سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 21:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

طريق هدايت در كلام ولايت

 

 

 

طريق هدايت در كلام ولايت – تبيين اجمالي مباني انقلاب اسلامي

تاليف : مجيد محتشميان

چاپ و شمارگان : اول ، 1389 – 3000 نسخه

ناشر : شركت چاپ و نشر بين‌الملل

 

كتاب حاضر در يك مقدمه و چهارده فصل با عناوين نگاهي به فرهنگ انقلاب ، لزوم حكومت اسلامي ، پويايي مكتب انقلاب ، سابقه انقلابي ؛ معيار ارزش ، انقلاب و تبليغات ، آزادي تفكر و عقيده ، انتقاد ؛ تكليفي اسلامي ، جدايي دين از سياست ، گام چهارم انقلاب ؛ رفتارگرايي ديني ، نگاهي به رسانه‌هاي گروهي جهان ، زمينه‌هاي حاكميت و رشد اسلام آمريكايي ، زندگي ديني ؛ پيش از ظهور ، مرزباني اتقلاب و همچنين رابطه تحقق انقلاب جهاني اسلام با خودآگاهي تاريخي مسلمانان به تبيين اجمالي مباني انقلاب اسلامي مي‌پردازد .

نويسنده كتاب در مطلع سخن خود در ابتداي كتاب به اين مطلب اشاره مي‌كند كه جريان پوياي نظام اسلامي در نفس و ماهيت حيات خود سيري رو به تعالي را طي نموده است ، لاكن آنچه كه در گذر زمان ممكن است موجبات خمودي و كم‌تحركي اين جريان الهي و ارزشي را باعث ‌مي‌شود ، غبارآلود شدن مفاهيم بلند و عميقي است كه بنيان و ستو‌ن‌هاي انقلاب اسلامي برآنها استوار گرديده است . از ديدگاه محتشميان آنچه مي‌توانسته علت‌العلل تمام وقايع حوادث تلخ و ناگواري باشد كه براي انقلاب اسلامي به وقوع پيوسته باشد تا آن وقايع دستاويزي براي دشمنان براي جسارت يافتن و پنجه كشيدن به چهره پاك دين و نظام اسلامي شود غفلت عده‌اي خواص و عوام از مباني و مفاهيم بلند و اصيل انقلاب اسلامي است كه همين امر باعث شده در فضاي غبارآلود فتنه ، جماعتي كه شاخص و قدرت تميز نداشته‌اند نتوانند به صراحت و روشني ، حق و باطل را از هم تشخيص بدهند و لاجرم در گرداب جريان فتنه گرفتار شدند .

مولف آشوب‌هاي بسيار ناگوار جريان فتنه پس از انتخابات دوره دهم رياست جمهوري در تابستان 1388 را كه در اوج  اين حوادث تلخ دشمنان اسلام و بازي‌خوردگان داخلي به ساحت مقدس و منور سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله‌الحسين ( ع ) و ائمه معصومين ( ع ) هتاكي نمودند را انگيزه شكل‌گيري مجموعه طريق هدايت در كلام ولايت مي‌داند .

نويسنده كتاب در مقدمه خود بر روي اين مساله تاكيد مي‌كند كه در اين كتاب سعي شده در چهارده فصل ضمن مروري اجمالي بر برخي مباني و ارزش‌هاي بنيادين انقلاب اسلامي ايران – كه حاصل مجاهدات ، رشادتها و مبارزات مردم آگاه و مومن ميهن ايران اسلامي بوده و بهاي آنرا با خون‌هاي پاك  شهدا ،‌ اسارت ، شكنجه و زجر انقلابيون پرداخت شده است – آن‌ها را از منظر و مرئاي معمار و بنيانگذار انقلاب اسلامي حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه – و همچنين هدايت هاي مقام معظم رهبري مدظله‌العالي – كه سكان سفينه نجات انقلاب اسلامي را بدست گرفته‌اند و آنرا در جهت اهداف عاليه‌ي كه امام ( ره ) براي رسيدن به آن اوج عزت ، تعيين و ترسيم نموده بود ، هدايت نموده‌اند – مورد بررسي و كنكاش نظر قرار دهد .

فصل اول كتاب حاضر به بررسي موضوعاتي همچون ماهيت فرهنگ انقلاب ، مبارزه بي‌امان با ظلم و استكبار ، خودباوري و عدم وابستگي ، عدالت اجتماعي و حمايت از محرومان ، آفاق عاشورا ، عينيت آرمان عاشورا در دفاع مقدس ، فرهنگ ناب محمدي ( ص ) ، انحراف دين و نجات جهان مي‌پردازد . در فصل دوم كتاب با عنوان لزوم حكومت اسلامي مولف اشاره مي‌كند كه آنچه امروز به عنوان حكومت اسلامي در اين مرز و بوم شاهد آن هستيم دستاوردي است گران كه بهاي سنگيني تاكنون براي آن پرداخت شده است . حكومت‌ها و نظام‌ها با تلاش توده‌‌ها و انسان‌هاي ايثارگر و مومن شكل مي‌گيرد اما ناگزير مسائل آن درصحنه عمل بر عهده افراد خاصي به عنوان دولت گذاشته مي‌شود و اين دولت‌ها هستند كه با برنامه‌ريزي صحيح ، رعايت ارزش‌ها ، توجه به توانها و مقتضيات مي‌توانند روح عزت و صداق را در ملت زنده كنند و جامعه را به پويايي و حيات برسانند .

ذيل عناوين پويايي مكتب انقلاب و سابقه انقلابي ؛ معيار ارزش در فصول سوم و چهارم به موضوعاتي همچون جنا‌ح‌ها و محكمات انقلاب ، تهذيب نفس ، مقدس‌نماها ، دسته‌بندي‌هاي سياسي ، مراتب نيت ،‌ مطالعه در حالت پاكان و مخلصان ، مباني ارزش ، پذيرش مردم ، شيوه‌هاي گوناگون برخورد استعمار با ارزش‌ها ، معيارگرايي گسترش مناظرات علمي ، فرق نقد انديشه و نقد انديشه‌گر ،‌ حفظ مرزهاي عاطفي و انساني با نقد و همچنين حكومت در قانون اساسي پرداخته مي‌شود .‌

انقلاب و تبليغات و آزادي تفكر و عقيده از ديگر فصول بعدي كتاب محتشميان مي‌باشد كه در آنها در ادامه مباحث خود به تبيين مباني انقلاب اسلامي مي‌پردازد . در فصل ششم مولف به بيان اين مطلب مي‌پردازد كه تاكيد پيوسته مقام معظم رهبري مدظله‌العالي  و قانون اساسي بر نقش مردم در حكومت همراه با تثبيت ولايت فقيه و شئون آن ، اين انديشه را تبيين نمود كه اين دو در تعارض با يكديگر نيستند ؛ قابل جمع و بلكه واجب‌الجمع‌اند .  در اين فصل به اصل نفي سلطه ، قاعده نفي اكراه ، خلافت انسان ، شوراء ، خطاب‌هاي متوجه جامعه ، نياز طبيعي و همچنين روايات خاص در زمينه مردم و حاكميت بعنوان دلايل لزوم شركت مردم در زمينه‌ سياسي و در نتيجه مشروعيت انتخابات اشاره مي‌شود .

فصول هفتم و هشتم كتاب حاضر با عناوين انتقاد ؛ تكليفي اسلامي و همچنين جدايي دين از سياست به واكاوي مسائل مهمي همچون اثرات منفي جلوگيري از انتقاد ، شيوه برخورد با مشكلات اجتماعي ، بازگشت به خويشتن اسلامي و مسئوليت انقلاب مي‌پردازد .

فصل نهم كتاب طريق هدايت در كلام ولايت  با عنوان گام چهارم انقلاب ؛ رفتارگرايي ديني به اين مساله توجه مي‌كند كه آنچه امروز بعنوان وظيفه انقلابي و ديني مطرح است و نظام اسلامي و زماني كه در آن به سر مي‌بريم آن را  مي‌جويد و مي‌خواهد ، استقرار و نهادينه كردن ارزش‌ها و اخلاق و آداب اسلامي است .  محتشميان ادامه مي دهد كه مقصود اين نيست كه با بخشنامه و دستورالعمل به مردم  و مديران و كارگزاران نظام ، اخلاق اسلامي بياموزيم بلكه هدف اينست كه آنچه در روزها و ماهها  و سالهاي نخستين پيروزي رخ نمود و روحيه‌ها را از حالي به حالي گرداند  و ارزش‌ها را در رفتار و گفتار يكايك مردم متبلور ساخت بعنوان يك فرهنگ و خلق وخوي بنيادي در جامعه عملي شود .

ادامه مطالب كتاب با عناوين شيوه عمل رسانه‌هاي گروهي استكبار جهاني ، جلوگيري از اصلاحات اساسي ، اهداف سازمان‌هاي جاسوسي ، محاصره همه جانبه كشورهاي مستقل ، گسترش سرمايه‌گذاري‌ها و بازاريابي‌ها ،‌ شيوه خبريابي سازمانهاي جاسوسي ، القاء وحدت ايدولوژي ، سلطه نظامي ،‌ انحراف اسلام آمريكايي تبلور اسلام ، زراندوزي و تكاثر طلبي ، اعتقاد به مكتب و رهبر ، امپرياليسم و تاريخچه آن ، انگيزه پيدايش امپرياليسم از ديدگاه اسلام ، مباني مبارزه با استكبار ،‌ ابعاد مبارزه با آمريكا ، مبارزه اقتصادي ، تبليغاتي ، سياسي ، نظامي و شيوه مبارزه با آمريكا در فصول دهم و يازدهم كتاب حاضر با عناوين نگرشي به رسانه‌هاي گروهي جهان و زمينه‌هاي حاكميت و رشد اسلام آمريكايي مورد كنكاش قرار مي‌گيرد .

فصل دوازدهم كتاب حاضر زندگي ديني ؛ پيش از ظهور نام دارد . در ابتداي اين فصل نويسنده كتاب چگونگي زندگي ديني در عصر انتظار با توجه به شاخص‌هايي كه زواياي آن را به گونه‌اي جداي از يكديگر نشان مي‌دهد را در دو محور شرح چگونگي انديشه ديني و شاخص‌هاي دينداري شرح مي‌دهد . از ديدگاه مولف انتظار باوري است  به عمل كه در زندگي انسان منتظر در قالب كرداري خاص تجسم مي‌يابد . محتشميان دست روي دست گذاشتن و بي هيچ كنشي خود را منتظر دانستن را تفسيري منافقانه از انتظار مي‌داند . از نظر وي انتظار اعتقادي است در گرو عمل كردن به آنچه كه فرهنگ انتظار ايجاب مي‌كند .  انتظار چشم داشتن به حاكميتي است كه در آن ناپاكان ظالمان متظاهران بي‌اعتقاد  و معتقدان بي‌كردار به شمش عدالت و ديانت سپرده مي‌شوند .  در ادامه نويسنده گسترش زمينه‌هاي ناباوري ، افزايش انگيزه‌هاي انحراف و گريز از دين را از مهم‌ترين انگيز‌ه‌هايي مي‌داند كه در اين دوران دينداران را با آزمايش‌هاي اعتقادي و عملي رو به رو مي‌سازد . همچنين در ادامه اين فصل تورم انساني در سيستم اداري ، پيچيدگي‌هاي اداري ، بي‌توجهي به قانون اهم و مهم ، بي‌دقتي در انتخاب نظار ، شبكه‌هاي متعدد نظارت و همچنين جو التهاب از جمله موانع نظارت به شمار مي‌آيند .

ميدان‌يابي مخالفان ، دلزدگي از حركت‌هاي سياسي و انقلابي‌گري ،‌ همرنگي با منحرفان ، صعوبت مبارزه با منحرفان ،‌ بي‌اعتبار گشتن مباشران انقلاب ، حافظه تاريخي ملت‌ها ، تحريف تاريخ اسلام ، تغيير زبان بومي ،‌ مبارزه با آداب و رسوم محلي ، جعل هويت تاريخي براي اقوام و همچنين فصل شكفتن آرمان‌ها در فصول پاياني كتاب با عناوين مرزباني انقلاب و رابطه تحقق انقلاب اسلامي با خودآگاهي تاريخي مسلمانان مورد بررسي و به خوانندگان كتاب طريق هدايت در كلام ولايت ارائه مي‌شود . در پايان مجيد محتشميان تاكيد مي‌كند كه امروز اراده و عزم كارگزاران در قواي مختلف ميهن عزيز ايران ، اعتلاي ايران اسلامي است كه اين عزم و اراده مي‌بايست در برون داد تصميم‌ها و عملكردها به روشني قابل رويت باشد .

طريق هدايت در كلام ولايت نوشته مجيد محتشميان در در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 95000 ريال توسط شركت چاپ و نشر بين‌الملل انتشار يافته است .

 

 

 

يكشنبه 21 فروردين 1390 - 9:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری