جمعه 16 خرداد 1399 - 23:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

شناسايي 800 بانوي فعال در عرصه فرهنگ ديني

 

 

 

گروه برنامه ريزي ويژه بانوان به منظور ارتقاء سطح فرهنگ ديني بانوان کشور علاوه بر همکاري با سازمان ها و نهادهاي مختلف به اتخاذ تدابير لازم جهت ارتقاء سطح رشد فکري- فرهنگي بانوان در جامعه و تهيه و ارائه طرح ها و برنامه هاي تحقيقاتي مربوط به بانوان و پيگيري تا مرحله تصويب و اجراي آن برنامه ها در حيطه اختيارات سازمان تبليغات اسلامي مي پردازد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، به منظور الگو سازي و الگو دهي به بانوان مهمترين برنامه در دست اجراي گروه، حمايت از جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني است که با يک تشکل منسجم، توانمند و تأثيرگذار در استانها با نگرشي بومي زمينه ساز توسعه و ارتقاء فرهنگ ديني در حوزه بانوان هر استان است.

 اعضاء اين جمعيت در هر استان با همفکري در جلسات متعدد درصدد ارائه راهکارهاي متناسب با معضلات و نيازهاي فرهنگي منطقه خود هستند که به دليل اشتغال در ارگان هاي مختلف استان با ايجاد تعامل زمينه ارتقاء شاخص هاي فرهنگي حوزه بانوان استان را فراهم مي کنند.

 گفتني است براي اولين بار اختصاص رديف بودجه مستقل براي تحت پوشش قرار دادن بانوان فعال عرصه فرهنگ ديني ذيل شاخص اقشار تاثيرگزار در سال جاري محقق و به 29 استان کشور (به استثنائ استان بوشهر) ابلاغ شده است. اهم اقدامات صورت گرفته اين جمعيت در سال جاري عبارتند از:

 

** فعاليت هاي صورت گرفته توسط گروه برنامه ريزي ويژه بانوان در سال 1389

 -شناسايي و عضويت 800 بانوي فعال عرصه فرهنگي استان ها در جمعيت بانوان

-برگزاري 15 کارگاه توانمندسازي ويژه اعضاء جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني

-حمايت از برنامه پيشنهادي جمعيت در 10 استان که اعضاي جمعيت پس از شناسايي معضلات فرهنگي استان و اولويت بندي آنها به ارائه برنامه جهت رفع آن مشکل فرهنگي مبادرت ورزيده بودند .

 از مهم ترين اهداف گروه، توسعه فرهنگ عفاف و حجاب مي باشد که با رويکردهاي برنامه اي متنوعي همچون ارائه الگوي پوشش اسلامي (مانتوي اسلامي) به استان هاي کشور، حمايت از توليدکنندگان و فروشندگان عرضه کننده مانتوي اسلامي، همکاري با نهادهاي فرهنگي ديني بانوان و همچنين اجراي برنامه همياران پرورشي مدارس به شرح ذيل در تحقق اين هدف کوشيده است:

 -اجراي برنامه همياران پرورشي مدارس در 7 استان. شيوه اجراي کار بدين صورت مي‌باشد که 105 مبلغه فرهيخته که ساماندهي شده‌اند پس از گذراندن کارگاه تخصصي 4 روزه، به مدت شش ماه ( يک الي دو روز در هفته) در 105 مدرسه متفاوت استان‌هاي منتخب حضور يافته و به عنوان هميار پرورشي و پشتيبان فكري دبيران پرورشي در برنامه‌هاي تربيتي مدرسه به ايشان ياري مي‌رسانند.

 -برگزاري 7 کارگاه تربيت مدرس حجاب ويژه همياران پرورشي مدارس در 7 استان که در اين کارگاه ها ضمن ارائه بسته فرهنگي مورد نياز اين همياران حجاب دبيران پرورشي مدارس، 12 فعاليت صورت مي گيرد و در نهايت با اجراي عملي کارگاه نگرشي ديگر به حجاب که شيوه عملي روش تدريس حجاب مي باشد کارگاه خاتمه پيدا مي کند.

 -توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در 5 استان. در اين برنامه به منظور تشويق بيشتر اتحاديه هاي صنف توليدكننده و فروشنده پوشاك به توليد و عرضه مانتوهاي اسلامي از يك سو با ايجاد بازار فروش گسترده براي اين صنف آنان را به انجام اين کار ترغيب و از سوي ديگر با تجليل از بهترين توليدکنندگان و فروشندگان سراسر کشور از طريق اهداء کمک هزينه سفر حج در اختتاميه فعاليت ، همکاري ايشان در ترويج فرهنگ عفاف جلب مي‌شود.

 -ارائه کتب، نرم افزارهاي مختلف در خصوص حجاب و کليپ بانوي آيينه ها و حجاب به کارشناسان امور فرهنگي استان ها، همياران پرورشي مدارس و عموم مردم به منظور نشر فرهنگ فاطمي (س)

 -مشارکت در برگزاري اولين نمايشگاه ملي عفاف و حجاب در شهريور ماه که از جمله اقدامات صورت گرفته در اين نمايشگاه مي توان به تهيه و توزيع دو نوع بروشور در موضوع عفاف و حجاب با تيراژ 1000 و 2000 عدد ، تهيه و توزيع کارت دبيرخانه ستاد عفاف و حجاب ، معرفي سامانه پاسخگويي گفتمان هاي ديني با تيراژ 2000 عدد ، برگزاري تريبون آزاد در موضوع عفاف و حجاب و ... اشاره کرد.

 

**وبلاگ بانوان

 تبليغ و اطلاع رساني با بهره گيري از فضاي مجازي با توجه به اقتضائات دنياي کنوني منجر به ايجاد «وبلاگ بانوان» شد که با بضاعت اندک نيروي انساني گروه فعاليت جدي آن از مهر ماه آغاز شد به طور متوسط روزي 300-250 بازديد کننده دارد و تا کنون حدود 103 هزار بازديد کننده داشته است.

 

**کارگروه تخصصي زنان

 اين گروه به منظور ارتقاء سطح فرهنگي و توانمندي بانوان در حوزه فرهنگ ديني در 21 کميته و کارگروه تخصصي زنان در سطح ملي عضويت و همکاري دارد که از آن جمله مي توان به همکاري با بسيج جامعه زنان کشور، مرکز امور زنان و خانواده، معاونت بررسي دفتر رهبري، وزارت کشور، صدا و سيما و شوراي شهر استان کهکيلويه، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان دارالقرآن الکريم، سازمان ارتباطات اسلامي، شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، وزارت کشور و مرکز برسي ها استراتژيک رياست جمهوري، کميته امداد امام خميني (ره)، سازمان ملي جوانان، وزارت آموزش و پرورش، شهرداري و ... اشاره کرد.

 

**ساير اقدامات گروه بانوان:

 -بازرسي از فعاليت هاي بانوان در مأموريت استاني ( 45 نفر روز)

-بيش از 420 مورد پاسخگويي و مکاتبه با استان ها و ساير نهادها و

بخش هاي مختلف سازمان

-مشارکت در برگزاري دومين همايش بزرگ روز خانواده

- برگزاري نشست هم انديشي کارشناسان امور فرهنگي بانوان استان ها

 

**تشويقات گروه بانوان:

 -دريافت لوح تقدير و تنديس اولين نمايشگاه ملي عفاف و حجاب به دليل نگاه حداکثري به ارائه محتواي مطالب و جذب بالاترين ميزان مخاطب و تعامل مناسب به عنوان غرفه برتر

-دريافت دو لوح تقدير و تنديس دومين همايش بزرگ روز خانواده

-دريافت 3 تقديرنامه از معاونت محترم امور فرهنگي و تبليغ سازمان به دليل فعاليت مؤثر

-دريافت دو تقدير نامه از مديرکل محترم امور فرهنگي سازمان

 

 

شنبه 27 فروردين 1390 - 9:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر