جمعه 16 خرداد 1399 - 19:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

داستان لبنان

 

داستان لبنان

زهره يزدان پناه قره تپه

انتشارات سوره مهر،1387

شابك: 8-457-506-964-978

قيمت: 2500 تومان

كتاب داستان لبنان درباره سفري است كه برگزيدگان جشنواره سلام بر نصرالله به آن راه يافته اند. اين جشنواره با طرح و برنامه ريزي از طرف انجمن قلم ايران و با حمايت و مشاركت سازمانها، نهادها و مراكز مختلف مانند موسسه فرهنگي هنري شهيد آويني، فرهنگ سراي پايداري، شهرداري تهران، خانه كاريكاتور ايران، حوزه هنري،‌موزه هنرهاي معاصر و ... در زمينه هاي مختلف شعر،‌عكس، فيلم ، كاريكاتور و ... برگزار شده است.

كتاب در ده فصل و به قلم زهره يزدان پناه مي باشد. عناوين فصلها عبارتند از: جلسه توجيهي، فرودگاه امام خميني، فرودگاه بيروت،‌موزه ملي بيروت، ديدار از شبكه المنار، صيدا، بعليك،‌مصاحبه با شبكه المنار، حاريصا و برج البراجنه.

در فصل اول نويسنده به جزئيات و چگونگي سفر به لبنان و آشنا شدن با همسفران مي پردازد. نويسنده در فصل دوم به رفتن به فرودگاه امام و منتظر شدن و سوار شدن در هواپيما و به برخي جزئيات در اين باره مي پردازد.

«... حدود ساعت شش و نيم صبح به وقت تهران به دوحه مي رسيم. پروازمان از دوحه به سوي بيروت ساعت 12 ظهر است. تا آن موقع بايد درفرودگاه دوحه بمانيم. فرودگاه دوحه كوچك است و شلوغ. به علت پروازهاي ترانزيت، مملو از جمعيت هاي متنوع كه بيشترشان از كشورهاي خاورميانه و شرق آسيا هستند؛ همه جلوي فروشگاه بزرگ فرودگاه جمع مي شوند. قرار مي شود همه ساعت يازده و ربع، دوباره همان جا بيايند. ساعت هايمان را با ساعت دوحه تنظيم مي كنيم  و بعد همه پراكنده مي شويم...»

رسيدن به فرودگاه بيروت و ديدار ميزبانان مسائلي است كه نويسنده در فصل سوم به آنها پرداخته است. نويسنده در فصل چهارم موزه ملي بيروت چنين معرفي مي كند:

« موزه ملي بيروت در سال 1930 ميلادي در 2طبقه ، ساخته شده است. در اين موزه، آثار دوره هاي مختلف تاريخ و تمدن لبنان در معرض ديد بازديدكنندگان، قرار داده شده است؛ دوره فترت ماقبل تاريخ، از يك ميليون سال قبل تاريخ-3200ق.م، عصر برنز 3200 ق.م- 1200ق.م، عصر آهن، عصر هلني، عصر رومي، عصر بيزانسي و ...

هنري كه دراينجا به كاررفته، آرت دكواست. يعني ساده است و هيچ نقشي در آن به كار نرفته است. مهندس آن، يك فرانسوي به نام پي ير دكواست. اين موزه نيز، آز آسيب هاي جنگ هاي داخلي در امان نمانده است...»

نويسنده در فصل پنجم به ديدار از شبكه المنار، مسجد امام مهدي شمس الدين، ديدار با سفير ايران و لبنان و روزنامه السفير مي پردازد و درباره شبكه المنار چنين مي گويد:

«شبكه المنار در 1990 توسط چند نفر كه مي خواستند طرح تازه اي براي اطلاع رساني به مردم از طريق رسانه داشته باشند تاسيس مي شود. اين شبكه، اوايل فقط در لبنان بود و در بقيه مناطق پخش نمي شد. اما از سال 2000 اين شبكه بطور رسمي شروع به فعاليت ماهواره اي هم كرد.

ابراهيم مزحات مي گويد:

شبكه المنار بطور خاص به تفكر حزب الله خيلي نزديك است از لحاظ ماهواره اي هم سعي مي كند وحدت مسلمين را نشان دهد. با اينكه خيلي از مردم مي گويند المنار، يك شبكه شيعي است، اما اين شبكه توانسته در خانه همه، هم در لبنان و هم در كشورهاي عربي باشد و همه مردم اين شبكه را نگاه كنند...»

موسسه امام موسي صدر، جنوب لبنان، قطعه تاريخي بعلبك، حرم حضرت خوله دختر امام حسين(ع)، مصاحبه با شبكه المنار، ميدان صلح و محل اعتصابات عليه دولت سينيوره، ديدار با جرج جرداق و كليساي القديس بولس، عناويني هستند كه در فصلهاي 9-6 به آنها پرداخته شده است.

مولف درباره حرم حضرت خوله مي گويد: «به حرم حضرت خوله مي رويم. مي گويند كه يكي از دختران امام حسين(ع) است. زماني كه كاروان اسرا، از راه بعلبك به شام مي رفتند، اين دختر خردسال، در بعلبك بيمار مي شود و از دنيا مي رود. امام سجاد(ع) او را در همان مكان دفن ميكنند و براي شناسايي مزار او در آن زمين برهوت، دانه اي گياه كنار قبر بر زمين مي كارند. كاروان حركت مي كند و مزار آن دختر و نيز آن دانه كوچك بر زمين كاشته شده باقي مي ماند...»

در فصل دهم نيز مولف بازگشت به ايران را آورده است و اينكه در اين سفر به دليل مشكلات داخلي لبنان نتوانستند به زيارت حضرت زينب و حضرت رقيه بروند بسيار ناراحت هستند.

 

 

 

يكشنبه 28 فروردين 1390 - 11:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری