شنبه 17 خرداد 1399 - 11:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

ميلاد بهاري

 

با عنوان «حافظ هفت» سفرنامه رهبر انقلاب به شيراز به نمايشگاه کتاب تهران مي رسد

 

 

پرداختن به روايت سفر شخصيت هاي برجسته از گذشته هاي دور مورد توجه نويسندگان خوش ذوق بود و آنها به فراخور آن شخصيت و اهميتي که داشت شروع به روايت اين سفرها مي کردند و البته اين کار بيشتر در قالب سفرنامه بود و قالب هاي ديگر کمتر مورد توجه قرار مي گرفت.اوايل سال گذشته بود که خبري منتشر شد که اکبر صحرايي نويسنده شيرازي در حال نوشتن رماني در مورد سفر مقام معظم رهبري به استان فارس با عنوان «حافظ هفت» است و گويا قالبي هم که اين نويسنده برگزيده روايت داستان اين سفر به صورت رمان است.کاري که تاکنون در اين زمينه انجام نشده و آن گونه که خود وي مطرح کرده اثر متفاوتي خواهد بود.اكبر صحرايي متولد 1339 شيراز است. وي تحصيلات خود را تا مقطع كارشناسي رشته مديريت ادامه داده است. صحرايي قبل از انقلاب مطالعه را به صورت جدي با داستان‌هاي محمود حكيمي‏، جلال آل احمد‏ و آثار كلاسيك جهان آغاز كرد و نويسندگي‌اش را مديون جنگ مي‌داند.با پايان جنگ با نوشتن خاطرات خود و دوستان از آن دوران ، نويسندگي را به صورت حرفه‌اي تجربه كرد به طوريكه خاطرات و بعدها داستان ‌هايش در مجله‌ي تخصصي كمان ، روزنامه‌ي ايران ،ماهنامه‌ي عصر پنج شنبه، خبر جنوب‏، عصر و ... به چاپ رسيد. مجموعه داستان جنگ به نام «كانال مهتاب» اولين كتاب صحرايي است كه در سال ١٣٧٨ به چاپ رسيد. يك سال بعد از انتشار اين كتاب، مجموعه داستان «هزار و نه» را منتشر كرد. كتاب بعدي وي نيز مجموعه داستاني با عنوان «خمپاره خواب آلود» بود كه موضوعي طنز دارد در سال ١٣٨٢ به چاپ رسيد و مورد استقبال علاقمندان ادبيات قرار گرفت.از ديگر کتاب هاي اين نويسنده مي توان به مجموعه داستان کوتاه «آنا هنوز مي خندد» و ... اشاره کرد.در خبرها آمده است که صحرايي اعلام کرده رمان «حافظ هفت» در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از سوي انتشارات سوره مهر عرضه خواهد شد.با او درباره چگونگي تدوين اين کتاب و همچنين انتشار آن گفت و گو کرده ايم که مي خوانيد.

 

در ابتدا در مورد نگارش رمان «حافظ هفت» کمي توضيح دهيد و اينکه چه شد که تصميم گرفتيد سفر مقام معظم رهبري به شيراز را که در سال 1387 بود  را به صورت رمان درآوريد؟

سفارش نگارش سفرنامه حضرت آيت الله خامنه اي به استان پيشنهاد تدوين سفرنامه اي در خصوص سفر نه روزه رهبر انقلاب به شيراز در نوروز 87، توسط محسن مومني؛ مدير حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در حدود يک سال و نيم پيش به من ارائه شد. از همان زمان مشغول مطالعه و پژوهش درباره موضوع، سفرنامه هاي ديگري که درباره سفرهاي ايشان نوشته شده است و ... شدم و در نهايت به دوستان پيشنهاد کردم که اين اثر در قالب سفرنامه نباشد بلکه رمان باشد که پس از بررسي هاي انجام شده پيشنهاد من تصويب شد.

شيوه روايت اين سفر به چه صورتي است؟

اين رمان در (9پياله)، كه به معناي 9 روز سفر آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي به استان فارس است، تدوين شد، به همين منظور تمام دغدغه من اين بود تا فرم، طرح و ساختار اين اثر ارزشمند متفاوت‌تر از آثار مشابه ديگر در اين زمينه باشد.سفر مقام معظم رهبري به استان فارس 9 روز بود که من فرصت و اقبال 4 روز حضور شبانه روزي در کنار ايشان و در ديدارهايشان را داشتم و آنچه را در اين سفر رخ داد به عنوان دستمايه رمان يادداشت برداري کردم و يک سال و نيم کار سنگين و شبانه روزي براي نگارش کتاب انجام دادم تا در نهايت آنچه به نگارش درآمد.

عنوان کتاب دو وجهي است يعني از يک طرف ما با واژه حافظ  روبرو هستيم که مي تواند غزلسراي بزرگ فارسي را که نماد شهر شيراز است را به ذهن متبادر مي کند و در وجه ديگر هم عدد هفت است. همانطو رکه شما هم مطلعيد عدد هفت در ادبيات فارسي  داراي معناي خاصي است، آيا شما قصد داشتيد که با انتخاب اين عدد نمادين به مراحل هفت گانه سير و سلوک عارفانه اشاره کنيد؟

نام کتاب به اين دليل انتخاب شده که حافظ نمادي از شيراز است و هفت هم نماد مراحل هفت گانه سير عرفا و همچنين کدي بوده است که در سال 60 حضرت آيت الله خامنه اي را با اين کد ترور کردند.البته بايد بگوييم  عنوان «حافظ هفت» درواقع اشاره‌اي  هم دارد به اعلام  ترور مقام معظم رهبري در تاريخ 6 تيرماه 1360 در مسجد «ابوذر» تهران که محافظان ايشان با اين رمز ان را اطلاع دادند..

خب در مورد شخصيت هاي داستان توضيح دهيد و اينکه قهرمان اصلي داستان چه کسي است ؟

شخصيت هاي اصلي رمان دو نويسنده يکي ارمني به نام پانوسيان و ديگري مسلمان با نام جعفر که نويسنده جنگ است، هستند که با مقام معظم رهبري همراه مي شوند. آنها اتفاقات و جريان هايي را مي بينند که روي خودشان و خانواده شان تاثير مي گذارد. درواقع اين شخصيت ارمني دوست جعفر است كه به اصرار جعفر كه نويسنده جنگ است در اولين روز حضور رهبري حاضر مي‌شود ولي بعد به دليل يك سري اتفاقاتي كه براي جعفر مي افتد و راهي بيمارستان مي‌شود، مجبور مي‌شود كه تمام اين 9 روز را در آن منطقه باشد و به همين منظور در بيمارستان دفترچه خاطرات جعفر را مي‌بيند و همين‌طور يادآوري اين خاطرات باعث يك برگشت به عقب به سال‌هاي حضور مقام معظم رهبري در جبهه و ترور نافرجام ايشان و غيره مي‌شود. در طول اين 9 روز و آشنايي با مقام معظم رهبري و اتفاقاتي ديگر، اين فرد با لايه ديگري از شخصيت رهبري آشنا مي‌شود و يك تحليل روانشناختي از ويژگي‌هاي رهبر معظم انقلاب مي‌‌بيند كه خواننده به صورت قطره‌اي با شخصيت ايشان آشنا مي‌شود.

پس با اين حساب زاويه روايت داستان از زاويه نگاه اين شخصيت يا نويسنده مسيحي است؟

بله زاويه كلي روايت از نگاه پانوسيان است. در واقع حدود نيمي از اين كتاب به مستندات اين سفر اختصاص دارد و در آن از زبان يك شخص ارمني به نام پانوسيان، ديدارهاي مقام رهبري با خانواده معظم شهدا، جانبازان و ايثارگران، اهالي فرهنگ و هنر و ... روايت مي‌شود. دو شخصيت نويسنده که در داستان حضور دارند گرچه خيالي هستند ولي آنچه مي‌بينند مستند است و فکر مي کنم خواننده در همراهي با کتاب در جريان اتفاقات آن سفر قرار مي گيرد و با شخصيت رهبرمان نيز بيشتر آشنا مي‌شود.

به گذشته ها و اتفاقاتي که پيرامون مقام معظم رهبري در گذشته ها اتفاق افتاده هم پرداخته ايد؟

 در رمان «حافظ هفت» مروري داريم به زندگي حضرت آقا، حضورشان در جبهه، ترور ايشان و در بخش هاي ديگر هم تاريخ شيراز، اتفاقات مهمي که در تاريخ اين شهر بوده است و جنگ در شيراز در قالب فلاش بک روايت مي شود.البته بايد همين جا خاطر نشان کنم که اگرچه قالب کتاب رمان است ولي کاملاً مستند است.

البته پيش از اين نويسندگاني همچون رضا اميرخاني در کتاب «داستان سيستان» سفر رهبري به سيستان و بلوچستان را نوشته اند و پس از آن هم محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي سفرنامه مشهد مقدس و محمدرضا بايرامي سفرنامه هاي زنجان و قزوين را درباره سفر ايشان به اين استان ها نوشته اند،ولي تاکنون کسي به فکر نوشتن رمان در اين خصوص نيفتاده بود.

بله همانگونه که شما هم اشاره کرديد رضا اميرخاني « داستان سيستان» سفرنامه مقام معظم رهبري به استان سيستان را به عنوان نخستين سفرنامه اي که از سفرهاي ايشان منتشر شده، به رشته تحرير درآورد و پس از آن محمدرضا بايرامي سفرنامه هاي زنجان و قزوين و محسن مومني سفرنامه مشهد مقدس را به رشته تحرير درآوردند به همين دليل فکر کردم قالب سفرنامه پيش از اين تجربه شده و بايد کار بکرتري ارائه کرد و اينگونه بود که نگارش رمان را پيشنهاد دادم.لذا شرطي هم که در اين باره داشتم اين بود که قالب کار رمان باشد که مسئولان حوزه هنري و سوره مهر هم پذيرفتند.

خب  سوال آخرم را درباره تاييد اين کتاب از سوي دفتر نشر آثار مقام معظم رهبري و  زمان انتشار اين رمان است، آيا اين رمان مورد تاييد دفتر آقا قرار گرفته و در نهايت قرار است  کي منتشر شود؟

بررسي‌ اين رمان از سوي دفتر نشرآثار مقام معظم رهبري صورت گرفته و اين اثر مورد  تأييد اين دفتر قرار گرفت و قرار بود كه قبل از فرارسيدن سال جديد از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شود كه به دلايلي به تعويق افتاد. در نهايت، اين رمان در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي كتاب  تهران  قرار است منتشر شود.

 

 

يكشنبه 21 فروردين 1390 - 9:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری