يكشنبه 15 تير 1399 - 14:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

اين الرجبيون ؟

 

ماه مبارک رجب، عيد اولياء الهى، بهار راز و نياز و عبادت، موسم خضوع و خشوع به درگاه الهى، موعد حضور و خواستن، و زمان قرار صالحان با معشوقشان حق تعالى است. ماه رجب آغاز فصل ويژه انس با پروردگار است و اتصال به معبود . ماه رجب دروازه ورود به ضيافت الله و آغازي براي آمادگي درک شب قدر است .

رسول خدا (ص) عظمت و اهميت ماه رجب را چنين تبيين مى فرمايد: خداى متعال، در آسمان هفتم، فرشته اى به نام «داعى» قرار داده است. هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته دعوت کننده، هرشب تا به صبح گويد: خوشا به حال کسانى که به ذکر الهى مشغولند; خوشا به حال کسانى که با ميل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خدا آرند. و خداوند مى فرمايد: من همنشين کسى هستم که با من همنشين باشد، و مطيع کسى هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده ام کسى را که از من طلب آمرزش کند. اين ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من، و رحمت هم از آن من است; هرکس مرا در اين ماه بخواند، پاسخ مثبت دهم; و هرکس از من چيزى بخواهد، به او عطا کنم; و هرکس از من هدايت جويد، هدايتش کنم. در روايتي از ماه رجب به عنوان حلقه وصل بين خدا و بندگانش ياد شده است . چنانچه مي فرمايد : من اين ماه را وسيله ارتباط بين خود و بندگانم قرار داده ام پس هرکس به آن چنگ زند، به من مى رسد.                                     

از سوي ديگر ماه رجب فرصتي طلايي و ناب براي توبه و بازگشت بوده و به منزله دعوت نامه اي الهي براي استفار و طلب رحمت از اقيانوس بيکران فضل خداوند بزرگ تلقي مي شود .در روايتي از رسول خدا (ص) آمده است : : ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در اين ماه بسيار طلب آمرزش کنيد که خدا آمرزنده و مهربان است . به همين جهت به ماه رجب " أصب " نيزگفته مي شود زيرا که رحمت خدا در اين ماه بر امت من بسيار ريخته مى‏شود پس بسيار بگوئيد:استغرالله و اساله التوبه . 
امام صادق(ع) نيز در خصوص فصيلت اين ماه  مى فرمايد: آن گاه که قيامت برپا شود، منادى الهى فرياد زند: «أين الرجبيّون؟»; کجايند آنانکه ماه رجب را گرامى داشتند و از آن، بهره ها بردند؟ از ميان انبوه جمعيت، گروهى برخيزند که چهره آنان همچون خورشيد نور افشاني کرده و تاج هايى مرصّع به درّ و ياقوت بر سر داشته و هزاران فرشته پيرامون هر يک را احاطه نموده و به آنان تبريک و بشارت مي گويند .  از سوي خداوند خطاب مي رسد :

اي بندگان و اي کنيزانم،  قسم به عزت و جلالم ، شما را گرامي داشته و  از عطاياى فراوان دخود بهره مند خواهم نمود .  براي هميشه شما را در بهشتي اسکان دهم که از زير آن نهرها جارى است .چرا که شما کساني بوديد که حرمت ماه رجب را پاس داشته و به خاطر رضايت من روزه گرفتيد.  آن گاه خطاب به فرشتگان مي فرمايد: فرشتگان من! بندگان و کنيزان را به بهشت داخل کنيد .

 

 

 

 

سه‌شنبه 17 خرداد 1390 - 8:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری