سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پيام محراب

 

 

پيام محراب / ربيع‌الثاني و جمادي الاول

تهيه و تنظيم : حسين فتحي

طراحي جلد : هادي ناصري

چاپ و شمارگان : سوم ، 1390 – 10000 نسخه

ناشر : دفتر هنر و ادبيات هلال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

 

پيام محراب با اين مقدمه آغاز مي‌شود كه ثانيه‌ها مي‌گذرند و عيد آيد تا به تجديد و تحويل و تقليب دل‌ها و جان‌ها تازه شويم و پرگشاييم در ملكوتي از جنس آشناتر شدن و مهرباني كه عيسي مسيح ( ع) گفت : اي پرودگار ما ، بر ما از آسمان مائده‌اي نازل كن تا عيدي از برايمان باشد . از عيد _ اگر مائده‌اي آسماني در ميان نباشد با طعم صله رحم و عيادت و رافت و تبسم و تكريم يتيم رسيدگي به نيازمندان و دستگيري درماندگان _ رسمي كهنه و خشك بر جاي مي‌ماند ، و درختي پوسيده و بي‌جوانه كه هر قدر تزيين و تشريف و رنگ‌آميزي بر آن ببندي ، باز هم نه دلي را در كرانه‌‌هاي مهر و روشنايي به پرواز درمي‌آورد و نه دستي را به شاخه‌هاي شهود و معرفت مي‌رساند . بايد از همين لحظه تصميم بگيريم نهال دل‌هايمان را با نام خدا و ميلادش تذكري است به دلها « بصيرت » را و دانايي را و «ولايت»پذيري را ، با اينهمه در انتهاي همين ماه ،‌ نسيمي سوگوار از روياي آسمان مي‌گذرد و دلها را به ايام نخستين فاطميه فرا مي‌خواند ،‌ با اينهمه هنوز غنچه‌هاي ياس نشكفته است و ذهن باغ گل سرخ ،‌ پر از مرثيه‌هاي ناگفته است ، يا زهراء !

« امروز روز شادي و امسال سال گل » عنوان شعري از مولاناست كه در ادامه مطالب پيام محراب مي‌آيد :

امروز روز شادي و امسال سال گل

نيكوست حال ما كه نكو باد حال گل

گل را مدد رسيد ز گلزار روي دوست

تا چشم ما نبيند ديگر زوال گل

خاموش باش و لب مگشا خواجه غنچه‌وار

مي‌خند زيرلب تو به زير ظلال گل

پيام محراب در صفحات خود از 1 فروردين 1390 / 16 ربيع‌الثاني تا 31 فروردين / 16 جمادي‌الاول به بيان احاديث و پرسش و پاسخ مي‌پردازد . هيچ نوروزي نيست مگر اينكه ما در آن روز منتظر فرج هستيم ؛ زيرا نوروز از روزهاي ما و شيعيان ماست  / امام صادق (ع )  ، ديد و بازديد ( بذر ) محبت را مي‌روياند / رسول مكرم اسلام ( ص ) ، رحمت ( خداوند ) بر مردمي كه در ميان آنها قطع كننده رحم باشد ، فرود نمي‌آيد  / رسول مكرم اسلام ( ص ) ، هيچ چيز به اندازه ديدار برادران از يكديگر به خاطر خدا ،‌ ابليس و لشكر او را در هم نمي‌كوبد / امام كاظم ( ع )‌،‌ بزرگسالان خود را احترام كنيد و صله ارحام به جاي آريد / امام صادق ( ع ) ، كسي را كه به خاطر خدا دوستش داري ، به غذاي خود ميهمان كن / پيامبر مكرم اسلام ( ص ) ،  خويشتنداري ، شهوت را ضعيف مي‌كند / امام علي ( ع ) ، با مردم آنگونه رفتاركن كه دوست داري با تو رفتار كنند / امام حسن ( ع ) از جمله احاديثي است كه در هر روز در پيام محراب بيان شده است .

 پرسش و پاسخ روز 26 فروردين / 11 جمادي الاول به شرح زير در پيام محراب بيان مي‌شود :

" آيا وطن قبلي زن براي شوهر ، يا وطن قبلي شوهر كه در حال حاضر در آن ساكن نمي‌باشد براي زن وطن محسوب مي‌شود ؟

پاسخ : آيات عظام فاضل ، مكارم : خير ،‌ وطن محسوب نمي‌شود .

آيت‌اله بهجت : خير ، مگر با شرايط اتخاذ وطن شود .

آيت‌اله سيستاني : وطن شوهر يا زن براي ديگري حساب نمي‌شود .

آيت‌اله صافي : وطن قبلي زن براي مرد و همچنين وطن قبلي مرد براي زن وطن محسوب نمي‌شود .

آيت‌اله تبريزي : زن و شوهر در وطن هريك مستقل هستند ، وطن يكي به ديگري ارتباط ندارد و وطن اصلي تا از آن اعراض نشده به وطن بودن باقي است و محل سكونت اتخاذي مادام‌العمر وطن محسوب مي‌شود و جايي كه قصد دارد مدت طولاني مثل ده سال در آن بماند در آنجا مسافر محسوب نمي‌شود  .

پيام محراب با تهيه و تنظيم حسين فتحي در تيراژ 10000 جلد توسط دفتر هنر و ادبيات هلال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي انتشار يافته است .

 

 

 

 

يكشنبه 21 فروردين 1390 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری