چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 0:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان

 

نقش وراثت در تعيين شخصيت انسان از منظر قرآن کريم

 

 

فلينظر الانسان مم خلق * خلق من ماء دافق *  يخرج من بين الصلب و الترائب * 

"  انسان بايد بنگرد ، که از چه چيز آفريده شده است ! از آبي جهنده آفريده شده است ، آبي که از ميان پشت و سينه  خارج مي شود ) ." طارق : 5 – 7(

ازآنجا که قرآن کريم ، انسان را به تفکر وتأ مل ، پيرامون چگونگي آفرينش وي فرا مي خواند ؛ در اين بين ، انسان پس از طي مراحلي از تولد تا مرگ ، دارنده يکسري صفات حميده و رذيله مي باشد  ، که بعضي از آنها را بصورت وراثتي از والدين خود به ارث مي برد و بعضي ديگر آن صفات را پس از تولد و طي مراحل  مختلف رشد به حسن و قبح آنها پي مي ببرد و خوب و بدي آنها را از يکديگر تمييز مي دهد ؛ والله اخرجکم من بطون أمهاتکم لا تعلمون شيئاً و جعل لکم السمع والابصار والافئده ... ( نحل : 78( 

حال ، چگونه وراثت مي تواند در تعيين شخصيت انسان ها  مؤ ثر باشد : 

1- در سوره مريم آيات 27 و28 ( فأتت به قومها تحمله قالوا يا مريم لقد جئت شيئاً فريا *   يا أ خت هارون ما کان ابوک  امرأ سوء و ما کانت امک بغياً )

قوم مريم از فرزند دار شدن وي شگفت زده شده و خطاب به  او گفتند : اي مريم ، پدر و مادرت که بدکاره نبوده اند . 

در اينجا، آيات فوق بيانگر اين مطلب است که ريشه  فضائل و رذائل اخلاقي فرد را بايد در والدين او يافت . 

2-   در سوره نوح آيات 26 و 27 ( و قال نوح رب لا تذر علي الارض من الکافرين دياراً *  إنک إن تذرهم يضلوا عبادک و لا يلدوا إلا فاجراً کفاراً)

در اين آيات ، صفات حميده و رذيله از نسلي به نسلي منتقل مي شود ، چرا که ؛ ، گندم ز گندم رويد ، جو زجو.

3-  در سوره يوسف آيه 77 ( قالوا إن يسرق فقد سرق أ خ له من قبل ) برادران يوسف گفتند : اگر پيمانه عزيز مصر را بنيامين دزديده است ، چيز عجيبي نيست ، چرا که اين امر در او ارثي است  و برادرش  ( يوسف ) نيز پيش از او دزد بوده است . و اين اعتقاد برادران در مورد يوسف و بنيامين از جهتي بخاطر اين بود که ، اين دو برادر ( يوسف و بنيامين ) از مادري ديگر ، غير از     مادر خودشان بود .

هر چند که برادران به يوسف و برادرش بنيامين تهمت زدند ، چرا که ؛ قراردادن پيمانه عزيز مصر در بار گندم بنيامين ، طرح خود عزيز مصر (يوسف) بود . پس مي توان دريافت که ، صفات نيکو و زشت ، وراثتي است . 

4-  نمونه اي ديگر در کلام الهي ، آن هنگام که خداوند به مريم مقدس ؛ بشات فرزند دار شدن از طريق جبرئيل را داد ، در قرآن کريم  سوره مريم آيات 16 تا 25 چنين آمده است : « زماني که جبرئيل  به نزد مريم آمد ،تا اورا بشارت به فرزندي پاک دهد : قال إنما أ نا رسول ربک لأهب لک غلاماً زکياً  مريم گفت : قالت أ ني يکون لي غلام و لم يمسسني بشر و لم أ ک بغياً  جبرئيل ، مريم را با کلام الهي آرامش بخشيد : قال کذلک قال ربک هو علي هين و لنجعله آيه للناس و رحمه منا و کان أمراً مقضيا ًً*

شايد اگر جبرئيل امين ، چنين کاري را نمي کرد ، حضرت عيسي که از مريم عذرا متولد مي شد ؛ داراي خلقي عصبي و خشن بود ، پس به نوعي مي توان نتيجه گرفت که ، روابط زناشويي  بين زن و مرد که دين اسلام براي آن دستورات بسيارحکيمانه اي دارد در اخلاق فرزندان بشکل وراثتي تأثير گذارست .

در ادامه ، ممکن است سؤالي در ذهن انسان پيش آيد ؛ انسان هايي که در تاريخ همچون کنعان ،  

(پسر نوح ) به استشهاد قرآن کريم :  يا بني ارکب معنا ولا تکن مع الکافرين  * و حال بينهما الموج فکان من المغرقين  ( هود : 42 و 43 ) کافر به آئين الهي و توحيد بوده است ، در حاليکه پدر وي  از انبياء الهي بوده ، چگونه است ؟ 

در جواب ، مي توان گفت :  يخرج الحي من  الميت و يخرج الميت من الحي  ( روم : 19 )  کنعان کافر پيشه  ، همچون مرده ايست  که خداوند وي را از خانه ي پيامبري الهي همچون نوح ، که زنده به توحيد است و همچنين ، همسر نوح ( واعله ) که با گروه کافران بود را خارج مي سازد. 

ضرب الله مثلاً  للذين کفروا امرأ ت نوح و امرأ ت لوط  ( تحريم : 10)

کوتاه سخن ، چنين مي توان گفت : که وراثت يکي از سه شاکله اصلي (اراده ، محيط و وراثت) در تشکيل شخصيت فردي ، اجتماعي وساير خلقيات انسان نقش کليدي دارد ، چرا که از طريق والدين به شکل وراثتي به انسان منتقل مي شود .

و بدين سان است که خداوندفرموده است :  والبلد الطيب يخرج نباته بإذن ربه والذي خبث لا يخرج إلا نکداً کذلک نصرف الآيات لقوم ٍ يشکرون  ( اعراف : 58)

« سرزمين پاکيزه (و مستعد )، گياهش به فرمان پروردگار مي رويد ، اما سرزمين ناپاک  ( و شوره زار ) ، جزگياه اندک و بي ارزش ،  از آن نمي رويد ، اين گونه آيات  (خود) را براي گروهي که شکرگزارند، شرح مي دهيم . » 

محقق : مسعود عباسي جامد

کارشناس امور قرآني اداره تبليغات اسلامي شهر ستان بهار

 


 

چهارشنبه 14 ارديبهشت 1390 - 12:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری