شنبه 17 خرداد 1399 - 12:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

ميلاد بهاري

 

در حوزه هنرهاي تجسمي نظريه پردازي کمتر از کار است

 

گفتگو با عبدالمجيد حسيني راد، هنرمند و نويسنده

عبدالمجيد حسيني راد؛ هنرمند و نويسنده در سال 1338 در بهبهان متولد شد و داراي مدرک دکتراي هنرهاي تجسمي از دانشگاه رن فرانسه است.از مسئوليت هاي حسيني راد در طي اين سال هاي مي توان به عناوين زير اشاره کرد:عضو هيات علمي دانشكده هنرهاي زيبا و دانشگاه تهران ، مدير مركز تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، رئيس موزه هنرهاي معاصر تهران ، سردبير نشريه تخصصي هنرهاي تجسمي ـ عضو مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري و عضو گروه هنرهاي تجسمي فرهنگستان هنر اشاره کرد و از جمله آثار اين هنرمند مي توان به کتاب هاي،« خط و سايه ها» (مجموعه داستان) ،«منظر نقاشي معاصر»،«از باروك تا سوررئاليسم »،« مباني هنرهاي تجسمي(1)» ،«آموزشي هنرستان»،«مباني هنرهاي تجسمي(2)»،«سازمان كتابهاي درسي»،«يادنامه كمال الدين بهزادو ... مي توان نام برد.با اين هنرمند تجسمي کار درباره کمبود توليد کتاب و نشريات تخصصي در زمينه هنرهاي تجسمي گفت و گويي داشته ايم.

 

 

چرا در زمينه هنرهاي تجسمي کتاب هاي زيادي توليد نمي شود.اين تعدادي هم که توليد مي شود بيشتر ترجمه آثار کشورهاي ديگر است؟

معمولا هنرهاي تجسمي بيشتر با کارعملي سر و کار دارد براي همين اکثر هنرمندان و دست اندر کاران اين حوزه مستقيما به تجربه هاي نوشتاري وارد نمي شوند.از طرف ديگر نظريه پردازان و منتتقدان اين عرصه مثل حوزه ادبيات و علوم انساني هم آنقدر فراوان نيستند که بخواهند درگير نوشتن و تدوين کتاب نظري درباره هنر تجسمي باشند. ضمن اينکه هنرهاي تجسمي آنقدر وسيع هست که براي هر کدام از بخش ها و رشته ها، نظريه پرداز متخصص نياز است.

 

به هر حال الان  سي و دو سال از شکل گيري انقلاب اسلامي مي گذرد،انقلابي که مدعي فرهنگي بودن و شکل گيري هنر متعهد و ديني بوده است، آيا بر اين باوريد که هنوز ما نمي توانيم به تبيين اين هنر، در قالب کتاب هاي نظري بپردازيم؟

نه اينکه نتوانيم، بلکه تعداد افرادي که در اين عرصه فعاليت مي کنند،زياد نيستند. ضمن اينکه مسئله ديگر به ملزومات چاپ و انتشار مربوط مي شود.چون معمولا کتاب هايي که حوزه هنرهاي تجسمي  بخواهد منتشر شود، بايستي با يک کيفيت ممتاز چاپ شوند و چون اين کتاب ها عموما مربوط به هنرهاي تجسمي است، در آن حتما فورم، رنگ و طراحي مناسب بسيار مهم است، لذا کمتر ناشري است که توان سرمايه گذاري مناسب روي آثار هنرهاي تجسمي را داشته باشد. بنابراين براي جبران اين هزينه ناشران يک بخش مهمي از توليد کتاب هاي هنرهاي تجسمي را اختصاص به ترجمه کتاب هاي که قبلا طراحي و صحافي شده است،مي کنند تا بدين وسيله هزينه ها پايين بيايد.

 

ارزيابي تان از همين تعداد معدود کتاب هايي که در اين حوزه عرضه مي شود چيست؟

قطعا هر کتابي که در ايران در اين زمينه توليد شود به دليل نيازي که جامعه ما به اين هنر دارد مفيد است.الان در سطح دانشگاه ها دانشجويان و هنرجويان در حال تحصيل هستند که خب اينها احتياج به منابع درسي دارند.لذا هر چه کتاب در اين زمينه توليد شود مفيد خواهد بود.

 

از سال پيش نشريه «هنرهاي تجسمي» بعد از مدتها وقفه دوباره شروع به کار کرد، ارزيابي شما از دوره جديد و رويکرد اين نشريه چيست؟

زماني که من سردبير نشريه «هنرهاي تجسمي» بودم رويکرد اين نشريه، يک رويکرد علمي پژوهشي به مقوله هنر بود.لذا تلاش داشتيم که با انتشار مقالاتي که از نظر علمي در حيطه نظريه پردازي، نقد و بررسي آثار و معرفي آثار و هنرمندان اين حوزه فعاليت کند. منتها در دوره جديد که بعد از چند سال از عدم انتشار شروع به کار کرد چند شماره اي را آن را که ديده ام خيلي متفاوت از گذشته شده است و آن رويکردها ديده نمي شود.

 

بيشتر معرفي آثار و هنرمندان اين حوزه هاست؟

بله

 

اين مفيد است؟

عرض کردم به هر حال از نظر مفيد بودن که مفيد است. چون الان واقعا نياز داريم.ولي کافي نيست.ما نيازهايمان در زمينه انتشار کتاب و نشريات تخصصي بسيار زياد است ولي متاسفانه در اين زمينه ها هم کتاب و هم نشريات تخصصي کم توليد مي شود.

 

حتما با خبر شديد که مجموعه چهار جلدي «کتاب عکس انقلاب»؛ مجموعه عکس هاي منتشر نشده اکبر ناظمي توسط سوره مهر منتشر شد، گويا شما در زماني که مديريت موزه هنرهاي معاصر ايران را بر عهده داشتيد، نمايشگاهي از اين عکس ها برگزار کرديد؟ ميخواستم بپرسم الان که اين عکس ها به صورت کتاب منتشر شده ارزيابي شما از اين کار چيست؟

بله، آقاي ناظمي پنج، شش سال پيش که من سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران بودم، نامه اي به من نوشت و درخواست داشت که نمايشگاهي از عکس هايش برپا شود.ما کمک کرديم که اين نمايشگاه را برپا کند که اين خيلي مهم بود.ولي متاسفانه انتشار اين عکس ها با مشکل مواجه بود.چون تعداد زيادي عکس بود و ناشران هم دست به اين کار نمي زدند. ولي الان که ديدم بسيار خوب است.

ناشراني همچون سوره مهر که مرتبط با حوزه هنري است اين رسالت را مي تواند به بهترين نحو ايفا کند که ناشر آثار مهم مرتبط با انقلاب اسلامي در حوزه هاي مختلف باشد و اين کار هم به نحو به جسارت هم نيازمند است. بعد از گذشت بيش از سي سال از پيروزي انقلاب خيلي از باورهاي انقلابي به فراموشي سپرده شده و سوره مهر مي تواند بازخواني دوباره اي از هنر آن دوران و آثار هنرمندان آن دوران داشته باشد.

 

 

سه‌شنبه 10 خرداد 1390 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری