جمعه 20 تير 1399 - 0:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سازمان تبليغات اسلامي با پنج غرفه در نمايشگاه كتاب

 

 

سازمان تبليغات اسلامي در بيست و چهارمين دوره از نمايشگاه بين المللي با پنج غرفه انتشارات اميرکبير، کتاب جيبي، چاپ و نشر بين‌الملل، شکوفه (کودک و نوجوان) و سوره مهر حضور دارد. اين سازمان با ارائه 1450 عنوان کتاب در نمايشگاه حاضر شده است که بيش از 800 عنوان آن‌ها در انتشارات سوره مهر به نمايش درمي‌آيد.

سازمان تبليغات اسلامي در اين دوره از نمايشگاه توجه ويژه‌اي به آثار حوزه دفاع مقدس داشته است و آثار استاني حوزه دفاع مقدس را به صورت گسترده در نمايشگاه کتاب عرضه مي‌کند.

در اين دوره، بيش از هفت اثر دفاع مقدس از توليدات استاني اين سازمان به معرض ديد علاقه‌مندان گذاشته شده است، که از آن جمله مي‌توان به کتاب «يک وجب و چهار انگشت» اشاره کرد.

در ذيل جستاري كوتاه از برخي از منشورات سازمان تبليغات اسلامي در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران آمده است.

انتشارات سوره مهر

روابط عمومي انتشارات سوره مهر همانند سالهاي گذشته با برگزاري نشست هاي تخصصي در حوزه نشر به همانديشي تجربيات انتشارات مختلف در زمينه مباحث جديد اين حوزه همچون  رسانه هاي اجتماعي وکتاب (رابطه متقابل شبکه هاي اجتماعي و بازار کتاب)، نقش و اهميت برند در حوزه صنعت نشر (انتشارات و برند) و  بازاريابي کتاب با تاکيد بر بازاريابي الکترونيک مي پردازد. از ديگر اقدامات اين انتشارات انتشار روزانه نشريه «مهر» و توزيع گسترده آن در هشت صفحه است. در اين نشريه گزارش نشست هاي خبري كتب سوره مهر هم همچون نشست خبري مجموعه «شعر امروز» و کتاب 4 جلدي «تاريخ تطبيقي هنر» از مرتضي گودرزي ديباج خواهد آمد.

برگزاري نشست هاي تخصصي همچون نشست بررسي نقش و اهميت برند در حوزه نشر و بازاريابي كتاب با تاكيد بر بازاريابي الكترونيك و نشست هاي خبري از جمله نشست خبري سري سوم مجموعه شعر امروز و نشست بررسي كتاب هاي منتشر شده در حوزه شعر سپيد و برگزاري 5 نشست در رابطه با كتاب هاي طنز و با حضور بزرگان اين عرصه از جمله نشست هاي در نظر گرفته شده از سوي اين انتشارات در نمايشگاه بين المللي كتاب است.

يكي از اقدامات بجاي انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي اطلاع رساني پيامکي به علاقه مندان، مشترکان و خبرنگاران درباره برنامه هاي گوناگون غرفه انتشارات سوره مهر است تا علاقمندان بتوانند براي استفاده مفيد از برنامه هاي مورد علاقه خود از قبيل نشست ها، برنامه ها، کتب جديد و ... برنامه ريزي موثر داشته باشند.

همچنين، انتشارات سوره مهر با اجراي نظرسنجي ديجيتال بر پايه تلفن همراه و سرعت بالا قادر است براي اولين بار به شيوه ديجيتال فايل نظرسنجي را به وسيله بلوتوث به گوشي بازديدکنندگان ارسال كند به طور اتوماتيک نتايج پاسخ به سامانه آن لاين را دريافت و به شيوه اي ارزان تر از اجراي طرح به گونه سنتي، گزارش دهد.

بنا به ان گزارش، مراجعه كنندگان به غرفه سوره مهر مي توانند به زير چتر بلوتوث بروند و برنامه هاي کاربردي و جذاب تلفن هراه شامل: تقويم ويژه سوره مهر با قابليت نصب و اجرا برروي تمامي گوشي‌هاي تلفن همراه، گزيده اشعار و مطالب کتاب‌ها با قابليت ارسال به دوستان در قالب پيامک را دريافت كنند. لذا سوره مهر كوشيده است سامانه ارسال بلوتوث را در دو منطقه مجزا؛ در ورودي نمايشگاه و غرفه انتشارات سوره مهر نصب كند تا به طور خودكار علاقه‌مندان اين سامانه را دريافت كنند.

همچنين، فضا و امکانات براي سرعت بخشي به  کار خبررساني خبرنگاران سوره مهر نيز امسال همانند سال هاي گذشته فراهم است منتها يكي از اقدامات جديد اين غرفه در سال جاري اختصاص بخشي از  فضاي غرفه سوره مهر به همراه امكانات ارتباطي همچون فكس و اينترنت،  به خبرنگاران بخش کتاب است تا آنها در اين فضا بتوانند به سهولت به تنظيم و ارسال اخبار و گزارش به رسانه مربوطه خود مبادرت ورزند.

لازم به ذكر است، انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي با هزار عنوان كتاب در نمايشگاه حضور خواهد داشت كه 200 عنوان آن چاپ اول است و از اين تعداد آثار 50 درصد از كتب در حوزه ادبيات دفاع مقدس، حوزه كودك و نوجوان كه در دو سال  اخير در انتشارات به وجود آمده حدود 100 عنوان كتاب و 10 درصد از توليدات انتشارات در اين حوزه، 30 درصد آثار در حوزه ادبيات داستاني و شعر و مابقي كتاب‌ها نيز در حوزه موسيقي، سينما، هنرهاي تجسمي و ... است.

همچنين، بيشترين کتاب هاي سوره مهر در نمايشگاه متعلق به مرکز آفرينش هاي ادبي است و اين مرکز در نمايشگاه بيشتر ديده مي شود. اين فرصت براي اين مركز مغتنم است تا مخاطب خود را بهتر بشناسد. هنرمندان و نويسندگان حوزه هنري هم هر روز در نمايشگاه حاضر شده و در جلسات نقد شرکت مي کنند و اين ارتباط بدون شک در روند کار آن ها و در نتيجه حوزه هنري مؤثر است.

اما نکته جالب توجه اينکه در ميان رده کتاب هاي پرفروش اين ناشر، رمان ها بيش ترين فروش را دارند.بر اين اساس دو رمان (من او و ارميا) نوشته رضا اميرخاني،«شاه بي شين» محمدکاظم مزيناني،«سفر به گراي 270 درجه» احمد دهقان در رده هاي بعدي کتاب هاي پرفروش سوره مهر هستند.

بنا بر اين گزارش، پس از کتاب «دا»،سه گانه فاضل نظري (آن ها،گريه هاي امپراتور و اقليت) و رمان هاي رضا اميرخاني (من او و ارميا) به عنوان پرفروش ترين کتاب هاي سوره مهر تا روز چهارم نمايشگاه شناخته شدند.

سه گانه فاضل نظري (آن ها،گريه هاي امپراتور و اقليت) هم در رتبه دوم قرار دارد که اين نشان مي دهد پس از دو سال از انتشار ، هنوز هم به عنوان پرمخاطب ترين و پرفروش ترين مجموعه شعر در سالهاي اخير شناخته مي شود.

همچنين، در ادامه آمار پرفروش ترين هاي سوره مهر، دو کتاب «کوچه نقاش ها» خاطرات سيدابوالفضل کاظمي نوشته راحله صبوري و «بابانظر» خاطرات شهيد نظرنژاد، با گردآوري و مصاحبه حسين بيضايي و تدوين مصطفي رحيمي قرار دارند.

از تازه ترين افتخارات اين انتشارات مي توان به کسب عنوان ناشر برتر سال ۱۳۸۸ در بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، کسب عنوان ناشر برتر سال ۱۳۸۷ در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، کسب عنوان ناشر برگزيده ۳۰ سال پژوهش، تاريخ‌نگاري و ادبيات انقلاب اسلامي در بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران در سال ۱۳۸۸ اشاره كرد.

 

 

انتشارات اميركبير

انتشارات امير كبير با 1200 عنوان از تازه‌ترين کتاب‌هاي خود  كه تنها 30 اثر از اين کتاب‌ها متعلق به دکتر علي‌اکبر ولايتي تعلق دارد، در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران شركت كرده است در حاليكه بيش از 70 کتاب انتشارات اميرکبير در ماه‌هاي پاياني سال 89 به زير چاپ رفتند كه به دليل تاخير در صدور فيپا به نمايشگاه کتاب تهران نرسيدند. اغلب تازه‏هاي امير کبير شامل کتاب‏هاي علوم اجتماعي، علوم پايه تاريخ و جغرافيا و ساير بخشها مي‏شود.

همچنين، انتشارات اميرکبير امسال با 290 عنوان چاپ جديد در نمايشگاه حضور دارد که از اين تعداد 250 عنوان براي بزرگسالان و بقيه انتشارات شکوفه براي کودکان و نوجوانان هستند. افزون بر اين تعداد 240 عنوان در رده سن بزرگسالان و 116 عنوان براي کودکان و نوجوانان در دست چاپ و يا تجديد چاپ قرار دارد.

بيشترين آثار ارائه شده نمايشگاه مجموعه هستند که در اين زمينه ميتوان به مجموعه 100 سال شعر فارسي تصويري از ادبيات کلاسيک جهان، مجموعه رمان‏هاي برجسته جهان، مجموعه قصه هاي پيامبران و مجموعه رمان‏هايي که در طول فعاليت 60 ساله امير کبير چاپ شده است، اشاره کرد.

بنابر اين گزارش، تعداد زيادي از کتاب‌هاي امسال اين انتشارات جيبي است و بخش «کتاب‌هاي شکوفه» اميرکبير آنها را عرضه كرده است و دست کم 130 عنوان از کتاب‌هاي اين بخش (کتاب‌هاي شکوفه) چاپ اول محسوب مي شوند.

از  ميان آثاردكتر علي‌اكبر ولايتي مي توان به «مجموعه آفتاب» كه خلاصه‌اي از «آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران» و مجلدات ديگر كه به ابوالقادر مراقي، سنايي، جرجاني و جامي اختصاص دارند؛ اشاره كرد.

كتاب «آمريكاشناسي» به قلم حميد مولانا از ديگر آثار منتشر شده انتشارات اميركبير براي ارايه در نمايشگاه كتاب است. از ديگر آثار منتشر شده توسط اين مركز در حوزه علوم اجتماعي مي‌توان به دو كتاب از سيد سعيدرضا عاملي با عنوان «مطالعه مقايسه آمادگي الكترونيك و رويكرد دو فضايي» كه زير مجموعه «فرهنگ، رسانه و فضاي مجازي» است و كتاب «استعمار مجازي آمريكا» اشاره كرد.

کتاب «تو را صدا مي زنم» مجموعه نيايش هايي از زبان حيوانات براي گروه سني کودک و متشکل از 25 نيايش است و در اين کتاب هر حيوان براساس توانايي و خصوصيات خود با خدا نيايش مي کند. هر نيايش با نقاشي ويژه که تصويرگري آن را پوپک مقبلي بر عهده دارد از زبان يک حيوان بيان مي شود.

همچنين، از علي باباجاني تاکنون بيش از 20 عنوان کتاب به چاپ رسيده است که از مجموعه اشعار وي مي توان به کتابهاي "بهار کي مي آيد" و"با اجازه تمام شاعران"، و داستان هايي همچون" ماه دو تکه"، "قصه هاي شيرين کلاغک" و" آنجا که دلم جا ماند" اشاره کرد.

لازم به ذکر است،" تو را صدا مي زنم" به نويسندگي علي باباجاني و تصويرگري پوپک مقبلي در 62 صفحه به شمارگان 3000 نسخه به قيمت 2400 تومان توسط انتشارات امير کبير چاپ شده است و در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب رونمايي مي شود.

گفتني است، پيش بيني انتشارات اميركبير از فروش امسال و استقبال مخاطبان بيشتر روي آثاري است که به صورت مجموعه عرضه شده به ويژه منظومه صهيونيسم و اسرائيل که البته از لحاظ محتوا مسئله بزرگي به حساب مي آيد.

 

انتشارات شكوفه

انتشارات شكوفه اميركبير با نزديك به 120 عنوان كتاب كودك و نوجوان چاپ اولي در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران حضور دارد و ‌اغلب اين آثار و آثاري تاليفي نويسندگان و شاعران اين حوزه تشكيل مي‌دهند.

مجموعه 24 جلدي «زندگي پيامبران»، نوشته جمعي از فعالان اين حيطه همچون محمدرضا بايرامي، فريبا كلهر، لاله جعفري، فروزنده خداجو، مصطفي رحماندوست،‌ابراهيم حسين بيگي، طاهره ايبد، بخشي از اين آثار تاليفي هستند كه به همت گروهي از تصويرگران تصويرسازي شده‌اند.

مجموعه «سفرهاي كرگدن»، فريبا كلهر، «اگر بچه رستم بودم» محمدرضا يوسفي، يك چاه لبخند» علي ناصري، «ديو سياه دم‌بر» طاهره ايبد و «پيشي بيا منو بخور» سوسن طاقديس عناوين برخي از آثار تاليفي اين موسسه انتشاراتي هستندكه براي اولين بار در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شوند.

«خارپشت خوشبخت» ترجمه مهدي حجواني، «اين يك جعبه نيست» ترجمه آتوسا صالحي و «مرغ گل باقالي» ترجمه نسرين ابراهيمي نيز عناوين برخي از آثار ترجمه‌اي در حيطه ادبيات كودك و نوجوان است كه در اين نمايشگاه عرضه خواهد شد.

انتشارات شكوفه اميركبير در اقدامي تازه نسبت به بازنگري و چاپ مجدد آثار خود در حيطه ادبيات كودك و نوجوان كه از دهه شصت در اين موسسه به جاي مانده‌اند، وارد عمل شده است.

بناست قريب به 10 عنوان از اين آثار كه در دو حوزه تاليف و ترجمه قرار دارند، مجددا پس از 30 سال از گذشت نخستين چاپشان مجددا تجديد چاپ شوند.

 

پژوهشكده باقرالعلوم (ع)

پژوهشکده باقرالعلوم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با ۳۱ عنوان کتاب در حوزه هاي تأليف، شرح و ترجمه، مقتل نويسي، آثار روايي و تحليلي پژوهشکده باقرالعلوم(ع) و با پنج اثر جديد در بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران شرکت خواهد کرد.

بنا به اين گزارش مي توان كتاب‌هاي «تعامل امام علي(ع) با مخالفان»، «مشكلات و موانع سياسي اجتماعي حكومت امام علي(ع)»، «ترجمه شرح صحيفه سجاديه»، «شرح کبير علي صحيفه سجاديه»، سه جلد از مجموعه «مقتل معصومين(ع)» و «در طلب راه راست» را از جمله اين31 آثار برشمرد.

آثاري مانند «نقد فمينيسم»، «مجموعه مقالات توسعه فرهنگ ديني»، «گلشن ابرار»، «دائره‌المعارف صحابه»، «حاکمان شيعه در بستر تاريخ» و «مهدويت و جهاني شدن» را از ديگر آثاري برشمرد كه علاقه‌مندان مي‌توانند در غرفه اين مركز به آنها دسترسي داشته باشند.

کتاب «نقد فمينيسم از منظر نويسندگان غرب» اثر جمعي از محققان پژوهشکده باقرالعلوم(ع) است که براي اولين بار در اين نمايشگاه عرضه شده و اولين كتاب از پنج كتاب تازه به انتشار رسانده اين مركزنشر است كه در آن مهمترين ديدگاه‌هاي تفکر و جنبش فمينيسم و پيامدهاي اجتماعي آن بررسي مي‌شود.

دومين کتاب با عنوان «گلشن ابرار» در 9 جلد تدوين شده است که به بيان زندگي اسوه‌هاي علم و عمل از کوشيار ديلمي تا سيدمحمد بحرالعلوم مي‌پردازد.

اين اثر از سوي پژوهشکده باقرالعلوم(ع) زير نظر استاد محمدجعفر طبسي تهيه و تدوين شده که در آن شرح حال، تبيين حيطه‌هاي دانش، مکارم اخلاقي، فضايل نفساني علما و خدمات ارزنده‌اي که براي جامعه و مردم داشته‌اند، بيان شده است.

«حاکمان شيعه در بستر تاريخ» نوشته جمعي از محققان پژوهشکده باقرالعلوم(ع) عنوان سومين اثري است که در نمايشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد و به شرح حال مختار ثقفي، علويان طبرستان، حمدانيان، آل بويه، سربداران، صفويان، تيپو سلطان مي‌پردازد.

اين کتاب مجموع چند اثر مستقل است که موضوع آنها گزارش واقعيت‌هاي تاريخي حکومت زمامداران شيعه بوده است که در مجموعه‌اي منسجم و با عنوان «حاکمان شيعه» ارائه مي‌شود.

چهارمين اثر که در نمايشگاه تهران عرضه شده ، کتاب «دائرة‌المعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» نوشته جمعي از محققان است كه  از سوي گروه دائرةالمعارف صحابه پژوهشکده باقرالعلوم‌(ع) تدوين شده و به تبيين زندگي‌نامه اصحاب پيامبر اعظم(ص) از نگاه مذهب شيعه مي‌پردازد.

«مجموعه مقالات توسعه فرهنگ ديني جلد(1) و (2)»، پنجمين اثري است که از سوي مؤسسه فرهنگي هنري عرش‌پژوه و با همکاري پژوهشکده باقرالعلوم(ع) تدوين شده و در بخشي از آن آمده است: «حوزه‌هاي علميه بعنوان تنها مرجع فهم و ابلاغ دين، مسؤوليت مضاعفي را در توسعه فرهنگ ديني بعهده دارند».

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

انتشارات چاپ و نشر بين الملل در دو بخش ناشران عمومي و  بين الملل با 42اثر چاپ اولي و 120 اثر تجديدچاپي در اين نمايشگاه شركت كرده است.

مردم شناسي تاريخي شناختي علم در ايران، سياست آب در خاور ميانه، تاريخ عراق جلد اول( ديدگاه هاي اجتماعي از تاريخ عراق معاصر )، تتمه المنتهي، مصائب اهل بيت، حکمت ديني و يونان زدگي در عالم اسلامي، جهاد با نفس، تحليل انتقادي مباني و روش تفسيري سيد قطب در في ظلال القرآن و مسيحايي از جمله آثار به زبان فارسي اين مركز نشر به شمار مي رود.

از كتاب هاي به زبان انگليسي اين انتشارات كه در نمايشگاه كتاب امسال نيز عرضه شده است مي توان به  the glorious quran, minority rights,  dans l,islam,social & justice,god in the ran, la question du hijab اشاره كرد.

گفتني است، نمايشگاه بين المللي کتاب تهرن با 23 دوره برگزاري يکي از معتبرترين نمايشگاه هاي بين المللي در سراسر جهان است. حضور بيش از 2 هزار ناشر داخلي و 1700 ناشر خارجي و بازديد بيش از 4 ميليون نفر از اين نمايشگاه،  اعتبار فوق العاده اي به آن بخشيده است.

 

چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 - 14:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری