سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

نسلي تشنه آموختن سيره امام(ره)

 

گزارشي از برنامه هاي فرهنگي و هنري سالگرد عروج ملکوتي حضرت امام خميني(ره) سخنان رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري درباره رهبر کبير انقلاب:  

به گزارش خبرگزاري ايرنا رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري با توضيح اينكه جوان امروز از انديشه ها و سيره عملي بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي دور نيست، گفت: اين نسل، تشنه آموختن سيره ارزشمند امام(ره) با زبان روز است.

امير خوراكيان در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار فرهنگي ايرنا، بهترين راهكار آشنا و نزديك ساختن نسل جوان با انديشه هاي امام خميني(ره) را، قالب هنر عنوان كرد و افزود‌: زبان هنر از جمله ابزاري است كه همواره و در هر دوره زماني، قابليت و ظرفيت انتقال پيام هاي ارزشمندي همچون انديشه هاي امام(ره) به نسل هاي جوان را دارد.

وي چارچوب فكري بنيانگذار انقلاب اسلامي را مبنايي خلل ناپذير براي ترسيم الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت عنوان كرد و گفت: انقلاب اسلامي ايران با انديشه هاي ناب امام (ره) و ايمان و باور مردم به اين انديشه ها شكل گرفت، از اين رو هيچ مبناي فكري نمي تواند به اندازه انديشه هاي ايشان در مسير ترسيم الگويي بومي براي پيشرفت كشور در همه عرصه ها راهگشا باشد.

خوراكيان بر رجوع مداوم به سيره نظري و عملي امام(ره) در همه عرصه ها تاكيد كرد و گفت: اين ارتباط نبايد فقط در قالب برنامه هاي مرتبط با ارتحال ايشان خلاصه شود، بلكه قرار گرفتن در مسير پيشرفت، نيازمند رجوع مدام به اين سرچشمه ارزشمند است.

رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در مورد برنامه هاي اين سازمان در بيست و دومين سالگرد ارتحال امام(ره) و قيام پانزده خرداد گفت: كاروان هاي عزاداري سالروز ارتحال امام (ره) از سراسر كشور، ميهمان سه شب ويژه برنامه از 13 تا 15 خرداد ماه در بوستان ولايت خواهند بود.

وي افزود: در اين سه شب، 150 هنرمند آثاري را در قالب هاي هنري نظير خوشنويسي، نقاشي و طراحي با موضوعات مرتبط با امام خميني(ره) به مخاطبان ارائه خواهند داد.

خوراكيان مراسم شعرخواني با موضوع امام(ره) با حضور صابر خراساني، پخش فيلم مذاكرات مجلس خبرگان در مورد انتخاب مقام معظم رهبري و سخنراني روحاني مدعو را از ديگر ويژه برنامه هاي ارتحال در بوستان ولايت عنوان كرد و گفت: اعضاي هيات رزمندگان جنوب تهران از ميهمانان اين سه شب مراسم خواهند بود.

رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به آغاز اين مراسم پس از اذان مغرب تا ساعت 22:30 هر شب اشاره كرد و افزود: در حاشيه اين مراسم علاوه بر برپايي خيابان هنر، غرفه هاي فرهنگي و هنري نيز فعال هستند.

وي به تداوم ويژه برنامه هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري پس از ايام ارتحال امام خميني(ره) در بوستان ولايت تاكيد كرد و گفت: اين مراسم در قالب برنامه هاي مفرح و متنوع تا 26 خرداد ماه همزمان با ولادت حضرت اميرالمومنين(ع)، پذيراي شهروندان خواهد بود.

خوراكيان مجموعه برنامه هاي ره برِ ره يافتگان را از ديگر برنامه هاي اين سازمان به مناسبت بيست ودومين سالروز ارتحال امام خميني(ره) و سالروز حماسه پانزده خرداد، اعلام كرد و گفت: اين ويژه برنامه در فرهنگسراي رضوان واقع در بهشت زهرا(س) اجرا مي شود.

وي برگزاري همايش ها و نشست هاي علمي و تخصصي، انتشار و توزيع 140 هزار محصول فرهنگي ويژه اين ايام و برپايي نمايشگاه هاي فرهنگي و هنري عكس، داستان تصويري، تابلو نوشته، ارائه تصاويري مرتبط با بيداري اسلامي و امام خميني(ره) را از ديگر برنامه طرح ره برِ ره يافتگان عنوان كرد.

خوراكيان همچنين به راه اندازي 30 غرفه ارائه محصولات فرهنگي از جمله غرفه هاي پاسخگويي به شبهات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، پاسخگويي به گفتمان ديني و عقيدتي، روايتگري، كودك و نوجوان، سامانه پيام كوتاه و بلوتوث و نمايش فيلم با موضوع امام خميني(ره) در فرهنگسراي رضوان اشاره كرد.

آثار نگارخانه‌اي به ياد پير جماران

به گزارش همشهري آنلاين مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري به‌مناسبت بيست‌ودومين سالگرد رحلت امام خميني(ره) کارگاه 2 روزه نقاشي را با مضمون امام راحل و انقلاب در مرقد مطهر برگزار مي‌کند.

اين مرکز در فراخواني از تمام هنرمندان نقاش دعوت کرد تا در اين کارگاه که روزهاي 14 و 15 خرداد برگزار مي‌شود، شرکت کنند. هنرمندان تمام استان‌هاي کشور در اين کارگاه‌ 2روزه شرکت مي‌کنند و در پايان نمايشگاهي از آثار اين هنرمندان در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد. همچنين در پايان اين کارگاه 2روزه نفرات برگزيده، انتخاب و به آنان جوايز نفيسي اهدا مي‌شود. در اين کارگاه 2روزه، استادان مطرح نقاشي حضور خواهند داشت.

 همايش امام خميني(ره)، بيداري اسلامي و تحولات منطقه

به گزارش خبرگزاري مهر همايش امام خميني(ره)، بيداري اسلامي و تحولات منطقه سيزدهم خردادماه با حضور انديشمندان داخلي و خارجي از سوي ستاد بزرگداشت رهبر کبير انقلاب اسلامي برگزار ‌شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اين همايش عصر جمعه در هتل انقلاب تهران با محورهاي رابطه مردم و حکومت در اسلام از ديدگاه امام خميني(ره) و تاثير آن بر تحولات منطقه،‌ علل پيدايش حرکتهاي آزاديخواهانه در منطقه،‌ حقوق بشر و برخوردهاي دوگانه قدرتها در قبال تحولات منطقه و فرصتها و چالشهاي فراروي دولتها و ملتها با توجه به تحولات اخير منطقه  برگزار شد.

بيش از 300 نفر از انديشمندان، محققان، کارشناسان و روزنامه‌نگاران خارجي از قاره‌ هاي آسيا، اروپا و آفريقا در مراسم بيست و دومين سالگرد ارتحال ملکوتي بنيانگذار جمهوري اسلامي شرکت کردند.

حضور در حرم مطهر حضرت امام خميني(س) و شرکت در مراسم سالگرد ارتحال ملکوتي ايشان در روز 14 خردادماه و ديدار با حجت الاسلام سيدحسن خميني از مهم‌ترين برنامه‌هاي اين ميهمانان خارجي بود.

نمايشگاه عکس و پوستر «امام دل ها» در موسسه آموزش شهر

به گزارش همشهري آنلاين نمايشگاه عکس و پوستر حضرت امام خميني (ره) با عنوان  امام دل ها با همکاري معاونت فرهنگي مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام (ره) از 11 تا 17 خرداد ماه در مؤسسه آموزش شهر وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران بر پا مي شود. در اين نمايشگاه 50 قطعه عکس و پوستر از فرازهاي عمر پر فضيلت آن حضرت در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.

نمايشگاه امام دل ها به منظور تبين شخصيت والاي معمار انقلاب اسلامي و معرفي انديشه هاي آن حضرت برگزار مي شود.

همچنين برگزاري مسابقه  تصوير آفتاب به مناسبت بزرگداشت چهل و هشتمين سالگرد قيام 15 خرداد از ديگر برنامه هاي اين مرکز است.

اين مسابقه در قالب بروشورهايي که شامل سوال هايي در رابطه با تاريخچه انقلاب اسلامي از بدو پيدايش تا پيروزي انقلاب اسلامي است تهيه شده و در بين علاقه مندان توزيع مي شود. به سه نفر از برندگان اين مسابقه جوايز نفيسي اهداخواهد شد.

برنامه هاي دهكده فرهنگي ــ هنري پرواز

به گزارش خبرگزاري فارس دهكده فرهنگي ــ هنري پرواز، هم‌زمان با فرا رسيدن ايام ارتحال ملكوتي حضرت امام (ره)، اين هفته ميزبان شهروندان تهراني و پذيراي «امام مهرباني» است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي كار؛ دهكده فرهنگي ــ هنري پرواز به منظور غني‌سازي اوقات فراغت شهروندان، چهارشنبه هر هفته در بوستان المهدي‌(عج) برپا مي‌شود كه در يازدهمين روز خرداد‌ماه با برنامه‌هاي مختلف ايام ارتحال ملكوتي معمار كبير انقلاب، امام خميني‌(ره) و با هدف آشنايي بيشتر مردم به‌ويژه نسل كودك و نوجوان با انديشه‌هاي ايشان، ميزبان شهروندان تهراني است.

ايستگاه‌هاي قرآني، تفكر برتر، نامه‌ها و دل‌‌نوشته‌هاي شهروندان، خلاقيت، بازارچه فرهنگ و هنر، صنايع دستي و هنرهاي سنتي، كودك و نوجوان، بازي‌هاي سنتي ايراني، نمايش خياباني و كودك، سفالگري، طراحي چهره، ايستگاه كتاب و كارگاه نشر‌ بخشي از آن‌ها را تشكيل مي‌دهد.

در دو ايستگاه كتاب و نشر به‌ مناسبت ايام ارتحال امام‌(ره)، كتب مختلف درباره انقلاب اسلامي، زندگاني، شخصيت، اخلاق، عرقان و مبارزات امام‌(ره) به‌همراه موضوعاتي همچون تاريخ، ادبيات، دين، فلسفه، علوم اجتماعي، كودك و نوجوان و از تازه‌هاي نشر خريداري شده توسط مديريت فرهنگي ــ هنري منطقه 9 در سه حوزه كودك، نوجوان و بزرگسال پيش روي مخاطبان قرار مي‌گيرد.

همچنين، كتاب كارت «ما و ولايت» از توليدات سازمان فرهنگي ــ هنري شهرداري تهران نيز ميان مخاطبان توزيع خواهد شد.

در دهكده فرهنگي پرواز مكاني براي كتابخواني پيش‌بيني شده است كه افراد علاقه‌مند به مطالعه مي‌‌توانند اين كتاب‌ها را امانت بگيرند و در همان فضا بخوانند.

يادآور مي‌شود، اين دهكده در ضلع جنوب شرقي ميدان آزادي، بوستان المهدي‌(عج) واقع است و چهارشنبه هر هفته از ساعت 16 تا 20 ميزبان شهروندان تهراني است.

سوگواره ادبي«از تبار آيينه ها»

فرهنگسراي بهاران به مناسبت ايام رحلت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره ) سوگواره ادبي را با عنوان از تباره آيينه ها برگزار مي کند.

به گزارش خبرگزاري پانا به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي بهاران ، شاعران و ادب دوستان مي توانند با ارسال اشعار و قطعات ادبي خود پيرامون امام خميني (ره ) در اين مسابقه شرکت کنند.

لازم به ذکر است، تعداد آثار ارسالي براي هر نفر حداکثر 5 اثر بوده و شعر کوتاه سنتي (رباعي و دوبيتي ) شعرکوتاه نو (نيمايي و آزاد ) حداکثر 10 سطر باشد.

آثار دست نويس به صورت يک رو و خوش خط و خوانا و بر روي برگه a4  نوشته شده ومشخصات صاحب اثر شامل : نام و نام خانوادگي ، نام پدر ، کدملي و شماره تماس نيز درج شود. گفتني است، علاقه مندان تا 18 خردادماه مهلت دارند آثارخودرا به فرهنگسراي  بهاران ارسال کنند.

 

 

دوشنبه 16 خرداد 1390 - 13:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری