شنبه 14 تير 1399 - 3:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نگاهي به تاريخچه، وظايف و اهداف سازمان دارالقرآن‌الكريم

 

توجه به پيوند تنگاتنگ و مستحکم مباني فکري نظام جمهوري اسلامي ايران با فرهنگ تابناک قرآن کريم نيز بيانگر اين حقيقت است که انقلاب اسلامي همچنانکه در شکل گيري خود محتاج مواهب معنوي و معرفتي مبتني بر فرهنگ متعالي قرآن‌کريم بوده؛ در دوام و بقاء خود نيز به سرمايه‌هاي اصيل فرهنگي و معنوي برگرفته از هدايتهاي وحي نيازمند است.

 به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نهاد شوراي عالي تبليغات اسلامي در اول تيرماه 1360 به صورت نهادي منسجم، مستقل و وابسته به ولايت فقيه با اراده امام خميني و به منظور پرداختن به امر تبليغات به وجود آمد. اين نهاد در مسير تکاملي خود با دستخط مبارک امام خميني(ره) به سازمان تبليغات اسلامي تغيير نام يافت.

بر همين باور و با توجه به اين واقعيت که تعاليم نوراني قرآن‌کريم، همواره مبناي شکل‌گيري و شکوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي بوده و دوري از قرآن و آموزه‌هاي وحي از عمده‌ترين علل انحطاط جوامع اسلامي درطول تاريخ بوده است؛ «سازمان تبليغات اسلامي» در راستاي وظايف اساسي خود، ابتدا بخش «دارالقرآن الکريم» را در سال «1361» با حضور جمعي از خبره ترين و مبرزترين چهره هاي قرآني کشور، در ساختمان مرکزي تأسيس، و به تبع آن کانونهاي قرآن را در دفاتر استاني خود راه اندازي كرد، که پس از چندي به علت رشد و گسترده تر شدن سريع فعاليتهاي قرآني بخش مذکور، رده تشکيلاتي آن به «اداره‌کلّ» ارتقاء يافت.

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح کمّي و کيفي فعاليتهاي قرآني کشور در حوزه‌هاي مختلف «آموزشي»، «پژوهشي»، «تبليغي»، «مديريتي»، «نظارتي» و ...، و با عنايت به سابقه و پيشينيه دو دهه فعاليتهاي قرآني «اداره‌کلّ دارالقرآن الکريم سازمان تبليغات اسلامي»، در سال «1381» بنا به پيشنهاد رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر سيد مهدي خاموشي و سپس دعوت از جمعي از اساتيد و پيش‌کسوتان قرآني کشور به عنوان «هيئت امناء»، اين اداره‌کل با تغيير ساختار تشکيلاتي به يکي از مؤسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با نام «سازمان دارالقرآن الکريم» تبديل شد.

در ادامه اين گزارش به بررسي اهداف، وظايف و مأموريتهاي اساسي، وظايف فرا سازماني و ملي، معرفي هيأت امناء و اهم وظايف آن‌ها در سازمان دار‌القرآن الكريم مي‌پردازيم.

***اهداف سازمان دار‌القرآن ‌الكريم

به‌طور كلي مي‌توان از ارتقاء سطح کمّي و کيفي فعاليتهاي قرآني و تلاش در جهت غني‌سازي و انسجام و وحدت رويه اصولي اين فعاليتها، فراهم ساختن زمينه‌هاي تبادل نظر و انتقال تجارب في‌مابين اين سازمان با ساير «دستگاههاي دولتي» و «نهادهاي عمومي و مؤسسات غيردولتي» در راستاي توسعه و ترويج نهضت آشنايي و انس با قرآن و نهادينه ساختن فرهنگ قرآني در جامعه، گسترش زمينه‌هاي مشارکت و مباشرت مردمي در توسعه و ترويج فعاليتهاي قرآني، گسترش زمينه‌هاي مشارکت و مباشرت مردمي در توسعه و ترويج فعاليتهاي قرآني شناسايي و همچنين جذب و هدايت استعدادهاي قرآني و حمايت از نخبگان قرآني کشور به عنوان مهمترين اهداف اين سازمان اشاره كرد.

***وظايف و ماموريت‌هاي اساسي سازمان

1. طراحي، کارشناسي، ابلاغ، حمايت، هدايت و نظارت بر اجراي تمامي فعاليتها و طرح و برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن‌الکريم، ادارات‌کل تبليغات اسلامي استان‌ها (اعم از طرح و برنامه‌هاي فراگير و سالانه استان‌ها و فعاليت‌ها و طرح و برنامه‌هاي خاص استاني)

2. تلاش در جهت توسعه کمي و کيفي «آموزشهاي قرآن‌کريم» با نگرش کلان و اصولي ـ همچنين با بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و امکانات آموزشي کشور ـ از طريق:

الف) تأمين و تربيت منابع نيروي انساني متعهد و کارآمد و سازماندهي معلمان، مدرسان، داوران و مبلغان قرآن‌مجيد به موازات تحکيم مباني اعتقادي و اخلاقي و تقويت بنيه علمي و تخصصي آنها، ب) توسعه آموزشهاي عمومي در راستاي تحقق «نهضت قرآن‌‌آموزي» شامل آموزش روخواني، روانخواني، تجويد، ترجمه و درک مفاهيم قرآن‌مجيد در سطوح و مراحل مختلف، ج) توسعه آموزشهاي تخصصي ـ متناسب با نياز مخاطبان در سطوح مختلف سني و تحصيلي و در رشته‌هاي قرائت، حفظ و مفاهيم (اعم از ترجمه، تفسير، تحقيق و پژوهشهاي قرآني).

3. توسعه کمي و کيفي «تبليغات و انتشارات قرآني» و تلاش در جهت «جذابيت» و «غناي» هرچه بيشتر اين فعاليتها و فراهم ساختن فضاي مناسب «فرهنگي – تبليغي» در جامعه و ترغيب و تشويق آحاد مردم نسبت به آشنايي و انس هرچه بيشتر با فرهنگ انسان‌ساز قرآن‌کريم، از طريق برگزاري نمايشگاهها، مراسم، محافل، مسابقات، جشنواره‌ها و همايشهاي قرآني.

4. توسعه و تعميق «پژوهشهاي قرآني» براساس «نيازسنجي» مخاطبين و به منظور ارتقاء سطح کيفي طرحها و برنامه‌هاي قرآني ـ اعم از آموزشي، تبليغاتي، انتشاراتي و... ـ در جهت «اثربخشي» هرچه بيشتر اين فعاليتها و توجه اصولي به مطالعات و پژوهشهاي راهبردي و کاربردي در حوزه فرهنگ و معارف قرآني.

5. همچنين از ديگر وظايف و ماموريت‌هاي سازمان دار‌القرآن نيز مي‌توان به «همکاري و تشريک مساعي» با مراکز و دستگاههاي مختلف فرهنگي کشور در زمينه طراحي و اجراي فعاليتهاي مختلف قرآني و ارائه خدمات کارشناسي و مشاوره به اين مراکز، نظارت متمرکز و همه جانبه بر «چاپ و نشر قرآن‌کريم» و صدور مجوز مربوطه، «حمايت و پشتيباني» از حرکتهاي خودجوش مردمي در زمينه نشر و ترويج فرهنگ قرآن‌کريم و تلاش در جهت «هماهنگي و ساماندهي» اين حرکتها و «نظارت» هرچه بهتر نسبت به فعاليتهاي قرآني نهادها و تشکلهاي مردمي، بهره‌گيري از فن‌‌آوري نوين و «اطلاع‌رساني» مفيد و مؤثر در حوزه فرهنگ قرآني و فعاليتهايي که در اين زمينه صورت مي‌گيرد اشاره كرد.

***وظايف فرا سازماني و ملي دار‌القرآن

علاوه بر وظايف و مأموريتهاي اساسي سازمان دارالقرآن الکريم به استناد اساسنامه مصوبه آن و وظايف محوله از سوي سازمان تبليغات اسلامي در خصوص «طراحي، برنامه‌ريزي، ساماندهي و در مجموع مديريت» فعاليتهاي قرآني ادارات کل تبليغات اسلامي استانهاـ با توجه به توان و تخصص بالا و سابقه قابل اعتماد اين سازمان در طراحي، برنامه‌ريزي و اجراي طرح و برنامه هاي کلان قرآني ، وظايف و مسئوليتهاي ديگري نيز از جانب دستگاه ها و مراجع ذيصلاح کشور، همچون «ستاد نهضت قرآن آموزي کشور»، «شوراي انقلاب فرهنگي»، «سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور»، «هيأت محترم دولت» و «مجلس شوراي اسلامي»، از طريق سازمان تبليغات اسلامي به اين سازمان محول شد که عبارتند از:

1. تعيين اين سازمان به عنوان «دبيرخانه ستاد نهضت قرآن آموزي کشور» و به تبع آن محول شدن کليه امور ستادي و اجرايي ستاد(اعم از برنامه‌ريزي، کارشناسي، طراحي، تدوين و اجرايي نمودن برنامه ها و آيين نامه ها، نظارت و ارزشيابي، ارائه خدمات آموزشي و ...)به اين سازمان.(به استناد بند «و» ماده «106» قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و بر اساس تصويب نامه شماره «21076/ت23843هـ» مورخ«21/4/82» هيأت محترم دولت).

2. محول شدن«طراحي کليات و آيين نامه اجرايي طرح آموزش قرآن کارکنان دولت و چگونگي اعطاي مدرک به آنان» به اين سازمان و به تبع آن واگذاري مراحل اجرايي آن، به دارالقرآن الکريم ادارات کل تبليغات اسلامي استانها.(به استناد بند«6» بخشنامه شماره«96358/1803» مورخ«21/5/82» سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور).

3. واگذاري مسئوليت«تهيه واجراي طرح جامع قرآني کشور» به اين سازمان.(در جهت تحقق بند«ز» از ماده «155» قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و بر اساس تصويب نامه شماره «29098/ت248هـ» مورخ«11/5/84» هيأت محترم دولت).

4. تعيين اين سازمان به عنوان «دبيرخانه ارزشيابي و اعطاي مدرک تخصصي به حافظان قرآن کريم» معادل مدارک عالي هنري.(به استناد مصوبه جلسه شماره «573» مورخ«8/9/84» شوراي انقلاب فرهنگي)، نظارت بر چاپ و نشر قرآن‌کريم، صدور موافقتنامه تأسيس مؤسسات و مراکز قرآني مردمي کشور.

***معرفي هيأت امناء و اهم وظايف آن‌ها در سازمان دار‌القرآن الكريم

هيأت امناء عاليترين رکن سازمان دارالقرآن الکريم و متشکل از 9 عضو، عهده دار سياستگزاري و تصميم گيري‌هاي کلان سازمان مي باشد كه اسامي آن‌ها عبارت است از: حجت الاسلام و المسلمين دکتر سيد مهدي خاموشي، مرحوم علي اربابي، احمد حاجي شريف، سيد محسن خدام حسيني، محمد خواجوي، عباس سليمي، سيد محسن موسوي بلده، محمد رضا صلح جو، مهدي قره شيخ لو، احمد ابوالقاسمي، حجت الاسلام محمد حاجي ابوالقاسم. گفتني است، اهم وظايف و اختيارات هيئت امناء سازمان دارالقرآن‌الکريم: تعيين «سياست‌ها» و «خط‌مشي کلي» فعاليتهاي سازمان دارالقرآن و تصويب «طرحها و برنامه‌ها»، «بودجه ساليانه»، «آئين‌نامه‌ها و مقررات عمومي» و «تشکيلات و ساختار سازماني» و اصلاح و تغيير اين ساختار است.

 

دوشنبه 2 خرداد 1390 - 10:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر