جمعه 20 تير 1399 - 1:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

لزوم توجه به پيوست فرهنگي در كنار توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي

 

گفتگو با حجت‌الاسلام و المسلمين سيد عباس مسعودي نشلجي، سرپرست تبليغات اسلامي استان البرز 

به نظر شما چرا سال جاري از سوي مقام معظم رهبري سال جهاد اقتصادي نامگذاري شده است ؟

براي همگان به خوبي ثابت شده است كه نامگذاري سال ها از سوي رهبر معظم انقلاب بدون حكمت نيست و به نياز هاي فرهنگي اجتماعي ، سياسي و ... جامعه بستگي دارد و لذا مي توان گفت با توجه به حركت بسيار خوب ، ارزشمند و انقلابي دولت در سال همت مضاعف و كار مضاعف در زمينه اجراي طرح هدفمند ساز يارانه ها كه به حقيقت در جراحي اقتصادي كشور تاثير بسيار زيادي خواهد داشت ، نامگذاري سال 1390به « جهاد اقتصادي » مي تواند ضمن سرعت بخشيدن به روند هدفمند سازي يارانه ها و رساندن اوضاع اقتصادي مردم به نقطه مطلوب ، وضعيت اقتصادي كشور را بهبودي بخشيده و حركت هاي اقتصادي را تندتر نمايد و در نتيجه زمينه حضور فعال سرمايه گذاران داخلي و خارجي را فراهم سازد.

اساسا كلمه جهاد در مقابله مستمر و همراه با فداكاري و جانفشاني براي رفع موانع مطرح مي گردد، به نظر شما اين موانع در دو جبهه داخلي و بين المللي كدامند؟

بهره گيري از كلمه مقدس جهاد در نامگذاري سال 1390 «سال جهاد اقتصادي» مي تواند اين پيام را در بر داشته باشد كه حركت رو به جلو و پرسرعت روند اقتصادي كشور مي تواند براي رفع موانع در دو جبهه داخلي و بين المللي تاثير گذار باشد بدينصورت كه با توسعه فعاليت هاي جهاد گونه اقتصادي موانعي مانند بيكاري ، فقر ، فساد و... از سطح جامعه بر طرف و از جهت بين المللي نيز نياز ما به جوامع اقتصادي دنيا را كمتر نمايد و در نتيجه استقلال كامل اقتصادي كشور را در بر داشته باشد و در يك كلام حركت جهاد گونه اقتصادي همراه با فداكاري و جانفشاني رفع كنند ه بسياري از موانع اقتصادي اعم از موانع داخلي و بين المللي خواهد بود.

جايگاه جهاد اقتصادي را در آموزه هاي ديني و آيات و روايات بيان کنيد ؟

به فرموده مقام معظم رهبري ( مد ظله العالي ) هر چيزي که هم تلاش باشد و هم در مقابله ي با دشمن باشد جهاد است ولذا به استناد سخن معظم له مي توان گفت: تلاش براي پيشرفت اقتصاد جامعه با هدف مقابله با محاصره اقتصادي دشمن نيز يکي از انواع جهاد است. نظام ارزشمند اسلامي خوشبختي و سعادت در دنيا و آخرت انسان را به طور همزمان مورد توجه قرار داده و دنياي فاني را مزرعه اي براي آخرت معرفي نموده است و براي بهر ه گيري کامل از دنيايي به دور از دنيا طلبي مباحثي مانند حلال و حرام، پرداخت خمس و زکات، کسب روزي حلال، احکام کسب، انفاق در راه خدا، وقف اموال و... را مطرح نموده است و براي تمام آنها حد و مرزي قرار داده که عدول از آنها دور از شان يک مسلمان متدين است.

موارد فوق و بسياري از موارد ديگر که به نوعي مربوط به کسب و کار و تلاش و پيشرفت اقتصادي است در دين مبين اسلام مورد توجه ويژه قرار گرفته و قالب اقتصاد اسلامي به آن داده شده است و خلاف آن مانند ربا، رشوه، سرقت، تضييع حق، تصرف اموال ديگران و... نيز مردود شمرده است و در انتها مي توان پاسخ به اين سوال را در يک جمله اينگونه بيان کرد که اسلام براي تمامي مسائل اقتصادي برنامه دارد و انجام اين برنامه ها مي تواند در کنار رشد اقتصادي، سلامت اقتصادي جامعه را نيز تامين نمايد.

نقش کلاني که سازمان تبليغات اسلامي در اجرايي نمودن منويات مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) دارد بيان کنيد؟ و بفرماييد که مهم ترين گام هاي فرهنگي در ترويج فرهنگ جهاد اقتصادي چيست؟

سازمان تبليغات اسلامي به عنوان مهمترين دستگاه متولي امور فرهنگي ديني مي تواند در اجرايي نمودن منويات مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) نقش بسيار مهمي را ايفا نمايد که از باب نمونه مي توان در کلان مسائل اهتمام ويژه به پيوست فرهنگي کليه طرحهاي اقتصادي را عنوان کرد که خود يکي از دغدغه هاي رهبر معظم انقلاب است . در مسائل جزئي تر اقتصادي نيز سازمان تبليغات اسلامي ميتواند به عنوان يک دستگاه تاثير گذار وارد عمل شده و نقش آفريني کند. آموزه‌هاي ديني و توجه به وجدان کاري، کسب روزي حلال و اثرات تربيتي آن در جامعه، توسعه ديدگاه دين در اهتمام به کيفيت توليدات، رعايت حقوق مشتري ( مشتري مداري )، تبيين نقش دين و باورهاي مذهبي و اعتقادي در سلامت اقتصادي و انجام کار کيفي، آگاهي کامل نسبت به احکام کسب و تجارت از ديدگاه اسلام، برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه اصناف، برگزاري نشست هايي با عنوان بايسته هاي فرهنگي جهاد اقتصادي و... از جمله مواردي است که نهاد مقدس سازمان تبليغات اسلامي مي تواند در راستاي اجرايي نمودن منويات ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه اي (دامت برکاته) نسبت به انجام آن طراحي و برنامه ريزي داشته باشد.

مهم ترين روش هاي تبليغي در نهادينه سازي جهاد اقتصادي، جايگاه فعاليت ها و بسترهاي تبلغي در بهينه سازي و استمرار جهاد اقتصادي و نقش روحانيون و مبلغات ديني و نيز اقشار تاثير گذار جامعه بسط و تقويت انديشه جهاد اقتصادي در جامعه چيست؟

اگر در کنار توسعه فعاليت هاي اقتصادي به پيوست فرهنگي توجه داشته باشيم ميزان تاثير گذاري فرهنگي آن را ارتقاء خواهيم بخشيد و لذا مي توان گفت : مهم ترين روش هاي تبليغي در نهادينه سازي جهاد اقتصادي، استفاده بهينه از بسترهاي به وجود آمده است. آنچه مسلم مي باشد اين است که مجاهدان عرصه اقتصاد اگر با ايده و تفکر ديني به نوع فعاليت خود نگاه کنند و تلاش خود را در اين عرصه به عنوان يک کار جهادي تلقي کند هم در سرعت کار موثر خواهد بود و هم تاثيرات فرهنگي از خود به جا خواهد گذاشت. اين جاست که يک مبلغ ديني مي تواند با ورود خود به عرصه اعتقادي جهادگران اقتصادي و انجام فعاليت هاي فرهنگي مرتبط در کنار آنان، انديشه جهاد اقتصادي بسط و تقويت نمايد و روحيه خستگي ناپذيري آنان را قويتر کند به گونه اي که هر چه پيشرفت آنان بيشتر شود با ذوق و علاقه و باور اعتقادي تلاش خود را استمرار دهند در حاليکه خستگي براي آنان معنا و مفهومي نداشته باشد.

به نظر شما جهاد اقتصادي به طور کلي براي کشورمان چه ثمراتي در پي خواهد داشت ؟

وضعيت اقتصادي کشور را متمايز از اقتصاد ديگر کشورها خواهد نمود و نهايتا به عنوان الگوي اقتصادي جهان قرار خواهد گرفت و بر خلاف روند نزولي اقتصاد جهاني، شاهد سير صعودي اقتصادي آنهم با سرعت و توان بالا خواهيم بود. ديگر اينکه بالاترين امنيت اقتصادي جهان رادرکشور عزيزمان ايران اسلامي شاهد خواهيم بود و در نتيجه زمينه جذب سرمايه ي سرمايه گذاران داخلي و خارجي در کشور بيش از پيش فراهم خواهد گرديد.

با توجه به نقش و رسالت فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي و ماموريت هاي اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز براي فرهنگ سازي چه برنامه مشخصي در دستور کار داريد؟

اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز با هدف انجام رسالت فرهنگي خود در تدوين برنامه هاي سال جهاد اقتصادي در کنار انجام طرح هاي فرهنگي ضروري و قابل اجرا در سطح استان، با عنايت به نامگذاري سال 1390 به جهاد اقتصادي و با هدف اجرايي کردن منويات ولي امر مسلمين حضرت آيت الله خامنه‌اي (مد ظله العالي) برنامه هايي مرتبط با عنوان سال جاري در دستور کار خود قرار داده که از جمله آنان مي توان به برگزاري نشست هايي با عنوان بايسته هاي فرهنگي جهاد اقتصادي، برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه اصناف و بازاريان، پيگيري مجدانه پيوست فرهنگي کليه طرح ها و پروژه ها ي عمراني، صنعتي، کشاورزي، اقتصادي، تفريحي و رفاهي، برگزاري دوره هاي آموزشي با عنوان کسب روز ي حلال، وجدان کاري از ديدگاه اسلام و زمينه سازي ارتباط مستمر و تبليغي مبلغين و کارشناسان ديني و قرآني با کليه واحدهاي صنعتي استان و ... اشاره كرد. مسلما اجراي اين طرح ها روند و سرعت خوبي به فرهنگ سازي در بين عموم مردم به خصوص دست اندرکاران مسائل جهاد اقتصادي خواهد بخشيد.

 

 

شنبه 24 ارديبهشت 1390 - 11:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر