شنبه 17 خرداد 1399 - 13:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

اثر ادبي فاخر بعد از مدت‌ها تجديد چاپ‌خواهد شد

 

 

 

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از روابط عمومي اتشارات اميركبير : در آستانه برگزاري بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با سعيد کرمي، معاون علمي و فرهنگي «مؤسسه انتشارات اميرکبير» گفتگويي ترتيب داده‌ايم  و چند و چون فعاليت‌هاي اميرکبير و آثار در دست چاپ را جويا شديم.

 

در سال گذشته اولويت يا سياست انتخاب آثار براي انتشار چه بوده است؟

اولويت‌هاي ما در جذب آثار علاوه بر معيارهاي عمومي نظير اتقان علمي و استحکام نظري اثر، عبارت بوده‌اند از نوآوري در موضوع، توجه به ذائقه و نياز مخاطب و کشور. اساساً هر ناشري اگر بخواهد موفق شود لازم است که به نياز روز جامعه خود توجه کند و مؤسسه نيز از اين قاعده مستثني نيست. در همين راستا، رصد آخرين تحولات حوزه کتاب، در سطح ناشرين معتبر جهاني، مورد اهتمام مؤسسه قرار گرفته است و بايد خاطر نشان کنم که توجه به پارامتر‌هاي ياد شده، نه‌تنها در محتوا بلکه در خصوص شکل و ظاهر کتاب نيز مدنظر مؤسسه قرار داشته است. براي مؤسسه بسيار مهم است که مخاطب علاوه بر جنبه محتوايي، از نقطه نظر شکلي نيز بتواند ارتباط خوبي با اثر برقرار کند.

 

در سال گذشته شاهد عزم اميرکبير به توليد آثار، در قالب مجموعه‌هاي هدفمند بوديم، آيا اين روند در سال جاري نيز ادامه خواهد داشت؟

بله، در سال جاري نيز مجموعه‌هايي در دو ساحت مشخص، در دستورکار قرار گرفته است. نخست ساحت عمومي است در اين مجموعه‌ها که مخاطب اصلي آنها عموم مردم تعريف شده است؛ هدف اين است که کتاب به عنوان يک نياز اجتماعي و اساسي تلقي شود. در اين مجموعه‌ها توجه ويژه‌اي به نياز‌هاي جوانان شده است تا بتواند ايشان را اقناع کند که علاوه بر زمان‌هايي که صرف وب‌گردي و استفاده از رسانه‌هاي ديجيتال مي‌کند، فرصت‌هايي را نيز به مطالعه کتاب اختصاص دهند و الفت با کتاب و حلاوت اين همنشيني را تجربه کنند. واقعاً هيچ‌چيز نمي‌تواند جاي مطالعه کتاب و کتاب‌ خواندن را پر کند. شادي و نشاطي که خواندن کتاب براي انسان ايجاد مي‌کند همواره بدون کسلي و خستگي است. اما شما اگر مدت کوتاهي از اينترنت استفاده کنيد يا حتي کتابهاي صوتي را بشنويد، خيلي سريع خسته مي‌شويد و سر درد و چشم درد به سراغ شما مي‌‌آيد و مي‌توان گفت کتاب از اين جهت منحصر به فرد است. از ميان مجموعه‌هايي که ويژه جوانان در دست تهيه است مجموعه مصور«آشنايي با انديشمندان و متفکران معاصر» است که از ادبياتي روان، جذاب و خواندني تشکيل شده‌اند و ويژگي‌هاي فکري و شخصيتي انديشمندان و متفکران معاصر را بازنمايي و بازشناسي خواهد کرد.

ساحت ديگر که علاوه بر حوزه عمومي، مد نظر قرار گرفته و مجموعه‌هايي در آن در دست توليد است، حوزه نخبگان و کارشناسان است. ما به نياز و خواست جامعه کارشناس و افراد متخصص نيز توجه داشته‌ايم. ما در اين بخش با دسته‌بندي موضوعات به سرفصل‌هاي تخصصي، به شروع به توليد و انتشارآثاري در حوزه‌هاي مختلف  دين، انقلاب اسلامي و انديشه سياسي، مطالعات مربوط به جامعه و تحولات اجتماعي، سياست خارجي و روابط بين‌الملل، شناخت و نقد مؤلفه‌هاي تمدني غرب، شناخت فرهنگ و تمدن اسلامي، متدولوژي و روش‌هاي تحقيق در حوزه علوم انساني کرده‌ايم.

 

اساساً توليد آثار در قالب مجموعه با جه هدفي در مؤسسه اميرکبير انجام مي‌شود؟

هدف مؤسسه از توليد آثار به صورت مجموعه‌اي، ناظر به چند نکته‌ است: اول اينکه بر اساس نظر سنجي‌هاي صورت گرفته، مخاطب علاقمند است در رابطه با يک مسأله، ابعاد متنوع آن را بشناسد، دوم اينکه جلوگيري از کارهاي پراکنده و تک‌نگاري و پراکنده کاري انرژي، وقت و هزينه‌هامتمرکز مي‌کندو اين امر موجب مي‌شود مؤسسه در آينده به عنوان مرجع آثار متنوع در حوزه‌هاي ذکر شده شناخته شود و مخاطب نيز مؤسسه را در اين حوزه‌هاي به عنوان يک مرجع پيشتاز و مرجع که داراي حرف‌هاي روزآمد بشناسد. وآخر اينکه مؤلفين و مترجمين هم با شناخت حيطه‌هاي جديد به نوعي عقل منفصل مؤسسه تلقي مي‌شوند و آنان هم چنانچه اثري در حوزه‌هاي ذکر شده داشته ‌باشند، براي انتشار آن به مؤسسه رجوع مي‌کنند. به نظر من با اين مدل نوعي تقسيم کار نانوشته در حوزه نشر بوجود مي‌آيد و از پراکنده کاري و تداخل کار ناشرين در حوزه نشر هم جلوگيري به عمل مي‌آيد.

 

شاهد آن هستيم که اميرکبير به تازگي اقدام به چاپ آثاري مي‌کند که چاپ آنها مدت‌ها بدون هيچ دليلي متوقف بوده است، چاپ اين آثار که عمدتاً هم مربوط به حوزه ادبيات هستند چه شد که دوباره در دستور کار مؤسسه قرار گرفت؟

من ابتدا که وارد مؤسسه شدم، مدت زماني را براي بررسي آثار موجود در مرکز آرشيو و اسناد مؤسسهصرف کردم. وقتي با کتاب‌هاي موجود در آرشيو آشنايي نسبي پيدا کردم، سپس با همکاري برخي دوستان کارشناس در زمينه‌هاي مختلف، فرآيند مطالعه برخي آثار که در نگاه اول ارزشمند به نظر مي‌رسيدند، آغاز شد و نهايتا به اين نتيجه رسيديم که آثار فاخر و وزين و البته قابل چاپ بساري در ميان انها وجود دارد که بي‌دليل مورد بي‌توجهي قرار گرفته‌اند. به طور مثال در سالهاي آغازين انقلاب سالهاي ۶۴ ـ ۶۰ کتابهاي بسيار خوب و جامعي در حوزه دين و تاريخ به چاپ رسيده‌اند که واقعاً خواندني، جذاب و مفيد‌اند. در همين راستا بود که کارگروه تاريخ، تشکيل شد و نسبت بهاين کتاب‌ها بررسي کامل صورت گرفت و در آينده به تدريج چاپ خواهد شد. اما در حوزه ادبيات نيز کتابهاي فوق‌العاده جذابي وجود داشت که کارگروه رمان و ادبيات در راستاي بازبيني و بررسي اين آثار شکل گرفت و تا کنون قريب به ۱۵۰ کتاب شناسايي، بررسي و قابل چاپ تشخيص داده‌ شده‌اند. به نظر من همه اين آثار سرمايه‌هاي عمومي و ملي هستند که بايد احيا و به جامعه ارائه شوند.

 

اجازه بدهيد در خصوص نمايشگاه بين‌المللي کتاب امسال هم سوالاتي بپرسم. آيا برنامه فرهنگي خاصي براي ايام نمايشگاه در نظر گرفته شده است؟

نمايشگاه بين‌المللي کتاب، ويترين بزرگ فعاليت سالانه ناشرين است که ناشرين حاصل تلاش يک ساله خود را براي ديده شدن عرضه مي‌کنند. نمايشگاه علاوه بر کارکرد عرضه کتاب، مقصود مهم ديگري را پيگيري مي‌کند، به نظر من به نوعي نشان دهنده وضعيت فرهنگي کشور نيز هست. جهت‌گيري‌هاي فرهنگي و ميزان موفقيت آنها، ميزان استقبال مخاطبين از کتاب‌ها، همه مي‌تواند در ارزيابي و وضع شناسي فرهنگي کشور، به خصوص در حوزه کتاب را تا حدود زيادي روشن کند. براي اميرکبير به عنوان يک ناشر شناخته شده، گفتگو با مخاطبين با هدف شنيدن ديدگاه‌ها و نظرات آنها و درک نيازهاي مخاطب، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و از اولويت‌هاي حضور مؤسسه در نمايشگاه است. برگزاري جلسات هم‌انديشي با  صاحب‌نظران، مؤلفين و مترجمين موسسه ار اولويت‌هاي ديگر حوزه فرهنگي مؤسسه در ايام نمايشگاه است.

 

احتمالا براي مخاطبان اميرکبير اطلاع از آثار يا مجموعه‌هاي شاخصي که امسال در نمايشگاه کتاب عرضه مي‌شوند، جالب توجه است. لطفا آثار يا مجموعه‌هاي شاخصي که امسال به نمايشگاه مي‌بريد را برايمان نام ببريد و در خصوص محتواي آنها توضيحاتي بفرمائيد.

پيش‌بيني ما اين است که امسال برخي آثارمان جايزه برتر «کتاب فصل» و حتي جايزه «کتاب سال» را دريافت کنند. آثار بسيار خوبي که به نظر مي‌رسد بتواند کمک شايسته‌اي به جامعه علمي کشور کند و زاويه‌هاي ناشناخته‌اي را بازشناسد. اين آثار در مرزهاي دانش هستند. کتاب «بررسي‌هاي جامع‌امنيت» يکي از مهم‌ترين کتابهايي است که در حوزه روابط بين‌الملل نوشته شده است که اميدوارم به نمايشگاه برسد و هم‌چنين کتاب «اقتصاد يهود» که به طور بسيار دقيق و موشکافانه حوزه مسايل اقتصادي يهود، پول و تعاملات جهاني صهيونيزم را به طور مبسوط بررسي کرده است.

از حوزه دين کتاب «حکمت متعاليه» نوشته دکتر يثربي کتاب ارزشمند و قابل توجهي است کتاب «مطالعات انتقادي پيرامون جنگ نرم و فضاي رسانه‌اي حاکم بر دنيا با رويکرد علمي» اثر دکترعاملي، و اثر فاخر «تقويم تاريخ فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» و «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» از دکتر ولايتي و هم‌چنين کتاب «تجدد و غرب شناسي» اثر دکتر کچويان از جمله آثار بنيادي و فاخر مؤسسه در نمايشگاه امسال هستند. البته ما امسال براي گروه‌هاي مختلف جامعه مخاطب، برنامه‌ريزي و کتاب توليد کرده‌ايم که توضيح همه آنها در اين مجال نمي‌گنجد و اميدواريم مخاطبين محترم را در نمايشگاه کتاب امسال ببينيم و از نظرات و نقد‌هاي شازنده ايشان آگاه شويم.

 

 

دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 - 14:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری