سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 9:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

بزرگداشت شاعر شيرين سخن پارسي

 

گزارشي از مراسم بزرگداشت سعدي در شهرها و کشورهاي مختلفبزرگداشت سعدي در 40 کشور جهان

با آنكه در چند دهه گذشته پژوهش‌ها و بررسي‌هاي نسبتا فراواني درباره جنبه‌هاي گوناگون شخصيت، انديشه، شعر و نثر سعدي صورت گرفته، ‌هنوز نمي‌توان گفت كه سعدي‌ پژوهي كارنامه‌يي پرباري داشته است.

علي‌اصغر محمدخاني ـ دبير شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي ـ با اظهار اين مطلب افزود: «هنوز زمينه‌هاي متعدد درباره شخصيت و آثار او هست كه چنان كه بايد مطرح يا تبيين نشده است. نگاهي به كارنامه سعدي‌پژوهي گوياي اين حقيقت است كه بيشتر كارها درباره او از شمار پژوهش‌هاي لغوي و زباني يا اموري مربوط به زندگي و وجوه تاريخي اوست، چنان كه كمتر تحليل ژرف و شايسته‌اي در باب انديشه و هنر او انجام گرفته است.»

وي به برنامه‌هاي اول ارديبهشت‌ماه، روز بزرگداشت سعدي در ايران و ساير كشورها اشاره كرد و گفت: «برنامه يادروز سعدي در شيراز در روز چهارشنبه دوم و پنج‌شنبه سوم ارديبهشت در شيراز و در جوار زادگاه و آرامگاه اين شاعر بزرگ برگزار مي‌شود كه در كنار سخنراني استادان و صاحبان نظر داخلي با دعوت شوراي گسترش و همكاري مركز سعدي‌شناسي، ميهماناني از كشورهاي قزاقستان، آذربايجان، تركيه، ژاپن، مغرب، چين، پاكستان، اردن، هند، بوسني، سوريه، افغانستان در مراسم يادروز سعدي حضور دارند و درباره ترجمه آثار سعدي و تحقيق در باب سعدي در كشورهاي خود سخن خواهند گفت و درباره تأثير سعدي و آثارش در زبان و ادبيات ديگر كشورها بحث و گفتگو مي‌كنند و وضعيت سعدي پژوهي را مورد بررسي قرار مي‌دهند.»

محمدخاني با اشاره به هماهنگي انجام شده با رايزني‌هاي ايران در بيش از 40 كشور جهان در باب بزرگداشت سعدي افزود: «مراسم بزرگداشت سعدي با حضور استادان زبان و ادبيات فارسي و ايرا‌ن‌شناسان در بيش از 40 كشور جهان برگزار مي‌شود. زيرا سعدي ازجمله شاعراني است كه مخاطبانش در سراسر جهان همگي وي را از خود دانسته و گويا زبان سحرآميز و آشناي همه انسان‌ها از شمالي‌ترين بخش كره خاكي تا دورترين نقطه در شرق عالم است.»

وي در پايان گفت: جهان شعر و ادب تاكنون كمتر چهره‌اي به فرزانگي و جامعيت سعدي به خود ديده است. نابغه‌اي كه از عالي‌ترين آبشخورهاي فرهنگي ايراني - اسلامي سيراب شد و والاترين يادگاران را در عالم معرفت و انسانيت به بشريت پيشكش كرد.

  بزرگداشت سعدي در تهران و شيراز

 برنامه هاي روز بزرگداشت سعدي در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه (اول و دوم ارديبهشت ماه) در شيراز و تهران برگزار شد.

 به گزارش ايسنا، برنامه هاي علمي يادروز سعدي از ساعت 9 صبح روز چهارشنبه (اول ارديبهشت ماه) در سالن همايش هاي مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس با حضور سعدي پژوهان و علاقه مندان به سعدي شروع  شد.

 در اين مراسم، اصغر دادبه درباره «جايگاه غزل سعدي در آرمانشهر او»، عبدالعلي دستغيب درباره «ساختار غزل هاي سعدي»، يوسف نيري با موضوع «موج سخن در غزل سعدي»، رضا شعباني درباره «طنز در غزل سعدي»، ضياء موحد درباره «موسيقي در غزل سعدي»، صفر عبدالله با عنوان «تحليل زيبايي شناختي دو غزل سعدي»، مهدي محبتي درباره «زيرساخت هاي ديني و كلامي غزليات و نقش آن در تكوين فرم غزل سعدي»، فرح نيازكار با موضوع «نظربازي سعدي، دغدغه گناه!» و علي محمدي درباره «بدعت التزام در غزل سعدي» سخنراني کردند.

 همچنين از خاندان فرهنگي مصطفوي براي چاپ كليات ديوان سعدي به خط شادروان ميرزا محمود اديب مصطفوي به تصحيح فصيح الملك شوريده شيرازي در سال 1388 تجليل و سيزدهمين دفتر سعدي شناسي ويژه بوستان و دو كارت غزل نيز همزمان با يادروز سعدي منتشر  شد.

 مراسم بزرگداشت سعدي در شيراز با همكاري بنياد فارس شناسي، مركز اسناد و كتابخانه ملي و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد. همچنين در روز پنجشنبه همايش «سعدي در غزل» با همكاري شهر كتاب در تهران برگزار شد.

 در اين مراسم، رضا داوري اردكاني با عنوان «هر كس به تماشايي»، نصرالله پورجوادي با عنوان «گله از فراق»، غلامحسين ابراهيمي ديناني با عنوان «حكمت در غزل سعدي»، سعيد حميديان با عنوان «سلسله موي دوست»، مريم حسيني با عنوان «فلسفه خرمي و خوشدلي در غزل سعدي»، محمود فتوحي با عنوان «جادوي نحو در غزل سعدي»، اميرعلي نجوميان با عنوان «واسازي عشق در غزليات سعدي» و سعيد سعيدپور با عنوان «غزل سعدي در برگردان انگليسي» سخنراني كردند.

مراسم بزرگداشت در دانشگاه فردوسي مشهد

با تلاش  قطب علمي فردوسي شناسي و با همکاري گروه زبان و ادبيّات فارسي، نشستي فرهنگي ـ  ادبي به منظور بزرگداشت سعدي شيرازي،در روز سه شنبه 30 فروردين ماه جاري با حضور استادان، دانشجويان و علاقه­مندان سعدي در محل  تالار دکتر شريعتي دانشکده ادبيّات و علوم انساني دانشگاه برگزار شد.

در ابتدا  دکتر محمدجعفر ياحقي، مدير قطب علمي فردوسي شناسي و استاد گروه زبان و ادبيّات فارسي، با استناد به سخن سعدي که فرموده است:

هفت کشور نمي کنند امروز                            بي مقالات سعدي انجمني

مهم ترين هنر و رمز موفقيّت و ماندگاري سعدي را تا به امروز، راه يافتن کلام و انديشۀ او به ميان مردم دانست.

سپس خانم سرو رسا رفيع زاده، دانشجوي دکتري زبان و ادبيات فارسي، از کشور افغانستان در سخناني به بررسي جايگاه سعدي و شعر او در ميان مردم افغانستان پرداخت. وي بوستان و گلستان را پس از پنج گنج عطار و ديوان حافظ رايج ترين آثار ادبي در ميان مردم افغانستان دانست و افزود، فراواني القاب سعدي در ميان مردم  و انتساب حکايات گوناگون به سعدي توسط مردم افغانستان و نيز استناد فراوان به اشعار اخلاقي بوستان و گلستان حاکي از محبوبيّت سعدي در ميان مردم افغانستان است.

سخنران دوم اين نشست خانم دکتر هما زنجاني زاده استاد گروه جامعه شناسي بود که پيرامون رابطۀ آثار ادبي با جامعه اي که در آن توليد مي شوند و اينکه چگونه آثار ادبي سندي براي شناخت يک جامعه قرار مي گيرند، سخن گفت. دکتر زنجاني زاده سعدي را يک متفکّر اجتماعي دانست و افزود: «در جامعه اي که دانستني ها محدود بوده و افراد حکيم بودند. سعدي تنها يک شاعر نيست بلکه يک متفکّر اجتماعي است. سعدي متعلّق به جهان اجتماعي ماست. اگر هنر را يک توليد اجتماعي در نظر بگيريم که تحت تأثير محيط خود قرار مي گيرد، نقش هنرمند و پديدآورندۀ اثر ادبي بر محيط اجتماعي و تأثيري که جامعه بر اثر هنري او مي گذارد به خوبي آشکار مي شود.»

سخنران آخر اين  مراسم آقاي دکتر محمود فتوحي، استاد گروه زبان و ادبيّات فارسي بود که در سخنان خود به بررسي صحت و يا عدم صحّت انتساب آثاري که امروزه به نام سعدي بر سر زبانهاست پرداخت . وي شمار اين آثار را 33 عدد ذکر کرد و گفت: «برخي از اين آثار به طور قطع از سعدي نيست اما با نام او چاپ مي شود. دکتر فتوحي با ذکر اينکه ميان شخصيّت گوينده و زباني که در آن آثار به کار رفته با گلستان و بوستان و ديگر آثاري که قطعي بودن انتسابشان به سعدي ثابت شده است تفاوت هايي وجود دارد که نشان دهندۀ عدم درستي اين انتساب به سعدي است.» ايشان در پايان سخنان خود خواستار ايجاد ترديد در اين انتساب و بازنگري آن آثار براي يافتن پرسش هاي بي شماري شدکه گاه تاريخ ادبيّات ما هم در برابر آن سکوت کرده است.

مراسم بزرگداشت در تبريز

به گزارش خبرگزاري مهر، مدير خانه هنرمندان تبربز از بزرگداشت شاعر پرآوازه زبان و ادب فارسي، سعدي شيرازي در اين کلانشهر خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر در تبريز، مهدي لزيري پيش از ظهر چهارشنبه در نشست خبري در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اول ارديبهشت ماه روز گراميداشت سعدي گفت: «سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز با هدف بزرگداشت اين شاعر پرآوازه، به بررسي ابعاد شهري اين شاعر پرآوازه خواهد پرداخت.»

لزيري با بيان اينکه در اين نشست تني چند از شاعران و اساتيد زبان و ادبيات فارسي حضور داشتند، افزود: «برخي از اساتيد دانشگاه در اين روز آرا و ديدگاه هاي خود را در خصوص سعدي بيان کردند.»

وي با تاکيد بر ضرورت بازشناسي مفاخر زبان و ادبيات فارسي و بررسي نقش آنان در سپهر ادبيات ايران اظهار داشت: «نقش سعدي در ارتقاي جايگاه زبان و ادبيات فارسي و شکل دهي به گونه اي خاص از زبان سرايي بسيار مهم و تاثير گذار است و بسياري از پژوهندگان ادبيات را به سوي خود سوق داده است.» مدير خانه هنرمندان، با اشاره به دو اثر ماندگار سعدي در پهنه زبان و ادب فارسي اضافه کرد: «اين دو اثر شهرتي جهاني دارند که متاسفانه براي بسياري از هموطنان ناشناخته و مهجور مانده اند.»

لزيري در عين حال تاکيد کرد: «با همه اين ها زبان سعدي به گونه اي است که برخي از اصطلاحات اين شاعر پرآوازه به تکيه کلام هاي مردم کوچه و بازار تبديل شده اند و بيشتر مردم از اين نوع کلام و گويش استفاده مي کنند.» وي با اشاره به گلستان سعدي عنوان کرد: «حکايت هايي که وي در گلستان سعدي بيان کرده است واجد برترين نکات اخلاقي و آموزه هايي است که نياکان ما کوشيده اند آنها را به بهترين وجه ممکن ارائه دهند.»

  مراسم بزرگداشت سعدي در گرمه برگزار شد 

 به گزارش روابط عمومي فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان گرمه مراسم بزرگداشت سعدي در مجتمع فرهنگي هنري امام خميني (ره) اين شهرستان برگزار شد که در اين مراسم قسمتي از بوستان و گلستان اين شاعر توانا قرائت شد .

علي اصغر شکوري سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر ستان گرمه از سعدي و توانايي هاي او مطالبي را بيان کرد و افزود: «شعر گوهر نابي است که نصيب برخي از افراد مي شود و چه زيباست که اين گوهر براي خدمت به مردم به کار رود.»

وي همچنين با اشاره به اينکه برخي از شاعران در اذهان مردم ماندگار شدند تصريح کرد: «رمز اين ماندگاري همين است که  اشعار و گفته هاي آنان در جهت خدمت بشري بوده و گاهي اوقات اشعار آنها با معنويات گره خورده است.» شکوري در پايان اشاره کرد:« اشعار اين گونه از شاعران در جوامع بين المللي سالها مورد استفاده قرار گرفته است و به غناي شعر فارسي افزوده  و زبان فارسي حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.»

مراسم بزرگداشت در اسفراين

 مراسم بزرگداشت  سعدي در اسفراين برگزار شد به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسفراين ، مراسم بزرگداشت سعدي شيرازي در محل مجتمع فرهنگي و  هنري اسفراين برگزار شد. سرپرست روابط عمومي اين اداره با اعلام اين خبر گفت : «به مناسبت يکم ارديبهشت روز بزرگداشت سعدي ، مراسم بزرگداشت اين شاعر شيرين سخن پارسي ، با حضور اساتيد ، فرهيختگان ، پيشکسوتان ، دبيران ادبيات ، داشنجويان و ساير علاقه مندان در اسفراين برگزار شد.» رضا سليمان زاده گفت : «در اين مراسم دکتر سيد عباس شجاعي ، دکتر يوسفعلي يوسف نژاد ، استاد احمد شاهد ، و عليرضا بيدي  مقاله هايي پيرامون ابعاد شخصيتي و شعر سعدي ارائه نمودند که مورد توجه حاضرين قرار گرفت . در بين برنامه نيز هنرمندان شهرستان اشعار پر مغز بوستان را با همراهي موسيقي سنتي ارائه نمودند.» گفتني است در پايان برنامه نيز از سوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسفراين ، از اساتيد و عوامل اجرايي تجليل بعمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 7 ارديبهشت 1390 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری