شنبه 21 فروردين 1400 - 19:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

محمدعلي موظف‌رستمي

 

قرائت‌گاه كتاب

 


برگزاري سالانه نمايشگاه كتاب يكي از سنت‌هاي بسيار خوب و حسنه‌اي است كه هر سال در ماه ارديبهشت برگزارمي‌گردد. اهميّت و جايگاه كتاب در مباني و آموزه‌هاي ديني ما آن‌قدر والا و رفيع است كه نيازي به قلم‌فرسايي و اطاله كلام در اين خصوص نمي‌باشد. محتواي اوليّن  پيام  آسماني  و وحي به نبي مكرم اسلام (ص) در ارتباط با خواندن و قرائت بوده است. علي‌رغم اين‌كه پيامبر اكرم (ص) به اصطلاح  امّي بوده است. اما اولين دستور و شالوده پيام خداوند متعال به ايشان بر مبناي خواندن و قرائت  بنا نهاده شده است.

در اين راستا، با توجه به شأن و جايگاه والاي مطالعه و قرائت در دين مبين اسلام و نيز جاري و ساري ساختن اين نگرش و نگاه مثبت و عميق بر گرفته از انديشه‌هاي الهي در تمام سطوح و لايه‌هاي جامعه‌ديني كه خميرمايه فكري و مبناي عقيدتي آن نيز برگرفته از آيات و روايات و آموزه‌هاي پيشوايان ديني است، مي‌طلبد كه به اين مهم بيش از پيش عنايت جدّي و اهتمام ويژه به عمل آيد و جهت بسط و ترويج آن، بسترهاي لازم مهيّا و تمهيدات و مقدمات گسترش آن در تمامي حوزه‌ها و براي تمامي اقشار جامعه فراهم گردد.  

در اين ارتباط، و برداشتن گامي عملي در اين راه مهم، پيشنهادهاي زير ارائه مي‌شود:

ايجاد يك مركز دائمي يا فصلي و يا مقطعي متناسب با موضوع مطالعه و كتابخواني به صورت تخصصي با عنوان "قرائت‌گاه كتاب". در اين مركز، انواع و اقسام تكنولوژي در حوزه‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري براي آگاهي بخشي و ارئقاء سطح دانش و اطلاعات مخاطبان تمام سطوح جامعه در خصوص چگونگي بهره‌گيري از روش‌ها و شيوه‌هاي نوين مطالعه و قرائت جهت رشد و گسترش دانش و معلومات اين مهم فراهم گردد.

 

 اجراي سالانه ويژه‌برنامه‌‌هاي متنوع در امر كتابخواني و مطالعه با بهره‌گيري از قالب‌هاي مختلف فرهنگي و هنر ي و نمايشگاهي كه قابليت به‌كارگيري آن‌ها در ترويج فرهنگ مطالعه و قرائت وجود داشته باشد متناسب با ذوق و سليقه اقشار مختلف جامعه با هدف فرهنگ‌سازي آن. برگزاري اين ويژه برنامه به صورت مستقل موجب مي‌شود تا تحت الشعاع ديگر برنامه‌هاي نمايشگاهي (نمايشگاه كتاب و...) قرار نگيرد.

 

شيوه ديگر ترويج فرهنگ كتاب‌خواني و مطالعه، اختصاص فضايي  ويژه، مناسب و درخورشأن در كنار نمايشگاه كتاب براي اين امر مي‌باشد. با ملحوظ داشتن اين نكته اساسي كه هدف غايي از برپايي نمايشگاه كتاب و چنين رويدادهاي فرهنگي بزرگ، فراهم‌سازي زمينه‌هاي تشويق و ترغيب تمام اقشار جامعه به ويژه قشر انديشمندان، فرهيختگان، دانش‌پژوهان و در يك كلام اهالي علم، ادب و فرهنگ مي‌باشد. به نظر مي‌رسد انجام اين حركت بزرگ فرهنگي و اختصاص شناسنامه ويژه براي اين كار، گامي است بسيار فراگير در جهت ترويج فرهنگ مطالعه و كتاب‌خواني كه به صورت گسترده و فراگير (نه محدود و جزيي) هر ساله انجام مي‌پذيرد. البته با توجه به برگزاري نماشگاه‌هاي متعدد در طول سال در سطح استان هاي كشور زمينه توسيع و بسط اين پيشنهاد در سطح كشور نيز فراهم مي‌گردد.

ايجاد مراكز "قرائت خانه" فرآيندي است مهم در دسترسي آسان و ميانبر به اهداف عالي نمايشگاه‌هاي كتاب كه لازمه و پيش‌شرط  آن اقدام جدي  و بر داشتن گام عملي در اين خصوص مي‌باشد.

 

چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 - 10:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری