سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

چشم اندازي به فعاليت هاي هنري در حوزه هاي علميه

 

گزارش افتتاحيه و اختتاميه سومين جشنواره هنر آسماني


به گزارش همشهري آنلاين سومين جشنواره هنر آسماني صبح پنجشنبه 12 اسفند در مرکز جهاني علوم اهل‌بيت (ع) با سخنراني آيت‌الله مقتدايي آغاز به کار کرد و اختتاميه آن نيز عصر همان روز با معرفي برترين‌ها برگزار شد.

 در اين دوره از جشنواره 3819 اثر شرکت داشتند که اين آثار نسبت به دوره دوم بيش از 93درصد رشد داشت. آيت‌الله مرتضي مقتدايي در مراسم افتتاحيه سومين جشنواره هنر آسماني در قم گفت: «در ابتدا برگزاري اين جشنواره با واکنش‌هاي زيادي از سوي برخي علما و حوزويون مواجه شد اما خوشبختانه اين روند خيلي طول نکشيد و ديدار اعضاي برگزاري جشنواره با علما و فضلاي قم اين روند را تغيير داد.» آيت‌الله مقتدايي، تقدير و تکريم از اين هنرمندان را از اهداف مهم اين جشنواره دانست و افزود:«اگر استعداد و توانايي اين طلاب هنرمند به درستي شناسايي و تربيت شود، بي‌شک شاهد رشد فزاينده‌اي از حضور آنان در تمام عرصه‌هاي فرهنگي هنري خواهيم بود.»

آيت‌الله مقتدايي بر روند اجرايي اين جشنواره تاکيد کرد و گفت: «لازم است چنين جشنواره‌هايي در طول سال در سطح ملي و بين‌المللي براي طلاب هنرمند برگزار شود. تداوم اجرايي اين جشنواره‌ها مي‌تواند بسياري از سم پاشي‌هاي دشمنان اسلام را با هدف از بين بردن اسلام در کشور خنثي کند.»

 درهمين حال رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور از بي‌توجهي کافي به توليد فيلم سينمايي بلند قرآني در کشور انتقاد کرد و گفت: «کمتر از 10 فيلم سينمايي بلند قرآني طي 30 سال اخير در کشور ساخته شده است.»

حميد محمدي در جشنواره هنرهاي آسماني با اشاره به اهميت جاذبه‌هاي قرآني بيان داشت: «متأسفانه تا به امروز که 32 سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد کمتر از 10 فيلم سينمايي بلند قرآني ساخته شده که نکته قابل توجه آن اين است که بيشترين فروش نيز مختص به فيلم‌هاي ديني از جمله مردان آنجلس، ملک سليمان، مريم مقدس و يوسف پيامبر بوده که تا‌کنون توليد شده است.»

رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور با اشاره به اينکه بحث معارف هيچ زمان جاي بحث هنر‌ها را نمي‌تواند بگيرد و هنر تاثير‌گذاري خاص خودش را دارد، اظهار داشت: «حداقل 300 فيلم سريالي سينمايي در قرآن وجود دارد که قابل استخراج و ساخت است که در اين زمينه کوتاهي شده است.»

 وي با انتقاد از کوتاهي حوزه علميه در زمينه ساخت فيلم‌هاي مذهبي و ديني اظهار داشت: «آيا تبديل معارف و علم دين به فيلمنامه و نمايشنامه وظيفه حوزه علميه نيست و با توجه به اينکه حوزه علميه هر چقدر در اين زمينه کوتاهي کند خودش زير سؤال خواهد رفت ولي با وجود اين امروزه کارهاي بسيار خوبي در اين زمينه صورت گرفته است که هنرهاي آسماني يکي از اين کارهاي فاخر در اين زمينه است.»

رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني اضافه کرد: «تا‌کنون 22 جشنواره ملي و بين‌المللي در 22 موضوع هنري را سامان داده‌ايم که هر کدام صاحب جايگاهي شده است. در اين زمينه ظرفيت‌ها و بسترهاي بسيار مناسبي در کشور وجود دارد که اگر به کمک طلاب محتواي هنر را از منبع سرشار دين سيراب کنيم، پيشرفت‌هاي بسياري خواهيم داشت.»

قرائت بيانيه اختتاميه جشنواره

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان قم، جشنواره هنر آسماني با قرائت بيانيه اي به کار خود پايان داد، در اين بيانيه آمده است: هنر کشف و خلق زيبايي نهفته در جان و جهان است و هنرمند با آفرينش اثر زيباي خود، زبان روح خود را به سرودن معنا در کالبدي زيبا مي‌گشايد. هنر جستن سامان و همبستگي در ميان پديده‌ها و پاره‌هايي پراکنده و پريشان است تا ساماني همچون سامان جان هنرمند بيابد و اگر هنرمند آسماني باشد، از خاک و خاشاک سيم و زر سازد. اما اگر روح وي کوچک و فرورفته در بند زمين باشد، از زر خاکستر برآورد و گوهر از کف.

همچنين در اين بيانيه آمده است: اينک در سومين دوره جشنواره هنر آسماني، به ارزيابي آفريده‌هاي هنري فضلاي ارجمند حوزه‌هاي علميه مي‌نشينيم و زحمات آنان را در پديد‌آوري آثار ارزشمند ارج مي‌نهيم. کميته علمي و هيأت داوران جشنواره اذعان دارد که هر دوره کار ارزيابي آثار هنري طلاب و فضلاي هنرمند دشوارتر مي‌شود، زيرا اين هنرمندان هر روز بر غنا، کيفيت، لطافت و زيبايي آفريده‌هاي خود مي‌افزايند و رقابت نزديک‌تر مي‌شود و کار انتخاب دشوارتر.

ويژگي اين دوره جشنواره را مي‌توان «جهش هنر حوزه» دانست. رشد کمي و کيفي آثر در اغلب رشته‌ها مشهود است. به لحاظ کمي بيش از 93 درصد رشد داشته و به لحاظ کيفي آثاري قابل رقابت در سطح ملي و بعضاً در سطح بين المللي توليد شده است. ما اينک در آغاز راهي هستيم که آينده‌اي روشن را فراروي هنرمندان رقم مي‌زند. چشم‌هاي اميدواري که به هنر حوزه دوخته شده، شاهد چشم‌نوازترين و لطيف‌ترين آفريده‌هاي هنري خواهند بود.

برخي از ويژگي‌هاي قابل ذکر آثار اين دوره چنين است، دستيابي به زبان هنري مناسب براي عرضه مضامين ديني و دوري گزيني بسياري آثار از مضامين سکولار با حفظ لطافت و ظرافت هنري، بهره‌مندي بسياري آثار از موضوعات و مضامين ناب، در عين نيازمندي به ضرورت پرورش قوه خلاقه و به کارگيري قالب‌ها و صور ظريف خيال، فراواني برخي بخش‌هاي هنري همچون عکس، به دليل سهولت دسترسي.

همچنين، دستيابي رشته‌هايي مانند گرافيک به مرتبت‌هاي والا، به دليل داشتن بازار کار، هنرنمايي ويژه در پاره‌اي رشته‌ها مانند ادبيات و خط، به دليل ريشه ژرف اين هنر در نسل‌هاي پيشين حوزه، نياز به تمرکز بيشتر بر ساختار و روش و کسب تجربه‌هاي غني‌تر در حوزه پژوهش، نياز به توجه به زيرساخت‌هاي نظري ديدگاه‌هاي هنري و رسانه‌اي موجود و نقد آنها از پايگاه دين، نياز به سرمايه‌گذاري بيشتر بر برخي بخش‌ها مانند فيلم و فيلم‌نامه، به دليل نوپيدايي آنها در ميان طلاب و فضلا، از ديگر ويژگي هاي اين دوره جشنواره بود.

خداوند منان را سپاس مي‌نهيم که زيبايي را آفريد و بشر را بر آفرينش آن توانا ساخت. اين سپاس واجب‌تر مي‌شود، هنگامي که به زيبايي‌هايي از جنس آسمان مي‌نگريم. اميدواريم طلاب و فضلاي هنرمند توفيق آن يابند که ضمن بال گشودن خيالشان به ملکوت جهان، هنردوستان را نيز در اين سير و سياحت روحاني انباز سازند و سرمشق ديگر اهالي هنر براي نشان دادن راه‌هاي آسمان باشند.

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 24 اسفند 1389 - 10:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری