جمعه 20 تير 1399 - 3:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قيام مختار

 

قيام مختار

تاليف : سيدابوفاضل رضوي اردكاني

چاپ و شمارگان : اول  / 89 – 3000 نسخه

ناشر : شركت چاپ و نشر بين‌الملل

 

نويسنده كتاب در مقدمه خود به مكتب پويا و حق‌گرايانه شيعه در تاريخ اديان و مذاهب اشاره مي‌كند و اينكه اين مكتب بيشترين فراز و نشيب‌ها و رويدادهاي تكان‌‌دهنده را داشته است . از نظر رضوي تاريخ – كامل يا ناقص – اينگونه حوادث را ثبت كرده است و مسئوليت محققان و پژوهشگران و انديشمندان تاريخ شناسي است كه در راه پالايش  و نگارش صحيح و تصحيح وقايع تاريخي وارد ميدان شوند و با بررسي ، نقد و تحليل و زدودن ابهام و تاريكي فضا‌هاي حاكم بر هر دوره‌اي ، حقيقت را نشان دهند و مكتب جهاد مقدس اهل بيت‌ (‌ع )  - كه شايد بيشترين و برترين شهداء و قربانيان راه دين و تشيع را به خود اختصاص داده باشد –  را تبيين كنند . سيدابوفاضل رضوي ادامه مي‌دهد كه در طول سه دهه توانسته شرح مفصل و تحقيقي كامل از اين جنبش‌ها و نهضت‌هاي اصيل اسلامي را با عناويني همچون قيام مختار ( ماهيت قيام مختار ) ، قيام زيد بن علي ، قيام فخ و پيامدهاي عاشورا را به رشته تحرير درآورد .

نويسنده كتاب در پايان اظهار اميدواري مي‌كند كه اين گام نخستين قدم براي حركت‌هاي بعدي باشد و جوانان و خوش‌فكران حوزه‌ها و دانشگاه‌ها  و اساتيد برجسته رشته تاريخ اسلام ، بهتر و ارزشمندتر ، قدم‌هاي بعدي را بردارند .

مشخصات مختار ، حيات و چگونگي پرورش مختار ، شخصيت مختار از ديدگاه علماي بزرگ اسلام ،‌ محمد حنفيه ، فلسفه قيام مختار ،‌ پيوند مختار با نهضت عاشورا ، ياري مسلم بن عقيل ، دستگيري مختار توسط ابن زياد ، آزادي مختار از زندان ، ملاقات مختار با عبد‌الله ابن زبير ، بازگشت مختار به كوفه ، تصميم سران كوفه ، نقش ابراهيم اشتر در قيام مختار ، اعلان قيام ، تسخير شهر كوفه ؛ اولين پيروزي ، شيوه پسنديده مختار پس از پيروزي ، پيوستن قبايل شيعه به مختار ، تشكيل حكومت ، دستگاه حكومتي مختار ، جلسه مخالفان كوفه در خانه شبث بن ربعي ،  شورش در كوفه ، سركوب شورش ، سخني در باب انتقام مختار از دشمنان ، قصاص قاتلان امام  حسين ، جنگ سپاه مختار با حكومت شام ، اعزام ابراهيم اشتر ، سخنان ابراهيم اشتر در ميدان ، آغاز نبرد ، كشته شدن ابن زياد ، بشارت پيروزي ،‌ درگيري مختار با عبدالله بن زبير ، بني‌هاشم و فتنه ابن زبير ، جنگ مصعب و مختار و همچنين مزار و زيارت‌نامه مختار از جمله موضوعات مطرح شده در كتاب حاضر هستند .

مختار بن ابي عبيده بن مسعود بن عمرو بن عمير بن عوف بي قسي بن هنبه بن بكر بن هوازن . پدر مختار ابوعبيده بن ثقفي ؛ در اوايل خلافت عمر از طائف به مدينه آمد و در آنجا ساكن شد . وي يكي از سرداران بزرگ جنگ با ارتش كسري ( ايران ) در زمان عمر بود . مادر مختار دومه ؛ وي از زنان با شخصيت بود و او را صاحب عقل و راي و بلاغت و فصاحت شمرده‌اند . نويسنده كتاب حاضر از قول علامه مجلسي (ره ) مختار را كسي مي‌داند كه فضايل اهل‌بيت‌ پيامبر ( ع ) را بيان مي‌كرده و حتي مناقب اميرالمومنين و امام حسن و امام حسين ( ع ) را براي مردم منتشر مي‌ساخته است و معتقد بوده كه خاندان پيامبر از هركس براي امامت و حكومت پس از پيامبر ( ص ) سزاوارترند و از مصايبي كه بر خاندان پيامبر وارده شده بود ناخشنود بوده است .

سخن آيت‌الله خويي ( ره ) ، سخنان علامه مامقاني ، سخن علامه اميني ( ره )‌ ، سخن شريف‌القرشي و همچنين سخن علامه مقرم در بخش ديدگاه و نظر علماي بزرگ اسلام كتاب حاضر درباره شخصيت مختار  بيان مي‌شود. در ادامه به بيان اسامي 21 تن از بزرگان و علمايي كه در مدح و منقبت مختار سخن گفته و كتاب نوشته‌اند براساس نوشته علامه اميني در الغدير اشاره مي‌شود . در بخش اعلان قيام ، ابوفاضل رضوي به اين نكته اشاره مي‌كند كه نيروهايي كه با مختار بيعت كرده بودند ، فوج فوج وارد كوفه مي‌شوند . ابوعثمان شهدي ، از سران قبايل اطراف كوفه ،‌ با شعار « يا لثارات‌الحسين » وارد شهر مي‌شود . نيروهاي مثني بن مخربه نيز پس از درگيري با نيروهاي ابن زبير در بصره و شكستن محاصره شهر به كوفه مي‌‌آيند . در آنزمان بيشتر ساكنان عراق را ايرانيان تشكيل مي‌دادند و جمعيتي عظيم را تشكيل مي‌دادند كه به آنان « جندالحمراء » يا « لشكر سرخ » مي‌گفتند ؛ زيرا نسبت به اعراب سيه‌چهره ، گونه‌هايي سرخ و سفيد داشتند يا لباس سرخ مي‌پوشيدند . عمده لشكر مختار را نيز ايرانيان تشكيل مي‌دادند  لشكر مصعب دارالاماره را محاصره و مراكز حساس شهر را مي‌گيرد . آذوقه ياران مختار رو به اتمام مي‌رود .  اطراف مسجد و بازار و قصر در محاصره نيروهاي مهلب و مصعب است . مختار ماندن در دارالاماره را چاره‌ساز نمي‌بيند . او پيش از خروج از قصر ، غسل كرده و بدن خود را معطر ساخته و حنوط مي‌كند . مختار و ياران باوفايش مردانه مي‌جنگند و سرانجام ، مختار در چهاردهم رمضان سال 67 ه.ق در سن شصت و هفت سالگي به شهادت مي‌رسد .

قيام مختار تاليف سيدابوفاضل رضوي اردكاني ، در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و قيمت 15000 ريال توسط  شركت چاپ و نشر بين‌الملل انتشار يافته است .

 

 

شنبه 7 خرداد 1390 - 8:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری