پنجشنبه 19 تير 1399 - 9:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

چگونه مي توان كاركنان سازمان را از محافظه كاري و گوشه گيري رها سازيم؟

 

هيچ كاري نيست كه در انجام آن از معرفت و شناخت بي نياز باشي

حضرت علي(ع)

 

يك مديرخوب مي داند كه تا چه حد مي تواند در پيشبرد سيستم نظام پيشنهادها در سازمان موثر باشد. در حقيقت توجه مديران است كه به نظام پيشنهادها جان مي دهد و به كاركنان جرات و اشتياق سخن گفتن و ابراز نظر.

حقي را كه ساليان متمادي از آنها سلب شده، به گونه اي كه بعضا با كاركنان محافظه كار، گوشه گير و فرصت طلب مواجه مي شويم. اين مديران هستند كه مي توانند با افزايش مهارت هاي كاركنان خود، آنها را به ارائه پيشنهادهايي سازنده تشويق نمايند.

يك مدير شايسته مي داند كه توجه به توانايي هاي كاركنان از اهميت ويژه اي برخوردار است و بايد در جهت گسترش و فعال نمودن مهارت‌هاي ايشان گام بردارد.

شما به عنوان يك مدير بايد شور و انگيزه را در خود و ديگران ايجاد كنيد. فراموش نكنيد كه بهترين عامل انگيزشي هميشه پول نيست و اغلب كاركنان با تمجيد شدن داراي انگيزه مي شوند.

البته تشويق يك كارمند به معناي گفتن كلمات «متشكرم» يا «خوب است» نيست. بلكه بايد وقت گذاشته شود و با آنها صحبت كنيد و به گفتگو بنشينيد.

با كاركنان مجموعه خود ارتباط موثر برقرار نماييد و شور و اشتياق خود را به زيرمجموعه انتقال دهيد. ارتباط به صورت صوري و مصنوعي ايجاد نمي شود، بلكه بايد تمايلي از روي فهم و اعتقاد به برقراري يك رابطه صميمانه و معنوي در خود ايجاد كنيد.

اعتماد به نفس كاركنان خود را بالا ببريد. يكي از بديهي‌ترين راه‌ها براي اين مورد آن است كه به سخنان آنها به صورت فعال و واقعي گوش دهيد و پس از آن به همراه خود آن شخص به ارزيابي آن بپردازيد.

تمايل به شنيدن،‌ حوصله در گوش كردن صحبت‌ها و سرمايه‌گذاري بر روي نيروي انساني براي يادگيري و رسيدن به درك لازم در موضوع مشاركت، همگي از نقش‌هايي است كه به عهده مديران سازمان است.

در نظام مقدس جمهوري اسلامي، مشاركت به عنوان يك شأن و كرامت انساني است يعني حق انسان هاست كه نظر بدهند. از اينرو مديران مي بايست مهارت ها و توانايي هاي كاركنان خود را به معني واقعي ارتقاء دهند.

در يك كلام از شما مدير گرامي  و ارجمند انتظار مي رود نقش رهبر را در سازمان ايفا نماييد تا به صورت عملي رفتارتان منجر به محقق شدن مديريت مشاركتي و در نتيجه نظام پيشنهادها شود.

ومن الله التوفيق

 

چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 - 9:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری