سه‌شنبه 17 تير 1399 - 17:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سميرا حسن

 

« کوهنورد» را جهاني مي کنيم

 

گفتگو با دكتر عليرضا طالب پور مديرعامل موسسه تبيان

«کوهنورد» بر اوج قله بازي هاي رايانه اي ايستاد. همين جمله کوتاه کافيست تا بداني تلاشهاي تبيان به ثمر نشسته و بازي رايانه اي کوهنورد توانسته در اولين نمايشگاه و جشنواره بازي هاي رايانه اي تهران، تنديس «بهترين بازي سال» را از آن خود کند.
آنچه در ادامه مي خوانيد گفتگويي ست با دکتر عليرضا طالب پور مديرعامل موسسه تبيان در مورد بازي کوهنورد.

* کوهنورد، بهترين بازي سال شد. چه احساسي داريد؟

- کوهنورد حاصل تلاش يک تيم متخصص در موسسه تبيان است.اين موفقيت را به همه دست اندرکاران توليد اين بازي به ويژه مهندس بيژن رباني منش مدير توليد نرم افزارهاي چند رسانه اي تبيان و مهندس فرهود فرمند مديرتوليد اين بازي و تمامي اعضاي خانواده بزرگ تبيان تبريک عرض مي کنم.

 

* حمايت تبيان از اين بازي چگونه بود؟

- تبيان از تيم توليد بازي کوهنورد حمايت مادي و معنوي کرد. طرحي توسط مهندس فرمند به تبيان ارائه شد که بسيار جذاب بود و تبيان طي قراردادي کليه هزينه هاي توليد آن را تقبل کرد. براي توليد اين بازي هنرمندان و متخصصين اين حوزه در شهرهاي مختلف دعوت به کار شدند و با راه اندازي يک تيم توليد خانگي اين بازي را توليد کردند. امکانات مختلف سخت افزاري و زيربنايي که تبيان داشت، انجام اين مهم رومحقق کرد. در کليه دفاتر استاني تبيان خصوصا دفتر مرکزي در استان تهران فضاي لازم براي جلسات و فعاليت تيم در اختيار ايشان قرار داده شد. تيم از لحاظ فني هم از کارشناسان موسسه استفاده کرد. در اين مدت 2سال پرسنل تبيان با اين تيم همانند همکاران خود رفتار کردند و يک تعامل دوسويه داشتند.

* آيا برنامه اي براي جهاني شدن کوهنورد داريد؟

- موسسه تبيان از سالها قبل براي جهاني شدن همه محصولاتش برنامه ريزي داشته. ما در سالهاي 73 و 74 که اين حجم گسترده فعاليت را هم نداشتيم محصولاتمان را در نمايشگاه ها و جشنواره هاي معتبر بين المللي ارائه مي کرديم و در اين زمينه تجربه خوبي داريم که مي تواند راه گشا باشد. ما اصول توليد يک محصول جهاني را مي شناسيم و نقاط قوت ارائه يک محصول بين المللي را مي دانيم. تبيان برنامه ريزي خوبي براي ارائه محصولاتش خصوصا بازي هاي رايانه اي به بازارهاي جهاني دارد. برنامه ما تنها منحصر به بازي کوهنورد نيست و براي ساير بازي ها مثل حماسه آلواتان که گوشه اي از تاريخ معاصر ايران است هم برنامه ريزي شده. البته شايد بازي هاي ايراني در اولين قدم نتوانند با تکنيک بازي هاي خارجي مقابله کنند و در مقايسه با آنها از استقبال کمتري برخوردار باشند، اما قوت بازي هاي توليدي ما در ارائه داستان جالب و جذاب و منطبق با فرهنگ ايراني اسلامي است که در نوع خود جذابيت ايجاد مي کند.

* همکاري تبيان با بنياد ملي بازيهاي رايانه اي چگونه است؟

- اقاي دکتر بهروز مينايي از افراد تاثير گزار فرهنگي، عضو ويژه تبيان و از دوستان نزديک بنده هستند. اين دوستي قديمي و اهداف و وظايف مشترک سبب شده تا در پروژه هاي مختلفي با هم همکاري داشته باشيم. کارهاي مشترکي هم در مراحل توليد داريم که بيشتر با رويکرد ملي و مذهبي ساخته شدند نظير حماسه آلواتان ، شکست حصر آبادان و پرونده لبناني. بازي هاي ديگري هم هستند که در مراحل اوليه توليد قرار دارند. در کل اين بنياد به همراه سازمان تبليغات اسلامي و موسسه تبيان حمايت خوبي از طراحان بازي هاي رايانه اي داشتند.

* همکاري تبيان در طرح اينترنت پاک چگونه است؟

- تبيان سالها قبل با راه اندازي شبکه اينترانت اقدام به راه اندازي شبکه اينترنت پاک کرد و در اين مسئله پيشرو است. هم اکنون تبيان در 30 استان کشور دفتر مستقل دارد که خدمات اينترانت را به شهروندان ارائه مي کنند. در مدارس و مساجد کشور اين شبکه راه اندازي و تقويت شده است. البته ما براي رسيدن به اين سطح گستردگي نفوذ شبکه اينترانت راه بسيار سختي را پيموديم . اما تجربه خيلي خوبي بدست آورديم که با اين تجربه خوب مي توانيم در اين عرصه هم بسيار موفق، تاثيرگزار و پيشرو باشيم.

* برنامه آينده تبيان در حوزه بازي هاي رايانه اي چيست؟

- موفقيت هاي محصولات تبيان ما را به گسترش هرچه بيشتر فعاليتهاي موسسه در سراسر کشور ترغيب مي کند. در سال 90 به همه دفاتر استاني موسسه ابلاغ شده که فعاليتهايي را براي شناسايي و جذب استعدادهاي برتر در حوزه هاي مختلف خصوصا بازي سازي معطوف کنند. تا اين هنر صنعت در سراسر کشور رشد کند. تبيان تلاش مي کند تا با شناسايي اين استعدادها و حمايت از آنها بتواند آينده روشني را براي صنعت بازي سازي رقم بزند.

* سخن آخر؟

- براي همه اعضاي خانواده بزرگ تبيان خصوصا تيم توليد بازي فاخر کوهنورد آرزوي موفقيت دارم.

 

 

دوشنبه 26 ارديبهشت 1390 - 9:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری