چهارشنبه 2 تير 1400 - 21:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

جمال الدين بانج فروزش

 

رجب المرجب

 

ماه رجب هفتمين ماه از ماه هاي قمري و از ماه هاي حرام است كه به معني نهري است در بهشت كه از عسل شيرين تر و از شير سفيدتر است و هركس در اين ماه روزه بگيرد، از آن نهر آب مي نوشد. و نيز به معني «رجب الاصب» ماه ريزش و نزول رحمت خداوند بر مردم مي باشد كه با رويت هلال ماه جديد، زندگي و تولدي دوباره را به عاشقان نويد مي دهد و فصل جديدي در كتاب زندگي مي گشايد كه از عطر دل انگيز نيايش سرشار است.

ماهي كه پيامبر اكرم(ص) با ديدن هلال آن، دست به دعا برمي داشت و پس از حمدو ثناي الهي، تكبير و لااله الاالله مي گفت و مي فرمود: ماه رجب، ‌ماه استغفار براي امت من است. در اين ماه بسيار طلب آمرزش كنيد كه خداوند آمرزنده و مهربان است.

آري ماه رجب ماه خداست و عبادت و استغفار در اين ماه بسيار سفارش شده است. چون ماه رجب دريايي است كه بايد در آب زلالش روح و جسم را پالايش كرد و با جسمي پاك و عاري از آلودگي ها به استقبال ماه شعبان و ماه مبارك رمضان رفت. زيرا در اين ماه فرشته اي تا صبح اينگونه ندا مي دهد: خوشا به حال «رجبيون» خوشا به حال آنانكه والايي ماه رحب را دريافته اند و از بركت اين ماه نصيبي اندوخته اند.

يكي از بوستانهاي بزرگ ماه رجب المرجب «ليله الرغائب» است. يعني شب بخشش هاي بزرگ، شب آرزوها، شب رحمت و آمرزش، شب خاص مناجات، شب يارب يارب گفتن ها، شب دعاي كميل حضرت علي(ع) ، شب زيارتي امام حسين(ع)، شب رغائبه، شب انس با معبود، شب عشق بازي با معشوق حقيقي، شب تالي قدر و شبي كه پيامبر اكرم(ص) در اعظمت آن مي فرمايد: «از اولين شب جمعه ماه رجب غافل نشويد كه فرشتگان آن راليله الرغائب مي نامند چرا كه چون وقتي يك سوم از شب گذشت هيچ فرشته اي نيست مگر اينكه در كنار كعبه آيد. آنگاه خداوند نظر رحمت بر آنان كند و مي فرمايد: اي فرشتگانم هرچه خواهيد ا زمن بخواهيد. فرشتگان در پاسخ گويند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجب را بيامرزي،‌خداوند در پاسخ فرمايد: آمرزيدم.»

در كتاب المراقبات في اعمال السنه مرحوم ميرزا جواد ملكي تبريزي در خصوص شب آرزوها اعمال و فضائل بسياري نقل گرديد كه از آن جمله مي توان به روزه پنج شنبه، استغفار زياد و نماز ويژه اي كه در مفاتيح آمده و يا برخي اعمالي ديگر كه قبلا در مقاله تحت عنوان ليله الرغائب تقديم گرديده اشاره نمود.

يا «غفارالذنوب» يا «كريم العفو» اي رحيمي كه با بزرگواري از خطاي بندگان مي گذري و «مبدل السيات بالحسنات» بديهاي بندگان را با نيكي پاسخ مي دهي و در مقابل اندك خوبي ها، پاداش بسيار عنايت مي كني از تو مي خواهيم در اين شب نيز به ما «اعطني بمسلتي اياك جميع خيرالدنيا و جميع خير الاخره» عطا نمايي.

منابع:

المراقبات، شيخ جواد ملكي تبريزي، ترجمه سيدمحمد راستگو ، فصل هفتم

اقبال الاعمال، سيدبن طاوس، اعمال ماه رجب

مفاتيح الجنان، شيخ عباس قمي

 

چهارشنبه 18 خرداد 1390 - 10:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری