دوشنبه 23 تير 1399 - 12:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

اهميت شور و مشورت

 

تفكرات، ايمان، آرمان ها، تشكيل دهنده مباني فرهنگ يك كشور است.

مقام معظم رهبري مدظله العالي

 

مشورت و شور به معناي استخراج و استنباط است و عبارت است از : «تلاش براي آشكار نمودن امر خوبي كه پنهان بوده و عرضه آن به ديگران.»

سه مرحله «يافت، استخراج و عرضه» در مشورت وجود دارد.

در قرآن كريم در زمينه موضوع مشورت و شورا، آيات چندي آمده است، از جمله در سوره شورا آيه 38 مي فرمايد: «و آنان كه اجابت نمودند امر پروردگارشان را و برپا داشتند نماز را و كارشان را به مشورت يكديگر انجام دهند؛ و از آنچه به آنها روزي داديم، نفقه مي كنند.»

و در سوره آل عمران آيه 159 مي فرمايد: «پس بر آنان ببخشاي و برايشان طلب آمرزش كن و در كارها با ايشان مشورت نما و آنگاه كه بر كاري تصميم گرفتي، توكل بر خدا كن زيرا خدا توكل كنندگان را دوست دارد.»

در سخنان پيامبر اكرم و ائمه معصومين صلوات الله عليهم اجمعين نيز فراوان به شور و مشورت اشاره شده است. پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: «هيچ پشتيباني قوي تر از مشورت و هيچ عقلي بهتر از تفكر و تدبر نيست.» يا « كسي كه باديگران مشورت كند، يقينا به راه رشد، هدايت خواهد شد.» امام علي(ع) در مورد مشورت مي فرمايند: «هركس مشورت نكند، پشيمان مي شود.» و يا «مشورت نمودن همان هدايت و راهيابي است.»

در نظام جمهوري اسلامي ايران نيز به مساله شور و مشورت توجه بسيار شده است. به طوري كه در قانون اساسي به موضوع شورا توجه ويژه اي گرديده است.

اصولا هرگونه رايزني و نظرجويي و مشورت به نحوي در تصميم‌گيري موثر واقع مي‌شود و نمي‌توان ادعا كرد تصميم فرد بدون مشورت و پس از مشورت كاملا يكسان است. به عبارت ديگر اگر نقش موثر اطلاعات در خط مشي گذاري و تصميم گيري را بپذيريم از آنجايي كه مشورت ميزان اطلاعات را تغيير مي دهد، به سادگي مي توان دريافت كه در تصميم گيري، اثرات جهت دهنده اي خواهد داشت. بدين ترتيب، مشورات نوعي تصميم گيري مشاركتي را بوجود مي آورد، حتي اگر در ظاهر مقام تصميم گيرنده، ملزم به عمل كردن به پيشنهادها و نظر مشاوران نباشد.

در تصميم گيري جمعي و مشورتي، تصميم گيرنده براي شناخت مشكل اصلي، يافتن راه حلها و ارزيابي آنها با نظرات متعدد و متنوعي مواجه مي گردد كه ديدار او نسبت به موضوع تصميم وسيع تر ساخته، از يك بعد نگري دورش مي سازد. نظرخواهي از سايرين نشان دهنده ارزشي است كه تصميم گيرنده براي آنان و نظراتشان قائل است. نظرخواهي از جمع باعث رشد و ارتقا افراد و تقويت قدرت خلاقيت و ابتكار آنها مي گردد. همچنين آنان را براي تصميمات بعدي آماده و به اجراي تصميمات متعهدتر مي سازد.

در نظام‌هاي اداري نيز به كمك شوراهاي تصميم گيري در سطوح مختلف سازماني، تلاش مي گردد تا از نظرات افراد و اعضاي سازمان بهره مند شوند و از اين طريق موجبات غني‌ترشدن تصميم ها، ضمانت اجرايي بيشتر آنها و روحيه قوي تر كاركنان فراهم آيد. امروز دولتها پيش از تصميم گيري، از مشورت و روشهاي گفت و شنود استفاده مي كنند. علاوه بر دلايل سياسي در انجام اين روشها، دلايل اداري و فني نيز وجود دارد. هنگامي كه پروژه فني از پيچيدگي زياد، يا اهميت بسيار برخوردار باشد، دولت با برقراري گفت وشنود و مشورت چه بصورت رسمي و چه غيررسمي، از تجارب و علم متخصصين و افراد خبره اي كه ممكن نيست آنها را بطور ثابت و دائم استخدام كرد، بهره زيادي مي برد.

و من الله التوفيق و عليه التكلان و الحمدلله اولا و اخراً

 

 

چهارشنبه 18 خرداد 1390 - 9:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری