سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

كشتي حيوانات

 

كشتي حيوانات (نمايشنامه عروسكي)

داود كيانيان

انتشارات سوره مهر، 1389

شابك: 6-886-506-964-978

قيمت: 1000 تومان

 

نمايشنامه عروسكي كشتي حيوانات به قلم داود كيانيان مي باشد. داستان نمايشنامه ماجراي سفر حضرت نوح به همراه حيوانات در كشتي مي باشد كه از هر حيواني يك جفت در كشتي حاضر هستند و هريك از آنها دچار مشكلي شدند و سعي مي كنند با كمك و رهنمودهاي حضرت نوح بر مشكلاتشان فائق بيايند.

در ابتداي داستان حضرت نوح به ساكنان كشتي مي گويد كه آنها برگزيدگاني هستند كه با وي همراه شده اند و قرار است نسل هاي آينده از آنها در زمين پخش شوند و باصلح و صفا در كنار يكديگر زندگي كنند و بعد حيوانات هريك حرف ايشان را تصديق كرده و نشان مي دهند كه جز برگزيدگان هستند و هريك در معرفي خود چنين مي گويند:

روباه: مثل من كه از خودن حيوانات صرف نظر كردم و گياه خوار شده ام.

گرگ: درست مثل ما كه با گوسفندها و بزها دوست شده ايم.

شير: ما هم با آهوها از در دوستي درآمده ايم.

نوح: اينها كه مي گوييد برما روشن است. تجاوز نكردن به حقوق ديگران يكي از بندهاي قرارداد ما با شما بود كه الحمدالله همه به آن متعهديد و اين يعني وفاي به عهد ...

بعد از اينكه حيوانات خود را معرفي كردند نوح از آنها خواست كه اگر مشكل و خواسته اي دارند با او در ميان بگذارند و حيوانات مشكلات خود را چنين بازگو كردند:

خرس: قربان، ما مشكل مسكن داريم. جاي من و زوجم آنقدر تنگ است كه همسايگانما از خرو پف ما دچار بي خوابي شده اند.

صداي خرگوش: اي نوح پيامبر!

نوح: چه مي خواهي اي خرگوش زيبا؟

صداي خرگوش: اين خرس گنده جلوي ما نشسته، نمي گذارد ما شما را ببينيم.

خرس: معذرا مي خواهم، متوجه نشدم.

خاله سوسكه: مثل بعضي ها كه موقع راه رفتن در مكان هاي عمومي اصلا به اطرافشان توجه ندارند، نمي گويند محرمي، نامحرمي. همين طوري تنه مي زنند و رد مي شوند.

شوهر سوسكه: تمام تن و بدن ما سياه شده. خواهش مي كنم يك فكري براي اين ترافيك بكنيد.

حضرت نوح بعد از شنيدن مشكلات حيوانات از اعضاي محترم شوراي كشتي مي خواهد كه تا جاييكه مي توانند در حل مشكلات حيوانات بكوشند.

در قسمتي ديگر از نمايشنامه حيوانات به مشكلات بزرگتر خود اشاره مي كنند و مي گويند:

مگس: حضرت نوح، ما در معرض ابتلا به انواع بيماريها هستيم. وجود افراد مختلف با فرهنگ هاي متفاوت به صورت فشرده و در كنار هم اين وضعيت را تشديد مي كند.

نوح: كدام وضعيت را؟

مگس: وضعيت جمع نشدن زباله ها. اگر هر چه زودتر براي اين وضعيت فكري اساسي نشود، اوضاع و احوال بهداشتي مابه مرز خطرناكي خواهد رسيد. استدعاي عاجزانه من از شوراي محترم كشتي اين است كه قبل از هر كاري به امر حياتي بهداشت كشتي رسيدگي كنند...

همينطور يكي يكي از حيوانات مي امدند و مشكلات خود را مطرح مي كردند و به محض اينكه حضرت نوح مشكل يكي را حل مي كرد،‌ديگري مي آمد و مشكل تازه اي را بيان مي كرد تا اينكه بالاخره باران بند آمد  و ...

 

سه‌شنبه 13 ارديبهشت 1390 - 8:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری