جمعه 17 مرداد 1399 - 22:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

نگاهي به سفرهاي استاني هيئت دولت از دريچه فرهنگي

 

 

 

سفرهاي استاني هيئت دولت که ابتکار بسيار جالب و موثري از سوي  جناب آقاي دکتر محمود احمدي نژاد رياست محترم جمهوري اسلامي ايران بود دستاوردهاي قابل توجهي در عرصه هاي مختلف به دنبال داشته است اما آنچه به عنوان ويژگي مهم اين اقدام مطرح است رويکرد فرهنگي آن است که برگرفته از عزم دولت نهم و دهم براي ارتقاي سطح فرهنگي و توسعه زيرساخت هاي فرهنگي جامعه مي‌باشد. هرچند ورود به تحليل و بررسي اقدام قابل تقدير دولت محترم در اين مختصر نمي گنجد  اما در اين مجال به برخي از آثار مهم رويکرد فرهنگي دولت محترم در سفرها استاني اشاره مي شود.

1 توسعه زيرساخت‌ها

توسعه و تحکيم زيرساخت‌هاي فرهنگي نقش بسزايي در آرايش فرهنگي جامعه و گسترش ساحت فرهنگ آحاد مردم و طبقات اجتماعي دارد. از اين رو نگاه زيرساختي فرهنگي در سفرهاي استاني حائز اهميت است. طي سفرهاي اول و دوم و همچنين سوم هيئت دولت در بسياري از استان‌ها با بهره‌مندي از برکات اين سفرها زيرساخت‌هاي متعدد فرهنگي ايجاد و يا ترميم شده و در نتيجه بايد منتظر آثار مثبت و فراگير آن در حوزه فرهنگي و اجتماعي باشيم.

2 رفع مظلوميت فرهنگي

مقام معظم رهبري(مدظله العالي) با تعابير گوناگون از مظلوميت فرهنگي در جامعه اظهار نگراني کرده و خواستار رفع مظلوميت از عرضه موثر و مهم فرهنگ شده اند. آنچه در رويکرد دولت نهم و دهم محسوس است رفع اين نگراني و زدودن غبار غربت از چهره بخش فرهنگ بوده و هست. تصويب هزاران طرح و اختصاص اعتبارات قابل توجه در حوزه فرهنگ که در جريان سفرهاي هيئت دولت انجام مي شود شاهدي بر اين مدعاست.

3 هدف گذاري صحيح

آنچه در زمينه رفع مظلوميت فرهنگي گفته شده اين شائبه را ايجاد مي‌کند که آيا رفع مظلوميت فرهنگي تنها با اختصاص اعتبارات کلان محقق مي شود؟ پر واضح است که چنين نيست چرا که در گذشته نيز اعتبارات زيادي در حوزه فرهنگ هزينه شده اما خروجي آن نه تنها مطلوب نبوده که ضد هدف نيز تلقي شده است. اقدام بسيار شايسته‌اي که در دولت دهم اتفاق افتاد رفع اين نگراني بزرگ بود که آيا صرف تخصيص اعتبار و هزينه کرد آن منجر به تحول فرهنگي منطبق بر نيازهاي واقعي جامعه و آرمان هاي نظام اسلامي مي گردد يا خير؟ براين اساس شاخص‌هاي معيني جهت پيشنهادات و  طرح ها در نظر گرفته شده و چرخه فرهنگي در ريل اصلي خود قرار گرفت، تکميل و تصويب عالمانه  آن اقدام خوبي است که براي تحقق اين هدف و جهت گيري جبهه فرهنگي صورت گرفت.

4 اولويت فرهنگي

انقلاب اسلامي که برگرفته از شعارها و شعورهاي ديني مطالبات ارزشي مردم بود با رهبري مراجع عظام، علما و روحانيون و با صورت مساجد، تکايا و هيئات مذهبي شکل گرفت و پيروز شد و تثبيت گرديد. بديهي است حفظ انقلاب و اسلام منوط به حراست از ماهيت اصلي و ريشه اي آن است و آن ماهيت فرهنگي و هويت ديني اين حرکت عظيم و مردمي است.

اين امر در صورتي محقق مي شود که بخش فرهنگ در اولويت بوده و از حاشيه به متن بيايد. اين اتفاق مبارک در جريان سفرهاي هيئت دولت واقع شده و رويکرد فرهنگي و اولويت دادن به برنامه هاي فرهنگي در اين سفرها به طور جدي و ملموس خود را نشان داد. اين اقدام که به خصوص با توجه به هجمه فرهنگي شديد و همه جانبه دشمن قابل تقدير است.

 5 توجه به پيوست فرهنگي

با نگاه محوري دولت به بخش فرهنگ و تعيين اولويت براي آن در سفرهاي استاني بحث مهم پيوست فرهنگي نيز که بارها مورد تاکيد مقام معظم رهبري(مدظله العالي) قرار گرفته و ضرورت انقلاب فرهنگي به حساب مي‌آيد در حال محقق شدن است. براين اساس نظام در تمامي عرصه هاي اقتصادي، نظامي، سياسي، علمي و غيره بايد از عقبه فرهنگي برخوردار باشد و چنانچه ذکر شد رويکرد دولت محترم نهم و دهم و در راس آن رياست محترم جمهوري اين مهم را تقويت و نهادينه کرد.

6 توزيع متوازن اعتبارات فرهنگي

دولت جناب آقاي دکتر احمدي نژاد با شعار عدالت محوري اعتماد رهبري دور انديش انقلاب و مردم بصير و آگاه را به خود جلب کرد و اين شعار را مبناي تصميم سازي‌ها و اقدامات خود نمود و مسير را براي اجراي عدالت در تمامي عرصه‌ها فراهم کرده و مي نمايد.

در اين ميان نگرش عدالت محورانه در توزيع اعتبارات فرهنگي در کشور نيز قابل توجه بود که خوشبختانه در سفرهاي استاني محقق شد. امروز به برکت اين نگاه متوازن جاي جاي کشور اسلامي از استان‌هاي مرکزي تا استان هاي مرزي از اعتبارات فرهنگي خوب و قابل توجهي برخوردارند و همراه با پيشرفت در عرصه‌هاي مختلف در بخش فرهنگي نيز گام هاي مهمي را بر مي دارند.

7 ايجاد انگيزه در اصحاب فرهنگ

بديهي است با نگاه دولت بخش فرهنگ و تقويت زير ساخت هاي آن دلگرمي و انگيزه مضاعفي در اصحاب فرهنگ ايجاد شده و آنان با عزمي راسخ همتي مضاعف و دلگرمي مضاعف در مسير اعتلاي فرهنگي نظام و مقابله هوشمندانه با تهاجم فرهنگي دشمن گام بر مي دارند.

 8- تقويت اصل 44

نکته مهم ديگري که در رويکرد دولت به چشم مي خورد تقويت اصل 44 و ايجاد انگيزه و مشارکت بخش خصوصي در عرصه هاي فرهنگي است بر اين اساس بخش ستادي  و صفي تفکيک شده اصل هدايت و نظارت در دستگاه هاي فرهنگي احيا شده و با مديريت صحيح و مشارکت دادن به بخش خصوصي انجام فعاليت هاي فرهنگي و آرايشي فرهنگي جامعه به خود مردم واگذار مي شود.

اين امر از سويي تصدي‌گري را در حوزه هاي اداري و دولتي به حاشيه رانده و از سوي ديگر طبقات مختلف مردم و تشکل هاي مردمي را در حوزه فرهنگ درگير مي کند که في نفسه اتفاق مبارکي است.

9 تشکيل جبهه فرهنگي

مقام معظم رهبري بارها در خصوص جنگ نرم دشمن و لزوم جبهه بندي و شکل‌گيري جبهه خودي در مقابل هجمه بي رحمانه فرهنگي دشمن تاکيد کرده اند. به نظر مي رسد  سفرهاي هيئت محترم دولت در شکل گيري و ساماندهي نيروهاي جبهه فرهنگي خودي نقش به‌ سزايي دارد چرا که برون سپاري فعاليت‌هاي فرهنگي اعتماد به مردم به خصوص جوانان و هدايت نظارت و تغذيه فکري مردم در حوزه فرهنگ براي تاثيرگذاري بيشتر در جامعه از جمله عوامل تشکيل جبهه فرهنگي انقلاب به شمار مي آيد که به برکت سفرهاي استاني دولت در حال انجام است.

 

 

 

چهارشنبه 31 فروردين 1390 - 13:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری