چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 13:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دكتر سيدمهدي خاموشي: معارف انقلاب مرجع است و بايد سطرخواني شود

 

گزارش از مراسم رونمايي از کتاب معارف انقلاب

 

حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي؛ در مراسم رونمايي از کتاب معارف انقلاب گفت: اين کتاب، کتاب مرجع است و بايد سطرخواني شود. بنابراين بايد مرجعيت علمي براي دانشگاه ها پيدا کند چون وليِّ مشروع ما در آن انقلاب را تعريف کرده و نشان مي‌دهد که از ديد ايشان انقلاب ما چه تعريفي دارد و ايشان چه توقعي از پيام انقلاب براي جهان و نسل امروز دارد.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام  دكتر سيدمهدي خاموشي در مراسم رونمايي از کتاب «معارف انقلاب» که با حضور گسترده نويسندگان و پژوهشگران در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد ضمن تسليت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و همچنين ايام شهادت شهيد مطهري و تبريک روزمعلم ضمن بيان اين مطلب که امروز شاهد رونمايي کتابي پرارج هستيم گفت:«در ايام نزديک شدن به برگزاري کتاب همکاري بين حوزه هنري و مجمع ناشران انقلاب اسلامي را با رونمايي ازاين کتاب ارزنده کليد مي زنيم و اميدواريم اين مجمع در آينده همين روند را ادامه بدهد و کتاب حاضرمطلعي درخشان در آغاز به کارآن باشد.»

خاموشي در بخشي از سخنانش با بيان اين موضوع که مقام معظم رهبري امروزه در جهان به عنوان يک الگو مطرح اند، با نگاهي به سوره«بينه» گفت:«خداوند در قرآن کريم مي گويد که شاخص انسان هاي خوب و انسان هاي بد به وجود آمدن پيامبر عظيم الشان اسلام(ص) است. خداوند مي فرمايد ما انسان ها را رها نمي‌کنيم تا براي آن ها "بينه"بيايد و آن بينه، رسولي است که از سوي خداوند براي مردم وحي مي آورد و اين رسول است که از يک ناحيه مورد محبت و يک ناحيه مورد حب و بغض قرار مي گيرد. چون بشر نمي تواند وجود معصوم را قبول داشته باشد و سيره او را قبول نداشته باشد.»

خاموشي در بخشي ديگر از حرف هايش با اشاره به موضوع که اگر ما به ولي الله حجت ورزيديم و به سخن او تمکين کرديم مومن‌ايم و اگر غير اين بود از طاغوت‌ايم چون خيلي ها در طول تاريخ آمده‌اند و خواسته‌اند گستره جغرافيايي ايجاد کنند اما طاغوت بودند. در همين سوره مبارکه "بينه "مي خوانيم که خداوند مي فرمايد کسي که فقيهان را رد کند، مارا رد کرده و در حد شرک بالله است.قرآن مي فرمايد کساني که تمکين از ولايت نداشته باشند از بدترين بندگان‌اند و کساني که جبهه او را تقويت کنند از بهترين بندگان.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در ادامه از حرکت بجاي حوزه هنري براي رونمايي از اين کتاب تشکر کرد و در ادامه با نقل خاطره اي ازيک شخص خارجي در مورد جايگاه انقلاب، بر جهاني بودن پيام اين انقلاب تاکيد کرد و گفت: يکي از دانشجويان در يکي از کشورهاي خارجي به من گفت که خطبه عربي مقام معظم رهبري را شنيده و آن را محور بندي کرده است. او مي گفت شما عقب ننشينيد چون به گمان من تمام موج بيداري در جهان حاصل تاثيرات انقلاب اسلامي است واگر کشورهاي عربي اين خطبه را به دقت گوش بدهند يک نقشه راه براي آن ها خواهد بود.

خاموشي در پايان حرف هايش با اشاره به اين نکته که اگر وجود مقام رهبري نبود ما هرگز به چنين جايگاهي در جهان نمي رسيديم و بايد براي يافتن اهميت چنين امري به اهميت وجود رهبري در جريانات انقلاب توجه نشان دهيم و کتابي چون کتاب حاضر را مرور کنيم.

محسن مومني: مهمترين دغدغه حوزه‌هنري ترويج اخلاق‌مداري در کشور است

محسن مومني شريف،  رئيس حوزه هنري؛  با استناد به سخنان حضرت امام كه فرمودند:« ما با سينما مخالف نيستيم ، بلكه فقط با فحشا مخالفيم» به نقش موثر و كليدي حوزه هنري ، در آشتي دادن مردم با سينما در 3 دهه اخير اشاره كرد و افزود: دين و مفاهيم ارزشمند ديني ،‌نخستين بار توسط حوزه هنري وارد سينماي ايران شد و البته با استقبال خوبي نيز روبه رو شد.

 وي تاکيد کرد: از دهه 60  تا اوايل دهه 70، مخاطبان عام و خاص ، از عملكرد حوزه هنري بسيار راضي بودند و از كارهايش استقبال مي كردند . آثار حوزه هنري هم از نظر آماري و ارقامي قابل توجه بود و هم موفقيت هاي چشم گيري از لحاظ داخلي و خارجي كسب کرد.

 به اعتقاد مومني،سينماي ايران به طور کلي در سه حوزه متن،نيروي انساني و اکران و ارائه، مشکل اساسي دارد.

رئيس حوزه هنري با بيان توانايي هاي بالفعل و بالقوه حوزه هنري در اين بخش ها، اظهار اميدواري کرد با همکاري اهالي سينماي متعهد اين امکانات براي معرفي سينماي مطلوب انقلاب اسلامي که سينمايي آرماني و اخلاقگرا است، به کار گرفته شود.

وي خاطرنشان كرد: با حضور فردي مانند آقاي بيگلري و سابقه 30 ساله  ايشان در اين عرصه ،‌آينده  خوبي براي اين بخش قابل پيش بيني است و با حضور فرد با سابقه اي مانند اميريان فرد ،‌در شركت هنرهاي تصويري ،‌اميد مي رود كه اين موسسه به بزرگ ترين توزيع كننده محصولات فرهنگي كشور تبديل شود و در مجموع ،‌همه افراد با همراهي تمام بخش ها و گروه ها ، به درخشش بيش از پيش حوزه هنري ، كمك كنند .

در پايان مراسم نيز ، مجددا محسن مومني رييس حوزه هنري ، افزود : سينماي ايران نياز به اخلاق دارد ، چنان كه حضرت محمد (ص) فرمودند : «من براي كامل كردن مكارم اخلاق ،‌مبعوث شده ام» . ما بايد معارف انقلاب را به مردم شناسايي كنيم و سينماي ايران بايد  مراتب عروج انسان ها را به جاي مراتب سقوط آنها كه در سينماي هاليوود عيان است به نمايش بگذارد. مهمترين دغدغه حوزه هنري در زمان كنوني ترويج و اشاعه «اخلاق مداري» در كشور است كه اين مهم با توليد محصولات فرهنگي حوزه هنري در دستور كار قرار گرفته است.

مختارپور: اين کتاب فصلي تازه در شناخت انقلاب است

عليرضا مختارپور، گردآورنده کتاب معارف انقلاب؛ که در مراسم رونمايي اين اثردر تالار سوره حوزه هنري حضور داشت گفت که کتاب معارف انقلاب فصلي تازه درشناخت انقلاب است . اين اثر يکي از محصولات موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي است که 1049گفتار ازميان خيل فرمايش هاي مقام معظم رهبري در مورد انقلاب را شامل مي شود و همان گونه که در بخشي از مقدمه هم آمده ايشان در تمام مراحل تکوين ،رشد و پيروزي انقلاب اسلامي حضوري فعال ،مستمر و موثر داشته اند و به دليل اهميت دادن به آشنايي نسل هاي مختلف،خصوصا نسل جوان با علل،عوامل،مراحل ،ويژگي ها و آثار انقلاب اسلامي همواره در فرصت هاي گوناگون به تببين انقلاب اسلامي پرداخته اند که اين کتاب چکيده اي از اين تلاش هاست. مروري بر فهرست و مطالب کتاب به خوبي نشان دهنده جامعيت و همه جانبه نگري گوينده در تحليل اين انقلاب عظيم است که با دقت کامل وتحليل دقيق به تمامي ابعاد و زواياي انقلاب از جمله تحليل دقيق دوران حاکميت طاغوت و مشکلات آن دوران پرداخته اند.

محتواي اين کتاب مروري بر ديدگاه‌هاي حضرت آيت‌الله العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مدظلّه‌العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي، درباره‌ ماهيت انقلاب اسلامي است و به تازگي در حجم 1049 صفحه منتشر شده است.موسساتي که از اين کتاب در تهران رونمايي کردند موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي ،مجمع ناشران انقلاب اسلامي با ميزباني حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بودند.

محمد حسين صفار هرندي: معارف انقلاب، معيار انتخاب درست و غلط است

 

صفار هرندي در ابتدا از همه دست اندرکاران توليد و تهيه اين اثر قدرداني کرد و گفت: بيش از همه از جناب آقاي مختار پور متشکرم زيرا ايشان را پيش از آن که يک مدير فرهنگي بدانم، يک فرهنگ مدار اصيل مي دانم. تهيه چنين اثري جسارت و معرفت مي خواهد. گفته اند معرف بايد در مورد کسي که مي خواهد بنويسد، کاملا مطلع باشد و اين درباره مختار پور صدق مي کند زيرا غرق در درياي ولايت است و با معرفت و اخلاص مباحث مربوط به آقا را پيگيري مي کنند. اين در مورد خود مقام معظم رهبري هم صدق مي کند و ايشان در ارتباط با انقلاب و مؤسس بزرگ آن همين حالت شيدايي و شيفتگي را دارند و لذا وقتي وصف انقلاب را از زبان ايشان مي شنويم چيزي فرو گذار نشده است.

وي افزود: من در سخنان مختار پور هم حس کردم که اين توجه وجود دارد. از زبان مردي وصف انقلاب را مي‌شنويم که در تمام مراحل اوج گيري صداي انقلاب که آن را از مقطع خرداد 42 مي شناسيم حضور داشته است. او همچنين ريشه ها را مي شناسد و عالم به تاريخ است. دائره المعارف کوتاه و جامعي درباره معارف انقلاب است که راحت مي شود آن را براي هر کسي که سابقه ذهني از انقلاب ندارد ارائه داد.

وزير پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه خاطره اي از حضور خدمت مقام معظم رهبري را براي حاضران نقل کرد و گفت: به ياد دارم زماني از مقام معظم رهبري درباره يکي از نصايحم به جوانان بسيجي پرسيدم. هميشه به جواناني که درباره مسائل روز جامعه کسب تکليف مي کردند، مي گفتم که بايد مانند مقداد، پس از رحلت پيامبر(ص) و هجوم به خانه نبوت عمل کنند. مقداد به دستور حضرت علي (ع) شمشيرش را غلاف کرد اما، دستش همواره بر روي آن بود تا اگر لازم شد بتواند از آن استفاده کند. حضرت خامنه اي تبسم کرد و گفت: اشاره زيبايي است اما آيا به اين فکر کرده اي در حال حاضر که همه نمي توانند در کنار رهبر باشند و منتظر اشاره او، تکليف چيست؟

ايشان سپس از اين مشکل گره گشايي کرد و گفت: اگر به آن ها معيارو کليدي بدهي تا بدانند در هر لحظه بايد چه اقدامي بکنند اين بهترين راه حل است.

وي ادامه داد: من برداشتم از کتاب "معارف انقلاب" اين است که اين همان کلام معيار براي انتخاب راه درست و کليد راه گشاست. اگر کسي عالمانه و با معرفت به سراغ اين کتاب برود تکليفش در مواجهه لحظه هاي دشوار انتخاب تعيين مي شود. با استناد مواردي که در اين کتاب نهفته و از زبان مردي خارج شده که جامعيت دارد و مورد قبول دوست و دشمن است.

صفار هرندي همچنين به مقايسه ويِژگي هاي شخصيتي مقام معظم رهبري با چهره هاي همرديفشان پرداخت و تصريح کرد: ويژگي‌هاي مشترکي ميان هر يک از آن ها با ايشان است ولي به دليل فقدان برخي ديگر از خصوصيت ها نمي توانند به پاي مقام معظم رهبري برسند. به عنوان مثال کساني را داريم که از گذشته هاي دور با انقلاب بوده اند اما با انقلاب نمانده اند. يا کساني که با انقلاب بوده اند و همچنان هستند ولي در بعضي از اصول و فروع انقلاب دچار تجديد نظر شده اند. کساني را هم داريم که انقلابي هستند اما نقطه ضعفي در کارنامه شان هست و آن نداشتن پيشينه انقلابي است. کساني هم ايمان و تقوا دارند، اما بصيرت انقلابي در آن ها ديده نمي شود. در مقابل کساني هستند که خيلي خوب تحليل سياسي مي کنند و منطق استواري هم دارند ولي کلام آن ها فاقد روح اعتقادي است و تقوا از آن استشمام نمي شود. کساني هم با وجود نگاه انقلابي انسان هاي کج سليقه اي هستند.

وي  ادامه داد: کساني که در حوزه نظر توانايي هاي بسياري دارند و نظريه پردازهاي قوي هستند اما در عمل، به تعبير امام خميني يک نانوايي را هم نمي توانند اداره کنند. کساني هم به شدت در عرصه هاي عملي توانمند هستند ولي در حوزه نظر بدون پشتوانه اند. فقدان انديشه والا آن ها را اسير عملزدگي مي کند. افرادي هم متعهد و انقلابي هستند ولي نگاه متحجرانه دارند و مسائل را با نگاه سطحي مي نگرند. کساني هم درک روشنفکرانه اي از اسلام و انقلاب دارند اما متعبد نيستند. اين افراد حاضرند به خاطر ذائقه مخاطب از اسلام دفاع کنند ولي آن چيزي که آن ها از آن دفاع مي کنند اسلام به معناي واقعي نيست. افرادي هم انقلاب اسلامي را به شکل احساسي و محصور در دوره انقلاب قبول دارند اما از امام که رد مي شوند انقلاب را تمام شده مي پندارند. کساني هم هستند که اين مشکل را ندارند اما فاقد محبت و ارادت به امام خميني هستند. کساني قله نشين علوم حوزوي هستند ولي جرأت اين که پايشان را به دانشگاه بگذارند ندارند به اين خاطر که نسبتشان با آن دور است و از علوم جديد چيزي نمي دانند، درست برعکس آن عده اي که علوم جديد را مي‌شناسند ولي ذره اي از معارفي که پشتوانه معارف ولايي شيعي است، مطلع نيستند. افرادي هم هستند که همه چيزها را مي دانند الا هنر و کساني هم هستند که همه هنرها را دارند الا خوب انديشيدن و مسلماني انديشيدن.

صفار هرندي در ادامه تقسيم بندي اش از دوگانگي موجود در افراد جامعه تصريح کرد: تعدادي از افراد هم همه سر و کارشان با کتاب و رمان و شعر است اما از راهبري ديگران يا غافل‌اند يا ناتوان. در مقابل افرادي هم در مقام راهبري و جلوداري مردم هستند، اما در تمام عمرشان به جز کتاب درسي چيزي نخوانده اند. کساني هم هستند که انقلاب اسلامي را فقط مال ايران مي دانند و بي اعتنا به سرنوشت باقي مسلمان ها هستند. کساني هم با نام بين الملل اسلامي، مي خواهند که ايران را از ميان ببرند. کساني که در علوم استراتژيک و نظامي متبحر هستند اما فاقد نگاه مکتبي اند. کساني هم معلم ايدئولوژي اند اما يک کلمه از نظامي گري نمي دانند. کساني هم مردم گرايي را در مقابل خداگرايي مي دانند و بر عکس عده اي هم به نام خدا گرايي مردم را داخل آدم حساب نمي کنند.

صفار هرندي در پايان سخنانش گفت: شخصيت مقام معظم رهبري فراتر از تمام اين دوگانگي هاست به همين دليل به عنوان کسي که در مقام ولايت جامعه اسلامي است، نظراتشان درباره معرفت اسلامي جامع و کامل است.

در كتاب معارف انقلاب بيش از 400 فراز از ديدگاه‌هاي مقام معظم رهبري با موضوع انقلاب اسلامي كه در طول بيش از 20 سال گذشته در ديدارها، سخنراني‌ها و خطبه‌هاي نماز جمعه بيان شده است، گرد‌آوري شده و در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

برخي بخش‌هاي اين كتاب به تحليل دوران حاكميت طاغوت و ويژگي‌هاي آن دوران، مبارزات ملت ايران به رهبري امام عظيم الشأن و ويژگي‌هاي رهبري ايشان، اصول و محكمات، دستاوردها، آثار و بركات، اركان و پيام‌هاي انقلاب، توطئه‌ي رنگارنگ دشمنان در به انحراف كشيدن و نابودي انقلاب و همچنين وظيفه مردم و نسل‌هاي آينده در شناخت و پاسداري انقلاب اسلامي، اختصاص يافته است.

در اين مراسم صفار هرندي وزير پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي، عليرضا مختار پور گرد آورنده کتاب، محمد حمزه زاده،مدير عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامي ،فقيه مدير کل انتشارات بنياد شهيد، اعضاي مجمع ناشران انقلاب اسلامي، امير حسين فردي،مجتبي رحماندوست، مرتضي سرهنگي، ،محمد رضا بايرامي، مهدي فضائلي رئيس انتشارات سروش،غلام رضا حسيني،مدير انتشارات پژوهشگاه،حميدزاده،مديرکل امور مجامع وزارت ارشاد،حبيب احمدزاده، قاسم جعفري، احمد مرادپور و جمع کثيري از فعالان فرهنگ نيز حضور داشتند.

گفتني است، اين کتاب را مؤسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي (دفترحفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي سيدعلي خامنه‌اي) منتشر کرده ودر اختيار علاقه مندان قرار داده است.

 

 

سه‌شنبه 13 ارديبهشت 1390 - 10:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری