شنبه 10 خرداد 1399 - 18:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

شهري انساني براي انساني شهري

 

گزارش چهارمين جشنواره فيلم شهر


افتتاحيه جشنواره

مراسم افتتاحيه چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر با حضور هنرمندان و مديران شهري شامگاه شنبه 24 ارديبهشت‌ماه در تالار ايوان شمس برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاين، چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم شهر، آيين افتتاحيه اين رويداد فرهنگي هنري با حضور هنرمنداني چون عزت‌الله انتظامي، داود رشيدي، داريوش اسدزاده، سيروس ابراهيم‌زاده، جمشيد گرگين، حميد جبلي، بهرام عظيمي، سيف‌الله صمديان، مجتبي راعي، محمد حسين شريفي، کاظم معصومي و همچنين مديران عرصه سينمايي و شهر تهران همچون سيداحمد ميراعلايي مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، مجيد رجبي معمار مدير شبکه جام جم،  فرهاد توحيدي رييس هيئت مديره خانه سينما، اميرحسين علم الهدي مشاور اجرايي سازمان سينمايي سوره ، اميرخوراکيان رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري  تهران و مهدي چمران رئيس شوراي شهر تهران، برگزار شد.

ابراهيم داروغه‌زاده دبير چهارمين جشنواره بين المللي فيلم شهر در ابتداي آيين افتتاحيه اين رويداد هنري که اجراي آن را احسان عليخاني بر عهده داشت با بيان اين‌که سخت‌ترين کار دبير هر جشنواره‌اي بيان  پيام  آن جشنواره است، گفت: «مهمترين سخن و پيام چهارمين جشنواره فيلم شهر نيز از رويکرد محوري شهري انساني براي انسان شهري برگرفته شده است.»

داروغه‌زاده ادامه داد: «تلاش من به عنوان دبير اين رويداد هنري تبديل مفهوم ياد شده به گفت وگو در عرصه فرهنگ و سينما است البته معتقدم رسانه سينما زماني ارزشمند مي‌شود که در خدمت انسان‌ها  قرار گيرد.»

اميرخواکيان رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران نيز در ادامه اين مراسم با بيان اين‌که سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران به برکت دانش و دستاوردهاي هنرمندان، افتخار برپايي جشنواره فيلم شهر را کسب کرده است، اضافه کرد: «از مسئولان شهرداري تهران همچون آقاي دکتر محمدباقر قاليباف و مهدي چمران به عنوان مشوقان اصلي اين رويداد فرهنگي و آقاي دکتر ابراهيم داروغه‌زاده دبير جشنواره فيلم شهرکه با تلاش بسيار موجبات برگزاري هر چه مناسب‌تر جشنواره فيلم شهر را فراهم کردند تشکر و قدرداني مي‌‌کنم.»

رييس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران اشاره به برنامه‌هاي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران را دومين مساله حائز اهميت در صحبت‌هاي خود دانست و افزود: «اين سازمان بعد از دو دهه تلاش در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي دستاوردهاي قابل توجه‌اي داشته است.»

وي دراين‌باره افزود: «با توجه به مطالعاتي که در ابتداي دهه 90 انجام گرفت 17 مسئله مهم چون سبک زندگي، اخلاق شهروندي، هويت شهري تهران، مديريت فرهنگي و... را مشخص و جزو اولويت هاي کاري خود در سازمان فرهنگي و هنري شهرداري  تهران قرار داده ايم تا با توجه ويژه به موارد ياد شده نقش مناسبي را در تنظيم و برنامه ريزي صحيح شهري ايفا کنيم.»

خوراکيان به برگزاري جشنواره فيلم شهر با توجه به اولويت‌هاي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران اشاره کرد و گفت: «متوليان و هنرمندان اين رويداد سينمايي نيز مطابق با رويکرد مورد نظرشان کمک هاي ارزشمندي را در جهت تحقق اهداف سازمان فرهنگي وهنري شهرداري تهران انجام داده‌اند.»

رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران ادامه داد: «مديران شهري براي ايجاد تغيير و تحول در مناسبات فرهنگي به توليدات فيلمسازان که براساس تحقيق و پژوهش به وجود آمده‌اند اميد بسياري دارند.» وي ابراز اميدواري کرد مديران شهري بتوانند با همراهي فيلمسازان نقش موثري درعرصه فرهنگ و هنر ايفا کنند.

پس از اهداي جوايز بخش‌هاي معاونت حمل و نقل، معاونت اجتماعي، معاونت شهرسازي و معماري، مجري برنامه از عزت‌الله انتظامي به عنوان رئيس افتخاري جشنواره فيلم شهر دعوت کرد تا به روي سن بيايد.

 انتظامي پس از تشويق ممتد حاضران روي سن حاضر شد و در سخناني گفت: «اگر شعار جشنواره فيلم شهر را بشکافيم به اين نتيجه مي‌رسيم که بهتر است بگوييم «شهر آدم‌ها و آدم‌هاي شهري». چه خوب است که ما آدم باشيم.»

وي ادامه داد: «در گذشته‌هاي دور مردم همديگر را خيلي دوست داشتند و به همديگر محبت مي‌کردند و با يکديگر درد دل داشتند و رفت و آمد مي‌کردند. نمي‌دانم چرا امروز ما به هم رحم نمي‌کنيم و محبت نداريم. فقط خودمان را مي‌پاييم و به فکر خودمان هستيم.»

انتظامي در سخنان ديگري گفت: «اميدوارم جوانان ما فيلم‌هاي توليد شده را ببينند. مانند فيلم «جدايي نادر از سيمين» که فوق‌العاده است و در لايه‌هاي زيرين‌اش به جامعه مي‌پردازد و به نظر من آن ايران است. فيلم «مرهم»‌را نگاه کنيد! به‌به‌... آن پيرزن چادري فيلم هنوز با من زندگي مي‌کند. چقدر خوب است که ما انسانيت داشته باشيم. يا فيلم «طلا و مس» را من چند بار ديده‌ام و بارها به پهناي صورت اشک ريخته‌ام. در جوان‌هاي امروز هنرمنداني را مي‌شناسم که فوق‌العاده هستند. يک بار کافي نيست. اين فيلم‌ها را چند بار ببينيد. اميدوارم جشن سينمايي شهرداري در نيتي که براي آدم‌شدن دارد، موفق باشد. من به جوان‌ها هم مي‌گويم که بروند درس بخوانند تا آدم بشوند نه اين که درس بخوانند تا مقام بگيرند. مردم ما هنرمندان را نگه مي‌دارند و به ما نيرو مي‌دهند. آدم باشيم.»

در بخش ديگري از اين مراسم نيز مهدي چمران، در سخناني گفت: «هيچ شکي نيست که با بيان و زبان هنري بسياري از مشکلات، زشتي‌ها و زيبايي‌ها بهتر بيان مي‌شود و هر قدر اين زبان به تحرک نزديک‌تر باشد، نفوذ بيشتري خواهد داشت و تأثيرش زيباتر و فراتر خواهد بود.»

وي ادامه داد: «ميراث شهري بدون همکاري مردم شهر به نتايج خوب و ارزنده‌اي نخواهد رسيد و زماني به نقطه مطلوب خواهيم رسيد که با همدلي و همگامي که در شخصيت ايرانيان وجود دارد، گام برداريم تا به اصل خود که عشق و محبت ايراني است، بازگرديم. اين‌ها را با زبان هنر بهتر مي‌توان نشان داد. با هر موضوعي که هنرمندان ديگر بپردازند، مي‌توانيم به نتايج بهتري برسيم حتي در مسائل سياسي و در اوج انقلاب‌ها، حضور هنرمندان در به نتيجه رساندن انقلاب‌ها تأثير گذاشته است.»

رئيس شوراي شهر تهران ادامه داد: «در مسائل شهري هم همين‌طور است، ما اگر بخواهيم نتايج خوبي از همگامي و همدلي مردم نشان بدهيم و يا طرح موضوعي با زبان هنري براي مردم بهتر به نتيجه مي‌رسد. درگيري هنرمندان با مسائل شهري و نشان دادن نقاط ضعف و قوت و اينکه آيا ما در مناسبات شهري انسان هستيم يا نه مي‌تواند نتايج ثمربخشي داشته باشد.»

وي تصريح کرد: «درباره شعار امسال، معتقدم انسان همان آدمي است که به اين دنيا آمده تا ارتقاء پيدا کند و اين‌طور نيست که انسان به شهر آمده تا متمدن شود و عده‌اي هم از آن دور مانده‌اند. اميدوارم ايده اصلي انتخاب شعار اين نبوده باشد.»

وي گفت:‌«هر قدر ما برج‌سازي کنيم، گل بسازيم و تميز کنيم، تا خودمان ظرافت‌ها و ريزه‌کاري‌هاي اوليه شهري را رعايت نکنيم، محيط انساني را به سختي خواهيم داشت.»

در ادامه اين مراسم نمايندگان معاونت‌هاي حمل و نقل، اجتماعي،شهرسازي و معماري، فني عمراني، خدمات شهري و برنامه‌ريزي شهري برترين‌هاي بخش‌هاي مستند، کوتاه داستاني و انيميشن  را به شرح زير معرفي کردند.

برگزيدگان فيلم‌هاي کوتاه، مستند و انيميشن از ديد نمايندگان معاونت‌هاي شهرداري اين رويداد هنري عبارتند از معاونت حمل و نقل شهرداري ديپلم افتخار و جايزه نقدي را به فيلم‌هاي مستند «اين ترافيک دوست داشتني» به کارگرداني  «بنيامين اثباتي» و «قطار ثانيه‌ها» به کارگرداني سيدمحمدصادق جعفري، انيميشن «تصادف و توقف» به کارگرداني علي درخشي، فيلم کوتاه داستاني «بازم مدرسه‌ام دير شد»  به کارگرداني ميثم رازباني انيميشن«تهراني‌ها»  به کارگرداني ميراميد و ميرتوحيد رضوي اختصاص داد.

در ادامه معاونت اجتماعي ديپلم افتخار و جايزه نقدي را به سه فيلم  مستند «تنهايي پرهياهو »به کارگرداني رخساره قائم مقامي، «کانکت» به کارگرداني سيد‌محمد صادق جعفري،«مرد خدا» به کارگرداني پناه برخدا رضايي اهدا کرد.

معاونت شهرسازي و معماري فيلم‌هاي مستند «تجديد حيات پايتخت» به کارگرداني سعيد پوراسماعيلي و «چهار سوق اديان» به کارگرداني رضا محمدي را شايسته ديپلم افتخار و جايزه نقدي دانست.

معاونت فني و عمراني  نيز در بخش مستند به فيلم‌هاي  «برج ميلاد» کاوه بهرامي مقدم و  «تونل» به کارگرداني وحيد موساييان ديپلم افتخار و جايزه نقدي بهترين کارگردانان را اهدا کرد.

معاونت خدمات شهري ديپلم افتخار و جايزه نقدي براي  بهترين کارگرداني فيلم مستند به «ايستگاه 8» به کارگرداني سيد عماد حسيني داد.

و در پايان معاونت برنامه ريزي شهري براي کارگرداني فيلم مستند«چهار سوق اديان» ديپلم افتخار و جايزه نقدي خود را به رضا محمدي تقديم کرد.

در ادامه اين مراسم برگزيدگان بخش دانشجويي چهارمين جشنواره فيلم شهر معرفي شدند. در ابتداي اين بخش عزيزاله حاجي مشهدي از داوران بخش دانشجويي چهارمين جشنواره فيلم شهر بيانيه هيات داوران قرائت کرد.

در اين بيانيه آمده بود: «هيئت داوران بخش دانشجويي چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم شهر، ضمن بازبيني 67 فيلم منتخب از ميان 428 فيلم بازبيني شده از سوي هيئت انتخاب بدين باور رسيده است که در اکثر  فيلم‌هاي منتخب، به ويژه  در بخش فيلم‌هاي داستاني، جاي خالي ارزش‌هاي زيبايي‌شناسانه، اصول و قواعد پذيرفته شده هنر فيلمسازي، استفاده از مضامين قابل اعتنا و به ويژه به کارگيري آموزه‌هاي آکادميک و دانشگاهي و جذابيت‌هاي لازم در اين گونه آثار، آشکارا محسوس است.»

در ادامه برگزيدگان بخش دانشجويي بدين شرح معرفي شدند:

بخش انيميشن:

نفر اول: مهدي آقاجاني براي انيميشن «آواز مينا» / نفر دوم: عاطفه يوسفي براي انيميشن«پهلوان اکبر» / نفر سوم: امير مهران براي انيميشن «موج‌هاي گمشده»

بخش مستند:

نفر اول : محمد فنايي براي مستند «منفي يک» / نفر دوم: سيدمحمدحسين هاشمي براي مستند «بادکنک رنگي» / نفر سوم: مريم ميثاقي براي مستند «بوي آب»

بخش فيلم‌هاي کوتاه داستاني:

در اين بخش هيئت داوري  اثري را شايسته  کسب رتبه اول ندانستند. / نفر دوم:  روح‌اله حاج اسماعيلي براي  فيلم «بازگشت» / نفر سوم: حسين شمس براي فيلم «براي کار»

هيئت داوران فيلم «سينما آزادي» ساخته  مهدي طرفي را به عنوان بهترين فيلم برگزيده بخش دانشجويي چهارمين جشنواره فيلم شهر  معرفي کردند.

چهارمين جشنواره فيلم شهر که از 18 ارديبهشت ماه در تهران به آغاز به کار کرده تا 31 اين ماه در استان‌هاي تهران و گيلان بر پا بود.

اختتاميه جشنواره

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در مراسم اختتاميه‌ي جشنواره شهر كه شامگاه روز ـ 1 خرداد ماه ـ در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد، ابراهيم داروغه‌زاده ـ دبير جشنواره‌ي فيلم شهر ـ با ارايه‌ي گزارشي از روند برپايي اين جشنواره، گفت: «چهارمين جشنواره فيلم شهر با رويكرد «شهري انساني براي انسان شهري» آغاز به كار كرد و سعي كرديم فرهنگ مديريتي را تعميق بخشيم و بگوييم تمام پيشرفت‌ها وقتي موثر است كه انسان را به رشد و كمال برساند.»

پس از پخش كليپ بزرگداشت‌ها با حضور محمدباقر قاليباف ـ شهردار تهران ـ، داوود رشيدي، امين تارخ و احمد مسجدجامعي؛ از مجيد مجيدي، رسول صدرعاملي و منوچهر محمدي تجليل شد.

مجيد مجيدي در سخناني با بيان اين‌كه پذيرش اين بزرگداشت برايش سخت بوده، گفت: «اين بزرگداشت را بيشتر به حساب لطف دوستان مي‌گذارم. كاري كه ما مي‌كنيم وظيفه و تعهدي است كه در وهله‌ي اول بر خودمان داريم. وظيفه به اعتقادات و باورهايم و وظيفه‌اي است كه به كشور و مردمم دارم.»

وي با ذكر خاطره‌اي دعاي مادربزرگش كه براي او عاقبت به خيري از خدا خواسته بود، ادامه داد: «فكر مي‌كنم اين عاقبت به خيري كه دنبالش بودم با ساخت پروژه‌ي حضرت پيامبر (ص) در حد اعلايش به آن برسم و برايم دعا كنيد اين پروژه كه يك كار ديني و اعتقادي است به خوبي به سرانجام برسد.»

 منوچهر محمدي(تهيه کننده) هم با بيان اين‌كه مدتي است سعي كرده‌ام در محافل رسمي و نيمه رسمي كمتر ظاهر شوم، گفت: «اما در اين جشنواره نه گفتن به دوستان سخت بود.»

وي ادامه داد: «اخبار تلخي اين روزها در حوزه‌ي سياست، اجتماع و اقتصاد مي‌شنويم كه درست شدن آنها قطعا نيازمند اصلاحات است، اما ما بيشتر از همه چيز به اصلاحات فرهنگي نيازمنديم. ما به شعار شهر انساني به شدت نياز داريم. اميدوارم اين مسائله جدي گرفته شود و متوقف نشود و اصلاحات حوزه‌ي فرهنگ به خوبي در كشور اجرا شود.»

در ادامه محمدباقر قاليباف ـ شهردار تهران ـ در سخناني با اشاره به صحبت‌هاي منوچهر محمدي،گفت: «ما همه بر اين باوريم، استقلال هر كشور در گرو استقلال فرهنگي آن كشور است، نه استقلال سياسي و اقتصادي، و احساس مي‌كنيم، رسالت سنگيني بر دوش اصحاب فرهنگ و هنر است.»

وي ادامه داد: «هيچ تمدن، انقلاب و ارزشي نمي‌تواند ماندگاري خودش را جز با هنر، خصوصا هنر سينما تداوم دهد و هر چيزي لباس هنر را بر تن كند، ماندگار مي‌شود كه سينما ماندگارترين قالب‌هاست.»

قاليباف با بيان اين‌كه سينماي ما آيينه‌ي تمام‌نماي جامعه‌ي ما خواهد بود، خاطرنشان كرد: «اگر رسانه‌ها، سينما و اصحاب هنر نيايند و اولويت‌هاي ذهني افراد را اثرگذاري نكنند، افراد ديگري كه محرم نيستند مي‌آيند و اين ناهنجاري‌ها را به وجود مي‌آورند. اين مسووليت بار هنرمندان را سنگين‌تر مي‌كند.» شهردار تهران تاكيد كرد: «ما به‌عنوان مديريت شهري در كنار شما هستيم تا در جامعه‌مان برادري و رشد و تعامل‌گرايي و شهر انساني را تحقق دهيم.»

معرفي برگزيدگان جشنواره

در ادامه برگزيدگان بخش‌هاي مختلف اين جشنواره با حضور هيات داورانشان معرفي مي‌شدند.

در بخش فيلم‌هاي سينمايي دو ديپلم افتخار به «بهرام توكلي» براي كارگرداني فيلم سينمايي «اين جا بدون من» و «نگار آذربايجاني» براي كارگرداني فيلم «آيينه‌هاي روبرو» اهدا شد.

جايزه ويژه هيئت داوران شامل تنديس و ديپلم افتخار به «همايون اسعديان» كارگردان فيلم سينمايي «طلا و مس» تقديم شد.

در اين بخش سه جايزه اول بدون ترتيب اهدا شد به سيدرضا ميركريمي كارگردان «يه حبه قند»، اصغر فرهادي كارگردان «جدايي نادر از سيمين» و عليرضا داوودنژاد كارگردان «مرهم».

در بخش انيميشن جشنواره، جايزه ويژه هيئت داوران به «فرهنگ اديب» كارگردان فيلم «مثل يك رويا» اهدا شد و «مهدي آقاجاني» با فيلم «آواز مينا» جايزه بهترين كارگرداني و «مهرناز عليزاده» با فيلم «مثل سبز، زرد، قرمز» جايزه بهترين فيلم را از آن خود كرد.

در بخش مستند كوتاه ديپلم افتخار براي تصويربرداري فيلم «چه شور بود درياچه من» به «عبدالله شكري» اهدا شد و «بهرامي‌مقدم» براي كارگرداني «بام‌هاي زندگي» و «سحر سلحشور» براي كارگرداني فيلم «تكه چسباني مولانا و شهر» هم ديپلم افتخار گرفته‌اند.

در بخش مستند بلند جشنواره «مهدي باقري» (مرغ سحر) و «محمد شيرواني» (صفر بيست و يك) ديپلم افتخار گرفتند و جايزه بهترين كارگرداني به «پاليز خوشدل» و «زينب تبريزي» براي فيلم «سلاطين خيابان‌ها» اهدا شد.

جايزه بهترين فيلم اين بخش هم به «عليرضا رسولي‌نژاد» تهيه‌كننده مستند «مينور و ماژور» اهدا شد و «جعفر صانعي‌مقدم» تهيه‌كننده سينماي مستند هم جايزه ويژه هيئت داوران را به پاس حمايت‌ از جوانان مستندساز دريافت كرد.

در بخش بهترين اثر دانشجويي «مهدي طرفي» با فيلم «سينما آزادي» جايزه بهترين اثر را از آن خود كرد و در بخش فيلم كوتاه هيئت داوران اين بخش هيچ فيلمي را متناسب با شعار جشنواره فيلم شهر ندانستند و سه جايزه به كارگردانان فيلم كوتاه اهدا كردند.

جايزه سوم اين بخش به «بابك بهرام‌بيگي» كارگردان «اين را نشانه‌ها مي‌گويند» رسيد و «نيما عباس‌پور» با فيلم «پياده‌روي بزرگ» و «آزاد محمدي» با فيلم «غروب حلزون» به ترتيب جايزه‌هاي دوم و اول را كسب كردند.

در بخش ويديويي، جايزه بهترين فيلمنامه به «مهدي شيرزاد» براي تله‌فيلم «حبيب» رسيد و ديپلم افتخار بهترين كارگرداني براي فيلم «يك اسم» به «بيژن ميرباقري» اهدا شد. جايزه ويژه هيئت داوران هم به «حجت قاسم‌زاده اصل» (قصه‌ها و واقعيت) و «هومن سيدي» (آفريقا) اهدا شد.

تنديس بهترين كارگرداني اين بخش به «حسن فتحي» براي فيلم «دنده معكوس» و تنديس بهترين فيلم به «اسماعيل عفيفه» تهيه‌كننده «دنده معكوس» اهدا شد.

در بخش روشنايي شهر داوود اشرفي (تمام رنگي)، محي‌الدين صالحي (چشم ماهي)، سيد محمدصادق جعفري (قطار ثانيه‌ها) و مرجان اشرفي‌زاده برگزيده شدند.

به گزارش ايسنا،از جمله هنرمندان و مسئولاني كه براي اهداي جايزه به روي صحنه حاضر شدند، مي‌توان به حميد جبلي، بهرام عظيمي، محمدحسين نيرومند، رضا پورحسين، مرتضي پورصمدي، سيد احمد محيط طباطبايي، محمد آفريده، بيژن ميرباقري، نيكي كريمي، علي‌اكبر قاضي‌نظام، جواد طوسي، امير خوراكيان، جهانگير كوثري، فرهاد توحيدي، مسعود رايگان، مازيار ميري، عزيزالله حميدنژاد، هومن سيدي، محمد بزرگ‌نيا، مجتبي راعي، اكبر نبوي، واروژ كريم مسيحي و امين تارخ اشاره كرد.

در اين برنامه كه تا ساعت 1:30 بامداد و بيش از 3 ساعت و نيم ادامه داشت، بازيگراني چون افشين هاشمي، حبيب رضايي، مهتاب نصيرپور، اشكان اشتياق، شقايق فراهاني و لادن مستوفي قطعات نمايشي را در شش قسمت به كارگرداني محمد رحمانيان اجرا كردند كه بعد از هر نمايش گروه موسيقي با اجراي زنده  به اجراي برنامه مي‌پرداختند.

از حاضران در اين مراسم مي‌توان به عزت‌الله انتظامي، اصغر فرهادي، محمدعلي حسين‌نژاد، هوشنگ گلمكاني، بهزاد فراهاني، فريبرز عرب‌نيا، يدالله صمدي، چنگيز جليلوند، سيروس ابراهيم‌زاده، ابراهيم آبادي، ابوالحسن داوودي، شهرام اسدي، عليرضا داوودنژاد، همايون اسعديان و رضا ميركريمي اشاره كرد.

در بخش پاياني مراسم كه قرار بود عزت‌الله انتظامي يكي از اهداكنندگان جوايز باشد اما به دليل طولاني شدن برنامه از سالن خارج شده بود. اجراي اين مراسم را فرزاد حسني و كارگرداني آن را مجيد برزگر بر عهده داشتند و دكور مراسم را نيز كه برگرفته از محله‌هاي تهران بود، توسط طاها ذاكر طراحي شده بود.

هم‌چنين در اين مراسم كليپي درباره‌ي آزادسازي خرمشهر ساخته‌ي حامد محمدي پخش شد. چهارمين جشنواره فيلم فجر با اجراي سرود «اي ايران» به پايان رسيد.

حاشيه‌ هاي اختتاميه چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم شهر

- به گزارش ايرنا در مراسم اختتاميه جشنواره فيلم شهر، مخاطب قطعات نمايش به كارگرداني محمد رحمانيان كسي جز دكتر محمدباقر قاليباف نبود. 

- به گزارش خبرنگار ايرنا از مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم شهر، فرزاد حسني مجري برنامه در ابتداي مراسم با اشاره به يكي از پوسترهاي منتخب جشنواره فيلم شهر گفت: «بر روي اين پوستر بيت معروف مولانا بدين صورت نقش بسته است؛ دي شيخ با چراغ همي گشت گرد شهر (انساني) ... كز ديو و دد ملولم و انسان (شهري) ام آرزوست.»

- هنگامي كه ابراهيم داروغه زاده دبير جشنواره براي ايراد سخنراني به بالاي سن رفت، گفت: «براي آغاز سخنم يك بيت شعر حفظ كرده بودم كه متاسفانه آن را فرزاد حسني خواند.»

- اولين نمايش گروه تئاتر محمد رحمانيان در مراسم اختتاميه با بازي حبيب رضايي و افشين هاشمي داستان ويژه‌اي داشت كه مخاطب آن كسي جز شهردار تهران دكتر محمدباقر قاليباف نبود. در اين نمايش حبيب رضايي نقش يك رزمنده جانباز را بر روي ويلچر بازي مي‌كرد كه دچار فراموشي بود و تصور مي‌كرد با شخصي با عنوان باقر قرار دارد تا با او راجع به قولي كه به جانبازان براي يك دست كردن سنگفرش خيابان وليعصر از تجريش تا ميدان راه آهن داده بود، صحبت كند.

- بخش تجليل اين جشنواره از منوچهر محمدي، رسول صدرعاملي و مجيد مجيدي با كليپ‌هاي زيبايي همراه بود كه خاطرات بسياري را زنده كرد. در بخشي از كليپ مربوط به رسول صدرعاملي تصاوير از مرحوم خسرو شكيبايي به نمايش گذاشته شد كه موجب تاثر تماشاگران شد. همچنين در بخش ديگري از كليپ، بخشي از پشت صحنه فيلم پاييزان در سال 1365 به نمايش در آمد كه در آن داريوش ارجمند بازيگر كهنه‌كار سينما به اجراي يك تصنيف مي‌پرداخت. در كليپي كه به مناسبت بزرگداشت مجيد مجيدي تهيه شده بود، پرويز پرستويي بازيگر نام‌ آشناي سينما از سختي كار با مجيدي در فيلم بيد مجنون صحبت كرد و گفت: «در طول توليد اين فيلم 7 ماه زجر كشيدم، اما اكنون اگر خود نابينا شوم به راحتي با آن كنار خواهم آمد.» در بخش ديگري از اين كليپ سيدرضا ميركريمي كارگردان مطرح سينما در وصف مجيدي، گفت: «مجيدي مغرور، خودخواه و جاه‌طلب است و چون كانديداي اسكار شده و جايزه‌هاي زيادي گرفته است خودش را مي‌گيرد.» اما در ادامه ميركريمي افزود: «همه اين‌هايي كه گفتم را هنگامي تصور مي‌كنيد كه مجيد مجيدي را از نزديك نشناسيد و نمايي دور و كلي از او داشته باشد. در حقيقت او بسيار دوست‌داشتني است و زندگي برايش خيلي مهم‌تر از سينماست.»

- در مراسم اختتاميه كليپي به مناسبت نزديك شدن به سالروز فتح خرمشهر پخش شد كه صحنه‌هاي بسيار تكان‌دهنده‌اي از شهداي 8 سال دفاع مقدس ارايه مي‌داد، جالب اين‌كه اين كليپ را حامد محمدي نويسنده فيلمنامه طلا و مس و پسر منوچهر محمدي، ساخته بود.

- بنا بود اختتاميه جشنواره از ساعت 20:30 آغاز شود، اما اين مراسم با يك ساعت تاخير آغاز شد و تا يك ساعت پس از بامداد به طول انجاميد، همين موضوع باعث شد در هنگام اهداي جوايز بخش مسابقه سينمايي نيمي از سالن خالي بوده و عزت‌الله انتظامي رييس افتخاري جشنواره و داور بخش مسابقه به علت خستگي به خانه رفته باشد.

 

 

 

دوشنبه 9 خرداد 1390 - 13:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری