سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سوره مهر در نمايشگاه هاي 89

 

 

 نمايشگاه به مکاني گفته مي شود که در آن کالاهاي مادي و خدماتي كه حاصل  فن آوري، تکنيک هاي جديد، نوآوري ها و هنر ها و.. است، براي معرفي و آشنايي مخاطبان خاص و يا عام در معرض نمايش قرار مي گيرند. در واقع به انجام اموري كه از سوي توليد كنندگان و فروشندگان براي معرفي کالا و خدمات انجام مي شود نمايش مي گويند. برگزاري نمايشگاه هاي محلي، منطقه اي، ملي و بين المللي يكي از اركان مهم بازرگاني در بسياري از  كشورها محسوب مي شوند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در سالي كه روزهاي پاياني آن را پشت سر مي گذاريم توانست نمايشگاه هاي انفردي و جمعي بسياري را راه اندازي و يا شركت كند.

در ماه اخير نمايشگاه کتاب «از فجر تا ميلاد» را پشت سر گذاشتيم که به مناسبت ايام دهه فجر به همت انتشارات اميرکبير و با همکاري مجمع ناشران انقلاب اشلامي (منا) از روز شنبه 16 بهمن در فروشگاه و نمايشگاه مرکزي انتشارات اميرکبير واقع در خيابان انقلاب آغاز به کار کرده بود و تا 15 اسفند پذيراي علاقمندان به كتاب و كتابخواني بود.
در نمايشگاه کتاب «از فجر تا ميلاد» سوره مهر با 350 عنوان کتاب حاضر شده بود که کتاب هاي «کالبد شکافي در رمان فارسي» نوشته عبدالعلي دستغيب، سه گانه «آن ها،اقليت و گريه هاي امپراتور» فاضل نظري و «دا» خاطرات سيده زهرا حسيني و با تدوين سيده اعظم حسيني به همراه کتاب هاي «هم پاي صاعقه» گلعلي بابايي، «شطرنج با ماشين قيامت» حبيب احمدزاده،«لبخند مسيح» سارا عرفاني، «نگهبان غار» مجتبي رحماندوست، «مباني نشانه شناسي» نوشته مهدي پارسا و «شاه بي شين» محمدکاظم مزيناني به عنوان پرفروش ترين کتاب هاي سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مورد استقبال مخاطبان حوزه كتاب و كتابخواني قرار گرفت.

در پي برگزاري اين نمايشگاه شاهد آغاز فعاليت رسمي مجمع ناشران انقلاب اسلامي در آبان ماه سال جاري بوديم كه به مناسبت سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و متشکل از ناشراني همچون سوره مهر، اميركبير، بوستان كتاب، به‌نشر، نشر شاهد، سروش، انتشارات مركز اسناد، نشر شهر و انتشارات پژوهشگاه و فرهنگ انديشه اسلامي و ...  برگزار شد.

كشاندن نمايشگاه هاي مشخص به سوپرماركت ها و ايجاد نمايشگاه در مكان هايي كه امكان دسترسي به كتاب را در سطح كشور همچون سوپرماركت ها افزايش داده از ديگر اقدامات سوره مهر است و تا كنون  کتاب «دا» خاطرات سيده زهرا حسيني و  کتاب «شاه بي شين» نوشته محمد کاظم مزيناني در سوپرمارکت ها عرضه شده است كه تاكنون هم مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

برپايي نمايشگاه مطبوعات از ديگر نمايشگاه هاي برگزار شده در سطح كشور است كه سوره مهر نيز در آن شركت جسته و همزمان با شركت در اين نمايشگاه سايت جديد خود را راه اندازي كرد. همچنين، در اولين دوره نمايشگاه ملي کتاب دفاع مقدس که همزمان با هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد، کتاب «لبخند مسيح» نوشته سارا عرفاني به عنوان پرفروش ترين کتاب سوره مهر در اين نمايشگاه مورد استقبال مخاطبان واقع شد.

در اين دوره کتاب هاي «من و کتاب»؛ گزيده‌ بيانات رهبر انقلاب پيرامون كتاب و كتاب‌خواني،«همپاي صاعقه» و «ضربت متقابل» با تدوين گلعلي بابايي و حسين بهزاد،«رفاقت به سبک تانک» نوشته داوود اميريان،«کوچه نقاش ها» نوشته راحله صبوري، «شبيه صدام» خاطرات ميخائيل رمضان از بدل هاي صدام و با ترجمه محمد نبي ابراهيمي،«خاطرات عزت شاهي» از محسن کاظمي، « در کمين گل سرخ» زندگينامه شهيد سپهبد علي شيرازي نوشته محسن مومني،«ارميا» نوشته رضا اميرخاني و « شطرنج با ماشين قيامت» ازحبيب احمدزاده به عنوان پرفروش ترين کتاب ها مورد استقبال مخاطبان آمده به اولين دور نمايشگاه ملي كتاب دفاع مقدس، قرار گرفت.

همچنين، دو کتاب «نگهبان غار» نوشته احمد بهجت و با ترجمه دکتر مجتبي رحماندوست و «دورن مايه و دست مايه هاي نمايشي قرآن» مظفر سالاري از اين انتشارات در سومين جشنواره انتخاب کتاب سال قصه‌هاي قرآني به عنوان اثر برگزيده معرفي شدند.

در اين راستا، سوره مهر در سال جاري به نمايشگاه هاي واقع در فرهنگسراهاي خاوران، بهمن، اشراق، انقلاب، فردوس، شفق، اقوام، پايداري، ارسباران، انديشه و ...   نيز رفت.

اين نمايشگاه ها كه به همت گروه فرهنگي «صبح شبنم» با همکاري انتشارات سوره مهر برگزار شد، کتاب هاي «دا»، «همپاي صاعقه»، «معلم فراري»، «املت دسته دار» و «در حلقه رندان» مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

همچنين، با تلاش هاي بسيار انتشارات سوره مهر توانست عنوان  ناشر برگزيده بيست وسومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران را بدست آورد. اين انتشارات سوره مهر توانست در اين نمايشگاه با 200 عنوان کتاب چاپ اولي و از جمله رمان هاي «مردگان باغ سبز»،«تالار پذيرايي پايتخت»،مجموعه 7 دفتر شعر علي موسوي گرمارودي،دو مجموعه از علي معلم، «کوچه نقاش ها» ،«شنام» و...در كنار ديگر ناشران قرار گرفته و به معرفي كتاب هاي خود بپردازد.

اين انتشارات كه در ابتداي سال 89 حدود 40 عنوان و در مجموع 100 نوبت چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس را كارنامه نيمه اول سال دارد، در سال جاري توانست در سومين دوره نمايشگاه کتاب مترو با عنوان «سطرهاي چشم به راه»، در ايام ماه مبارک رمضان در ايستگاه هاي مترو، امام زاده ها، ميادين و پارک هاي تهران حضور يابد.

 تلاش هاي  چشمگير سوره مهر در ماه هاي اخير نيز موجبات برگزيده شدن  4عنوان کتاب از انتشارات سوره مهر را در يازدهمين جشن خانه موسيقي فراهم كرد.

گفتني است، آنچه از مرور بر فعاليت هاي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان هاي تبليغات اسلامي مي توان نتيجه گرفت كه روابط عمومي انتشارات سوره مهر به عنوان يك روابط عمومي فعال و اين انتشارات فراتر از فعاليت هاي معمول در يك انتشارات در حال فعاليت در سطح ملي است. اميد است كه اين انتشارات بتواند در سال نو بيش از سال هاي گذشته در عرصه توليد و نهادينه كردن فرهنگ كتاب و كتابخواني و آرمان هاي دفاع مقدس فعاليت داشته باشد.

 

 

 

يكشنبه 22 اسفند 1389 - 14:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری