دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گسترده‌ترين فعاليت‌ها مربوط به مساجد است

 

گزارشي از نشست خبري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي


به گزارش شبکه خبري صداقت به نقل از مهر، نشست خبري سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت سالروز تاسيس ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد با حضور محمد علي منفرد مديرکل روابط عمومي وزارت ارشاد و حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا ارباب سليماني دبير ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد کشور يکشنبه 15 اسفند در سالن معاونت سينمايي وزارت ارشاد برگزار شد.

حسيني در ابتداي نشست گفت: حوزه فعاليت‌هاي وزارت ارشاد بسيار متنوع است که کمتر مي‌شود در يک نشست خبري به آنها پرداخت و ناچار به موضوع بندي نشست‌هاي خبري هستيم. با توجه به پيش رو بودن روز 18 اسفند سالروز تاسيس ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد سعي مي‌کنيم نشست خبري امروز را به اين موضوع اختصاص دهيم و فعاليت کانون‌ها را در سال گذشته مورد بررسي قرار دهيم.

حسيني: مسجدمحوري مورد توجه دولت و ارشاد است

وي افزود: طبق قولي که از رئيس جمهور گرفته‌ايم، در پايان سال جلسه‌اي با حضور هزاران نفر از اعضاي ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد خواهيم داشت که هم رئيس جمهور در جريان فعاليت‌هاي کانون‌ها قرار بگيرد و هم مسئولان جوان کانون‌ها با وظايف خود بيشتر آشنا شوند.

وزير ارشاد گفت: بحث مسجد محوري هم در دولت و هم در وزارت ارشاد بسيار مورد توجه است. در پايان سال 89 و با يک ارزيابي کلي در مجموع يک سال پربار و پررونق در عرصه فرهنگي کشور داشته‌ايم. برگزاري حدود 7 جشنواره که سه‌شنبه هم روز اختتاميه جشنواره«منظومه آيات قرآن» است و اين جشنواره براي اولين بار است که برگزار مي‌شود، گواهي بر اين مدعاست.

حسيني ادامه داد: در تمام اين فعاليت‌ها رشد قابل توجهي را شاهد بوده‌ايم. افزايش تعداد شرکت کنندگان و آثار ارسالي به جشنواره‌‌هاي فرهنگي هنري نشان مي‌دهد که فعالان اين عرصه به صورت جدي مشغول عمل هستند. تنوع در آثار سينمايي، هنرهاي تجسمي و ديگر رشته‌هاي هنر نيز بيانگر فراگيري بيشتر برنامه‌هاي امسال نسبت به سالهاي پيش است. در مجموع امسال سال فرهنگي خوبي بود و براي جهش‌هاي بزرگ در سال بعد آماده هستيم.

وي گفت: البته گلايه‌هايي نيز در اين زمينه مطرح است و فعاليت‌هاي مثبت آن طور که بايد مطرح نمي شود و اين فعاليت‌هاي مفيد گاهي طوري مطرح مي‌شوند که گويي دولت و وزارت ارشاد نسبت به فعاليت‌هاي ديني بي‌توجه هستند در حالي که چنين مساله‌اي صحت ندارد. تمرکز فعاليت‌هاي وزارت ارشاد هميشه بر مسائل ديني بوده و بايد سعي کنيم جهت‌گيري‌هايمان به سمت آرمان‌هاي امام و انقلاب باشد.

عضو شوراي انقلاب فرهنگي گفت: گسترده‌ترين فعاليت‌هاي وزارت ارشاد مربوط به مساجد است. تا به حال 9 هزار و 400 کانون فرهنگي هنري مساجد به بهره برداري رسيده است و قصد داريم سال آينده 60 درصد امکانات را به مساجد روستاها اختصاص دهيم چون در روستاها امکانات و فعاليت هنري نداريم. کانون‌ها مي توانند در عرصه فرهنگي کشور بسيار موثر باشند. انتشار نشريات محلي، فعاليت‌هاي هنري آماتور و آموزش‌هايي که مي‌تواند در اين کانون‌ها صورت گيرد به نوعي کادرسازي براي فعاليت‌هاي فرهنگي کشور است.

حسيني:در سفرهاي استاني محورهاي مختلفي براي حمايت از مساجد در نظر گرفته شده است

وزير ارشاد ادامه داد: کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد يک ظرفيت مردمي است. ما به اين نهادها کمک مي‌کنيم ولي اصل حرکت خودجوش و از درون مردم است. در زمينه فعاليت فرهنگي مساجد دو موضوع جدي وجود دارد؛ سخت افزاري و نرم‌افزاري.

 فعاليت سخت افزاري مربوط به ساخت و ساز و توسعه عمراني مساجد مي‌شود. در بعضي از مناطق کشور هنوز مسجد وجود ندارد. اما مهم تر از فعاليت سخت افزاري فعاليت نرم افزاري و فعاليت‌هاي مسجد است و بايد توجه داشت که مساجد فعاليت فرهنگي موثري بايد داشته باشند . مسجدي موثر است که پررونق باشد و مسجدي پررونق است که جوانان در آن حضور داشت باشند.

وي افزود: فعاليت هاي امور مساجد بسيار مورد توجه مسئولان است و مقام معظم رهبري در پيامي که به نوزدهمين اجلاس سراسري نماز داشتند فرمودند که مسئولان مساجد را دريابند. در سفرهاي استاني دولت نيز محورهاي مختلفي براي حمايت از مساجد در نظر گرفته شده و مي‌شود.

 هنگام سفر به برخي از استان ها مي‌بينيم که با کمبود امام جماعت روبرو هستند همان طور که علما از دولت انتظار دارند در مسائل فرهنگي نگاه ديني حاکم باشد ما هم از حوزه علميه درخواست داريم شتاب بيشتري به تربيت مبلغان ديني بدهد.

حسيني گفت: طبق برنامه‌ها بايد يک چهارم روستاهاي هزار نفري داراي کانون فرهنگي هنري مسجد باشند که البته اين سقف کار است و هنوز به اين آمار 25 درصدي نرسيده‌ايم. تا پايان سال 84 دو هزار و 200 کانون در مساجد کشور وجود داشته که اين رقم در حال حاضر به 9 هزار و 400 کانون رسيده است. اين قسمت از کار فقط توسعه کمي است که البته همين امر نشانگر اهتمام جدي نسبت به اين مسئله است.

حجت الاسلام اربابسليماني: تعداد کانونهاي تخصصي به 2 هزار و 500 ميرسد

حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا ارباب سليماني نيزدر ادامه اين برنامه گفت: مطرح کردن بحث تهاجم فرهنگي توسط رهبر انقلاب باعث شد که در سال 71 شوراي انقلاب فرهنگي تشکيل جلسه دهد و طرح ايجاد شوراي عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد تصويب شود و انجام اين طرح بر دوش وزارت ارشاد گذاشته شد. در ابتداي کار شيب حرکت کند بود ولي در سالهاي اخير با تلاش دولت‌هاي نهم و دهم شاهد يک جهش بزرگ بوديم و 7 هزار و 200 کانون در اين مدت احداث شد. در واقع 75 درصد کل کانون‌ها در اين دو دولت ساخته شده است. از زمان شروع دولت دهم نيز بالغ بر 3 هزار و 700 کانون راه‌اندازي شده است.

دبير ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد کشور گفت: در فعاليت‌هاي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد سه محور اصلي وجود دارد؛ راه‌اندازي، توسعه کتابخانه‌هاي مساجد و آموزش نيروي انساني. در اين عوامل شاهد يک توسعه کمي و کيفي هستيم و حتي تعدادي ازکانون‌ها به خاطر رشد و بالندگي تبديل به کانون‌هاي تخصصي شده‌اند. در حال حاضر 400 کانون تخصصي در 18 رشته فرهنگي فعاليت مي‌کنند که اين موضوع فرصتي است براي برون سپاري فعاليت‌هاي وزارت ارشاد. تا پايان برنامه پنجم توسعه نيز قرار است تعداد کانون‌هاي تخصصي به 2 هزار و 500 رقم برسد.

4 ميليارد تومان کتابهاي مذهبي و کمک درسي به مساجد ارسال ميشود

وي افزود: در بحث کتابخانه‌هاي مساجد نيز تا سال 85 هزار و 500 کتابخانه داشتيم که در حال حاضر اين رقم به مرز 2 هزار و 800 کتابخانه رسيده است. به دليل کمبود مکان در مساجد حتي طرح کتابخانه‌هاي باز را پيشنهاد داديم که با توجه به اين طرح 5 هزار کتابخانه باز در شبستان مساجد احداث شد.

ارباب سليماني در پايان سخنانش گفت: ساليانه حداقل 500 عنوان کتاب براي کتابخانه‌هاي مساجد ارسال مي‌شود که مبلغ آن بالغ بر 4 ميليارد تومان کتابهاي مذهبي و کمک درسي است. به علاوه در بخش نرم افزاري نيز کتابخانه‌هاي مساجد به روزرساني مي‌شوند. آموزش کتابداران کتابخانه‌هاي مساجد نيز در دستور کار است که به زودي اين طرح در دستور کار قرار مي‌گيرد. آموزش اعضاي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد نيز از ديگر برنامه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است

برجسته كردن خطاها و جنجالي كردن آن‌ صحيح نيست

به گزارش فارس در بخش ديگري از اين نشست، وزير ارشاد در باب امنيت شغلي هنرمندان هم گفت: رونق در سينما، تئاتر، موسيقي، هنرهاي تجسمي خود باعث ايجاد امنيت شغلي مي‌شود.

وي به برخي مشكلات حوزه هنر اشاره كرد و گفت: اگر تخلفي در هر يك از برنامه‌ها صورت بگيرد ساز و كار خاص خود را دارد و به آن رسيدگي مي‌شود، بنابراين برجسته كردن و جنجالي كردن يك خطا درست نيست بلكه بايد از طريق ساز و كار خاص خودش مسئله را حل كرد ولي برخي رسانه‌ها با اغراض سياسي امنيت شغلي را سپري براي خود مي‌كنند و ادعا مي‌كنند كه مدافع جامعه هنري كشورند و محفلي را در مخالفت با دولت و وزارت ارشاد ايجاد مي‌كنند كه منافعي از اين راه عايدشان نخواهد شد.

تعامل خوبي با ناشران و نويسندگان داريم

حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره روند صدور مجوز كتاب و موانعي كه بر سر راه ناشران و نويسندگان قرار مي‌گيرد گفت: همكاري رضايت‌بخشي را با ناشران و نويسندگان داريم و اگر كتابي ايراد و اشكالي دارد بايد برطرف شود تا به آن مجوز لازم داده شود بنابراين نظارت بر انتشار كتاب‌ها در همه جاي دنيا وجود دارد و ما هم بايد ملاحظات خاص خود را در زمينه مذهبي، ملي و قومي داشته باشيم، انتخاب هيئت 5 نفره نظارت بر كتاب‌ها نيز به همين منظور است كه وضعيت بهتري را در اين زمينه شاهد باشيم.

مشكل وام 50 ميليوني هنرمندان برطرف شد

وزير ارشاد در ادامه درباره بيمه تكميلي هنرمندان و استفاده از وام 50 ميليون توماني آن توضيح داد: بعد از دستور رئيس جمهور در اين زمينه پيگيري لازم انجام شد و بنابراين خبرنگاراني كه 45 هزار تومان براي بيمه تكميلي خود پرداخت كنند، مابقي آن از سوي دولت پرداخت مي‌شود و تا سقف 150 ميليون ريال مي‌توانند از مزاياي بيمه تكميلي استفاده كنند.

وي افزود: درباره وام 50 ميليون توماني هنرمندان نيز بايد بگويم ابتدا اشكالي حقوقي در بانك مركزي مطرح شد كه اين مشكل برطرف شده است و آقاي شاه‌آبادي پيگير اين موضوع است و متقاضيان مي‌توانند در اين خصوص اقدام كنند.

معاونت سينمايي ارشاد سال آينده تبديل به سازمان مي‌شود

حسيني درباره تبديل شدن معاونت سينمايي وزارت ارشاد به سازمان هم گفت: طرح تبديل معاونت سينمايي وزارت ارشاد به سازمان تصويب شده است و جزئيات آن در حال انجام است و از سال آينده اين امر تحقق خواهد يافت.

در تركيب هيئت امناء دانشگاه آزاد حضور ندارم

وي درباره شايعه حضورش در هيئت امنا دانشگاه آزاد هم گفت: با توجه به مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي من نمي‌توانم در اين هيئت حضور داشته باشم چرا كه بر طبق اين مصوبه سه نفر اعضاي هيئت امناء دانشگاه آزاد نبايد مسئوليت دولتي و حكومتي داشته باشند، اما سه نفر را به آن‌ها پيشنهاد كرده‌ايم كه سه‌شنبه اين هفته به همراه 6 عضو ديگر اعضاي آن تكميل خواهد شد. ما نيز در وزارت ارشاد به انجام وظيفه خودمان مشغول هستيم ، البته نام بنده در ليست اتحاديه اروپا براي اعمال تحريم قرار گرفته است كه اعلام مي‌كنم اگر اموالي از بنده را در خارج از كشور يافتيد، براي خودتان برداريد.

وي در خاتمه تأكيد كرد: مبناي كار در وزارت ارشاد حركت بر اساس موازين و ارزش‌هاي اسلامي است.

 

 

 

شنبه 21 اسفند 1389 - 14:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری