پنجشنبه 3 مهر 1399 - 17:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان چهارمحال و بختياري

 

اهميت زکات از ديدگاه اسلام

 

با توجه به اين که، اسلام به صورت يک مکتب صرفاً اخلاقي، و يا فلسفي و اعتقادي، ظهور نکرد، بلکه به عنوان يک «آئين جامع» که تمام نيازمندي هاي مادي و معنوي در آن پيش بيني شده، پا به عرصه ظهور گذاشت و نيز با توجه به اين که اسلام، از همان عصر پيامبر (ص) با تأسيس حکومت همراه بود و همچنين با توجه به اين که اسلام، توجه خاصي به حمايت از محرومان و مبارزه با فاصله طبقاتي دارد، روشن مي شود؛ نقش «بيت المال» و «زکات» که يکي از منابع درآمد «بيت المال» است، از مهم ترين نقش ها است.

شک نيست، هر جامعه اي داراي افراد از کار افتاده، بيمار، يتيم بي سرپرست، معلول و امثال آنها مي باشد، که بايد مورد حمايت قرار گيرند و نيز، براي حفظ موجوديت خود در برابر هجوم دشمن، نياز به سربازان مجاهدي دارد که، هزينه آنها از طرف حکومت پرداخته مي شود. همچنين، کارمندان حکومت اسلامي، دادرسان و قضات، و نيز وسائل تبليغاتي و مراکز ديني، هر کدام نيازمند به صرف هزينه اي هستند، که بدون يک پشتوانه مالي منظم، و مطمئن، سامان نمي پذيرد. به همين دليل در اسلام، مسأله «زکات» که در حقيقت يک نوع «ماليات بر درآمد و توليد» و «ماليات بر ثروت راکد» محسوب مي شود، از اهميت خاصي برخوردار است، تا آنجا که در رديف مهم ترين عبادات قرار گرفته، و در بسياري از موارد با «نماز» همراه شده، و حتي شرط قبولي نماز شمرده شده است! حتي در روايات اسلامي مي خوانيم: اگر حکومت اسلامي از شخص يا اشخاصي، مطالبه زکات کند، و آنها در برابر حکومت اسلامي ايستادگي کنند، و سر باز زنند، مرتدّ محسوب مي شوند، و در صورتي که اندرزها در مورد آنها سود ندهد، توسل به نيروي نظامي، در مقابل آنها جايز است.

 بعضي معتقدند: داستان «اصحاب ردّه» (همان گروهي که بعد از پيامبر (ص)، از پرداخت زکات سر باز زدند و خليفه وقت به مبارزه با آنها برخاست، و مي گويند: حتي علي (ع) نيز اين مبارزه را امضاء کرد و شخصاً يکي از پرچمداران در ميدان جنگ بود)، از اين قبيل است، هر چند نظرهاي ديگري در اين داستان نيز وجود دارد.

در روايتي از امام صادق (ع) مي خوانيم: مَن مَنَعَ قِيراطاً مِن الزَّکاهِ فَلَيسَ بمُؤمِن، وَ لا مُسلِم، وَ لا کَرَامَه!: «کسي که يک قيراط از زکات را نپردازد نه مؤمن است و نه مسلمان، و ارزشي ندارد». جالب توجه اين که: از روايات استفاده مي شود: «حدود» و «مقدار» زکات آن چنان دقيقاً در اسلام تعيين شده که، اگر همه مسلمانان، زکات اموال خويش را به طور صحيح و کامل بپردازند، هيچ فرد فقير و محرومي در سرتاسر کشور اسلامي باقي نخواهد ماند.

سيد آيت حيات الغيب

 

 

 

چهارشنبه 18 خرداد 1390 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری