چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 21:1
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان گلستان

 

امام خميني(ره) و قانون گرايي

 

روابط انساني و نظم اجتماعي در جوامع بشري بستر امنيت، آرامش و آسايش و رشد است. دولتها و نهادهاي اجتماعي و قواي اجرائي در جامعه همه ابزاري هستند که ضرورت آنها براي تحقق نظم اجتماعي در روابط انساني بر همگان روشن است، از نظر اعتقادي اديان الهي خود آورنده قوانين و مقرراتي هستند که براي سعادت و بهروزي افراد بشر از جانب پروردگار عالم ارزاني شده است، دين مقدس اسلام بطور وضوح و روشن از اين وظايف و حقوق سخن گفته و پيامبر بزرگوارش(ص) در جامعه به آن عمل نموده است و بصورتي صريح براي نوع انسانها بيان نموده است. در برخي از جوامع قوانين فقط در رابطه با افراد است ولي قوانين خداوندي به مناسبات سياسي حاکم بر جامعه هم توجه دارد و هميشه اولياء دين مقدس ما تاکيد فراوان بر انجام وظايف ، رعايت حقوق، قانون، برابري و مساوات همه آحاد مردم در برابر قانون داشته که زندگاني عملي پيامبران (ص)و ائمه هدي(ع) و اولياء دين  خود گواه بر اين مطلب است امير المومنين علي(ع) در سخني  در دوران حکومت پر افتخار پنج ساله اش مي فرمايند: اگر آنچه را که دخترم از بيت المال به امانت برده بود شرط ضمان در آن نبود اولين حد سرقت را در بني هاشم بر او جاري ميکردم، يعني قانون را انجام مي دادم. و در فرمايشي ديگر فرمودند: اگر اقاليم هفت گانه را به من بدهند که به ناحق(يعني خلاف قانون) دانه جوئي از دهان مورچه اي بگيرم هرگز اين خلاف قانون را انجام نمي دهم.

تشويق و تاکيدات فراوان  بزرگان دين و بيان ثوابهاي اخروي و کيفرهاي دنيوي در تخلف از قانون همه گواه اين مطلب است که دين مقدس اسلام، دين قانون بوده و از همگان در همه زمينه ها بويژه در  اين مورد گوي سبقت را برده است و حرف اول را مي زند. سابقه قانونمداري و حمايت از قانون و در مسير قانون بوده به قرنها قبل بر ميگردد و در اين مورد اديان الهي نسبت به ديگران برتري مطلق داردند.

حضرت امام راحل(ره) که درس آموخته مکتب قانون و قانونمندي است و عامل به انجام آن ،حتي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ودر اوج مبارزه با طاغوت و پس از آن در زمان حيات دهساله پر افتخارش قانونگرائي را يکي از عناصر مهم و کليدي نظام مقدس اسلامي دانسته و براي همه ارکان نظام و مسئولين امر  توجه جدي به اين مسئله را گوشزد مي نمود و همه اينها را براي تحقق حق و عدالت اسلامي ميدانست که در کتاب (ولايت فقيه-ص61)مي فرمايند.

اسلام به قانون نظر آلي دارد يعني آنرا آلت و وسيله  تحقق عدالت در جامعه مي داند، وسيله اصلاح اعتقادي و اخلاقي و تهذيب انسان مي داند. قانون براي اجرا و برقرار شدن نظم اجتماعي عادلانه و به منظور پرورش انسان مهذب است.

قابل ذکر است که بيان نمايم اولين گروههائي که در آغاز انقلاب اسلامي با شعار  قانونگرائي بر عليه قانون شوريدند منافقين، ملي گراها و ليبرالها به فرماندهي بني صدر بودند که امام عزيز و بزرگوار با کمک اين مردم و عنايات خداوندي همه آنها را در طور قانون پيچيده و به زباله داني تاريخ فرستاد.

در اينجا گزيده اي از سخنان امام عزيز(ره) را در زمينه هاي گوناگون از منظر قانون و قانون گرائي بيان نموده باشد تا انشاءا... همگان بويژه مسئولين امر با تاسي به سيره عملي اين عارف روشن ضمير بهتر بتوانند وظايف خود را در جامعه عمل نمايند.

 

 

الف) امام و.... حکومت قانون:

 

1-      در کشوري که قانون حکومت نکند خصوصا قانون اسلامي اين کشور را نمي توانيم اسلامي  حساب کنيم.(صحيفه نور،ج14،ص268)

2-      در اسلام قانون حکومت ميکند. پيغمبر اکرم (ص) تابع قانون بود...، تابع قانون الهي...(صحيفه نور،ج10،ص29)

3-      حکومت در اسلام به مفهوم تبعيت از قانون است و فقط قانون بر جامعه حکم فرمائي دارد.(ولايت فقيه،ص34و35)

4-      ما ميخواهيم يک حکومتي باشد مثل حکومت اسلام که غير از قانون هيچ چيز حکومت نکند هيچ، فقط قانون حکومت کند.(کوثر،ج2،ص215)

5-      کسانيکه ميخواهند قانون را بشكنند اينها ديکتاتوراني هستند که به صورت اسلام پيش آمده اند يا به صورت آزادي و امثال اينها(کوثر،ص268)

6-      قانون در راس واقع شده است و همه افراد بشر بايد خودشان را با آن قانون تطبيق بدهند.(کوثر،ص268)

 

 

 

ب)امام و برابري همه در برابر قانون:

 1-      فرقي بين ما اشخاص نيست، در قانون اسلام فرقي ميان گروهها نيست(صحيفه نور،ج9 ص42)

2-      همه بايد مقيد به اين باشيد که قانون را بپذيريد ولو بر خلاف راي شما باشد(صحيفه نور،ج14،ص244)

3-      بعد از اينکه يک چيزي قانوني شد، ديگر نق زدن در آن اگر بخواهد مردم را تحريک بکند مفسد في الارض است و بايد دادگاهها با او عمل بکنند.(صحيفه نور،ج14،ص603)

4-      اگر ميخواهيد از صحنه بيرونتان نکنند، بپذيريد قانون را.(صحيفه نور،ج14،ص603)

 

ت)امام . قانون و مجلس شوراي اسلامي:

1- مرکز همه... قانونها و قدرتها مجلس است، همه روي قانون عمل کنند. اين قانوني که ملت برايش راي داده است. قانون براي مجلس حدود معين کرده تخلف از اين حدود نشود.(صحيفه نور،ج14)

 

ث)امام. قانون و شوراي نگهبان:

شما روي مواضع اسلام قاطع بايستيد در محدوده قانوني خودتان عمل کنيد نه يک قدم زياد و نه يک قدم کم.(صحيفه نور،ج19،ص51)

 

ج)امام.قانون.مطبوعات:

من اين نصيحتها را مي کنم که شما همه به قانون عمل کنيد، از هياهو و جنجال دست برداريد، قلم دارها از هياهو و جنجال دست بردارند، نويسنده ها دست بردارند اگر چنانچه اين طور بشود يک کشور قانوني پيدا مي کنيم.(صحيفه نور)

در سيره عملي و دوران زندگي پيامبر گونه آن عزيز موارد فراواني در زمينه عمل به قانون وجود داشته و اصلا بايد گفت همه زندگي او عمل به قانون بوده که چند به مورد اشاره مي کنم:

1-با آنکه بنا به فرمايش خودشان از اول با قائم مقامي رهبري مخالف بوده ولي با عنايت به مصوبه مجلس خبرگان هيچ عملي انجام نداده تا اينکه به ياري خداوند مشکل حل شد.

2-در جريان کودتائي که بنا بود بر عليه امام بشود و عده اي  از عالم نماها در آن برنامه دخيل بودند يکي از دوستان  روحاني قديمي حضرت امام(ره) وساطت در عدم اجراي قانون براي يکي از افراد داشت، ولي آن عزيز بزرگ حاضر به عدم اجراي قانون نشد.

3- يکي از نزديکانش که بر خلاف قانون و بر عليه بعضي مسئولين مطالبي را گفته بودند و بر خلاف مقررات مي خواست با اسلحه به مردم حمله کند وقتي به امام اطلاع دادند، فرمودند: قبل از آنکه او به مردم حمله کند او را دستگير کرده و جلوي اين کار خلاف قانون را بگيرند.

امروز انديشمندي از سلاله پاکان و پيامبران جاي آن پير فرزانه نشسته است و تاکيد فراواني بر اجراي قانون در همه زمينه ها دارد و خلاف آن را خلاف شرع ميداند،همواره تاکيد بر پاي بندي همگان به قانون داشته، امروز قانونگرائي همانطور که نظر امام راحل(ره) بوده و مقام معظم رهبري تاکيد بر آن دارند بدين معنا نيست که فقط مردم به قانون تن دهند، بلکه در درجه اول کسانيکه مسئوليت، قدرت و امکانات دارند بايد پيشتاز قانونگرائي باشند. اگر اينگونه بوديم عامل به انجام وظيفه بوده در غير اينصورت بايد منتظر عواقب دنيوي و اخروي آن باشيم.

سيد علي حسيني

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان علي آباد کتول

 

چهارشنبه 11 خرداد 1390 - 8:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری