چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

قيام حره

 

قيام حره

تاليف : سيدابوفاضل رضوي اردكاني

چاپ و شمارگان : اول  / 89 – 3000 نسخه

ناشر : شركت چاپ و نشر بين‌الملل

 

قيام حره تاليف سيدابوفاضل رضوي اردكاني در محتواي خود در يك مقدمه و در دو بخش با عناوين قيام در مدينه و قيام در مكه به موضوعاتي همچون بيداري مسلمانان ، ايجاد روح وحدت و همبستگي در مسلمانان ، تمايز اسلام راستين از اسلام دروغين ، درس جهاد و شهادت ، پيروزي خون بر شمشير ، عظمت يافتن مكتب تشيع ، تزلزل دولت اموي ، شورش در حجاز ، نخستين جرقه ، پيك يزيد در مدينه ، اعتراض عبدالله بن عمر به يزيد ، اقامه عزاي امام حسين ( ع ) و تاثير آن در بيداري مردم ، پنج سال عزاي مداوم ، گريه‌هاي مداوم امام سجاد ( ع ) ، واقعه حره  ، انعكاس قيام عاشورا در مكه و سخنراني عبدالله بن زبير و همچنين قيام در مكه مي‌پردازد .

از ديدگاه نويسنده شهادت امام حسين ( ع ) جامعه اسلامي را تكان شديدي داد و حصار بي‌تفاوتي و درخود فرورفتگي را كه رژيم منحوس اموي به دوران آنان كشيده بود ،‌ در هم فروريخت . از پس اين حادثه دلخراش ، مسلمانان فهميدند كه حق با اهل‌بيت پيامبر ( ع ) است و دولت مخالف آنها نه تنها به اصول و ارزش‌هاي اسلامي پايبند نيست ، بلكه رژيمي سفاك و مستبد است كه مي‌خواهد جامعه اسلامي را به جاهليت نخستين سوق دهد . رضوي برروي اين نكته تاكيد مي‌‌‌كند كه موجي از تنفر عليه دستگاه حكومتي و عاملان آنها ايجاد شد و شيعيان به خود آمدند و از اين فرزند پيامبر خدا را ياري نكرده بودند به شدت پشيمان شدند ؛ به تدريج موج بيداري سراسر جامعه اسلامي را فراگرفت و زمينه نهضت توابين ، قيام حره و ديگر قيام‌ها فراهم گشت . از نظر نويسنده كتاب در حقيقت مي‌توان اذعان كرد كه قيام عاشورا سرفصل مبارزات حق‌طلبانه شيعه بوده است . ديري نپاييد كه رژيم اموي ثمره كشتار كربلا را به صورتي غيرمنتظره به چشم خود ديد و از ايستادگي در برابر امواج انقلاب همه‌جاگير ،‌ عاجز ماند . اين قيام بر همه اقوام اسلامي تاثير گذارد و جهان اسلام را تكان داد .

نويسنده در ادامه مطالب خود اين موضوع را واكاوي مي‌كند كه يكي از عوامل مهمي كه در آگاهي مسلمانان و زمينه‌سازي براي قيام‌ها و حركت‌ها نقش داشت ،‌ تلاش‌هاي ائمه دين و پيشوايان معصوم ( ع ) در زنده نگه‌داشتن حادثه عاشورا و افشاگري جنايات رژيم حاكم بود . اقامه عزاي امام حسين ( ع ) و زنده نگه‌داشتن ماجراي كربلا و گريه‌هاي اهل‌بيت ( ع ) و حزن آنان و روضه‌خواني‌ها و تشكيل جلسات در رثاي امام حسين (‌ع ) و تشويق شاعران متعهد و مرثيه‌سرايان خاندان پيامبر (‌ص) بزرگ‌ترين عامل بيداري مردم و شوراندن آنان بر ضد دستگاه حاكم بود . محمد بن مسلم از امام باقر ( ع ) و آن حضرت از پدرش امام سجاد (‌ع ) نقل كرده است : « هر مومني كه در عزاي امام حسين (ع)‌ اشكش جاري شود ، خداوند او را در قصرهاي بهشتي جاي خواهد داد . »

سيدابوفاضل رضوي اردكاني واقعه حره را اينگونه تشريح مي‌كند كه اين شورش زاييده عواملي از جمله حادثه عاشورا ، فساد دستگاه حاكم ، به عزلت كشاندن اين شهر از لحاظ سياسي توسط معاويه و همچين ظلم و جور كارگزاراني كه از سوي معاويه در آن مناطق حكومت مي‌كرده‌اند بوده است . آنان در پي فرصت مناسبي بودند تا اهداف خود را عملي سازند و حادثه كربلا عامل دگرگوني اوضاع شد . مردم مدينه سر به شورش نهادند ، قيام كردند و فرماندار يزيد را از شهر بيرون راندند و شوراي انقلابي به رهبري تني چند از بزرگان مهاجر و انصار و تابعين و حكومتي خودمختار تشكيل دادند مردم رسماً از حكومت يزيد سرپيچي و او را از خلافت عزل كردند . به محض رسيدن خبر به مركز ، يزيد خطرناك‌ترين و پست‌ترين فرماندهانش را به نام مسلم بن عقبه را براي سركوبي مردم به مدينه گسيل داشت . نيروهاي يزيد به مدينه رسيدند و در بياباني به نام حره اردو زدند . مردم در برابر يورش ددمنشانه يزيديان نتوانستند مقاومت كنند و دشمن وارد شهر شد .

لشكر يزيد حمامي از خون به راه انداختند و مردم زيادي به شكل فجيعي قتل عام شدند و تعداد كثيري از بني‌هاشم و مهاجر و انصار و ساير مردم مظلومانه به دست عمال يزيد به شهادت رسيدند . مورخين نوشته‌اند : لشكر يزيد ، وارد حرم پيامبر ( ص ) شدند و بيش از چهار هزار نفر از مردم را به قتل رساندند ، يزيد به مسلم بن عقبه دستور داده بود پس از پيروزي تا سه روز مدينه را بر سربازانش حلال كند و آنان هم چنين كردند .

قيام حره تاليف سيدابوفاضل رضوي اردكاني ، در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و قيمت 15000 ريال توسط  شركت چاپ و نشر بين‌الملل انتشار يافته است .

 

 

 

شنبه 7 خرداد 1390 - 8:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری