پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

نداي اسلام در جنوب شرق آسيا

 

نگاهي به معماري مساجد و معابد مالزي


1-مسجد پوتراي

در گذر از مقابل درياچه زيباي پوتراجايا مسجد پوتراي به طور حتم بر جسته‌ترين چشم‌اندازي است که بعنوان يکي از مدرنترين مساجد جهان اسلام نظر رهگذران را به خود جلب مي‌کند. نماي داخلي اين مسجد با بهره گيري معماري اصيل ايراني در دوره صفويه و بويژه ورودي اصلي مسجد که شبيه دروازه هاي ورودي ساختمانهاي دولتي در ايران عصر صفويه است، طراحي و اجرا گرديده است ، خطوط و نقوش اسلامي در تزئين محراب اين مسجد بسيار چشمگير و خيره کننده است .

کلنگ مسجد جامع پوترا جايا که به مسجد پوترا شهرت دارد در سال 1997 ميلادي زده شد و بعد از دو سال به بهره برداري رسيد. گنبد صورتي رنگ گرانيتي اين مسجد زيبايي خاصي به آن داده است و شبستان اصلي مسجد ظرفيت پذيرش بيش از 15 هزار نمازگزار را دارد.

ديوارهاي شبستان زيرين مسجد با الهام از مسجد سلطان حسن در کازابلانکا مراکش طراحي و اجرا شده است. مسجد پوترا از يک شبستان اصلي، اتاقهاي آموزشي ويژه طلاب و دانشجويان علوم ديني و صحن اصلي تشکيل شده است.

شبستان اصلي اين مسجد باشکوه که روي 12 ستون برافراشته شده است با ارتفاع 76.2 متر ، فضايي معنوي را بر شبستان اين مسجد حکمفرما کرده است. از نکات جالب توجه در معماري مناره مسجد، الهام گرفتن از مناره مسجد شيخ عمر در بغداد است که اين مناره زيبا و صورتي رنگ با ارتفاع 116 متري از بلندترين مناره هاي منطقه به شمار مي آيد.

از ديگر خصوصيات اين مسجد طراحي سيستم پخش صدا هماهنگ با معماري مسجد است بطوري که تنها با بهره گيري از 2 بلندگو در بالاي محراب، طنين صداي مکبر در تمامي شبستان بصورت يکسان پخش مي شود.

مسجد پوترا در مرکز شهر پوتراجايا و کنار کاخ نخست وزيري مالزي قرار دارد . اين شهر که بعنوان پايتخت سياسي مالزي معرفي شده در 35 کيلومتري شمال کوالالامپور واقع شده است .

2-مسجد جامع کوالالامپور

مسجد جامع کوالالامپور يکي  از مناطق ديدني شهر کوالالامپور است. اين بنا داراي قوس ها و گنبد هايي به رنگ صورتي و سفيد مي باشد. اين مسجد يکي از قديمي‌ترين مساجد کوالالامپور به حساب مي‌آيد و در سال 1907 ساخته شده است. موقعيت جغرافيايي اين مسجد در تلاقي دو رودي‌ست(گومبک و کلانگ) که باعث حيات کوالالامپور و آغاز تاريخي آن شده است.

 در واقع در آن زمان‌ها اين منطقه تا خيابان امپنگ محل کند و کاو جويندگان قلع بوده. بعد‌ها معماري به نام آرتور بنسون‌ هوبوک اين مسجد را با الهام‌گرفتن از معماري مغولي براي مسلمانان بنا کرده است. طراحي خاص و رنگ به‌کار برده شده در اين بنا توجه بسياري از جهانگرد‌ها را به خود جلب مي‌کند. اين مکان پيش از ساخت مسجد ملي مالزي، اصلي‌ترين مسجد شهر بوده است.

3-مسجد شاه‌عالم

در واقع مهم‌ترين بناي شهر شاه‌ عالم مسجد فيروزه‌اي رنگ آن است که به علت برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن، در بين مردم کشورهاي اسلامي شهرت زيادي دارد. اين مسجد که در 25 کيلومتري غرب کوالالامپور واقع شده، معماري خيره‌‌کننده‌اي با ترکيب معماري ايراني، ترکي، آفريقايي، عربي و مناطق استوايي مالزي و اندونزي دارد.

اين بنا که به «مسجد آبي» نيز مشهور است بزرگ‌ترين مسجد جنوب‌شرق آسياست و 24 هزار نمازگزار را در خود جاي مي‌دهد. قطر گنبد اصلي آن 51 متر و ارتفاع هر چهار مناره‌ي آن 142 متر است. تزيين‌هاي خطاطي بي‌نظير سالن اصلي اين مسجد توسط خطاط مشهور مصري – شيخ شرکابي- انجام شده است.

4-معبد هندو

اين معبد قديمي‌ترين معبد هندو در کوالالامپور است که ساخت آن به 1873 ميلادي برمي‌گردد. هندوهاي مالزي اين معبد را به الهه مادر اختصاص داده‌اند و برايش ارزش زيادي قائل‌اند. آن‌ها معتقدند اين الهه پيروانش را از شر ارواح خبيث مصون مي‌دارد. اما شهرت اين معبد در بين گردشگران به سردر 23‌ متري آن است که با 228 مجسمه تزيين شده. موقعيت مکاني اين معبد در محله‌ي چيني‌ها و در نزديکي ساير مکان‌هاي ديدني باعث جلب توجه تعداد زيادي از گردشگران مي‌شود.

5-معبد چيني

اين معبد 121 ساله به الهه جنگجو guan di اختصاص دارد. تعداد زيادي از چيني‌ها حتي آن‌هايي که پيروان مذاهب ديگر هستند به اين الهه اعتقاد دارند. اين الهه را مي‌توان با شمايل يک مرد شمشير به دست که ريش‌هاي بسيار بلندي دارد تشخيص داد. معبد guan dao در محله‌ي چيني‌ها قرار دارد و از محيط متفاوتي به نسبت ساير معابد برخوردار است. ورودي اين معبد با عودهاي دايره‌اي بلندي که توسط مردم اهدا مي‌شود آراسته شده و اسباب و ادوات داخل اين معبد نشان از قدمت تاريخي آن دارد. چيني‌ها معتقد هستند که الهه‌ي جنگجو از تمام پيروانش در اقشار و شغل‌هاي مختلف حفاظت مي‌کند. در اين معبد يک شمشير بسيار قديمي و سنگين نيز وجود دارد که سمبل ابزار جنگ اين الهه است و چيني‌ها تنها سالي يک بار شانس ديدن و لمس اين شمشير را دارند.

6-معبد بودايي

اين معبد 50 ساله يکي از پرطرفدارترين معابد بودايي شاخه تراوارا ست. روزهاي يکشنبه اين معبد به مدرسه تعليم بودايي بدل مي‌شود و مراسم عقد و ازدواج جوانان اين مذهب نيز در اين معبد انجام مي‌گردد. بهترين زمان براي ديدن اين معبد شب سال نو چيني است. از نکات جالب توجه اين معبد موقعيت مکاني آن است که در کنار يک کليسا و روبه‌روي يک معبد هندو قرار گرفته است که نشان از هم‌زيستي پيروان مذاهب مختلف مالزي دارد.

7-موزه هنرهاي اسلامي

اين موزه محلي‌ست که به‌راستي هر ايراني هنردوست به ميراث فرهنگي و هنري کشورش افتخار مي کند، چرا که در ميان بيش از 7 هزار اثر هنري که از کشورهاي مختلف جمع‌آوري‌ شده، سهم ايران بسيار برجسته و شاخص است. اين موزه در سال 1988، با معماري چشم‌نوازي در مساحت 300 هزار متر مربع ساخته شد تا محلي باشد براي نمايش  آثار هنري برجسته کشورهاي اسلامي سرتاسر دنيا. در اين موزه، بخش جواهرات، سکه، پارچه، سفال، چيني، ماکت‌هاي مساجد دنيا و غيره به صورت جداگانه در 12 گالري نمايش داده شده است. از ديگر بخش‌هاي اين موزه، کتابخانه تخصصي و يک فروشگاه بزرگ با اجناس هنري و کتاب‌هاي مرتبط با موزه است.

8-موزه ملي

اين موزه در سال 1963 با هدف به نمايش گذاشتن تاريخ، فرهنگ و هنر مالزي برپا شد. معماري خاص اين موزه برگرفته از کاخ‌هاي قديم پادشاهان منطقه است. در اين مجموعه مي‌توان با انواع پوشاک سنتي، ابزارهاي جنگي و زندگي روزمره قديمي، آلات موسيقي، هنرهاي دستي و مراسم آييني اين کشور آشنا شد. در اين موزه‌ي سه طبقه، گذشته و تاريخ آغاز شهرنشيني و البته هنر و فرهنگ مالزي به صورت تصوير و عکس نيز نمايش داده شده است.

9-باتو کيو

عبادتگاه مشهور هندوهاست، حدود 120 سال پيش طبيعي‌داني آمريکايي آن را کشف کرد. براي رسيدن به غار بايد 272 پله سيماني را طي کرد. ابتداي اين غار مجسمه‌اي 42 متري طلايي رنگ قرار داد، 1891 ساخته شده و بلندترين «مورگان» يکي از خدايان هندوهاست. هر سال اواخر ژانويه و اوايل فوريه زوار هندو براي عبادت راهي اين غار مي‌شوند و مراسمي را به نام تايپوسام (thaipusam) هم زمان با ساير هندوهاي جهان برگزار مي‌کنند. در محوطه اين معبد ميمون‌هاي بسياري وجود دارند که ممکن است براي توريست‌ها به خصوص کودکان (براي گرفتن خوراکي) خطرناک باشند.


 

 

 

 

 

چهارشنبه 18 خرداد 1390 - 8:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری