سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

برگزاري نشست خبري چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر

 

نشست خبري چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي دبير اين جشنواره و نمايندگان رسانه‌هاي مختلف برگزار شد.نشست خبري چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي دبير اين جشنواره و نمايندگان رسانه‌هاي مختلف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در نشست خبري چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر اصلي‌ترين هدف نظام اسلامي را با توجه به منويات مقام معظم رهبري، ديني كردن كردن جامعه دانست و گفت: بايد جامعه را در تمام ابعاد به سمت ديني شدن پيش برد. اين حقيقت بزرگي است كه همه انبيا و اهل بيت (ع) بر آن تاكيد كرده اند.تمام حركت انبيا به قصد متدين كردن مردم بوده است.

 وي ادامه داد: در اين چند ساله كه بحث جنبش نرم افزاري، توليد علم، تغيير علوم انساني و اسلامي شدن آن مطرح شده است، دين جايگاه دقيقتري در جامعه پيدا كرده و محققان و پژوهشگران بيشتر به آن پرداخته‌اند.

موسوي هوايي تصريح كرد: سازمان تبليغات اسلامي در جهت ديني كردن جامعه ماموريت‌هاي مهمي بر عهده دارد.يكي از چيزهايي كه بر فرهنگ و نگرش مردم جامعه ما تاثير مي‌گذارد، مقوله كتاب و رسانه مكتوب است. خوشبختانه در جامعه ما بعد از انقلاب اسلامي رويكرد خوبي نسبت به مطالعه و عميق شدن در مباحث ديني به وجود آمد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي همچنين يادآور شد: سازمان به عنوان يك نهاد انقلابي و نهادي كه مي‌خواهد مباحث اسلامي را در جامعه مطرح كند،موظف است از متون ديني حمايت كند. مساله كتاب و توليد كتاب همواره مورد توجه سازمان بوده است. در انتشارات امير كبير، سروه مهر و نشر بين الملل كه به سازمان وابسته هستند در چند ساله اخير تحولات خوبي در راستاي اهداف انقلاب اسلامي و نگاه متدينانه به نشر به وجود آمده است.

دبير چهارمين جشنواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر با تاكيد بر اهميت تشويق نويسندگان و پژوهشگران و جهت دهي صحيح به پژوهش ها و كتابها، اظهار داشت: در همين راستا سازمان ابتكار عمل خوبي را با عنوان جشنواره كتاب دين آغاز كرد كه هم‌اكنون در آستانه برگزاري چهارمين دوره آن هستيم. ما در اين جشنواره با ملاك و معيارهاي صحيحي كه به تاييد نخبگان رسيده، برترين آثار و پژوهش‌هاي ديني را معرفي مي‌كنيم.

 

*علوم انساني بايد بومي و اسلامي شود*

موسوي هوايي در بخش ديگري از سخنانش تاكيد كرد: اين جشنواره با برخي جشنواره‌ها كه با مراسم‌هاي آن چناني برگزار مي‌شوند و خروجي كمي دارند، متفاوت است. سازمان وظيفه دارد كه براي تمدن سازي اسلامي اقدامات محتوايي انجام دهد كه نشر كتاب يكي از آنهاست. البته نشر كتاب ديني قطعا تاثير گذارتر است. ما در جشنواره چهارم با يك نگاه گسترده تر سعي كرديم كه جشنواره حالت عمومي هم داشته باشد.

وي با بيان اين كه بحث تحقيقات و پژوهش خصوصا در موضوعات ميان رشته اي بسيار اهميت دارد،افزود:اگر قرار است كه جنبش نرم افزاري صحيحي از طريق يك رويكرد بومي به علوم انساني به وجود بيايد بايد از برگزاري چنين جشنواره هايي حمايت كرد.در جامعه غربي مبناي علوم انساني اومانيسم و انسان گرايي است در حالي كه ما به دنبال تمدن سازي اسلامي هستيم. علوم انساني بايد بومي و اسلامي شود. پژوهشگر ها بايد بدانند كه اگر در اين مسير گام بردارند، سازمانهايي هستند كه آنها را پشتيباني خواهند كرد.

موسوي هوايي تصريح كرد: جشنواره چهارم با موضوعات كلي «علوم قرآن و حديث» ، «تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي»، «فقه و حقوق اسلامي»، «فلسفه، كلام، عرفان و اخلاق اسلامي»، «دين و علوم اسلامي»، «ادبيات داستاني و رمان» و «كتاب‌هاي كودك و نوجوان» برگزار مي‌شود. ارائه يك نظر بديع و جديد و حل يكي از مسايل نظري و يا راهبردي جامعه اصلي ترين ملاك ما براي ارزيابي آثار در گروه علوم قرآني و حديث بوده است.

وي ادامه داد: دو موضوع «ادبيات داستاني و رمان» و «كتاب‌هاي كودك و نوجوان» را به جشنواره چهارم اضافه كرديم به دليل اين كه در اين دو حوزه نسبت به مباحث ديني و محور قرار دادن آن ارزيابي مناسبي داشته بايم و بتوانيم با تشويق و ترغيب نويسندگان، خلاها را پر كنيم.

 

*ارزيابي 10 هزار و 817 عنوان كتاب و 64 پژوهش*

در ادامه نشست مجيد توسلي معاون علمي جشنواره نيز گفت: فعاليت جشواره چهارم از ارديبشت 89 با انشتار فراخوان جشنواره در نمايشگاه كتاب آغاز شد. علاوه بر اين براي بيش از 2 هزار و 500 ناشر در سراسر كشور فراخوان را ارسال كرديم. تا پايان 20 اسفند 89 كه آخرين مهلت براي دريافت آثار بود، 10 هزار و 817 عنوان كتاب و 64 پژوهش به دست ما رسيد. وي ادامه داد: اين آثار در 3 مرحله مورد داوري قرار گرفت كه 216 عنوان كتاب و پژوهش به مرحله نهايي گزينش راه پيدا كرد. بر اساس راي هيئت داوران در گروه علوم قرآن و حديث از 1178 كتاب و 30 پژوهش يك اثر برتر دو اثر شايسته تقدير ، در گروه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي از 1673 كتاب و 13 پژوهش يك اثر برتر و يك اثر شايسته تقدير، در گروه فقه و حقوق اسلامي از 704 كتاب و 11 پژوهش يك اثر برتر، در گروه فلسفه، كلام، عرفان و اخلاق اسلامي از 1446 كتاب و 5 پژوهش دو اثر شايسته تقدير، در گروه دين و علوم اسلامي از 1264 كتاب و 5 پژوهش، يك اثر برتر و يك اثر شايسته تقدير ، در گروه ادبيات داستاني و رمان از 1664 كتاب دو اثر شايسته تقدير و در گروه كتاب‌هاي كودك و نوجوان از 2888 كتاب يك اثر شايسته تقدير معرفي شدند.

 

*جوانگرايي؛مهمترين رويكرد جشنواره*

اين نشست با توضحيات داود ميرزايي مقدم معاون اجرايي جشنواره ادامه پيدا كرد.

وي مهمترين رويكرد جشنواره را جوانگرايي عنوان كرد و گفت: حدود 80 درصد از برگزيدگان جشنواره، جوان بوده اند. معرفي آثار برتر و تقويت بنيه فرهنگي ديني كشور اصلي‌ترين هدف جشنواره است به همين دليل از پرداختن به كارهاي جنبي در امور اجرايي جشنواره پرهيز كرده ايم.

ميرزايي مقدم ادامه داد: چهارمين جنشواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر با شعار اصلاح الگوي مصرف در سال جهاد اقتصادي بدون يك مراسم بزرگ، با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي و دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، هيئت داوران و منتخبان جشنواره در دفتر رييس صدا و سيما در هفته معلم برگزار خواهد شد. به برگزيدگان جشنواره علاوه بر تنديس و لوح سپاس ،سهميه حج عمره و جوايز نقدي تقديم خواهد شد.

 

 

سه‌شنبه 6 ارديبهشت 1390 - 12:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری