سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 21:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

گزارشي مستند از كربلا

 

 

 

گزارشي مستند از كربلا – برگرفته از احاديث اهل‌بيت ( ع) و اسناد معتبر تاريخي

نويسنده :  حجت‌الاسلام محمد محمديان

طراح جلد : محمدرضا نبوي

چاپ و شمارگان : اول ، 1389 – 2000 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميركبير

 

مولف كتاب حاضر در مقدمه به اين مساله اشاره مي‌كند كه تاريخ بشر مملو از جنگ و درگيريهاست ، از آغازين روزهايي كه انسان‌ها  زندگي در كره خاكي را آغاز كرده‌اند ، جنگ و درگيري شروع شده و تاكنون نيز ادامه دارد . درگيري بين اهل باطل بر سر هواهاي نفساني و خواسته‌هاي مادي ، طبيعي بوده و هست و از هواهاي نفساني و طبع خاكي بشر جز اين انتظار نيست . درگيري بين اهل حق و اهل باطل نيز هميشه در طول تاريخ بشر به چشم مي‌خورد و تا پيروزي نهايي حق ادامه خواهد داشت و البته پيروزي حق وعده قطعي الهي است كه روزي بشر شاهد تحقق آن خواهد بود .‌

محمديان بر روي اين مساله تاكيد مي‌كند كه كربلا  فقط يك تاريخ نيست كه در يك برهه‌اي از زمان اتفاق افتاده و يه پايان رسيده باشد ، كربلا پيامي زنده و جاويد است كه براي همه اهل حق در طول تاريخ الهام‌بخش و هدايتگر است براي مبارزان و جهادگران تابلوي راهنما و قطب‌نماي حقيقت است ، براي شيفتگان حق و از جان‌گذشتگان راه خدا و پيروان راستين راه انبياء اسوه و الگويي جامع و كامل است ، و در يك جمله آن پرچم بلند و پر افتخار خداست كه بر قله‌ي حق و حقيقت به اهتزار درآمده است و همه‌‌ي خداپرستان و عدالت‌طلبان را به حركت به سوي خود فرا مي‌خواند و راه عبور از گردنه‌ها و نحوه مقابله با ستم‌گران و طاغوت‌ها را نشان مي‌دهد و روحيه‌ي مقاومت و ايستادگي را در وجود آنها تثبيت و افزون مي‌نمايد .

نويسنده درباره كتاب تاليفي خود توضيح مي‌دهد كه تمام سعي و تلاش در اين كتاب بر اين بوده است كه مطالب ارائه شده مستند به كلمات معصومين ( ع ) و يا افراد  موثق و مورد اعتماد باشد و از كتاب‌هاي تاريخي معتبر كه نزد اهل فن مقبول هستند استفاده شود  و در عين از نقل مطالبي كه با محكمات و اصول اساسي مكتب اهل بيت‌ ( ع ) منافات دارد اجتناب شده است . محمديان نگاه اصلي در كتاب خود را نگاه اثباتي مي‌داند ؛ بدين معنا كه تلاش شده است نقل‌‌هاي معتبر و مستند از حادثه عاشورا كه در ميان آثار روايي و تاريخي وجود دارد را ارائه كند .

گزارشي كه در اين كتاب به خوانندگان ارائه مي‌شود از موقع ورود كاروان امام حسين ( ع ) به كربلا تا هنگام شهادت آن حضرت مي‌باشد ، اما حوادث قبل ورود به كربلاء و همچنين وقايع بعد از شهادت امام ( ع ) و اسارت خاندان آن بزرگوار در مجموعه‌هاي ديگري ارائه خواهد شد .

ورود امام حسين ( ع ) به كربلا  ، خاطره‌اي از اميرالمونين ( ع ) ، ارسال نامه‌اي به بني‌هاشم ، بسته شدن آب به روي كاروان حسيني ، بشارتي به امام ( ع ) در عصر تاسوعا ،‌ آخرين آب ! ، روياي امام ( ع ) در سحرگاه عاشورا ء ، مناجات صبح عاشورا ، پاسخي به تبليغات عمرو بن الحجاج ، وداع ياران با امام ( ع ) ، نماز ظهر در زير تيرباران تيرها ، شهادت علي‌اكبر ، شهادت قاسم ، شجاعت بي‌نظير امام حسين ( ع ) ، تير خوردن گلوي امام ( ع ) ، اصابت سنگ به پيشاني امام ( ع ) ، افتادن امام حسين ( ع ) از اسب بر روي زمين ، فرياد اعتراض زينب كبري ،  شهادت امام ( ع ) ، بازگشت اسب امام ( ع ) به سوي خيمه‌ها ، اسب تاختن بر پيكر امام ( ع ) ، غارت خيمه‌هاي اهل بيت از جمله عناويني هستند كه در كتاب گزارشي مستند از كربلا به طور مبسوط به آنها پرداخته مي‌شود .

در فصل 22 كتاب حاضر با عنوان مناجات صبح عاشورا مي‌خوانيم كه :

" امام زين‌العابدين ( ع ) : در صبح روز عاشورا امام حسين ( ع ) دست‌هاي خويش را به درگاه الهي بلند كرد و چنين مناجات نمود : پرودگارا ! در تمام پيش‌آمدهاي ناگوار تو تگيه‌گاه مني ، و در هر سختي تو اميد مني ، و در هر پيش‌آمدي كه براي من اتفاق مي‌افتد تو يار و ياور مني و اطمينان من به توست .

چه بسيار اندوه‌هايي كه به من رو آورد كه دلها را ناتوان مي‌كرد ، راه چاره را مسدود مي‌ساخت ، كاري از دوست برنمي‌آمد و دشمن زبان به شماتت مي‌گشود ، اما همه را با توجه به تو بر خود هموار ساختم ، و به جز تو با ديگري درميان ننهادم و به جز وصول به حضرت تو به ديگري اعتنايي ننمودم ، و تو درب گشايش را به روي من گشودي و آن اندوه را از من برطرف كردي . پس تويي كه صاحب اختيار هر نعمتي هستي ، و همه نيكي‌ها به دست تو و تمام آروزها متوجه تو مي‌باشد .  "

 گزارشي مستند از كربلا نوشته حجت‌الاسلام و المسلمين محمد محمديان در چاپ اول خود در سال 1389  با تيراژ 2000 نسخه و با قيمت 24700 ريال توسط موسسه انتشارات امير كبير انتشار يافته است .

 

 

 

يكشنبه 14 فروردين 1390 - 9:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری