چهارشنبه 25 تير 1399 - 23:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

جشنواره شهيد حبيب غني پور يک جشنواره مردمي است

 

 

بنا به اخباري كه در سايت هاي مختلف خبري آمده است، معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سه هزار نسخه از كتاب‌هاي برگزيده در دهمين جشنواره شهيد حبيب غني‌پور را خريداري خواهد كرد. اين جشنواره بنا به گفته  بهمن درّي؛ معاون فرهنگي وزير ارشاد، يک جشنواره مردمي است و چيزي که سبب استمرار آن شده مردمي بودن و در کنار خانواده شهدا بودن آن است. اين جايزه‌ها به پاسداشت انسان‌هايي ترتيب داده شده است كه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را به ما معرفي مي‌کند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در بخش كودك جشنواره شهيد حبيب غني‌پور، كتاب‌ «شماره تلفن بهشت» نوشته مرضيه جوكار به عنوان كتاب تقديري و «خداحافظ راكون پير» نوشتة كلر ژوبرت و در بخش نوجوانان «... و خدا پاسخ داد» نوشته سوسن طاقديس به عنوان كتاب تقديري و «قوس عميق» نوشته جمشيد خانيان به صورت مشترك با «دشت‌بان» نوشته احمد دهقان به عنوان كتاب سال معرفي شد.

هيات داوران در بخش داستان با موضوع دفاع مقدس هم از كتاب «دوره درهاي بسته» (جلد ششم) نوشته سيدحسين يحيوي تقدير و «نيمه پنهان- زندگي‌ شهيد اصغري‌خواه» نوشته فاطمه غفاري را شايسته اهداي جايزه سال دانستند.

همچنين، هيات داوران اين جشنواره در بخش رمان با موضوع دفاع مقدس،‌ كتاب تقديري اثر بهزاد شيخي با عنوان «عبور از ضخامت ابرها» را معرفي و كتاب سال را «قفس» نوشته محمد حنيف معرفي كرد.

در بخش مجموعه داستان‌هاي كوتاه با موضوع آزاد كتاب تقديري «مهماني با كلاغ‌ها» نوشته زهرا پورقربان معرفي شد و «عروس بيد» نوشته يوسف عليخاني جايزه كتاب سال را از آن خود كردند و در بخش رمان با موضوع آزاد هم از كتاب «تالار پذيرايي پايتخت» نوشته محمدعلي گوديني تقدير شد و داستان بلند «هم‌سفران» نوشته محمدرضا بايرامي جايزه كتاب سال را دريافت كرد.

يكي از موارد پيش آمده در اين جشنواره امسال تغيير ترکيب داوران به دليل وجود نويسندگان مختلف از شهرهاي مشهد، شيراز و اصفهان و ارتباطات محفلي در تهران و داوري‌هاي زياد بود.
نام اين جشنواره  شهيد حبيب غني پور است كه به عنوان تنها جشنواره در ايران كه با نام شهيد آغاز مي شود و برگزيدگان اين جايزه در طول نه دوره گذشته جزو بهترين‌هاي عرصه ادبيات بودند.
گلعلي بابايي درباره اين جايزه گفت: «جايزة غني‌پور يك راه و جريان سالم و بي‌شائبه است كه در آن افرادي با انگيزه‌هاي درست قدم به عرصة فعاليت فرهنگي گذاشته‌اند. اين جشنواره بخش‌هاي مختلفي دارد، از ‌نظر ويژگي‌ها و مشخصات داستاني آثار بحمدلله بد نبودند يعني كمتر تحريف و موهومات در آن‌ها راه پيدا كرده بود؛ اما يك مشكل كلي در آثار داستاني وجود داشت و آن اين بود كه بسياري از نويسنده‌ها تلاش داشتند اداي برخي نويسنده‌هاي داخلي و خارجي را كه مورد پسندشان بود دربياورند. روي همين حساب گاهي اوقات داستاني را ارائه مي‌دادند كه با واقعيت‌هاي جنگ و مسائل تاريخي فاصله داشت؛ طوري كه مي‌شد گفت اين‌ها اصلاً ربطي به جنگ ما نداشته است. گاهي برخي از الفاظ به چشم مي‌خورد كه اصلاً شايستة بچه‌هاي ما نبود. اين موضوع ناظر به همان افراط و تفريط‌هايي است كه بحث آن گذشت. اين موضوع گاه به جاهايي مي‌رسيد كه الفاظ و معاني جنبة توهين‌آميز پيدا مي‌كرد. يعني ما الفاظ يا حركاتي را از رزمنده‌ها داشتيم و نويسنده آن را طوري شرح مي‌داد كه در شأن لات چال ميدان‌هاي تهران هم نيست چه برسد به آن انسان‌هاي مخلص و بي رياي ما كه از اين‌جور حركات و رفتارهاي غيراخلاقي دور و بري بوده‌اند و اين‌ها انسان‌هاي خوب و مثال‌زدني به‌شمار مي‌رفتند..»

وي افزود: « بخش داستان كودك، بخش رمان و داستان آزاد و بخش دفاع مقدس كه من در آن داور بوده‌ام، چون هدف ديني و انقلابي در اين جشنواره حرف اول را مي‌زند و اسير تجملات و ماديات دست و پاگير نشده، مي‌شود اميد زيادي به آن بست. اين جشنواره براي ادبيات دفاع مقدس مغتنم است. ما بايد به تقويت چنين جشنوارة سالمي بپردازيم و بتوانيم جشنواره‌هاي مشابة زيادي راه بيندازيم تا يك جريان سالم ايجاد كنيم.»
ديگر نويسنده كشورمان، حبيب احمدزاده؛ درباره اين جايزه معتقد است: «اين جايزه به دلايل مختلف اعم از پايگاه آن و ديدگاه‌ها و شرايط فكري‌اش از آسيب‌هاي دولتي و خصوصي دور مانده است و بدون ادا و اطوار كارش را دنبال مي‌كند.»

فيروز زنوري‌جلالي، نويسنده؛ نيز دراين باره گفته است: معمولا جشنواره‌ها با صرف هزينه و مبالغ بسيار بالايي برگزار مي‌شوند و از جهت رسيدن به اهداف خود چندان توفيق نمي‌يابند، اما جشنواره شهيد غني‌پور ساده برگزار مي‌شود و به اهداف خود رسيده است.
اين جشنواره به همت بچه‌هاي مسجد جواد‌الائمه و شوراي نويسندگان آن برگزار مي شود كه در طي آن 435 اثر به دبيرخانه اين جشنواره رسيد و 202 کتاب منتخب و از اين تعداد12 اثر شايسته تقدير دانسته شد.

 

 

دوشنبه 23 اسفند 1389 - 13:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری