دوشنبه 23 تير 1399 - 6:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

حوزه هنري پويا در حوزه هنر و فرهنگ

 

 

در پايان ماه فرودين سال جديد شاهد برگزاري جشنواره هاي بسياري از سوي حوزه هنري مركز و استان هاي سازمان تبليغات اسلامي، هستيم. اين نشان از پويايي حوزه هاي هنري به عنوان يكي از مراكز تاثيرگذار فرهنگي و ادبي در كشور است. از سوي ديگر مخاطبان بسياري تمايل به شركت در اين جشنواره ها هستند. با نگاهي كوتاه به كارنامه شركت كنندگان در اين جشنواره مي توان دريافت كه بسياري از شركت كنندگان خود از دانش آموختگان بخش هاي مختلف هنري و ادبي اين حوزه هاي هنري به شمار مي روند كه اكنون با پشت سر گذاردن دوره هاي آموزشي با هم به رقابت مي پردازند. بخش هاي مختلف حوزه هاي هنري ارتباط خود را با اين افراد قطع نمي كند و آن ها را به عنوان منابع انساني مي انگارد كه نيازمند حمايت، پشتيباني و ... است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، عليرضا كريمي، از هنرمندان حوزه هنري؛ اين مركز را يکي از مراکز قدرتمندي مي داند که از پس از انقلاب توانسته با برنامه ريزي منسجم به پيش رود و به اهداف عالي خود دست پيدا کند.

او معتقد است: «هنرمندان برخاسته از حوزه هنري امروز استاداني برجسته هستند. البته طبيعي است که انتظار داشته باشيم اين فعاليت ها نيز افزايش پيدا کند و جشنواره هاي متنوع تري با موضوعات مختلف و برنامه ريزي هاي دقيق برگزار شود و تخصصي بودن مهم ترين ويژگي آن ها باشد و هيچ يک خداي نکرده از روي رفع تکليف نباشد. تا بتوانيم در آينده نيز پيشرفت چشمگيري داشته باشيم.»

 پيرو مطالب فوق يكي از اين جشنواره ها، برگزاري نخستين جشنواره‌ ملي فيلم و عكس جلوه هاي آب با مشاركت شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور و شركت آبفاي شهري استان اصفهان است. اين جشنواره در دو بخش فيلم مستند كوتاه، داستاني كوتاه، انيميشن كوتاه و عكس با اهداف زير در نيمه‌ي نخست تيرماه سال 1390 برگزار مي‌شود.

جلب توجه افكار عمومي ايران و جهان به حفاظت از رودخانه‌ي هميشه جاري زاينده رود، معرفي توانمندي‌هاي شركت آب و فاضلاب استان اصفهان به عنوان يك شركت مادر و پيشگام در صنعت آب وفاضلاب از ديگر اهداف تعيين شده براي نخستين جشنواره ملي فيلم و عکس جلوه‌هاي آب است.

از ديگر اهداف اين جشنواره مي‌توان به مستندسازي فعاليت‌ها و پيشرفت‌هاي حاصله در صنعت آب و فاضلاب، رونق صنعت گردشگري با بهره‌گيري از ابزارهاي رسانه‌اي ملي و بين المللي اشاره كرد.

حوزه هنري استان زنجان هم به تازگي اقدام به برگزاري جشنواره استاني عکس تعاون در دو بخش آماتور و حرفه‌اي و در دو مرحله استاني و ملي، كرده است. گسترش فرهنگ تعاون در بين اقشار مختلف، بررسي اهميت و نقش تعاون در توسعه ملي و اهميت نقش تعاون در اتحاد و انسجام ملي از جمله اهداف برگزاري اين جشنواره است.

جشنواره ديگر، نخستين جشنواره‌ي سراسري شعر كوتاه و داستان كوتاه‌كوتاه حوزه هنر کرمان با موضوع آزاد است.  فراخوان جشنواره‌ي ادبي «آن» در رشته‌هاي شعر كوتاه سنتي (رباعي و دوبيتي)، شعر كوتاه نو (نيمايي و آزاد؛ حداكثر 10سطر) و داستان كوتاه‌كوتاه (يك‌صفحه؛ حداكثر 177كلمه) منتشر شده است. شاعران و داستان‌نويسان كشور براي شركت در اين جشنواره بايد در رشته‌ي شعر كوتاه، 7 اثر  و در رشته‌ي داستان كوتاه‌كوتاه 3 اثر بفرستند.

همچنين بخش ويژه‌ي اين جشنواره‌ي كشوري، «كتاب» است. شاعران و داستان‌نويسان كشور براي شركت در اين بخش بايد سه نسخه از مجموعه ‌شعر كوتاه و يا مجموعه‌ داستان كوتاه‌كوتاه خود را بفرستند. كتاب بايد در سال 1388 يا 1389 منتشر شده باشد. حوزه هنري استان كرمان، معاونت فرهنگي ‌اجتماعي شهرداري كرمان، شركت ملي صنايع مس ايران و باشگاه فرهنگي ورزشي صنعت مس در برگزاري اين جشنواره مشاركت دارند.

شاعران و داستان‌نويسان كشور مي توانند آثار خود را به نشاني دبيرخانه جشنواره‌ي «آن» (كرمان، صندوق پستي: 435-76175) و يا به نشاني اينترنتي: aan.award@gmail.com  بفرستند و براي دريافت اطلاعات بيش‌تر با شماره تلفن 2262670-0341 تماس بگيرند.

بنا بر اين گزارش، سومين جشنواره منطقه‌ايي نسلي از آفتاب در رشته‌هاي مقاله نويسي، ايده پردازي، شعر، داستان نمايشنامه، فيلمنامه، گرافيک، عکس، نقاشي و موسيقي عاشيقي در دو بخش آزاد و دانش آموزي از سوي حوزه هنري آذربايجان غربي برگزار مي‌شود. آينده پژوهي انقلاب اسلامي، مصرف زدگي و اخلاق فردي، نعمت ها و مسئوليت در نگاه اسلام، آموزه هاي دني و ونقش آنها در زندگي معاصر انسان هاي معاصر، هنر پايداري در آذربايجان غربي و دفاع مقدس و جوانان از موضوع هايي هستند که در اين جشنواره به آنها پرداخت شده است.

سومين جشنواره منطقه‌ايي نسلي از آفتاب به كوشش حوزه هنري استان آذربايجان غربي، و همکاري برخي از سازمان ها و دستگاه هاي فرهنگي و هنري استان در سطح منطقه‌ي شمالغرب کشور برگزار مي‌شود.

همچنين، حضور موفق خانه عکاسان ايران در جشنواره عکاسي فرانسه، سفير كشور سودان: مرکزي مانند حوزه هنري در سودان ايجاد مي کنيم، حضور درخشان خانه عکاسان ايران در جشنواره بين المللي بلغارستان،«5 آذر گرگان» در گلستان فيلم مي‌شود،نشر نخستين کتاب تئاتر و نمايش استان خوزستان، راه اندازي نخستين بانک پژوهشگران هنري خراسان شمالي، کلاه برنزي به هنرمند اصفهاني رسيد، مجموعه جديد شکرستان از شبکه دو پخش مي‌شود و ماهنامه «تاک توس » حوزه خراسان رضوي حائز رتبه شد از جمله تيترهاي منتخب از پورتال حوزه هنري است كه به خوبي نشانگر حركت پويا و درخشش اين مركز و هنرمندان اين حوزه هنري در ابتداي سال جاري است.

در اين هفته نيز ديدار سفير كشور سودان با رييس حوزه هنري را در اخبار حوزه هنري داشتيم. در طي سفر سابق وزير فرهنگ سودان به ايران مباحث فرهنگي زيادي مورد بررسي قرار گرفت، و در بازديد سال جاري نيز هر دو بر ايجاد شرايطي براي همکاري و تعامل هنرمندان دو کشور ايران و سودان موافق بوده و براي برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي استقبال و همکاري خود را اعلام كردند تا پلي براي صدور فرهنگ ملي هر دو كشور باشد.

گفتني است، آنچه از جريان فرهنگي و هنري حوزه هنري برمي آيد، اين جوزه مهم ترين نهادي است که کوشيده از جنبه‌هاي مختلف مانند برگزاري نمايشگاه هاي عکس، جشنواره هاي تئاتر و موسيقي، توليد کتاب هاي رمان و داستان و ... به توانايي هنرمندان اعتلا ببخشد و در اين ميان سهم بسياري داشته است. اگرچه در اين راه فراز و نشيب هايي را طي کرده و برخي موانع را نيز پشت سر گذاشته است.

 

 

دوشنبه 22 فروردين 1390 - 14:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری