پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 22:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هنر اسلامي برخاسته از دل و باور ايماني است

 

گزارشي از ديدار رهبر معظم انقلاب از دانشگاه هنرهاي اسلامي تبريز


به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، رئيس دانشگاه هنرهاي اسلامي تبريز به همراه جمعي از معاونان، اعضاي هيأت علمي،‌ رؤساي دانشکده‌ها و هنرمندان اين دانشگاه، پيش از ظهر دوشنبه   11 اسفند با رهبر معظم انقلاب اسلامي‌ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ديدار کردند که در اين ديدار از قرآن نفيسي که بر روي فرش بافته شده بود، رونمايي شد.

در اين اثر هنري بسيار ارزنده، تمام ۳۰ جزء قرآن در ۷۶ ورق به صورت دورو با ۶۲ ميليون گره، بافته شده است. هنرمندان تبريزي ۶ سال زير نظر دانشکده فرش دانشگاه هنرهاي اسلامي تبريز وقت صرف کردند تا چنين اثر هنري ماندگاري را خلق کنند.

بنابراين گزارش، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي‌ اين فرش قرآني نفيس را افتخاري ماندگار و يادگاري بسيار عظيم براي نظام جمهوري اسلامي دانستند که از عشق هنرمندان اين سرزمين برخاسته و تا قرن‌ها ياد و نام بافندگان آن و هنر فرش بافي را زنده نگه مي‌دارد.

ايشان ضمن تشکر از تمام هنرمنداني که در اين کار هنري برجسته نقش داشتند، خاطرنشان کردند: اين قرآن، به موزه آستان قدس رضوي اهدا خواهد شد تا ماندگار و زوال‌ناپذير، براي استفاده همگان باقي بماند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي مساله هنر اسلامي را موضوعي بسيار مهم دانستند و با اشاره به تفاوت هنر اسلامي با هنر غيراسلامي خاطرنشان کردند: «روح هنر اسلامي نقطه تفاوت آن با هنر غيراسلامي است چراکه هنر يک پديده انساني است و از الهام دروني و تراوش معنويت انسان خلق مي‌شود و هنگامي که اين هنر از “دل و باور ايماني به معناي حقيقي آن ” برخاسته باشد، هنر اسلامي ايجاد خواهد شد.»

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي‌ در همين زمينه افزودند: «با دستور نمي‌توان، هنر اسلامي خلق کرد بلکه هنگامي که “روح، دل و نگاه هنرمند ” تصحيح شد، نتيجه نگاه چنين هنرمندي، “اثر هنري اسلامي ” خواهد بود.»

ايشان توجه به هنرهاي دستي در مناطق مختلف ايران را ضروري برشمردند و توصيه کردند با تشويق اساتيد و پيشکسوتان، هنرهاي دستي را که معمولا با رنج و زحمت همراه است، استمرار و تداوم بخشيد.

در ابتداي اين ديدار دکتر کي‌نژاد رئيس دانشگاه هنرهاي اسلامي تبريز، با بيان گزارشي از فعاليت‌هاي اين دانشگاه گفت: «دانشگاه هنرهاي اسلامي در ۲۲ رشته کارشناسي، ۱۰ رشته کارشناسي ارشد و دو رشته دکتري دانشجو مي‌پذيرد و در مدت ۱۱ سال فعاليت خود توانسته بسياري از اساتيد خبره را به کار بگيرند و از توانايي‌هاي آنان در احياء هنرهاي سنتي استفاده کند.»

آشنايي با دانشگاه هنرهاي اسلامي تبريز

پيرو فرمايشات مقام معظم رهبري در ارتباط با هنر اسلامي در ديدار اعضاي شوراي عالي فرهنگي با معظم اله و در راستاي تحقق اهداف برنامه توسعه جمهوري اسلامي ايران، به منظور آموزش دانشجو در زمينه‌هاي مختلف هنري,انجام تحقيقات ,ارائه خدمات هنري و علمي لازم براي بخشهاي مختلف , ايجاد روابط فرهنگي , هنري و آموزشي , تبادل اطلاعات با متخصصان دانشگاههاي داخل و خارج كشور و  نهايتاً فراهم نمودن تسهيلات لازم آموزشي با پيگيريهاي رياست محترم وقت دانشگاه صنعتي سهند تبريز، جناب آقاي دكتر محمد علي كي‌نژاد، شوراي گسترش آموزش عالي در تاريخ 17/7/78 با تأسيس دانشگاه هنر اسلامي تبريز موافقت به عمل آورد. در همان سال دانشگاه هنر اسلامي با پذيرش 241 دانشجوي ميهمان از دانشگاه هاي کشور در رشته‌هاي معماري ( كارشناسي و كارشناسي ارشد) و طراحي صنعتي و فرش ( كارشناسي) فعاليت خود را آغاز نمود.

اين دانشگاه در دو رشته دکتراي, رشته هاي معماري اسلامي،شهر سازي اسلامي -شش رشته کارشناسي ارشد, رشته هاي معماري، معماري اسلامي، هنر اسلامي، طراحي صنعتي ,پژوهش هنر و طراحي شهري - هفت رشته کارشناسي, رشته هاي معماري و شهرسازي، طراحي صنعتي، هنر اسلامي، فرش ,صنايع دستي, چندرسانه اي ومرمت آثار تاريخي و يک رشته کارداني, رشته فرش در شهرستان هريس در حال تربيت دانشجو مي باشد.

 

فعاليتهاي آموزشي و اداري دانشگاه در چهار مجموعه ، پرديس دانشگاه، دانشکده معماري و شهرسازي، دانشکده چندرسانه اي و آموزشکده فرش هريس متمرکز شده است.

دانشكده چندرسانه اي:

دانشكده چندرسانه اي دانشگاه هنر اسلامي تبريز در سه طبقه به مساحت كل 2550 مترمربع در چهار راه طالقاني واقع شده است.اين دانشكده از سال تحصيلي 85-86 اقدام به پذيرش دانشجو خواهد نمود.

مجموعه مقصوديه :

اين مجموعه كه به شماره1850در فهرست آثار ملي كشور ثبت شده است با مساحت كل 7382 متر مربع در خيابان مقصوديه قراردارد و هم اكنون مشتمل بر 3 باب ساختمان با ارزشي قديمي به نام هاي بهنام، قدكي و گنجه‌ي زاده است كه اين بناها به صورت كامل مرمت شده ومورد استفاده قرارمي گيرند و ساختمان چهارم، خانه صدقياني ، مراحل پاياني واگذاري آن به دانشگاه در حال انجام است و در آينده نزديك ‌پس از مرمت به اين مجموعه الحاق خواهد شد .

ساختمان قدكي:

ساختمان قدكي در حدود 150 سال پيش ساخته شده است و متعلق به اواسط دوران قاجار مي باشد ‌و از محل هداياي مقام معظم رهبري خريداري شده و در اختيار دانشگاه قرار گرفته است و مساحت كلي آن 1340 متر مربع و زير بناي آن حدود 873 متر مربع مي‌باشد .اين ساختمان متشكل از دو حياط اندروني و بيروني و دو طبقه زير زمين و همكف مي‌باشد.در طبقه زير زمين فضاي حوضخانه با سقف كاربندي شده و حوض سنگي منحصربه فرد اين ساختمان را از ساير ساختمان هاي اين مجموعه متمايز كرده است. خانه قدکي بعد از مر‌مت بخش هاي كمك آموزشي دانشكده معماري از جمله اتاق هاي كامپيوتر، كتابخانه و نمايشگاه را در خود جاي داده است.

ساختمان گنجه‌ اي زاده:

قدمت اين ساختمان به اواخر دوره قاجار و اوايل رژيم پهلوي برمي‌گردد. مساحت آن 4142 متر مربع و زير بناي آن حدود 729 متر مربع مي‌باشد. اين بنا به تبعيت از سبك رايج دوره قاجارداراي يك معماري برونگرا است و در تزئينات آن از موتيف هايي مانند سنتوري و سرستونهي کرنتين استفاده شده است. اين بنا در سه طبقه ساخته شده است و بخشهاي آموزشي دانشكده از جمله آتليه‌ها، كلاسهاي درس در اين ساختمان قراردارد.

ساختمان بهنام:

اين خانه كه قديمي‌ترين ساختمان اين مجموعه مي‌باشد از اواخر دوره زنديه و از زلزله ويرانگر سال1193 هجري قمري به يادگار مانده است و تالار مركزي (چليپايي) بسيار زيبا با نقاشي ها و شومينه‌هاي نقاشي شده بسيار زيبا، گواهي بر هنر ماندگار دوره زنديه شهر تبريز مي‌باشد. مساحت كل اين ساختمان 1900 متر مربع و زير بناي آن در حدود 840 متر مربع است وبخش اداري دانشكده معماري در اين ساختمان قرار دارد.

مجموعه پرديس دانشگاه:

الف-مجموعه ساختمانهاي قديمي: يا مجموعه كارخانه چرم سازي خسروي سابق، در ضلع جنوبي ميدان حكيم نظامي واقع است و در اوايل پهلوي به منظور ايجاد كارخانه چرم خسروي بنا گرديد و مساحت كل آن بالغ بر 36000 متر مربع بوده و مجموعه به شماره 2791 تحت نام مجموعه ساختمانهاي كارخانه چرم خسروي در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.پس از انتقال تجهيزات اين كارخانه به خارج شهر تبريز و با پيگيري و همكاري مسئولين دانشگاه صنعتي سهند، به منظور ايجاد دانشگاه هنر اسلامي در محل اين كارخانه، از طرف مقام معظم رهبري و همچنين استانداري به دانشگاه هنر اسلامي تبريز اهداء گرديد.

اين مجموعه شامل 8 بنا مي‌باشد كه 4 بناي آن 3 طبقه بوده و بقيه به صورت يك طبقه مي‌باشند ودر كل تركيب بناهاي دو طبقه و يك طبقه همراه با دو منار (دودكش)، در كنار همديگر چشم‌انداز زيبايي را به كل مجموعه مي بخشد.

مر‌مت اين مجموعه از سال 1376آغاز شده است ودر حال حاضر نيز ادامه دارد و در طي مر‌مت تعدادي از سالن ها تغيير كاربري داده شده و به سالن ورزشي، آمفي‌تئاتر، بخش اداري، سلف سرويس و كتابخانه تبديل شده است و همچنين بخش تأسيسات كارخانه كه شامل تعدادي ژنراتور و توربينهاي بزرگ مي‌باشد به عنوان نمادي از كارخانه و صنعت در محل باقي‌مانده است كه بعد از تكميل مرمت از اين بخشها به عنوان موزه صنعتي استفاده خواهد شد.

ب-ساختمان هاي جديد:

- ساختمان دانشكده هنرهاي كاربردي:احداث اين ساختمان ها با مساحت زير بناي 10000 مترمربع در بخش شرقي زمين پرديس از سال 1382 شروع شده و در سال 1385 به اتمام رسيده است كه هم اكنون 9500 متر ساختمان در حال بهره برداري بوده و بقيه بعد از انتقال پست فشار قوي به زيربناي ساختمان الحاق خواهد شد.

- ساختمان اداري و مالي: اين ساختمان با مساحت 450 متر مربع از محل كمك هاي مردمي به عنوان ساختمان پشتيباني مرکزي دانشگاه با هدف انطباق با سيستم مديريتي پيشرفته الكترونيكي (بكارگيري حداقل نيروي انساني)احداث گرديده است

 اسامي مراکز آموزشي دانشگاه هنر اسلامي تبريز:

دانشکده معماري و شهرسازي-دانشکده هنرهاي اسلامي-دانشکده هنرهاي رايانه اي-دانشکده هنرهاي کاربردي-دانشکده فرش-دانشکده هنرهاي تجسمي-آموزشکده فرش هريس-آموزشکده معماري بناب

 

 

چهارشنبه 18 اسفند 1389 - 9:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری