چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 19:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

نماز راز سعادت و سربلندي

 

«بسم الله الرحمن الرحيم»

و ما خلقت الجن والانس الا ليعبدون « 56 ذاريات»

و خلق نکرديم جن و انس را مگر براي اينکه مرا به يکتاي پرستش کنند .

فاقيموالصلوات ان الصلوه کانت علي المؤمنين کتبا"موقوتا (103 نساء)

نماز به پاي داريد که براي اهل ايمان حکمي معين و واجب و لازم است .

فلسفه واقعي آفرينش انسان عبادت پروردگار است ، در اين راستا با توجه به موقعيت فراهم آمده در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران ادارات و دستگاههاي دولتي خصوصا" مجموعه هايي که بافت کاري و اداري دارند مثل وزارت  خانه ها ، ادارات ، کارخانجات و شرکتهاي تعاوني و اداراتي که جمعيت مناسبي دارند، براي مبلغ ديني و مسئول متعهد به مباني دين اسلام ، يک هدف و فرصت نشر معارف اسلامي به شمار مي آيند که در جهت جلب رضاي الهي و گسترش معنويت از آن مي توان استفاده بهينه کرد در اينگونه ادارات و دستگاههاي  حرکتهاي فرهنگي و ديني بسياري مي توان انجام داد ،  با توجه به متغيرهاي فراواني که ادارات و دستگاههاي دولتي و خصوصي دارند مي توان فضايي مناسب را ايجاد کرد ،و مبلغ و امام جماعت محترم در شرايط مناسب به اقتضاي زمان و مکان به تبليغ معنويت ديني و فرهنگي بپردازد .

     لذا جهت رسيدن به اهداف نوراني فريضه اقامه نماز جماعت در مکانهاي فوق  نکاتي ضروري است که مورد توجه ائمه جماعات محترم قرار گيرد .

* نماز جماعت :  ضروريست که بصورت منظم و سروقت برگزار گردد ، مثلا" اگر اعلام شد که يک ربع بعداز اذان نماز جماعت برگزار مي شود حتما" سر وقت و خيلي منظم در هر روز کاري اين برنامه اجراء شود تا همه بدانند در چه ساعتي کار را رها کنند که امور اداره مختل نشود و موجب نارضايتي ارباب  رجوع نگردد و بهره وري کاهش نيابد .

* سخنراني : رعايت مسائل ذيل در سخنراني ضروري است :

الف – سخنراني بايد باتوجه به نظر مسئولين انجام شود ، و در صورت صلاحديد مديران مربوطه سخنراني انجام نشود .

ب – اگر بنا شد که سخنراني هر روز ايجاد شود بيش از 5 تا 7 دقيقه  بيشتر نباشد ، چرا که ضايعات آن زياد خواهد بود .

ج – مطالب گفته شده يا موضوعات مطرح شده بهتر است با توجه به نيازهاي منطقه و اداره باشد .

د – احکام مورد نياز حتما" گفته شود و مورد غفلت قرار نگيرد .

هـ – بيان معارف و اخلاقيات ديني و سياسي  مورد توجه قرار گيرد ، چرا که براي هر مجموعه انساني مناسب است .

ي – در سخنراني اهداف سازماني و اداره فراموش نشود از اين رو بايد مطالبي در جهت تقويت اهداف اداره و سازمان مطرح گردد ، مثلا" اگر در بيمارستان سخنراني مي شود اهميت رسيدگي به بيماران و جايگاه معنوي عبادي آن مطرح شود به هر حال اهداف سازماني آن اداره تقويت گردد .

      * از ديگر  مسائل مهمي  که لازم است در سازمانها و ادارات مورد توجه ائمه جماعات قرار گيرد بحث ارتقاء و رشد کيفيت خدمات و محصولات است و از سوي ديگر چون در توليد و ارائه خدمات دقت کافي بعمل نمي آيد ، تا جائي که به دليل عدم تعهد و دلسوزي لازم که در برخي از آنها سهل انگاري بصورت فرهنگي مخرب در مي آيد که موجب دلسردي ارباب و رجوع مي گردد ، لذا حل اين معضل با تقويت باورهاي ديني به راحتي قابل درمان است .

تا اتلاف وقت مکرر ساختگي براي مراجعات ارباب  رجوع صورت نگيرد ، چون امام جماعت مي تواند با توصيه هاي ديني در زمينه ارائه کار منتقي و حساب شده و پرهيز از اذيت و آزار مردم نيروها را به خدمت صادقانه دعوت نمايد.

* کارکنان و کارمندان و کارگران مي توانند با تغيير و تصحيح نيت ، از اداره سازماني خود مکاني براي قرب الهي بسازند  و با تلاش گسترده به جلب رضاي خدا وند روي آورند ، پس افرادي که داراي نيت خدا پسندانه هستند ، عاشقانه سعي در حل مشکلات مردم داشته و به آنان خدمت مي کنند و ضريب نارضايتي را در حد زيادي کاهش مي دهند ، لذا با تأکيد امام جماعت محترم براي موضوعات ، جهت ايجاد سازماني يا اداره اي سالم بستر سازي صورت مي گيرد و موجب مي شود حقوق کارکنان و کارگران پاک  شود و آنان رزقي حلال داشته باشند .

*  حل آسيب ها  : ائمه جماعات محترم اگر روبرو شدند با آسيب هائي که کم و بيش وجود دارد اعم از رشوه گرفتن تا بده بستان اداراي و تضيع حقوق مردم و اذيت آذار ارباب  رجوع لازم است ضمن ارتباط با نيروهاي متعهد ، اين آسيبها را شناسائي و با ظرافت خاصي نسبت به حل آنها بکوشند ، مثلا" مي تواند با پيشنهاد قوانين پيشگيرانه مدير اداره را ياري دهد .

* گسترش معنويت در نيروهاي اداره ، تقويت وجدان کاري و باورهاي دروني از عميق ترين و دقيق ترين کنترلها است .

* در راستاي احياء نمودهاي ملي و مذهبي ،  اعياد و شهادتها فرصتي براي ترويج مسائل ديني و تعميق باورهاي مردم است ، لذا  لازم است مورد توجه قرار گيرد ، و با توجه به ظرفيتهاي اداره فرصتي براي چنين مراسم ها و اهداء جوايز و تشويق نيروهاي فعال مي تواند نقش موثري در جلب و جذب به نماز جماعتها باشد .

* ارتباط مستقيم  با نيرو هاي توانمند و مستعد و با ايمان و بهادادن و فعال کردن اينگونه افراد در جهت نشر معارف و حفظ ارزشهاي ديني از آنان استفاده کرده ، لذا اين حرکت از سوي نيروهاي که انگيزه اي ديني دارند موجب مي شود که گسترش معارف ديني به سهولت و وسعت زيادي انجام شود .

*از ديگر مسائلي که بسيار لازم است امام جماعت محترم مورد توجه قرار دهد اين است که کارکنان و کارگران در بسياري از مجموعه ها نسبت به مافوق  ها و هم رديفان خود دچار مشکل و حساسيت هايي مي شوند که معمولا" به روحاني و امام جماعت به عنوان امين خودمنتقل مي کنند و  واکنش امام جماعت در برابر اين مسائل ، بسيار حساس و موثر است از اين رو پيشنهادات ذيل لازم است  مورد توجه قرار گيرد.

الف – شنونده خوبي باشيد ، در دل افراد را گوش کنيد و آنها را از خود نرانيد .

ب – هرگز قضاوت نکنيد حتي با گفتن جمله يا واژه هاي مانند (عجب) ، ( من نمي دانستم ) ، (خيلي عجيب است ) و... داوري نکنيد که تبعات آن بسيار نا مطلوب است .

ج – هر اشکالي را به مافوق ها منتقل نکنيد بلکه اگر افراد زيادي آن مشکل را مطرح کردند مورد توجه قرار دهيد .

د – مطالب را خيلي محترمانه و محرمانه به مسئولين منتقل کنيد تا واکنشهاي نامطلوب و برخورد تند آنان به حساب امام جماعت گذاشته نشود .

هـ  طرح مسائل و مشکلات و کارکنان توسط امام جماعت با مسئولين نبايد به گونه اي باشد که مسئولين احساس کنند امام جماعت مانند طلبکار عمل مي کند ، و به دنبال زياده خواهي و انتظارات بيجا ست .

و- واکنش و سخنان مسئولين نبايد به نيروها منتقل ، زيرا در موارد بسياري موجب فتنه انگيزي است شما مي توانيد بگوئيد « من به مسئولين مربوطه منتقل کردم».

ي – نکات مثبتي که نيروها در مورد مديران گفته و يا مدير در باره زير دستان مي گويد را حتما" بيان کنيد که موجب کاهش تنش و زمينه ساز پذيرش انتقاد و يا جواب انتقاد خواهد بود .

       اين قدر گفتيم باقي فکر کن             فکر اگر جامد بود رو ذکر کـــن

      ذکر آرد فکر  را در اهــتزاز            ذکر را خورشيد اين افسرده ساز

 در پايان شايسته است  گفته شود اللهم صل علي محمد واله ، واجعلنا من دعاتک  الداعين اليک ، وهداتک الدالين عليک و من خاصتک الخاصين لديک و وفقنا في يومنا هذا و ليلتنا هذا و في جميع ايامنا ، لاستعمال الخير ، و هجران الشر « صحيفه سجاديه »

      بار خداوندا بر محمد و آلش درود فرست  و ما را از دعوت کنندگان به سوي خودت و هدايت کنندگاني که بسوي تو دلالت مي کنند و از خاصان ويژه درگاهت قرار ده ، و ما را در اين روزمان و شبمان و در تمام ايام عمرمان بر انجام کارهاي خير و دوري از شر و بدي موفق بدار ، آمين يا رب العالمين  

 

عليرضا کاوه

سرپرست اداره تبليغات اسلامي بانه

 

يكشنبه 25 ارديبهشت 1390 - 14:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری