سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 3:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

معارف انقلاب

 

معارف انقلاب(مروري بر ديدگاه هاي حضرت آيت‌الله العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مدظلّه‌العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي، درباره‌ي انقلاب اسلامي)

عليرضا مختارپور قهرودي

انتشارات انقلاب اسلامي چاپ اول – زمستان 1389

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 160000 ريال

 

كتاب «معارف انقلاب» مروري بر ديدگاههاي حضرت آيت‌الله العظمي سيدعلي خامنه‌اي (مدظلّه‌العالي) رهبر معظم انقلاب اسلامي، درباره‌ي انقلاب اسلامي در 1049 صفحه منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، موسسه  پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي كه وظيفه ي حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري را بر عده دارد، در اجراي همين وظيفهي حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري را برعهده دارد؛ در اجراي همين وظيفه اقدام به انتشار كتاب هاي موضوعي به منظور نشر بيانات، ديدگاه ها و رهنمودهاي معظم له در مقاطع و منابت  ها و موضوعات مختللف مي كند.

در اين كتاب بيش از 400 فراز از ديدگاههاي معظم‌له با موضوع انقلاب اسلامي كه در طول بيش از 20 سال گذشته در ديدارها، سخراني‌ها و خطبه‌هاي نماز جمعه بيان شده است، جمع‌آوري و در اختيار علاقه‌مندان قرار ميگيرد.

برخي از بخشهاي اين كتاب به تحليل دوران حاكميت طاغوت و ويژگيهاي آن دوران، مبارزات ملت ايران به رهبري امام عظيم الشأن و ويژگي‌هاي رهبري ايشان، اصول و محكمات، دستاوردها، آثار و بركات، اركان و پيام‌هاي انقلاب، توطئه‌ي رنگارنگ دشمنان در به انحراف كشيدن و نابودي انقلاب و همچنين وظيفه مردم و نسلهاي آينده در شناخت و پاسداري انقلاب اسلامي، اختصاص يافته است.

در اين كتاب مردمي بودن ، اسلامي بودن و عدم وابستگي به شرق و غرب از جمله ويژگي هاي اصلي انقلاب مي داند و ده عمل و دستورد بزرگ امام: احياي اسلام، احساس عزت مسلمين، اساس درك امت اسلامي، نابودي رژيمي فاسد وابسته، برپايي حكومت اسلامي، احياي نهضت اسلامي در جهان، تبيين ابعاد جديدي از فقه شيعي، امكان  زمامداري براساس اخلاق و زهد، احيا روحيه غرور و خودباوري و اثبات امكان تحقق استقلال از شرق و غرب معرفي كرده است.

در ادامه خصوصيات استثنايي انقلاب نيز ابتنا بر ارزش هاي ديني، اخلاقي و معنوي و مردمي بودن؛ خصوصيات جمهوري اسلامي، استقلال سياسي، اقتصادي و فرهنگي؛ و پيام هاي جهاني انقلاب معنويت و عدالت معرفي شده است.

معارف انقلاب اسلامي ايران از ديدگاه اين كتاب، تداوم ياد و راه امام، تلاش براي تحقق جامعه ي نمونه ي اسلامي، تلاش براي استقرار عدالت، وحدت كلمه رمز پيروزي، اصول آزادي و اراده ي مردم، خدمتگزاري همه ي قوا و نهادها و همكاري مردم، تلاش براي گسترش علمي كشور، نقش روحانيت متعهد و انقلابي، تجليل از وفاداران و ايثارگران و تداوم راه و هدف امام است.

همچنين، ابعاد برجسته ي شخصيت امام نيز تقوا، تبحر علمي در فقه و اصول، هوشياري و تيزفهمي، عمل به تكليف، قدرت و شجاعت رهبري و سياسي، فداكاري و خطرپذيري، طراحي نظام اسلامي و عظمت وحي؛ اركان اصلي انقلاب هم استقلال، آزادي و خودباوري نام برده شده است.

شاخص هاي مكتب سياسي امام نيز پيوند عميق معنويت و سياست؛ آثار تفكيك دين از سياست، اعتقاد به كرامت و ارزش اراده ي انسان؛ آثار دموكراسي غربي در جهان، جهاني بودن پيام انقلاب اسلامي، پاسداري از ارزش ها و ضوابط ديني  و عدالت اجتماعي معرفي شده و ايمان به خدا، حضور مردم  و تحمل هزينه هاي تحميلي  را از عناصر اصلي در نگاه كلان به انقلاب و اسلام ناب محمدي، مكتب؛ معيار جاذبه و دافعه، محاسبه ي معنوي در تصميم گيري، تقوا در همه ي مسائل فردي و اجتماعي، توجه به نقش مردم، جهاني دانستن انقلاب اسلامي و معيار بودن عملكرد اشخاص و گروه ها نه سابقه ي آنان از جمله ويژگي ها و اجراي خط امام ياد شده است.

اين كتاب در آغاز با معرفي پيام انقلاب الهي آغاز شده است كه در بخشي از آن مي خوانيم:

«من از ايران مي آيم، كه زادگاه پر آوازه ترين  و در عين حال ناشناخته ترين انقلاب هاي دوران معاصر است. انقلابي بر پايه ي دين خدا و در امتداد راه پيامبران و مصلحان بزرگ الهي؛ راهي به درازاي همهي تاريخ بشر. ريشه ي استوار و انديشه ي زيربنايي اين انقلاب جهان بيني توحيدي اسلام است.»

مخاطبان اين كتاب مي توانند از فهرست آيات قرآن كريم، فهرست روايات و ادعيه، فهرست اشعار(تركي و فارسي)، اسامي اشخاص و اسامي كتاب ها مطلب مورد نياز خود را به سهولت در اين كتاب دريابند.

گفتني است، علاقه‌مندان براي تهيه اين كتاب، كه به كوشش عليرضا مختارپور و توسط مؤسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي (دفترحفظ و نشر آثار  حضرت آيت‌الله العظمي سيدعلي خامنه‌اي) منتشر شده، ميتوانند با شماره تلفن‌هاي 66410649-021 و 09195593732 تماس حاصل نمايند و يا به نشاني پست الكترونيك book -at- khamenei.ir پيام ارسال نمايند

 

 

 

دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 14:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری