پنجشنبه 19 تير 1399 - 10:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

جهاد فرهنگي؛ تلاشي معنوي و راهگشاست

 

 

فرهنگ اسلامي افزون بر تلاش مادي به تلاش معنوي هم به همان ميزان تلاش مادي و گاه  بيشتر ارج مي نهد. حال اگر اين فعاليت معنوي در راستاي اصلاح كردن و فراهم آوردن بسترهاي فرهنگي در حوزه نشر باشد به طور حتم در دراز مدت شاهد رشد فرهنگ معنوي و پا گرفتن اين مهم در ميان سطوح مختلف اجتماعي خواهيم بود. بنا به آموزه هاي اسلامي تنها با  انجام کارهاي مادي نمي توان جهاد اقتصادي مورد نظر سنت اسلام و شخص رهبري انقلاب را متجلي كرد. توسعه مطالعه مفيد، ابتدا به عنوان يك جهاد معنوي فرهنگي در كشور مي تواند آغازگر و محور فعاليت‌هاي فرهنگي و جهاد فرهنگي در كشور باشد. هر چند لازمه تحقق شعار جهاد فرهنگي و اقتصادي هم مطالعه و تحقيق دقيق است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، تسهيل تخفيف بالاي پنجاه درصدي عضويت در كتابخانه‌ها مي تواند انگيزه اي هرچند كوچك براي قشر كتابخوان و يا علاقمندان به مطالعه باشد. نمي توان حمايت متوليان فرهنگي را از فرهنگ نشر در كشور انكار كرد و يا كم رنگ جلوه داد. يكي از متوليان فرهنگي در استان ايلام براي افزايش مطلعه مفيد در استان ايلام تصميم دارد آثار مولفان و كتابخانه‌هاي عمومي اين استان را  در برنامه‌هاي صدا و سيماي ايلام معرفي كند.

همچنين، تحقيق و تفحص در اين امر، برنامه ريزي مدون، بودجه لازم، اجراي كارآمد سياست هاي فرهنگي وارد بر موضوع، تلاش و پوشش رسانه اي، برطرف ساختن موانع بر سر راه امر نويسندگي و نويسندگان و صنعت چاپ و نشر، ارتقاي كيفيت در توليد محتوا، فرايند توليد اين كالاي فرهنگي و توزيع، فراهم كردن زمينه و بسترهاي موثر فرهنگ مطالعه و گسترش آن در گستره جمعيتي كشورمان از ديگر ملزومات تحقق توسعه مطالعه مفيد در كشور در بازه زماني مطلوب است.

به يقين انجام اين امرمي تواند زمينه ورود افراد را به ميدان پهناور كتابخواني فراهم كند و راه را براي علاقمندان به اين مهم هموارتر سازد. برپايي نمايشگاه كتاب و مسابقه كتابخواني در مناسبت‌هاي مختلف سال 90 و ديگر ريز برنامه هاي اجرايي، در ميان مراكز فرهنگي و مدارس در مقاطع مختلف تحصيلي نيز مي تواند در كنار انجام فعاليت هاي نامبرده قرار گيرد.

لازم به يادآوري است، موفقيت واقعي در حوزه جهادفرهنگي زماني صورت مي گيرد که افزون بر جهاد مادي به جهاد معنوي هم بپردازيم.  متوليان در اين عرصه جهادي مي توانند پايگاه‌هايي را براي اجراي طرح اهداي كتاب و يا معاوضه كتابخانه‌هاي شخصي تعبيه كنند و اين راهكار مي تواند در كنار ساير برنامه هاي فرهنگي به جهت گستردگي جغرافيايي محلي، استاني، منطقه اي، كشوري و حتي بين المللي قرار گيرد و با پيروي از شعار سال گذشته - همت مضاعف، كار مضاعف _  بر دامنه جهاد فرهنگي موثر در كشور بيافزايد.

ارسال كتابخانه سيار روستايي به مناطق پرجمعيت فاقد كتابخانه نيز مي تواند ضمن گسترش عدالت اجتماعي، گامي در راستاي يكسان سازي  موقعيت هاي فرهنگي و فراهم سازي  زمينه هاي دسترسي به اين كالاي فرهنگي براي علاقمندان، باشد.

تعمير و تجهيز كتابخانه‌هاي استان و راه‌اندازي كتابخانه‌هاي محله‌اي  و اختصاص مكان هاي بي‌استفاده اداره‌ و نهادهاي مختلف به كتابخانه و آموزش شيوه هاي مطالعه موثر در ميان جمعيت كتابخوان و يا علاقمند به مطالعه  را هم مي توان از ديگر راهكارهاي توسعه فرهنگ مطالعه مفيد قلمداد كرد.

چنانچه نهضت مطالعه مانند نهضت سوادآموزي براي حل مشكل پايين بودن سرانه كتابخواني استانها پياده سازي شود، مي توانيم در دراز مدت شاهد تقويت فرهنگ مطالعه و شكلگيري بسترهاي لازم و موثر در كتاب و كتابخواني در كشور باشيم. همه اين تلاش و كوشش ها به نوعي تلاش مقدس محسوب مي شوند كه همانا به معناي جهاد اطلاق مي‌شود و در ضمن  تقويت كننده فرهنگ جهاد هم مي تواند باشد. در بيانات رهبر معظم انقلاب نيز داريم كه فرموده اند: «هر كس كه در راه روشنگري فكر مردم، تلاشي بكند، تلاشش جهاد ناميده ميشود.» حال آنكه  اين عرصه نيازمند بكار بستن نو‌آوري و خلاقيت فرهنگي است و به طور حتم در صورت موفقيت ثروت فرهنگي را هم  براي كشور به بار خواهد آورد. در صورتي كه كشور به اين ثروت فرهنگي دست يافت مي تواند  در سايه برنامه ريزي مدون و كارشناسي شده به ثروت اقتصادي نيز دست يابد چرا كه برخورداري از ثروت فرهنگي راه را  براي رسيدن به ثروت اقتصادي در كشور كوتاه تر مي سازد.

افزون بر مطالب فوق،  كوشش در عرصه جهاد فرهنگي خود به نوعي كوشش در عرصه مقابله با جنگ نرم است و مي تواند ما را آن قدر در اين حوزه قدرتمند سازد كه از دولايگي فرهنگي در كشورمان كاسته و به تقويت پايه هاي فرهنگي پرداخته و در گذر زمان در سايه مهندسي فرهنگي به صدور فرهنگ ملي خود نيز نائل آييم. فرهنگي كه خواهد توانست بر فرهنگ هاي ديگر مناطق جغرافيايي در جهان هم تاثير بگذارد.

گفتني است، اين افق با داشتن همت مضاعف، كار مضاعف و جهاد فرهنگي و گوش سپردن به فرامين مقام معظم هبري، قطعا دوردست نخواهد بود. ملت با استعداد ايران اسلامي به يقين مي تواند به اين امر مهم دست يابد.

 

 

 

 

 

 

يكشنبه 28 فروردين 1390 - 11:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری