شنبه 17 خرداد 1399 - 17:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

مهر بوي نوروز مي دهد

 

 

 

صد و هشتمين شماره از دو هفته نامه تخصصي کتاب «مهر»؛ ويژه نوروز با گفتار و نوشتارهاي از حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي، مرتضي سرهنگي، محمد حمزه زاده، اميرحسين فردي، حبيب احمدزاده، سيد قاسم ياحسيني، رضا مهدوي و ... به همراه ضميمه لوح فشرده «سوره مهر در سال 89» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بر همين اساس آغازين نوشتار «مهر»، همچون گذشته به سخنان رهبر معظم انقلاب در باب کتاب و کتاب خواني اختصاص دارد و در ادامه هم گزارشي با عنوان«به نام انقلاب و شهيد» از دو جايزه کتاب سال شهيد حبيب غني پور و داستان انقلاب که در روزهاي پاياني سال برگزار شد آمده است.

«دغدغه ها و اميدهاي رهبر انقلاب»؛ عنوان گزارشي از ديدار سوره مهري ها با رهبري معظم در روزهاي بيست و سومين نمايشگاه بين اللملي کتاب تهران است که در اين گزارش ضمن روايت اين ديدار و صحبت هاي رهبري و مديرعامل سوره مهر، درباره رفع نگراني هايي رهبري با حجت الاسلام سعيد فخرزاده در باره توليد کتاب هاي انقلابي گفت و گو شده است.

«حرمت کتاب،روش هاي جديد» نوشتاري است که به خط مشي و فعاليت هاي اطلاع رساني سوره مهر در سال 89 پرداخته شده است.همچنين در نوشتار «در جست و جوي فرصت فراموش شده»،نگاهي شده به اهميت رونمايي کتاب و کارکردهاي ناديده آن.در ادامه هم در گزارشي با عنوان«از هديه رونما تا رونمايي کتاب»، درباره روند رونمايي هاي کتاب که در سال 89 توسط سوره مهر برگزار شد منتشر شده است.

در ادامه اين مطالب، گزارشي از روند توليد کتاب به روايت آمار ارائه شده که اين گزارش با نمودارهايي از وضعيت توليد کتاب همراه است.

گزارش از جذب نويسندگان جديد و جوان در سال 89، گزارش از وضعيت توليد و انتشار مجموعه هاي شعر در سال 89، گزارشي درباره ساز و کار حمايت از شاعران جوان، نگاهي به طرح ها و فعاليت هاي پژوهشي سوره مهر در سال 89، گزارشي از فعاليت هاي بازرگاني سوره مهر، گفت و گو با مرتضي محمد اسماعيل؛ معاون بازرگاني سوره مهر، يادداشتي درباره وضعيت مالي سوره مهر و نيز حق التاليف هاي پرداخت شده در سال گذشته، گزارشي از جوايز به دست آمده براي آثار سوره مهر در سالي که گذشت، گزارشي از نشست هاي ناشر و نويسنده، گزارشي تحليلي از جشنواره داستان انقلاب، يادداشتي درباره چگونگي رشد کتاب «دا» و ... از جمله مطالب نشريه «مهر» در شماره نوروزي آن است.

«در آيينه» عنوان نوشتارها و يادداشت هايي از مسئولان و نويسندگان براي شماره نوروزي «مهر» است.

بر همين اساس از سيد مهدي خاموشي؛ رييس سازمان تبليغات اسلامي مطلبي با عنوان «سوره مهر و راه هاي نرفته»، از مرتضي سرهنگي؛ مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري مطلب «نامه هاي آخر سال»، از محمد حمزه زاده؛ مدير عامل انتشارات سوره مهر يادداشت «راه هاي نجات از مرگ مصنوعي»، از حبيب احمد زاده يادداشت کوتاه « اين چند روز تعطيلي»، از رضا مهدوي؛ مدير کل مرکز موسيقي حوزه هنري يادداشت « دري گشوده به بهشت کتاب»، از اميرحسين فردي؛ مدير مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري يادداشت «بهار حوزه» و از سيد قاسم ياحسيني مطلب« پيشتازي سوره مهر در تاريخ شفاهي» منتشر شده است.

همچنين سيد هاشم حسيني يادداشت «ويژگي هاي سوره مهر»، احمد مهر نيا يادداشت «جنگ با فراموشي»، جواد کاموربخشايش يادداشت «کارنامه سوره مهر در پايان سال»، عليرضا لبش مطلب « کتاب هاي سوره مهر هلو هستند» و ميرزا باقر عليان نژاد مطلب «ارتباط بيشتر سوره مهر با دفاتر» را براي مهر نوشته اند.

کتاب هاي جديد سوره مهر در سال 90 را هم مي توانيد در صفحه آخر «مهر» ببينيد.

اما «مهر» نوروزي ضميمه اي هم دارد،لوح فشرده چند رسانه اي با عنوان «سوره مهر در سال 89».در اين لوح فشرده ، فعاليت‌هاي انتشارات سوره مهر در دو بخش «روايت تصويري» و «مراسم‌ها» منعكس شده است.

بخش اول اين لوح فشرده شامل «روايت تصويري» است که در اين قسمت كتاب‌هاي «دا»،«بابانظر»،«مردگان باغ سبز»،«کوچه نقاش ها»،«شنام»، «نمايش هاي ايراني» و «جاي امن گلوله ها» كه در سال 89 منتشر و مراسم رونمايي داشته‌اند در 5 بخش شامل فيلم کتاب،اطلاعات کتاب،اطلاعات نويسنده، تيزر کتاب و بازتاب خبري کتاب نمايش داده مي شوند.

 

بخش «مراسم‌ها» نيز در چند بخش تقسيم شده که بخش اول شامل فيلم مراسم رونمايي از 9 کتاب سوره مهر است. بخش دوم فيلم همايش رسانه هاي اجتماعي و کتاب است.بخش سوم فيلم نشست هاي خبري برگزار شده از سوي انتشارات سوره مهر از جمله نشست خبري مجمع ناشران انقلاب اسلامي،نشست خبري تقدير از نويسندگان مجموعه قهرمانان انقلاب،نشست خبري تقدير از خبرنگاران حوزه کتاب و نسشست خبري بررسي عملکرد حوزه هنري و سوره مهر در زمينه توليد و انتشار کتاب انقلاب است.

«سوره مهر در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران»، عنوان بخش چهارم از قسمت مراسم ها است که در اين بخش يک فيلم 30 دقيقه اي از حضور سوره مهر در نمايشگاه آمده است.بخش ديگر هم فتوکليپ ديدار سوره مهري ها با رهبر معظم انقلاب در ارديبهشت ماه سال جاري است که در اين فتوکليپ اين ديدار روايت شده است.

همچنين در قسمت پايين اين لوح فشرده، آيينه نشر آمده که در اين قسمت فايل (پي دي اف) بازتاب خبري برخي کتاب هاي سوره مهر در مطبوعات و خبرگزاري ها آمده است.

اين لوح فشرده به تعداد محدود به عنوان ضميمه صد و هشتمين شماره از دو هفته نامه تخصصي کتاب «مهر»؛ويژه نامه نوروز عرضه مي شود ولي قرار است سال آينده با افزوده شدن بخش هاي ديگر، به صورت انبوه عرضه شود.

دو هفته نامه تخصصي کتاب «مهر» زير نظر روابط عمومي سوره مهر منتشر مي شود.

 

 

دوشنبه 23 اسفند 1389 - 13:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری