطراري) شده اند منتشر خواهد شد.

حالا خبر مي رسد که اولين کتاب از اين مجموعه با عنوان «مهمان صخره ها»؛ خاطرات خلبان محمد غلام حسيني که راحله صبوري آن را تدوين کرده مراحل آماده سازي را در سوره مهر مي گذارند و به زودي منتشر خواهد شد. از راحله صبوري پيش از اين کتاب «کوچه نقاش ها» خاطرات سيد ابوالفضل کاظمي منتشر شد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. با اين نويسنده جوان در مورد چگونگي تدوين کتاب «مهمان صخره ها» گفت و گويي داشته ايم که مي خوانيد.

 

 کتاب «مهمان صخره ها» خاطرات خلبان محمد غلامحسيني در چه مرحله اي است؟

قبل از نمايشگاه کتاب تلاش فراواني کرديم که اين کتاب به نمايشگاه برسد ولي اين اتفاق نيفتاد،چون مسئولان انتشارات سوره مهر تاکيد داشتند که اين کتاب  به صورت ويرايش شده و با صحافي مناسب منتشر شود که عملا به دليل اينکه فرصت کمي وجود داشت،اين کتاب به روزهاي نمايشگاه نرسيد.الان اين کتاب در مرحله بازخواني است، قرار است ويرايش نهايي اين کتاب صورت بگيرد تا اين کتاب به صورت ويرايست شده عرضه شود و مشکلي در نگارش آن نباشد.

 

کمي در مورد اين کتاب توضيح دهيد؟

کتاب «مهمان صخره ها» درباره زندگي محمد غلامحسيني از خلبانان جنگ است.غلام حسيني در عمليات والفجر 2 وظيفه حفاظت از پوشش هوايي کرمانشاه را برعهده داشته است که در اواسط اين عمليات در آسمان با چند جنگنده عراقي درگير مي شود و تعقيب و گريز اينها در آسمان شروع مي شود که طي اين تعقيب و گريز مجبور مي شود به سمت کردستان و مرز آذربايجان غربي برود. آنجا توسط جنگنده هاي عراقي مورد اصابت موشک قرار مي گيرد و جلوي هواپيما دچار آتش سوزي مي شود و کمک خلبان غلامحسيني به نام سعيد هادي هم مورد اصابت ترکش قرار مي گيرد و بعد هم ديگر معلوم نمي شود که چه سرنوشتي پيدا مي کند. خلبان غلامحسيني که به شدت مجروح شده بود مجبور به ايجکت( فرود اظطراري) مي شود.ايجکتي که به شدت خطرناک بوده است. غلامحسيني بعد از اينکه ايجکت مي کند ناخواسته وارد حوزه استحفاظي حزب دموکرات کردستان مي شود و توسط اين گروه به اسارت در مي آيد.

 

به خاطرات اين دوران از اسارت غلام حسيني هم پرداخته ايد؟

بله، غلام حسيني از تيرماه تا آبان ماه در اسارت اين گروه بوده و بعد آزاد مي شود که بخش عمده اي از خاطرات کتاب به روايت اين دوران اختصاص دارد.

 

نوع روايت اين خاطرات به چه صورت است؟

روايت اين کتاب به صورت روايت تاريخ شفاهي محض نيست. روايت به صورت اول شخص است و خواننده از زبان خود غلام حسيني با خاطرات اين خلبان آشنا مي شود.

 

مي خواستم در مورد شباهت ها وتفاوت هاي اين کتاب با کتاب اولتان «کوچه نقاش ها» بپرسم،چقدر اين دو کتاب داراي چه تفاوت ها و شباهت هايي هستند؟

ويژگي کتاب «کوچه نقاش ها»، لحن راوي يعني سيد ابوالفضل کاظمي است که باعث جذابيت کتاب شده است. درست است که هر دو کتاب درباره خاطرات جنگ هستند ولي راوي اين  دو کتاب دو دنياي متفاوت دارند. در کتاب «کوچه نقاش ها»، کاظمي يک رزمنده گردان است که درعمليات هاي مختلف حضور دارد و خواننده در جاي جاي کتاب مي تواند صداي توپ و گلوله و باروت را حس کند ولي در کتاب «مهمان صخره» راوي يک خلبان است و در اين کتاب خبري است از صداي گلوله باران ها و خمپاره و غيره نيست و بيشتر روايت کشمکش جنگنده ها با هم، مخصوصا در لحظه درگيري در آسمان است.

 

خب به نظر خودتان جذابيت هاي اين کتاب در چيست؟

اين کتاب جذابيت هاي خاصي دارد خود بيان خاطرات و زندگي يک خلبان خودش به اندازه کافي براي مخاطب جذابيت دارد و صحنه هاي تعقيب و گريز و زد و خورد در آسمان و فراز و نشيب ها و مشکلاتي که خلبان جنگي دارد از جذابيت هاي اين کتاب است. از نکات جذاب ديگر اين کتاب روايت روابط حاکم بر حزب دموکرات و کردها آن منطقه است که براي مخاطب تازگي دارد.

 

سوال ديگري که مي خواستم از شما بپرسم در مورد اصطلاحات و واژه هايي است که در خلباني مطرح است،براي اينکه خوانندگان کتاب با اين اصطلاحات و واژه ها آشنايي پيدا کنند چيکار کرده ايد؟

 در مورد بيان اصطلاحات خلباني دو ديدگاه داشتم. در ابتدا تصميم گرفتم که عين اصطلاحات را بياورم و بعد در پاورقي کتاب اين اصطلاحات را توضيح دهم، بعد در بازنويسي دوم احساس کردم که نيازي نيست که مخاطب برود پاورقي ها را بخواند تا معني اصطلاحات را بداند. براي همين تصميم گرفتم اين اصطلاحات را به زبان فارسي ساده برگردانم و در متن بياورم که براي اين کار به فرهنگ لغت مراجعه کردم و برخي از اصطلاحات هم از خود غلامحسيني مي پرسيدم و همچنين از راهنمايي ها و کمک هاي آقاي مهرنيا هم خيلي استفاده کردم.

 

مي خواستم در مورد دليل انتخاب عنوان کتاب بپرسم،در اين باره توضيح مي دهيد؟

عنوان «مهمان صخره ها» را از ميان تعداد زيادي اسامي ديگر که از همان ابتدا که کار مصاحبه خاطرات را با غلام حسيني انجام مي دادم انتخاب کردم. با برخي از همکاران مثل آقاي سرهنگي و آقاي کاظمي هم که صحبت مي کردم آنها اين اسم را پسنديدند چون اين اسم داراي تناقض و ايهام است.به هر حال در حالي که خلبان غلامحسيني روي صخره ها فرود مي آيد و مهمان آنها مي شود ولي اين مهماني به شدت خطرناک و ناخوشايند بوده است.  

 

همان طور که آقاي سرهنگي در جلسه اي اعلام کردند قرار است خاطرات خلبانان نيروي هوايي که در جنگ بودند و دچار سانحه شدند در 10 جلد منتشر شود و طبق صحبتي هم که با آقاي مهرنيا داشتم، گفتند که قرار است خانم صبوري زحمت تدوين اين کتاب ها را بکشند،مي خواستم بپرسم در حال حاضر روي کتاب هاي بعدي اين مجموعه هم کار مي کنيد؟

والله فعلا که تازه اين کتاب تمام شده و هنوز با خلبان ديگري مصاحبه ها را شروع نکرده ام. آقاي مهرنيا هم کار مصاحبه و تدوين دو کتاب خاطرات خلبانان را به کسان ديگري سپرده است، ولي فکر کنم دو، سه ماه ديگر شروع به تدوين کتاب خاطرات ديگري از اين مجموعه کنم.

 

 

دوشنبه 23 خرداد 1390 - 10:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری